Jump to content



active pfc τροφοδοτικα και προβλημα με απλα UPS


scider

Recommended Posts

Kαλησπέρα σας,

έχω το UPS RS800 της APC, αγορασμένο απο τον Απριλιο του 2009.

Θα αναβαθμισω το μηχανημα μου τώρα και θα παρω ενα ΑPFC τροφοδοτικο. θα έχω πρόβλημα; Εγινε καμια αλλαγη στα μοντέλα από τότε που συζητήθηκε αυτο το θεμα πριν δύο χρονια;

Μου φαινετια τελειως αξύμωρο, ενα upsτοσο γνωστο να μην μπορει να υποστηριξει ΟΛΑ τα τροφοδοτικα της αγορας!

Aκομη εχω το 800ari, δηλαδή 540w.

To τροφοδοτικο που θα παρω θα ειναι 700αρι αλλαδ εν θα το φορτωσω αρχικα πλήρως....Κοντα στα 350-400 full load θα είναι. Θα εχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

sorry που άργησα να σου απαντήσω άλλα έλειπα σε ταξίδι

επί του θέματος ... το RS800 της APC είναι από τη σειρά backup της APC στην οποία εμφανίζεται το πρόβλημα που συζητάμε. Επειδή το έψαξα αρκετά το θέμα σε ξένα εξειδικευμένα forum το πρόβλημα έχει να κάνει με ένα overvoltage που παρουσιάζει το ημίτονο που δίνει το UPS και η μέγιστη ανοχή σε V που έχουν ο/οι κύριος/οι πυκνωτής/ές του PSU. και αυτό για την στιγμή που κάνει μετατροπή dc/ac και δίνει από την μπαταρία. εν κατακλείδι, αν το PSU σου είναι πολύ καλό και έχει μεγάλης ανοχής πυκνωτές (καλύτερα 2), έχει αρκετές πιθανότητες να μη "σκάσει" από το ρεύμα που θα του δώσει το APC, αλλά σίγουρα θα το ταλαιπωρήσει! Γι αυτό σου προτείνω, όταν κλείνεις το PC να κλείνεις και το UPS ή να κλείνεις τον γενικό διακόπτη στο πίσω μέρος του PSU (αν έχει). Έτσι θα αποφύγεις την άσκοπη ταλαιπωρία του PSU κατά τις ώρες που το PC σου δε δουλεύει. Όσον αφορά τα W, πιστεύω ότι θα το σηκώσει για τον 1ο καιρό άν και δεν μας έδωσες το setup σου.

ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.