Jump to content



WD 6400AAKS CAVIAR vs SAMSUNG HD753LJ 750GB SATA2 (f1)


Recommended Posts

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply
GeorgeVasil οι δικοί σου το είχαν απενεργοποιημένο?

Έχεις κανα HDtach από τον ένα που δουλεύει?

;)

@ICH9R

O δισκος δεν ακουγετε να γρατσουναει. Δεν ακουγονται κεφαλες ενα πραγμα. Οταν διαβαζει/γραφει ακουγετε μονο ενα πολυ ελαφρο tzz...:eek:

long

post-1392-1416073533,5818_thumb.jpg

το ειχε ενεργοποιημενο και το εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε το ποστ #17.

Εχει 12.8ms μαμα χωρις να μεταβαλω την τιμη του AAM.

Θα τσεκαρω αν το εχει on ή off. Διαφορετικα default ανα σειρα παραγωγης;

Maybe...

Αντικατεστησα και τον χαλασμενο...οποτε θα τους βαλλω να δω τι κανουν σε RAID..

Εψαξα και για AAKS-00 αλλα ηταν ολοι ιδιοι με τον δικο μου.

Εσενα κανει καθολου θορυβο?Δλδ διχνει σημαδια οτι ο δισκος λειτουργει (φυσιολογικο γουργουρισμα κεφαλων κτλ)?

Γιατι δεν ακουγονται ουτε κεφαλες ουτε τπτ...WTF?:hmm::zzz:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τους drivers τον windows για να παιξει το winAAM. Το ετρεξα και μου ειπε οτι ειναι ανενεργο το AAM.

Δεν του εδωσα καποια τιμη. Εκανα ενα HDtach και ειδα οτι τα ms εχουν μεγαλωσει λιγο με αυτους τους drivers.

Τα ιδια και σε σενα ή εσενα ηταν ενεργο το AAM;

(Σα να αποδιδουν καλυτερα οι drivers της NV τελικα... 0% cpu ειχα...)

Edit: Με την αλλαγη του driver απενεργοποιησε το advanced performance. Το ενεργοποιησα και πηρα παλι 12.8ms (2ο thumbnail)

post-1094-1416073534,1898_thumb.jpg

post-1094-1416073534,2378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μενα που θελω ησυχια και ικανοποιητικες επιδοσεις αξιζει.

Καποιος αλλος που εχει συνηθησει τα ραπτορια για OS πιθανον να σου πει οτι δεν αξιζει.

Εγω με 2 partitions τον εχω. Στα 200γβ τον χωρισα και εβαλα στο πρωτο vista sp1 x64.

Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος :T:

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και ο δικός μου σήμερα (τελευταίος που βρήκα στο Πλαίσιο στη Στουρνάρη). 150 gb Vista Ultimate 64 bit και τα υπόλοιπα data. Για να δούμε τι λέει...από εβδομάδα, θα δούμε και σε raid.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τους drivers τον windows για να παιξει το winAAM. Το ετρεξα και μου ειπε οτι ειναι ανενεργο το AAM.

Δεν του εδωσα καποια τιμη. Εκανα ενα HDtach και ειδα οτι τα ms εχουν μεγαλωσει λιγο με αυτους τους drivers.

Ποιους Drivers έβαλες Ρει?:o

Και στον δεύτερο δίσκο με το ιδιο Rev..το ΑΑΜ ήταν ενεργοποιημένο...Οποτε Disabled...και εβγαλε ~ οπως αυτο του Post #17.

post-1392-1416073534,3061_thumb.jpg

:hug:

@Junior

Think Positive:5 Χρονια εγγυηση,+200 GB περισσοτερα με λιγοτερο απο 20€,Απο θορυβο..δεν σε απασχολει,γιατι πραγματικα δεν αγουγετε τπτ..(στην αρχη μονο οταν αναβουν οπως κανουν ολοι;))..@SSD mode:p..:flower:,Μεγαλυτερο Partition sthn αρχη του Raid,για τις ιδιες επιδωσεις σε σχεση με τους Seagate.

Θα το στησω καποια στιγμη (αναθεμα το διαβασμα) και θα ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

...+200 GB περισσοτερα με λιγοτερο απο 20€...
+200 σε σχέση με ποιον?
...Μεγαλυτερο Partition sthn αρχη του Raid,για τις ιδιες επιδωσεις σε σχεση με τους Seagate...
Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, αν έχεις ένα ενιαίο partition δεν έχεις ίδιες επιδόσεις με τους Seagate?
Link to comment
Share on other sites

και μετα εχεις "ανησυχιες" για την G700!!!!

φωτια θα πεσει να μας καψει ωρε!

έχω πάρει καιρο 2Χ500 7200.11 και τους έχω στην άκρη, αν ειναι να τους έδινα και να εδινα μια διαφορά ωρέ! Και για να τους πάρω είχα πουλήσει την 8800gt μου και είμαι με μια Χ800GTO :hehe:

Link to comment
Share on other sites

+200 σε σχέση με ποιον?

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, αν έχεις ένα ενιαίο partition δεν έχεις ίδιες επιδόσεις με τους Seagate?

Σε σχεση με 2Χ500 Seagate.Βεβαια οι δισκοι ειναι πανω κατω το ιδιο σε επιδοσεις.

Το ενιαίο partition δεν αξιξει.Δες λιγο τα διαγραματα.Στην αρχη ειναι ψιλο σταθερο ~100MB/s και μετα απο καποια GB και μετα αρχιζει και φθίνει.Οποτε αν περιορισεις τα GB με partition (στην αρχη του δισκου) εχεις σταθερο Average Read και Βελτιομενο Random Acess.

αυτη ειναι η φιλοσοφια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιους Drivers έβαλες Ρει?:o

Μολις εστησα τα vista περασα τους IDE drives της nVidia. Δυστυχως το winAAM παιζει μονο με τους drivers της MS.

Οποτε αλλαξα τους drivers των SATA controllers για να παιξει. Τα τελευταια screenshots ειναι με MS. Του ποστ 17 ειναι με nV.

Αν ορισω τιμη στο AAM 254 (που ειναι το Loud) τι συνεπειες θα εχει; Θελω να πω... ποια η διαφορα του AAM=disabled με το AAM=254 ??? Ειναι ακριβως το ιδιο? Κερδιζω - χανω κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Μολις εστησα τα vista περασα τους IDE drives της nVidia. Δυστυχως το winAAM παιζει μονο με τους drivers της MS.

Οποτε αλλαξα τους drivers των SATA controllers για να παιξει. Τα τελευταια screenshots ειναι με MS. Του ποστ 17 ειναι με nV.

Αν ορισω τιμη στο AAM 128 (που ειναι το Loud) τι συνεπειες θα εχει; Θελω να πω... ποια η διαφορα του AAM=disabled με το AAM=128 ??? Ειναι ακριβως το ιδιο? Κερδιζω - χανω κατι ?

ΑΑΜ 254 τους εχω εγω.(Loud)

128 ηταν απο μαμα.

Ερχετε εικονα..μισο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.