Jump to content



P5E+INTEL E8400+CELLSHOCK 2X1GB 1066 5-5-5-15 2.3V


giogio

Recommended Posts

καλησπερα σε ολο το forum εχω φτιαξει αυτο το μηχανημα εδω και 6 μηνες περιπου ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με τις επιδοσεις του και ειπα να ασχοληθω και να κανω ενα o/c στο Ε8400 να δω αν ανταποκρινεται ολες οι ρυθμισεις στα βιος ειναι auto και δεν εχω πειραξει τιποτα οι θερμοκρασιες που εχω ειναι 40 σε idie και 54 foul μπορει καποιος που εχει μια γνωση στο θεμα να μου πει ποσο πρεπει να ανεβασω απο volt,fsb κτλ.η καρτα γραφικων ειναι asus EAH 3870 512.ευχαριστω προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα μάθεις λίγο τι παίζει με τις τάσεις.

Δηλαδή άσε τα ρολόγια όπως είναι και κοίταξε στο bios

το hw monitor να δεις ποιες τάσεις αναλογούν στο auto

που έχεις βάλει. Μετά μία μία θα τις βάλεις ίδιες χειροκίνητα

και θα προσπαθήσεις να τις χαμηλώσεις. Έτσι θα βρεις τη

βάση για να ξεκινήσεις να παίζεις και με τα ρολόγια.

Γιατί αν ξεκινήσεις από ρολόγια (διαιρέτες/strap/fsb/timings)

θα βάζει η μητρική με auto τις τάσεις που είναι λιγάκι επικίνδυνο

αφού έχει αναφερθεί στο παρελθόν ότι μερικές φορές βάζει ότι να

ναι και έτσι δε θα ξέρεις ποια τάση είναι παραπάνω ή λιγότερο από

ότι χρειάζεσαι...λιγότερη τάση θα προκαλέσει αστάθεια (κολλήματα,reboot)

περισσότερη τάση σημαίνει θερμοκρασίες ανεβασμένες,τα ίδια (αστάθεια δηλαδή αλλά

σε μικρότερη πιθανότητα) και φυσικά κίνδυνο να πάρεις κάτι στο χέρι.

Ότι κάνεις με μικρά βήματα να μάθεις το hardware σου.

Από την εμπειρία μου (με παρόμοια μητρική που έχουμε) μπορώ να σου πω για μια συχνότητα 9x400-9x450

1)O επεξεργαστής θέλει μόνο vcore επομένως fsbt,pll τα βάζεις στο χαμηλότερο

1.1 και 1.5 αντίστοιχα και το cpu gtl 0.63x

2)Το northbridge (vmch 1.29-1.41V) και nb gtl 0.67x

3)Το southbridge vsb 1.5->1.5V και 1.05 το άλλο δηλαδή πάλι τα χαμηλότερα

4)Οι μνήμες ανάλογα αν είσαι με 1:1 δηλαδή 800-1000ΜΗz και 4-4-4-12 ή 5-5-5-15 τάση 1.9-2.2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου αυτο που λες για τις μνημες (Οι μνήμες ανάλογα αν είσαι με 1:1 δηλαδή 800-1000ΜΗz και 4-4-4-12 ή 5-5-5-15 τάση 1.9-2.2)το 1.1 τι ειναι?εννοεις το 1Τ 2Τ που λεει στις ρυθμισεις στα bios?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τον διαιρέτη δηλαδή την επιλογή DRAM Frequency.

Eκεί ανάλογα το strap έχεις τους αντίστοιχους διαθέσιμους διαιρέτες.

Στο strap 333 για παράδειγμα έχεις 1:1 και 5:6 (νομίζω και άλλον έναν)

θα το καταλάβεις αυτό βλέποντας πόσο είναι το fsb και πόσο σου γράφει

στο DRAM Frequency

π.χ.

FSB 400-> DRAM Frequency 800 (1:1)

FSB 400-> DRAM Frequency 960 (5:6)

Δηλαδή FSB : DRAM Frequecy = 5:6

Link to comment
Share on other sites

και παλι σε ευχαριστω, αυτο με τους διαιρετες το καταλαβα αλλα μονο το πρωτο δηλ FSB 400-DRAM frequency 800(1-1).. να προχωρησω σε ενα μικρο O/C με βαση αυτα που αναφερεις παραπανω?συχνοτητες βολτ κλτ..

Link to comment
Share on other sites

Ένα 9x400 με 1.1-1.2V VCore σίγουρα το έχεις.

Strap 333 και μνήμες 960@5-5-5-15-2T/Ν (Command Rate) με 1.9-2.0V (1.82-1.92 από bios), vfsbtermination 1.29-1.33.

Oι άλλες τάσεις όπως είπαμε τα χαμηλότερα... και μετά βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Τα πας μια χαρα GIO GIO εχεις πολυ καλο CPU ο οποιος σε καθε χρηστη του ειναι υποψηφιος για μεγαλες επιδοσεις...!!!!! Απλα πες μας ποσο FSB εχεις δωσει στον CPU αυτη την στγμη δήλαδη ποσα ΜΗz εισαι αυτη την στιγμη και με τι θερμοκρασιες...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις ίδιες μνήμες και είδα οτι είναι πολύ σταθερές στα 2.3ν.Με καμία άλλη τάση δεν δούλευαν σωστά.Μην ξεχάσεις να βάλεις κανένα ανεμιστηράκι όμως να τις φυσάει γιατί ζεσταίνονται πάρα πολύ και πετάει μπλέ οθόνη χωρίς ενεργητική ψύξη

Link to comment
Share on other sites

Τα πας μια χαρα GIO GIO εχεις πολυ καλο CPU ο οποιος σε καθε χρηστη του ειναι υποψηφιος για μεγαλες επιδοσεις...!!!!! Απλα πες μας ποσο FSB εχεις δωσει στον CPU αυτη την στγμη δήλαδη ποσα ΜΗz εισαι αυτη την στιγμη και με τι θερμοκρασιες...!!!!!

ευχαριστω να σαι καλα αυτη τη στιγμη τα εχω ολα auto εκτος απο τις μνημες τις οποιες τις εχω 1066 στα 2.3v me timings 5-5-5-15 στην cpu εβαλα προληπτικα αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=1075187 ειδα μεγαλη διαφορα σε θερμοκρασιες σε stock καταστασεις ηταν 43 και με φουλ καταστασεις 55 τωρα σε idie ειναι 35 και φουλ 45 χθες εκανα μια δοκιμη με fsp 333 και στα 3.6 400χ9 και οι θερμοκρασιες δοκιμασμενο με orthos 3 ωρες 54 βαθμους βεβαια οπως προανεφερα τα εβαλα ολα auto γιατι ολα αυτα με τα ρευματα κτλ μου φαινονται λιγο περιεργα αν το βαλω 400χ9 και στα 333 το fsb χωρις να πειραξω ρευματα κτλ θα ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις ίδιες μνήμες και είδα οτι είναι πολύ σταθερές στα 2.3ν.Με καμία άλλη τάση δεν δούλευαν σωστά.Μην ξεχάσεις να βάλεις κανένα ανεμιστηράκι όμως να τις φυσάει γιατί ζεσταίνονται πάρα πολύ και πετάει μπλέ οθόνη χωρίς ενεργητική ψύξη

μεχρι τωρα δεν μου εχει κανει κολπα και δυστυχως δεν εχω κανενα ανεμιστηρακι επανω προς το παρον παρα μονο την ψυξη στην cpu που εβαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
την θερμοκρασια την μετρας απο bios & real temp ή απο everest?γιατι αν την μετρας απο everest υπολογισε 10 βαθμους κατω

απο real temp και απο το pc probe της asus

Link to comment
Share on other sites

την θερμοκρασια την μετρας απο bios & real temp ή απο everest?γιατι αν την μετρας απο everest υπολογισε 10 βαθμους κατω

Εγώ θα το ξαναρωτήσω κι ας γίνομαι κουραστικός :shutup::p

Οι θερμοκρασίες με το Real Temp 2.5 ισχύουν; Ρωτάω γιατί έχω 25-26(πυρήνες) idle και 46 σε full load(orthos-small fft's) με τον Ε8400 στα 4050(450*9)-1.36V με 19C ambient temperature και με την Thermaltake Big Typhoon 120VX.

Δηλαδή HWMonitor και Core Temp που δείχνουν +10 και τα 2 είναι λάθος;

Δηλαδή να αρχίσω να πετάω από τη χαρά μου; :mobile1:

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει αν αυτο που εκανα ειναι οκ?εβαλα 400χ9=3.6 και τις μνημες 4.4.4.12 στα 800 fsb dram 1.1 χωρις να πειραξω τιποτα αλλo ρευματα κτλ ολα ειναι στο auto απο θερμοκρασιες ειμαι 42 idie και φουλ 49 δεν μου εχει κανει τιποτα το μηχανημα απο κολληματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τρέξε Orthos (stress cpu-small fft's) για κανα 20λεπτο και πες μας τάσεις (cpu-z) και θερμοκρασίες (HWMonitor ή Real Temp)

για να δουμε...priority ποσο να το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ετρεξα ορθος 52 λεπτα με priority 8 η ταση στην cpu-z ειναι 1.344v και η θερμοκρασια με real temp ειναι maximum 65 βαθμους επισης δεν μου εβγαλε ουτε ενα error να το αφησω ετσι να τελειωνω η να ψαχτουμε για αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.