Jump to content



Flash EEPROM DIP32 2mbit ?


felix

Recommended Posts

Ξέρει κανείς που (και πόσο περίπου) μπορώ να βρώ?

Επίσης ξέρει κανείς αν βρώ 2mbit ίδιου τύπου σε PLCC32 όμως, αν θα δουλέψει με αντάπτορα PLCC32->DIP32 σαν αυτούς που έχουν για τα EEPROΜ Programmers? (παράδειγμα)

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Jaco, βασικά ψάχνω 29F002 ( ή ότι είναι εφάμιλλο με ένα Macronix ΜΧ29F002NTPC-12 ---> Flash-5V-2mbit-x8 boot block-top boot-120ns )....

τώρα δεν έχω ασχοληθεί πολύ....το θέλω για να κάνω hotflash σε μια παλιά μητρική αλλά θέλω να κρατήσω το παλιό flash με το original bios...λες να πάρω μία στην radel μήπως έχουν κανένα? ξέρεις από τιμές τι παίζει γιαυτό που ψάχνω περίπου?

έχω βρει στο ebay PLCC32 με τέτοιο κωδικό...βασικά 29F002...οπότε με έναν αντάπτορα λογικά θα μου κάνουν...τώρα το top/bottom boot δεν ξέρω τι ρόλο βαράει...αν το'χει κανείς να μου εξηγήσει....

fotme το Acer δεν το έχω ψάξει ακόμη...είμαι σε mail-chat με ένα τυπάκι από την Insyde που φτιάχνει το BIOS...θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τώρα κατάλαβα...

1. Επειδή απ'οτι είδα ακολουθεί το JEDEC standard (CFI) τότε οποιαδήποτε flash 29F002 με την ίδια έγκριση θα είναι συμβατή όσων αφορά το πρωτόκολλο προγραμματισμού κτλ... Θα πρέπει όμως να τσεκάρεις τα timings...

Δες π.χ. στην ST, Texas, Analog devices κλπ αν έχουν 29F002 που να είναι pin compatible και να ακουθεί το JEDEC... Αν βρεις τότε υπάρχουν πολλές εταιρίες που τα εισάγουν (radel, arrow, darlas κλπ) ή καταστήματα που τα φέρνουν με παραγγελία (πχ Φανός).

2. Quick 'n Dirty λύση είναι η Farnell, θα σου έρθει σπίτι με το πατήσεις "send", αλλά θα το πληρώσεις ακριβά...

3. Δε νομίζω η macronix να έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα...

4. Μπορείς να ζητήσεις απ' ευθείας δείγματα από την Macronix... Αν είσαι φοιτητής δήλωσε ότι τα χρειάζεσαι για την ανάπτυξη ενός project, γιατί στέλνουν σε τέτοιες περιπτώσεις... αν δεν είσαι, πες πάλι ότι είσαι :p ...

Δείγματα ζητάς από εδώ...

Τα δείγματα κάνουν ~15 μέρες να έρθουν από Ασία...

5. Αν είναι τόσο "σφιχτο...δες" και δεν στέλνουν (κινέζοι = τσιγκούνηδες στα samples), ρώτα τους για pin compatible αντίστοιχο γιατί σχεδίασες το κύκλωμά σου ( :alien: ) με βάση την MX29F200C και καλά...

6. Μπορείς να το ζητήσεις από την digchip, δίνοντας ακριβώς το part number της μνήμης...

Link to comment
Share on other sites

thanks guys, αλλά πιστεύω ότι οποιοσδήποτε ασχολείται με ηλεκτρονικά θα έδινε την ίδια γενική απάντηση (γιατί γενική είναι), δεν είναι και καμιά ιδιαίτερη γνώση... :book:

felix, ελπίζω να βγάλεις άκρη... αν όχι pm me...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν μια μητρικη ειναι κομμενη, με λιγοτερες πορτες αρα και μικροτερο bios, αν του βαλω μεγαλυτερο bios απο μεγαλυτερο συμβατο μοντελο, παιζει να ξεκλειδωσει?

Link to comment
Share on other sites

όπως είπες...: παιζει να ξεκλειδωσει...

Δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν το δοκιμάσεις... είναι τόσοι οι παράγοντες...

π.χ. το bios (αν το pcb είναι ακριβώς το ίδιο σε δυο mobo) μπορεί να σου ενεργοποιεί τις επιπλέον δυνατότητες από άποψη software, αλλά να λείπουν κυκλώματα (π.χ. πυκνωτές, αντιστάσεις, ICs) που να ενεργοποιούν τις λειτουργίες αυτές...

Link to comment
Share on other sites

καλη φαση, οποτε το βαζεις και δοκιμαζεις

ενα bios μη συμβατο παιζει να προκαλεσει κατι εκτος απτο οτι δεν θα παιζει? παιζει να καψει κατι? Δεν σου λεω να βαλω bios απο 865 με 1.5v default, αλλα αν μπορεις να βαλεις σε ιδιο σοκετ αλλου τσιπσετ πχ. σε G31 να βαλεις G33

Link to comment
Share on other sites

καλη φαση, οποτε το βαζεις και δοκιμαζεις

ενα bios μη συμβατο παιζει να προκαλεσει κατι εκτος απτο οτι δεν θα παιζει? παιζει να καψει κατι? Δεν σου λεω να βαλω bios απο 865 με 1.5v default, αλλα αν μπορεις να βαλεις σε ιδιο σοκετ αλλου τσιπσετ πχ. σε G31 να βαλεις G33

Σε τέτοια λεπτομέρεια δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω... ούτε καν υπόθεση δεν μπορώ να κάνω γιατί είναι ένα ολόκληρo σύστημα πίσω από το bios, το οποίο bios είναι απλά οι μεταβλητές που παραμετροποιούν το υπόλοιπο σύστημα... ένα bit από ένα byte να είναι λάθος μπορεί να μην δουλεύει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια λεπτομέρεια δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω... ούτε καν υπόθεση δεν μπορώ να κάνω γιατί είναι ένα ολόκληρo σύστημα πίσω από το bios, το οποίο bios είναι απλά οι μεταβλητές που παραμετροποιούν το υπόλοιπο σύστημα... ένα bit από ένα byte να είναι λάθος μπορεί να μην δουλεύει τίποτα...

Γιαυτο κι εγω καβατζώνω δεύτερο flash για να είμαι καλυμμένος με αυτό που modαρω...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.