Jump to content



"The 2.4GHz Wars" a.k.a. Interference G7 + WiFi...


SLN

Recommended Posts

Εδεησε να ερθει και το μπροαντμπαντ ιντερνετι στο SLN-oσπιτο αλλα το wirelless Dlink που εστειλε ο παροχας κανει interference με το logitech G7 mouse μου, με αποτελεσμα οποτε υπαρχει χοντρο traffic (ατςςς) μεταξυ του λαπτοπιου και του γκομπιουτορα, ο κερσορας να κανει "τα δικα του".

Διαβασα λιγο στο ιντερνετι, οτι αλλαζοντας το channel στο WiFi, φτιαχνουνε ολα. Το πηγα απο 6 (default) σε 1,3,11,10,12,13...you get the picture...

Πηρα εκ των 3 το πλεον επιμηκες.

Υπαρχει σωτηρια?

Προς το παρον ειμαι με ενα ασυρματο RF της MS (αυτα που πανε πακετο με ασυρματο KB-το πιο τσιπικο στα 30 ευρω το σετ) που μαλλον δεν εκπεμπει στα 2.4GHz δεν κανει καποια παρασιτα.

Λετε αμα RMA-αρω το Dlink να φτιαξει? Προσωπικα δεν νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

χουμ χουμ...λοιπον...θεωρητικα θα σου πετυχει το εξης:

2,4GHz=μικροκυματα <=> σταματανε μονο στο μεταλλο

λογικα οι συσκευες σου θαχουνε κεραιες ομνι (εκπομπη σεναν κυκλο με κεντρο την συσκευη) η πανελ (εκπομπη σεναν κυκλο εμπρος απτην συσκευη)

οποτε...

βρες εναν τροπο να υπαρχει συνδεση ρουτερ-λαπτοπιου και απομονωσε με κατι μεταλλικο (αλουμινοχαρτο λες να δουλεψει?) την περιοχη μεταξυ ποντικιου και δεκτη ποντικιου...

η αν θελεις ακομη πιο χοντρη μοντα ...να εβρισκες καποιον τροπο να μετετρεπες την κεραια του πομποδεκτη του λαπτοπ σε κατευθυντικη...

(νταμν,αυτο το awmn ειναι τρελλο καψιμο :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:)

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να τα κλειδώσεις και να τα ξεκλειδώσεις όλα μία.

Δλδ να πατήσεις το κουμπάκι connect στο ποντίκι και μετά στη βάση κοκ.

Nein fraulein...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει το modem σου επιλογη στο wifi για BAND (b,g,a,n)? Για γυρνα το σε B mode να καταλαμβανεις μικρότερο ευρος συχνοτήτων και παιξε με τα καναλια,μπας και σταματήσει "interference". Μειονέκτημα η ταχύτητα του wifi θα πέσει στα 11Mbps από τα 54

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει το modem σου επιλογη στο wifi για BAND (b,g,a,n)? Για γυρνα το σε B mode να καταλαμβανεις μικρότερο ευρος συχνοτήτων και παιξε με τα καναλια,μπας και σταματήσει "interference". Μειονέκτημα η ταχύτητα του wifi θα πέσει στα 11Mbps από τα 54

+1 ...η αν μια στις χιλιες εχει και η καρτα δικτυου σου υποστηριξη για 802.11a εισαι τζετ...η να παρεις καρτα δικτυου που να υποστηριζει το α...

(το a ειναι 5GHz)

Link to comment
Share on other sites

Και πείτε ότι πήρε την κάρτα με a, σε ποιο modem θα τη συνδέσει? Έχει a το modem του?

Πρότασή μου ένα bluetooth ποντίκι. Δεν είναι μόνο θέμα παρεμβολής, είναι κατά τη γνώμη μου μη κατάλληλο "κλείδωμα" μεταξύ mouse / mouse πομποδέκτη.

Στο σπίτι μου πάντως που είναι το σπίτι των ανέμων αλλά από άποψη wireless, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάποιο interference με το bluetooth logitech mouse μου (ούτε και με το intelli wireless της m$ βέβαια).

χουμ χουμ...λοιπον...θεωρητικα θα σου πετυχει το εξης:

2,4GHz=μικροκυματα <=> σταματανε μονο στο μεταλλο

λογικα οι συσκευες σου θαχουνε κεραιες ομνι (εκπομπη σεναν κυκλο με κεντρο την συσκευη) η πανελ (εκπομπη σεναν κυκλο εμπρος απτην συσκευη)

οποτε...

βρες εναν τροπο να υπαρχει συνδεση ρουτερ-λαπτοπιου και απομονωσε με κατι μεταλλικο (αλουμινοχαρτο λες να δουλεψει?) την περιοχη μεταξυ ποντικιου και δεκτη ποντικιου...

η αν θελεις ακομη πιο χοντρη μοντα ...να εβρισκες καποιον τροπο να μετετρεπες την κεραια του πομποδεκτη του λαπτοπ σε κατευθυντικη...

(νταμν,αυτο το awmn ειναι τρελλο καψιμο :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:)

:worship: Καταλαβαίνεις την τάξη μεγέθους? Σε τόσο μικρό χώρο, αν δώσεις gain με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, δηλαδή με κατευθυντική κεραία (έστω panel), μετά θα του κάνει παρεμβολές και ο φούρνος μικροκυμάτων.

Τα 2.4 μικροκύμματα σταματάνε πολύ καλά στο νερό, οπότε σου προτείνω φίλτατε SLN ή να μετακομίσεις σε υποβρύχιο ή να πετάξεις μία εκ των δύο συσκευών σου στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Bluetooth ποντικι εχω αλλα ειναι σε -μη οικολογικη- πλαστικη σακουλα σουπερ μαρκετ στο... πατωμα του spc εδω και 18+ μηνες.

Τεσπα δοκιμασα να αλλαξω το router σε WiFi b αλλα δεν ειδα προκοπη, καθως για καποιο λογο δεν το εβλεπε το λαπτοπι πλεον. Οποτε ξαναγυρισα στο b/g.

Εκανα κατι χοντρα "reset to factory defaults" στον ρουτερα, μπας και αλλαξει κατι. Θα δουμε το απογευμα που θα επιστρεψω σπιτι και θα κουνησω βαρια αρχεια μεσω ανεμογεννητριας, αν εχει γινει τιποτις της προκοπης ή αν παιρνω παλι τον p.o.u.l.o.

Να ευχαριστησω εκ των προτερω τις αποψεις για... shielding αλουμινιου και υποβρυχιας ασυρματης εργασιας. Νομιζω ειναι αρκετα πρωτοτυπες και θα φανουν ιδιαιτερα χρησιμες σε μελλοντικο troubleshooting.

Ευτυχως που υπαρχουν σε ξεχωριστο thread και δεν χανονται μεσα στο Π.Ο.Θ. 2.0 :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.