Jump to content



active pfc τροφοδοτικα και προβλημα με απλα UPS


scider

Recommended Posts

Υ.Γ. Γέφυρα ανόρθωσης πώς θα μπορόυσα να φτιάξω? :D

Ε χμ.... λάθος ερώτηση... δεν φτιάχνεις γέφυρα ανόρθωσης, την αγοράζεις έτοιμη.

Είσαι σίγουρος ότι μπορεις να το δοκιμάσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply
Ε χμ.... λάθος ερώτηση... δεν φτιάχνεις γέφυρα ανόρθωσης, την αγοράζεις έτοιμη.

Είσαι σίγουρος ότι μπορεις να το δοκιμάσεις;

Θα ενημερωθώ πρώτα και μετά βλέπω αν μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

θυμάσαι τα μοντέλα από τα UPS; Δυστυχώς πολλές φορές καλά σχέδια είναι φτιαγμένα με εξαρτήματα που έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής.

Ίσως με τα μοντέλα να μπορέσω να σου πω πιο πολλά.

Όσο για την άσπρη σκόνη, μια φωτογραφία θα βοηθούσε. Δεν νομίζω όμως ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να είναι εκεί!

Φιλικά,

Χρήστος

Έχω φωτό από το APC Back UPS Pro 1000VA, αλλά δεν φαίνονται τα άλατα γιατί τα καθάρισα.

Λίγο διακρίνονται στο κόκκινο καλώδιο. Άχρηστο είναι πάντως, μια και είναι stepped sine wave.

attachment.php?attachmentid=31400&stc=1&d=1213941973

attachment.php?attachmentid=31401&stc=1&d=1213941994

attachment.php?attachmentid=31402&stc=1&d=1213942009

post-2226-1416073557,6209_thumb.jpg

post-2226-1416073557,6398_thumb.jpg

post-2226-1416073557,6605_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως και τρία UPS που χάλασαν τα τελευταία 8 χρόνια και δεν ήταν θέμα απλής αλλαγής μπαταρίας.

Άνοιξα ένα από τα χαλασμένα UPS και η πλακέτα έχει πιάσει μια άσπρη σκόνη όπως είναι οι κρύσταλλοι αλατιού.

Δυστυχώς είναι: Αν την πρόσεχες δεν θα είχες κρυστάλλους οξέως : )

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι: Αν την πρόσεχες δεν θα είχες κρυστάλλους οξέως : )

Έχεις δίκιο. Τα άλατα είναι ίδια με αυτά που βλέπουμε στις χαλασμένες μπαταρίες. Όταν έγραψα ότι δεν είναι θέμα μπαταρίας αναφέρθηκα στο γεγονός ότι άλλαξα τις μπαταρίες και δεν δουλεύει το τροφοδοτικό.

Όταν έβγαλα τις μπαταρίες, είχαν λίγα άλατα στους πόλους. Η μητρική πλακέτα, που είναι μακρυά από τις μπαταρίες είχε πολλά περισσότερα.

Αλλά την αλλαγή την έκανα μετά από τέσσερα χρόνια, που είναι μέσα στο χρονικό διάστημα που αναφέρεται από τον κατασκευαστή. Δίνει 4-6 χρόνια ζωής για τις μπαταρίες.

Έχω όμως και άλλα τρία UPS, που δεν έχουν άλατα και είναι και αυτά χαλασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς;

Αν η μπαταρία απλού μολύβδου εκφορτιστή πέραν του 50% της χωρητικότητας της, η φόρτιση της γίνετε Γολγοθάς. Ζεσταίνεται πολύ, και τα υγρά βράζουν.

Στο παρελθόν είχαμε απλές τάπες σε κάθε στοιχείο, όπου μέσα από αυτές έβγαινε στο περιβάλλον το νερό που εξατμιζότανε.

Τα τελευταία χρόνια για να μειώσουν την συντήρηση, αλλά και να τοποθετήσουν μπαταρίες σε δύσκολα σημεία, τις σφραγίσανε.

Για να μην εκραγούν όμως σε ακραία περίπτωση βρασμού, βάλανε ασφαλιστικό ανακούφισης.

Αν τελικά βράσει, αυτό το ασφαλιστικό ψεκάζει τα πάντα γύρω του, με δύναμη.

Όταν στεγνώσουν, μένουν αυτοί οι κρύσταλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν η μπαταρία απλού μολύβδου εκφορτιστή πέραν του 50% της χωρητικότητας της, η φόρτιση της γίνετε Γολγοθάς. Ζεσταίνεται πολύ, και τα υγρά βράζουν.

Στο παρελθόν είχαμε απλές τάπες σε κάθε στοιχείο, όπου μέσα από αυτές έβγαινε στο περιβάλλον το νερό που εξατμιζότανε.

Τα τελευταία χρόνια για να μειώσουν την συντήρηση, αλλά και να τοποθετήσουν μπαταρίες σε δύσκολα σημεία, τις σφραγίσανε.

Για να μην εκραγούν όμως σε ακραία περίπτωση βρασμού, βάλανε ασφαλιστικό ανακούφισης.

Αν τελικά βράσει, αυτό το ασφαλιστικό ψεκάζει τα πάντα γύρω του, με δύναμη.

Όταν στεγνώσουν, μένουν αυτοί οι κρύσταλλοι.

Τα τελευτάια χρόνια οι μπαταρίες που υπάρχουν στα UPS είναι κλειστού τύπου και δεν περιέχουν υγρα. Ο ηλεκτρολύτης είναι ένα συνθετικό ύψασμα που είναι εμποτισμένο με gel. Το gel αυτό δεν είναι υδατοδιαλυτό Ο ηλεκτρολύτης αυτός ανάλογα με την ακριβή τους χημεία όταν εκφορτίζεται πολύ δημιουργεί ένα στρώμα οξειδίου (PbO) του μολύβδου πάνω στην πλάκα με αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο σημείο να αυξάνει η εσωτερική αντίσταση (aka. δεν μπορεί να βγάλει το φορτίο από εκεί ουτε να φορτώσει αυτή την περιοχή). Για αυτό και δεν συστήνεται στις απλές μπαταρίες (gel-κλειστού τύπου) να εκφορτίζονται παρακάτω απο το 30-50%.

Αυτές οι μπαταρίες δεν έχουν τάπες και βαλβίδα όπως οι υγρές των αυτοκινητων (αν ανοίξεις το καπάκι απο μία θα δεις ότι έχει ένα απλό λαστοιχάκι πανω από μια τρύπα και μετα το πλαστικό καπάκι.) Αυτό γίνεται γιατί κατά την φόρτηση (και ειδικά αν υπάρχει ρεύμα συγκράτησης) το ποσό του αερίου που μπορεί να εκλυθεί είναι πολύ μικρο. Αντίθετα με τις υγρές (τύπου αυτοκινήτου) που μπορεί να βγάλουν σημαντικό ποσό υδρογόνου(στην καλύτερη πρίπτωση).

Για να φτάσει να βράσει ο ηλεκτρολύτης σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν δυο τινά. Ή να γίνει βραχυκύκλωμα στην μπαταρια (ταχέως κινούμενα ηλεκτρόνια φέυγουν από την μία πλευρά του ηλεκτρολύτη και πάνε στην αλλη και η ενεγρειακή διαφορα γινεται θερμότητα στο νερό) ή από υπερφόρτηση (ο ηλεκτρολύτης είναι χημικά πλήρης και εσύ του ζορίζεις και άλλα ηλεκτρόνια μέσα οπότε υπάρχει electromigration και θερμότητα).

Δεν νομίζω ότι ο φορτιστής του ups (τύπικά ένα LM317) μπόρεσε να δώσει τέτοιο ρεύμα που να κάνει κάτι τέτοιο.

θεωρώ την πιθανότητα μολύ μικρή αν όχι απίθανη. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι συμβατό με μπαταρία κλείστού τύπου PbΟ, για άλλου είδους μπαταρίες (βλ.τύπου αυτοκινήτου) ναι μπορεί να γίνει.

Μήπως είχε γίνει μοντιφιά;

Φιλικά,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Αν η μπαταρία απλού μολύβδου εκφορτιστή πέραν του 50% της χωρητικότητας της, η φόρτιση της γίνετε Γολγοθάς. Ζεσταίνεται πολύ, και τα υγρά βράζουν.

Στο παρελθόν είχαμε απλές τάπες σε κάθε στοιχείο, όπου μέσα από αυτές έβγαινε στο περιβάλλον το νερό που εξατμιζότανε.

Τα τελευταία χρόνια για να μειώσουν την συντήρηση, αλλά και να τοποθετήσουν μπαταρίες σε δύσκολα σημεία, τις σφραγίσανε.

Για να μην εκραγούν όμως σε ακραία περίπτωση βρασμού, βάλανε ασφαλιστικό ανακούφισης.

Αν τελικά βράσει, αυτό το ασφαλιστικό ψεκάζει τα πάντα γύρω του, με δύναμη.

Όταν στεγνώσουν, μένουν αυτοί οι κρύσταλλοι.

Στην περίπτωση μου αποκλείεται να έγινε αυτό, γιατί οι μπαταρίες είναι σε διαφορετικό διαμέρισμα από τη μητρική πλακέτα, εντελώς απομονωμένο, που δεν επικοινωνούν από πουθενά. Επίσης, δεν υπήρχαν κρύσταλλοι παρά μόνο πάνω στους πόλους και κυρίως πάνω στην πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου αποκλείεται να έγινε αυτό, γιατί οι μπαταρίες είναι σε διαφορετικό διαμέρισμα από τη μητρική πλακέτα, εντελώς απομονωμένο, που δεν επικοινωνούν από πουθενά. Επίσης, δεν υπήρχαν κρύσταλλοι παρά μόνο πάνω στους πόλους και κυρίως πάνω στην πλακέτα.

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συνέβη.

Πάντως έχω δει να ψεκάζει κλεισμένη μέσα σε κουτί, από την τρύπα των καλωδίων, την μονάδα κλιματιστικού που ήταν δίπλα.

Αν έχει gel χρειάζεται ακριβότερο σύστημα φόρτισης, επειδή δεν αντέχει η gel την υπέρταση και καταστρέφετε.

Έτσι επιβαρύνετε η τιμή του, και αρκετοί το αποφεύγουν, η ρυθμίζουν την έξοδο στα 13,5 και την αφήνουν μισοφορτισμένη.

Μπορεί να γράφει gel και να μην είναι.

Μπορεί να γράφει 20 Ah και να έχει διπλό πάτο με την μισή μπαταρία μέσα, που να μην είναι ούτε 10.

Οι απάτες γύρο από του συσσωρευτές δεν έχουν τέλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συνέβη.

Πάντως έχω δει να ψεκάζει κλεισμένη μέσα σε κουτί, από την τρύπα των καλωδίων, την μονάδα κλιματιστικού που ήταν δίπλα.

Αν έχει gel χρειάζεται ακριβότερο σύστημα φόρτισης, επειδή δεν αντέχει η gel την υπέρταση και καταστρέφετε.

Έτσι επιβαρύνετε η τιμή του, και αρκετοί το αποφεύγουν, η ρυθμίζουν την έξοδο στα 13,5 και την αφήνουν μισοφορτισμένη.

Μπορεί να γράφει gel και να μην είναι.

Μπορεί να γράφει 20 Ah και να έχει διπλό πάτο με την μισή μπαταρία μέσα, που να μην είναι ούτε 10.

Οι απάτες γύρο από του συσσωρευτές δεν έχουν τέλος

Σίγουρα έχει gel μεσα! και σίγουρα είναι πιο κάτω απο 20 Ah η ονομαστική της χωρητικότητα.

Όσο για τις απάτες έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτήσω και εγώ κάτι αφού διαβασα όλο το thread. εάν απλά μας ενδιαφέρει να προστατέψουμε το σύστημά μας από ξαφνική υπέρταση ένας σταθεροποιητής όπως αυτός μπορεί να δουλέψει με apfc τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια να πω οτι τα τροφοδοτικα με active pfc ειναι κατασκευασμενα και μελετημενα να λειτουγουν συνδεδεμενα με το δικτυο (μπριζα του σπιτιου) και οχι απο ups με steped sine wave approximation.

Συγκεκριμενα το προβλημα εντοπιζεται στο οτι για να λειτουργησει το κυκλωμα του active pfc χρειαζεται να διαβαζει την ταση εισοδου (παιρνει σημα reference) ωστε να τροποποιει το ρευμα που τραβαει και να το κανει συμφασικο και ιδιας μορφης με την ταση αυτη. Αυτο το σημα (ταση εισοδου) πρεπει οποσδηποτε να ειναι η ταση του δικτυου γιατι με αυτη τη μορφη εχει σχεδιαστει να λειτουργει το τροφοδοτικο - ημιτονοειδης μορφη (και προφανως δεν μπορει να μελετηθει για το καθε ups που κυκλοφορει)

Αν το συνδεσουμε σε ενα steped sine wave approx. ups το κυκλωμα του active pfc θα παιρνει αναφορα τετραγωνικες μορφες (διαφοροι τυποι) και θα προσπαθησει να κανει το ρευμα αντιστοιχο με την εισοδο αυτη με αγνωστα αποτελεσματα (πιθανως οχι ευχαριστα) αφου δεν εχει μελετηθει και κατασκευαστει για τετοια εισοδο.

Γι αυτο σε active pfc τροφοδοτικα μονο με true sine wave ups τα συνδεουμε.

Αν δεν θελουμε να ξοδεφτουμε προτεινω να μην υπαρχει καθολου ups... τωρα αν θελετε να το ρισκαρετε βαλτε ενα απλο ups και οτι γινει. μπορει και να δουλεψει αλλα ειναι θεμα τυχης...και καποια στιγμη, κατ'εμε, κατι θα παει στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει γιατι το 1000αρι smart της APC ενω ειναι πραγματικο sinewave οταν κοβεται το ρευμα το τροφοδοτικο μου (active pfc) τραγουδαει παραφωνα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει γιατι το 1000αρι smart της APC ενω ειναι πραγματικο sinewave οταν κοβεται το ρευμα το τροφοδοτικο μου (active pfc) τραγουδαει παραφωνα?

απο που ερχεται ο ηχος? αν ειναι απο το ανεμηστηρακι του τροφοδοτικου νταξει δεν τρεχει και τιποτα.αν προερχεται απο μεσα ισως ειναι αποτελεσμα συντονισμων πηνιων/μετασχηματιστων σε αρμονικες του ρευματος. δεν μπορω να ξερω αν θα εχει προβλημα αλλα το πιο πιθανο ειναι να μην τρεχει τιποτα. Θα εχεις ακουσει μετασχηματιστες της δεη να "βουιζουν"? ειναι κατι παρομοιο?

Παντως γενικα δεν ισχυει οτι σε ενα ups συνδεουμε οτι ναναι και δεν υπαρχει προβλημα, οπως ειπωθηκε.

Οσο γι αυτο που ειπε η silverstone ειναι, τι να πω, απλα το αυτονοητο οταν φτιαχνεις ups για ηλεκτρονικες συσκευες. Ουσιαστικα μιλαει για ασχετα ups που ειναι για αλλες χρησεις (τροφοδοσια μηχανων)*

Αυτη η "μετατροπη" προφανως υπαρχει ηδη σε ολα τα ups που χρησιμοποιουμε εδω και χρονια αλλιως θα ειχαμε ολοι καμενα pc, οθονες και δεν ξερω και γω τι. Βασικα η Μεγιστη τιμη τασης του ups δεν πρεπει να ξεπερναει αυτη της δεη (Vpeak και οχι Vrms οπως ειπωθηκε. η ανορθωτικη διαταξη εχει ταση Vpeak)*

και βασικα αυτο ειναι και το προβλημα με τα active pfc. δεν εχουν απλη ανορθωτικη διαταξη στην εισοδο αλλα ενεργο κυκλωμα που κανει την διαμορφωση του ρευματος εισοδου γιαυτο υπαρχει προβλημα. Τα απλα τροφοδοτικα με την ταπεινη γεφυρουλα δουλευουν με οτι ναναι ταση οντως αρκει να εχει καποια βασικα χαρακτηριστικα.

Το active pfc ομως θελει ημιτονοειδη εισοδο για να δουλεψει σωστα.

*Λαθος μου, τελικα μαλλον αυτο ειναι το προβλημα...τι να πω, κυκλοφορουν τετοια πραματα στην αγορα...

Link to comment
Share on other sites

Χαρη,απο εντος του τροφοδοτικου προερχετα ο ηχος.

Ακουγεται σαν βουΐσμα τεραστιου εντομου (βζιιιιν).

Πριν απο λιγο το δοκιμασα ξανα για να θυμηθω το ηχο του και διαπιστωσα το εξης.

Επειδη κανει ζεστη (δεν εχω το AC ανοιχτο) ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου εχει ανεβασει στροφες.Δεν ξερω τι σχεση εχει αυτο αλλα ο ηχος τωρα δεν ακουγοταν παρα ελαχιστα και αυτο εαν τεντωνα το αυτι μου.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αμα βουιζει κατα 90% ειναι συντονισμος των σπειρων πηνιων/μετασχηματιστων σε ανωτερες αρμονικες του ρευματος. Ισως οφειλεται στο οτι το ups δεν εχει αρκετα μεγαλο φιλτρο στην εξοδο του να κοψει τις αρμονικες αυτες (λογικο απο τη μια ειναι ακριβο να τις κοψεις ολες). Γενικα δεν υπαρχει ηλεκρικο προβλημα (*βασικα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος 100% αν δεν ξερω πως ακριβως εχει φτιαχτει το τροφοδοτικο), παρα μονο μηχανικης αντοχης που και παλι δεν πιστευω να ξηλωθουν πηνια απο ενα βουισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας!

Ήμουν έτοιμος να πάρω αυτό το ups http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701103

για να το βάλω σε ένα pc με αυτό το τροφοδοτικό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806616 (active PFC)

Θα έχω πρόβλημα δηλαδή ?

Ευχαριστώ :unsure:

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω καταλάβει, για το συγκεκριμένο UPS, ναι ... αλλά ο καλύτερος τρόπος να το εξακριβώσεις, είναι να βρεις χρήστη που να έχει αυτόν τον συνδυασμό UPS/PSU και να τον έχει δοκιμάσει εκτός δικτύου (δλδ να τροφοδοτεί η μπαταρία το σύστημα) ... όλα τα άλλα είναι υποθέσεις :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.