Jump to content



active pfc τροφοδοτικα και προβλημα με απλα UPS


scider

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.. καθως εψαχνα στο νετ για UPS επεσα πανω σε πολλα ανησυχητικα posts σχετικα με την συμβατοτητα των active pfc τροφοδοτικων και τα UPS που δεν υποστηριζουν ρευμα τυπου "sine wave"..

για ριξτε μια ματια.. sorry αν υπαρχουν παρομοια Posts και εδω αλλα δε βρηκα τπτ οπως εψαξα.. :confused:

thread01

thread02

thread03

τα UPS που υποστηριζουν sine wave ειναι καπως ακριβα..!! πανω απο 250 ευρω.. τι γινεται ρε παιδια τωρα δλδ? θα πρεπει να τα σκαμε και για UPS? :cry:

εχω τροφοδοτικο TAGAN TG700-U33 700W 2-FORCE II ..το οποιο ειναι active pfc... ισχυουν τπτ απο τα παραπανω? κινδυνευει οντως το συστημα αν παρω κανα ups 1000va απλο? ξερει κανεισ τπτ σχετικο?

:o

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Για τα δεδομένα της άσκησης...sine wave : ημιτονοειδές ρεύμα.

Φυσικά και όλα τα UPS βγάζουν κατά προσέγγιση ημιτονοειδές ρεύμα στην έξοδο τους όταν αυτά τρέχουν στις μπαταρίες αφού έτσι πρέπει για να λειτουργούν όλες οι συσκευές, απλώς τα ακριβότερα έχουν ημιτονοειδείς διορθωτές ενώ τα φτηνά το κάνουν 'βηματικό'. Κάθε τροφοδοτικό που σέβεται τον σχεδιαστή του λειτουργεί χωρίς πρόβλημα με βηματικό σήμα αφού το διορθώνει μόνο του από την πρώτη κιόλας ανόρθωση ή με φίλτρο ακόμα πιο πρίν.

Με λίγα λόγια θα έπρεπε να δουλεύει σωστά. Απλώς κάποιος (στην APC) δεν έκανε σωστά την δουλειά του. Είναι αδιανόητο να καίγεται ένα UPS που έχει έξοδο >1000VA από ένα τροφοδοτικό των 300-500W.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αποτι εχω δει απο τοσα threads υπαρχει καποιο προβλημα και με τροφοδοτικα επωνυμα και οχι της πλακας.. δλδ τα τροφοδοτικα ηταν active pfc και καηκαν μετα απο τον συνδυασμο τους με UPS που δεν "εστελναν" sine wave..

δλδ εγω αν παρω το UPS MUSTEKπου στελενει Modified sine Wave θα εχω προβλημα με το TAGAN active pfc 700W τροφοδοτικο μου? :/

help! δεν εχουμε λεφτα για πεταμα! :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω τροφοδοτικό το Enermax Infiniti 720W (Αctive PFC) και Ups το APC BACK-UPS RS 1500VA 230V. Μόλις τα συνέδεσα στο Ups άναψε η ένδειξη "overloaded" και φυσικά το Pc δεν άνοιγε. Τελικά μετά από επικοινωνία με την Apc μου αντικαταστήσανε το χαλασμένο πλέον Ups (το τροφοδοτικό δεν έπαθε τίποτα) αλλά μου είπανε πως αν ξαναγίνει ίδια βλάβη, από τη στιγμή που έμαθα πως δεν κάνει αυτό το Ups για το δικό μου τροφοδοτικό δε θα μου το ξαναντικαταστήσουν. Όταν πήρα το καινούργιο αλλά ίδιο δυστυχώς μοντέλο Ups το έδωσα σε άτομο που είχε τροφοδοτικό με Αctive PFC και του δύλεψε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ρε παιδια μου φαινεται αρκετα σοβαρο το θεμα.. δλδ οσοι αγοραζουν active pfc ( Που απο δω και περα ετσι θαναι ολα ) θα πρεπει να σκαει κανα 300αρι για UPS ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή γουστάρω Apc για πολλούς λόγους (έχουν τρομερό service - μου έστειλαν με courier καινούργιο Ups αναφέροντας πως σε 1 μήνα να τους στείλω πίσω το χαλασμένο) σκέφτομαι να πάρω Ups της Smart κι επειδή θέλω 1500άρι κάνει περί τα 500€. Άσε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω τροφοδοτικό το Enermax Infiniti 720W (Αctive PFC) και Ups το APC BACK-UPS RS 1500VA 230V. Μόλις τα συνέδεσα στο Ups άναψε η ένδειξη "overloaded" και φυσικά το Pc δεν άνοιγε. Τελικά μετά από επικοινωνία με την Apc μου αντικαταστήσανε το χαλασμένο πλέον Ups (το τροφοδοτικό δεν έπαθε τίποτα) αλλά μου είπανε πως αν ξαναγίνει ίδια βλάβη, από τη στιγμή που έμαθα πως δεν κάνει αυτό το Ups για το δικό μου τροφοδοτικό δε θα μου το ξαναντικαταστήσουν. Όταν πήρα το καινούργιο αλλά ίδιο δυστυχώς μοντέλο Ups το έδωσα σε άτομο που είχε τροφοδοτικό με Αctive PFC και του δύλεψε μια χαρά.

Εχω το ιδιο UPS το οποιο καηκε επειδη ηταν πανω σε ενα Active PFC Etasis 850W ... μετα την αλλαγη (οντως φοβερο service) το εχω για τηλεοραση, στερεοφωνικο, και οτιδηποτε αλλο εκτος απο PC ...δεν την ξαναπαταω

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο UPS το οποιο καηκε επειδη ηταν πανω σε ενα Active PFC Etasis 850W ... μετα την αλλαγη (οντως φοβερο service) το εχω για τηλεοραση, στερεοφωνικο, και οτιδηποτε αλλο εκτος απο PC ...δεν την ξαναπαταω

Κρίμα όμως. Τόσα λεφτά και να πηγαίνουν σε μια τηλεόραση, κλπ. :coax:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή γουστάρω Apc για πολλούς λόγους (έχουν τρομερό service - μου έστειλαν με courier καινούργιο Ups αναφέροντας πως σε 1 μήνα να τους στείλω πίσω το χαλασμένο) σκέφτομαι να πάρω Ups της Smart κι επειδή θέλω 1500άρι κάνει περί τα 500€. Άσε.

και τωρα το εχεις το pc χωρις UPS ? .. νταξει 500 ευρω ποτε δε παιζει να σκασω για UPS .. ΕΛΕΟΣ! :baby:

Link to comment
Share on other sites

παρτε 2nd hand APC ups βρε!υπαρχει μαγαζι στη θεσσαλονικη που εχει σε καλες τιμες...

υγ εδω HEC ACE POWER 480PB+MUSTEK 1000VA και συνεργαζονται κανονικοτατα,εχω την εντυπωση το τροφοδοτικο μου εχει ενεργο πφσ

Link to comment
Share on other sites

παρτε 2nd hand APC ups βρε!υπαρχει μαγαζι στη θεσσαλονικη που εχει σε καλες τιμες...

υγ εδω HEC ACE POWER 480PB+MUSTEK 1000VA και συνεργαζονται κανονικοτατα,εχω την εντυπωση το τροφοδοτικο μου εχει ενεργο πφσ

παθητικο εχει :whip:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όλα τα UPS βγάζουν κατά προσέγγιση ημιτονοειδές ρεύμα στην έξοδο τους όταν αυτά τρέχουν στις μπαταρίες αφού έτσι πρέπει για να λειτουργούν όλες οι συσκευές, απλώς τα ακριβότερα έχουν ημιτονοειδείς διορθωτές ενώ τα φτηνά το κάνουν 'βηματικό'. Κάθε τροφοδοτικό που σέβεται τον σχεδιαστή του λειτουργεί χωρίς πρόβλημα με βηματικό σήμα αφού το διορθώνει μόνο του από την πρώτη κιόλας ανόρθωση ή με φίλτρο ακόμα πιο πρίν.

Με λίγα λόγια θα έπρεπε να δουλεύει σωστά. Απλώς κάποιος (στην APC) δεν έκανε σωστά την δουλειά του. Είναι αδιανόητο να καίγεται ένα UPS που έχει έξοδο >1000VA από ένα τροφοδοτικό των 300-500W.

δλδ αυτο σημαινει οτι καποια τροφοδοτικα δεν εχουν προβλημα και καποια αλλα τα τιναζουν? αν ειναι ετσι να κατσουμε να μαζεψουμε να δουμε ποιες μαρκες δεν αντεξαν και ποιες κρατανε...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα όμως. Τόσα λεφτά και να πηγαίνουν σε μια τηλεόραση, κλπ. :coax:

Ειναι 47αρα Full HD man .... και πιστεψε με το στερεο και ολα τα αλλα (ΧΒΟΧ, PS2, XBOX360, NEO GEO)

τα βγαζει τα λεφτα του ;)

Link to comment
Share on other sites

και τωρα το εχεις το pc χωρις UPS ? .. νταξει 500 ευρω ποτε δε παιζει να σκασω για UPS .. ΕΛΕΟΣ! :baby:

Όχι ρε. Δεν αφήνω το Pc μου έτσι. Το έχω πάνω σε 1500άρι Ups, αλλά είναι μούφα. Δεν υπάρχει καν λογισμικό για υπολογιστή, αφού καλά καλά δεν έχει κάποια υποδοχή επικοινωνίας με το Pc εκτός από τις πρίζες. To είχα αυτό για router και οθόνη και τώρα το χρησιμοποιώ για τροφοδοτικό υπολογιστή και οθόνη αναγκαστικά μέχρι να δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να βρώ μιά απάντηση για το θέμα και παράλληλα μιά λύση μιας και είμαι πριν από αγορά σετ UPS-PSU, έπεσα πάνω σε ένα αντίστοιχο thread στο jonnyGURU.com, στο οποίο κάποιος παραθέτει το mail-απάντηση από το Technical Support της Silverstone σε σχετική ερώτηση που έκανε προς αυτούς :

I just got an email back from a Silverstone engineer that says that a PSU can potentially be damaged by a UPS that does not output a true sine wave. Here is the response:

This is the same situation for all of PSU even not SilverStone.

We do have experience on the UPS damage PSU, and my explanation is as follow.

The problem is cause of UPS sent square wave to PSU when AC loss then Bridge diode inside of PSU will convert square wave into PSU primary circuit.

Therefore, the voltage cross on bulk capacitor will be near to Top of UPS square wave in continuously.

For example, voltage on the top of square wave is 470V then PSU bulk capacitor cross voltage is near 470V.

The 470V will damage PSU bulk capacitor or other components in primary circuit since the rating of bulk capacitor is 200V * 2 pcs = 400V.

One kind of UPS is send sine wave to PSU when AC loss that won’t get this issue but the price is higher.

Actually, there is not chance to solve this issue by PSU due to too many components must be upgrade.

But UPS just need to extend PWM duty cycle that top voltage of square wave can be reduced under 400V.

It is easiest way to resolve this issue.

Original Thead @ jonnyGURU.com

Αυτή τη στιγμή λειτουργώ ένα Mustek 800USB (L-I) σε ένα σύστημα με ένα Thermaltake TR2-470 (W0089), το οποίο είναι PFC (δεν αναφέρεται Active ή Passive) και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα (Load UPS --> 25%). Στο ίδιο pc υπήρχε πρίν ένα APC BR500 (L-I) και επίσης δεν είχα πρόβλημα για 3,5 χρόνια (Load UPS --> 33%) μέχρι που έβγαλε "Internal Failure".

Και τα 2 ups έχουν τροφοδοτήσει pc με Antec EarthWatts EA-430 το οποίο είναι Active-PFC και δεν υπήρξε απολύτως κανένα πρόβλημα.

Εντέλει σκεφτόμουν την αγορά ενός APC UPS-RS 1000 (Stepped Sinewave) και τώρα το σκέφτομαι για ένα APC Smart-UPS 1000 (Sinewave), με διαφορά στο κόστος 167€...

Καλό θα ήταν όσοι γνωρίζουν κάτι σχετικό ή έχουν σχετικές γνωσεις να βοηθήσουν ή όσοι έχουν έναν συνδυασμό UPS-PSU που λειτουργεί απροβλήμάτιστα σε οποιεσδήποτε συνθήκες για αρκετό καιρό, να αναφέρουν αυτόν τον συνδυασμό, ώστε να βοηθηθούν όλα τα μέλη....

P.S. Αν χρειάζεται μετάφραση, pm...αλλά θα χρειαστώ βοήθεια στους τεχνικούς όρους :p

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα το έχει το UPS. Δεδομένης της διαφοράς τιμής, δεν νομίζω ότι αξίζει να πάρουμε sine wave. Εξ άλλου και οι μπαταρίες έχουν ένα όριο ζωής στα 4-5 χρόνια και τα ίδια τα UPS, συνήθως παραδίδουν το πνεύμα μετά από 5 χρόνια. Τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου από αρκετά UPS που είχα κατά καιρούς. Αυτή τη στιγμή έχω τέσσερα καμμένα UPS. Μάλιστα το ένα είναι ένα πολύ παλιό APC back UPS-1000, που δεν δούλεψε με APFC τροφοδοτικό.

Αν και είχα ήδη ένα APC UPS-RS 1500 και ένα APC UPS-RS 1000 (Stepped Sinewave), πριν από λίγους μήνες προτίμησα sine wave APC Smart UPS 1500. Το Stepped Sinewave είναι μεν μια καλή προσομοίωση, αλλά πάλι υπάρχει κίνδυνος, γιατί έστω και σε μικρότερο βαθμό, κάποια τετράγωνα κύματα θεωρούνται ως αιχμές, γειώνονται και επιστρέφουν στο UPS.

Δείτε και την εξήγηση για το πρόβλημα που είχαμε δώσει παλιότερα στο thelab.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=541879&postcount=129

EDIT

Ποτέ μη βάλετε πολύμπριζο με surge protector, σε έξοδο UPS που δεν είναι αυθεντικό sine wave.

Και κάποια παρατήρηση. Δεν υπάρχει μόνο κίνδυνος για το UPS αλλά και για το τροφοδοτικό.

Σε μια διακοπή ρεύματος μου κάηκε τροφοδοτικά APFC που το είχα σε UPS, όπου παράλληλα είχα ένα πολύμπριζο με surge protector.

Αν και σε σε άλλη έξοδο, το PSU και το πολύμπριζο έπαιρναν ουσιαστικά ρεύμα από την ίδια γραμμή.

Το UPS δεν έπαθε τίποτα. Ούτε ο υπολογιστής. Το τροφοδοτικό δεν το άνοιξα να δω τι κάηκε, γιατί ήταν στην εγγύηση και έγινε RMA. Πάντως έριχνε την ασφάλεια του σπιτιού όταν έμπαινε σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο επικοινώνησα με την APC Ελλάς.Mε παρεπεμψαν στην Alphacom (αν γράφεται έτσι) και εκεί με σύνδεσαν με το τεχνικό τμήμα.Σε ερώτημα που έκανα στον τεχνικό σχετικά με το αν προκαλείται κάποιο πρόβλημα σε UPS της σειράς RS (stepped-aproximation sinewave) αν αυτό συνεργάζεται με A-PFC τροφοδοτικό, με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα.Τον ξαναρώτησα για να σιγουρευτώ και του είπα πως έχω ακούσει για κάποιες περιπτώσεις που το τροφοδοτικό είναι A-PFC και σε κάποια διακύμανση ρεύματος δημιούργησε βλάβη στο UPS και μου είπε πως το δεν καθορίζεται αυτό από τον τύπο του τροφοδοτικού και πως το μόνο που πρέπει να προσέξω κατά την επιλογή είναι να υπάρχει power-matching, δηλαδή να φροντίζω το τροφοδοτικό να είναι μικρότερο από τα ονομαστικά Watt του UPS κατά κάποιο ποσό.

Του είπα επίσης πως αυτός που με ενημέρωσε για το πρόβλημα αυτό, με προέτρεψε να αγοράσω κάποιο UPS της σειράς Smart με Sinewave Output και απάντησε πως ναι μεν είναι ποιοτικότερα και προσφέρουν πιό καθαρό και σταθερό ρεύμα, αλλά με την RS δεν θα έχω κανένα πρόβλημα....

Έχω στείλει και στο Technical Support σχετικό mail και περιμένω λεπτομέρειες...

EDIT: Χρόνος ρεκόρ...30 λεπτά...

Παραθέτω την ακριβή απάντηση στο mail μου...(ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα που το δημοσιεύω, αν ναι pm)

Subject

---------------------------------------------------------------

Back-UPS RS & A-PFC PSU Compatibility

Discussion Thread

---------------------------------------------------------------

Response - 05/27/2008 12:29 PM

Dear ...,

As you mentioned your PSU is using Active Power Factor Correction , APC does not recommend to connect thr Back UP RS series with APFC PSUs.

You have to chose a model from the SMART series that works perfect with APFC, that gives you higher quality of output current.

Please have a look to below links and be careful with the sizing of the unit as if you want to add something more to the outlets, UPS must be capable to support it.

APC Smart-UPS 1000VA USB & Serial 230V

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUA1000I

APC Smart-UPS 1500VA USB & Serial 230V

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUA1500i

APC Smart-UPS XL 1000VA USB & Serial 230V

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUA1000XLI

APC Smart-UPS RT 1000VA 230V

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SURT1000XLI

I picked up some products that can be suitable, the models 1000 are exaclty for your PSU, so if you are planning to add something you have to look for a bigger product, also the XL units can take additional batteries if we want to extend the runtime of the battery.Please check for more products in www.apc.com in the UPS sections under the SMART series template.

Thanks in advance for your actions.

kind Regards,

APC-MGE

Greece-Cyprus

Customer - 05/27/2008 11:59 AM

Dear Sirs,

I am planning to purchase a UPS of the Back-UPS RS product line.

It will support a PC Workstation with a 620W PSU unit with Automatic Power Factor Correction (A-PFC).

Are there any issues with the above combination to be considered before purchase, except the correct power matching of the two units?

Is there any particular brand or specific line of products that you suggest to be compatible or of higher quality, according to APC testing?

Thank you in advance.

Kind Regards

Πρόκειται για 2 διαφορετικές απόψεις που μπερδεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω :

Subject

---------------------------------------------------------------

Back-UPS RS & A-PFC PSU Compatibility

Discussion Thread

---------------------------------------------------------------

Response (S...) - 05/27/2008 01:20 PM

Dear ...,

APC is not recommend (cover under warranty) this connection, so that means if you are planning to connect APFC PSUs with RS Back-UP UPS, after our recommendations, automatically you put the product out of warranty, as the connections it is not recommended form APC.This happens because APC after testing in laboratories cannot support and recommend the 100% functionality of this kind of connections.

Please visit APC knowledge base, answer ID 8883, under Support Section in www.apc.com

Thanks in advance for your actions.

Kind Regards,

S...

APC-MGE

CSR Greece-Cyprus

Customer (...) - 05/27/2008 01:09 PM

Dear ...,

I understand that the Smart series is better and provides output current of higher quality. It is almost obvious from its technical characteristics, concerning filtering and waveform type.

So you stated that "APC does not recommend to connect thr Back UP RS series with APFC PSUs".

This means that APC warranty is not valid for connecting RS series and an APFC PSU, or that the UPS unit would not reach its maximum performance through such a combination, although supported by APC warranty?

I would be grateful if you could provide me some link to such info from APC website, that Back-UPS RS UPS's are not recommended to be used with APFC PSU's, or not covered by APC warranty.

Thank you for your fast response.

Kind Regards,

--> Η απάντηση με ID 8883 στο knowledge base του support της APC .

P.S. Παρατηρήστε την ώρα της απάντησης σε σχέση με την ώρα της ερώτησης....Πραγματικά οι χρόνοι τους είναι υποδειγματικοί και οι απαντήσεις τους πλήρεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλοι μου εχω το τροφοδοτικο ocz stealthxstream 600 που ειναι active pfc και το UPS MGE 1100VA NOVA SERIAL LINE INTERACTIVE!Πως μπορω να μαθω αν συνεργαζονται κανονικα και δεν θα εχω τιποτα προβληματα!Πανω στο ups εχω μονο τον υπολογιστη μια οθονη crt17" και εναν western digital mybook 250 usb!Τελειονoντας να προσθεσω πως μια φορα που ειχα βγαλει το ups απο την μπριζα(κλειστο το pc),βαζοντας το ξανα μου εριξε τον γενικο και καθε φορα που το pc δουλευει περνωντας ρευμα απο το ups το ups κανει εναν περιεργο θορυβο!Ευχαριστω πολλυ και ελπιζω πως οι απαντησεις σας να μην με ανυσηχισουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.