Jump to content



P5K pro & Q-fan


qbiefox

Recommended Posts

Καλησπερες...

Εχω μια p5k pro με 0904 bios. Επειδη ηθελα να ψυξω τις μνημες μου και δεν αξιονομουν να κατεβω Στουρναρη να παρω ανεμιστηρα, ξηλωσα τον ανεμιστηρα απο μια intel stock ψυκτρα και τον εβαλα. Επειδη ομως σε full στροφες ακουγεται, ηθελα να τον ριξω λιγο, γυρω στις 1200 με 1500 στροφες. Τον συνδεσα λοιπον πανω στην μητρικη στο chasis fan (3πινο). Στο bios υπαρχουν οι εξης επιλογες:

Chassis fan ratio : auto, 90%, 80%, 70%, 60%

Chasis target temperature : 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52

Το προβλημα ειναι το εξης: οταν το Chasis target temperature το βαζω απο 43 και κατω, ο ανεμιστηρας μετα απο 2-3 λεπτα αρχιζει σταδιακα και ανεβαζει στροφες μονος του και μεσα σε 1 λεπτο εχει πιασει max rpm. Απο 46 και πανω μενει σταθερα στις στροφες που πρεπει, αναλογα το Chassis fan ratio. Δοκιμασα οτιδηποτε συνδιασμο μεταξυ Chasis target temperature και Chassis fan ratio και το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. εγκαταστησα και το Ai Suite της Asus και παλι τα ιδια. Ολα αυτα δοκιμαστηκαν ειτε σε idle ειτε σε load.

Το προβλημα ομως δεν ειναι μονο αυτο. Λεω οκ, θα bugαρει η μ@λ@κι@. Εβγαλα λοιπον το cpu fan και το συνδεσα στην μητρικη στο power fan και εβαλα το fan για τις μνημες στο cpu fan (4πινο). Εδω η μητρικη εχει τις εξης επιλογες:

CPU fan profile : silent mode, optimal mode, performance mode.

Σε οποιο και απο τα 3 να το εβαζα, ο ανεμιστηρας δουλευε στις 950 στροφες, ειτε σε idle ειτε load. Δοκιμασα ακομα και σταματησα τον ανεμηστηρα τις cpu με το χερι και τον αφησα να πιασει τους 70 βαθμους, αλλα τπτ.

Πραγματικα εσπασαν τα νευρα μου τοσες ωρες να κανω ηλιθιες δοκιμες. 1η φορα που με απογοητευσε κατι σε αυτη την μητρικη. Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Αφού το βάζεις από 43 και κάτω, ανεβάζει στροφές επειδή προσπαθεί να ρίξει τον επεξεργαστή κάτω από 43..

Aκριβώς. Αφού το βάζεις 43 αν η μητρική σου έχει θερμοκρασία 40 τότε να πεις "τί φταίει". Εκτός να παίζει κάτι τέτοιο κι έχεις απογοητευτεί και δε μας το είπες απλά. :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχα το chassis target temp αφορα θερμοκρασια του cpu, συμφωνα με το manual της μητρικης. Οταν ο cpu ειναι idle η μητρικη τον βλεπει στους 20 βαθμους, ενω συμφωνα με τους αισθητηρες του c2d ειναι στους 32. Οποτε αυτο που λετε δεν παιζει... Επισης, οταν εβαζα το chassis target temp στους 46 που ειναι το οριο, με το που θα εβαζα load στον cpu που ανεβαζει καμια 20αρια βαθμους, το ανεμηστηρακι θα ξεκιναγε να δουλευει full, πραγμα ομως που δεν γινεται...

Επισης, το Qfan του cpu γιατι δεν κανει απολυτως τπτ?

Aκριβώς. Αφού το βάζεις 43 αν η μητρική σου έχει θερμοκρασία 40 τότε να πεις "τί φταίει". Εκτός να παίζει κάτι τέτοιο κι έχεις απογοητευτεί και δε μας το είπες απλά. :whistle2:

Δεν σε επιασα :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχα το chassis target temp αφορα θερμοκρασια του cpu, συμφωνα με το manual της μητρικης. Οταν ο cpu ειναι idle η μητρικη τον βλεπει στους 20 βαθμους, ενω συμφωνα με τους αισθητηρες του c2d ειναι στους 32. Οποτε αυτο που λετε δεν παιζει... Επισης, οταν εβαζα το chassis target temp στους 46 που ειναι το οριο, με το που θα εβαζα load στον cpu που ανεβαζει καμια 20αρια βαθμους, το ανεμηστηρακι θα ξεκιναγε να δουλευει full, πραγμα ομως που δεν γινεται...

Επισης, το Qfan του cpu γιατι δεν κανει απολυτως τπτ?

Δεν σε επιασα :nothing:

To chassis target temp προφανως αναφερεται στην μητρικη κι οχι στην cpu, πιθανοτατα στο northbridge αφου φτανει τετοιες θερμοκρασιες ευκολα. (chassis=σασι)

Εν ολιγοις δουλευει οπως θα πρεπε.

Link to comment
Share on other sites

To chassis target temp προφανως αναφερεται στην μητρικη κι οχι στην cpu, πιθανοτατα στο northbridge αφου φτανει τετοιες θερμοκρασιες ευκολα. (chassis=σασι)

Εν ολιγοις δουλευει οπως θα πρεπε.

+1 :T:

Link to comment
Share on other sites

To chassis target temp προφανως αναφερεται στην μητρικη κι οχι στην cpu, πιθανοτατα στο northbridge αφου φτανει τετοιες θερμοκρασιες ευκολα. (chassis=σασι)

Εν ολιγοις δουλευει οπως θα πρεπε.

για τις p5k ο chassis/system σενσορας ειναι καπου στο vrm των dimm-slots oxi sto nb

edit: http://support.asus.com/faq/faq.aspx?SLanguage=en-us

:rolleyes: ^^^ δε δουλευει απ'ευθειας το link, κανε search στα faq:

Problem

Why does the temperature of this motherboards appear higher than many others? Considering this motherboard does not seem to be hotter than the others, there must be a special reason behind this. Please explain why this motherboard has been designed in this way, and what can be done to lower the motherboard temperature reading on this motherboard.

Answer

This motherboard have been specially designed to express the importance of temperature management of the memory VRM (Voltage Regulator Module, or often called power circuit), as the cooling of memory VRM are often ignored or unnoticed by many users, though it is the key to overall memory stability. Due to this reason, the motherboard temperature sensor has been placed right next to the VRM circuit, allowing the motherboard to reflect the rise and fall of memory VRM temperature at real time. For the exact location of the motherboard temperature sensor, please kindly refer to the photo as shown below:

P5K

sShowImage?id=EB5D469C-777C-9172-539C-8D8E15FB9F90.JPG

Due to their special design, the recommended motherboard temperature is also a little different to other motherboards not adopting such design. It is recommended to maintain your motherboard temperature of these three motherboards between 0 to 65 degrees Celsius to ensure overall stability of your system.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, και ετσι να ειναι τα πραγματα, 2 ερωτησεις:

1. Οταν το εχω 43 και ειμαι idle το fan παιζει μονιμα full, ενω οταν το εχω στους 46 και ειμαι full load το φαν παιζει χαμηλα. Μονο εγω δεν το βρισκω λογικο αυτο?

2. Το cpu Q fan γιατι δεν κανει απολυτως τπτ???

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχεις target 43c το fan είναι αναγκασμένο να δουλέψει όσο το δυνατόν ποιο γρήγορα για να κατεβάσει την θερμοκρασία στους βαθμούς που του έχεις ζητήσει αλλά, δεν το καταφέρνει και για αυτό δουλεύει στο full , όταν αλλάζεις το target και βάζεις 46c τότε το fan δουλεύει ποιο αργά γιατί απο ότι φαίνεται η motherboard σου έχει λιγότερο απο 46c (~44c-45c) επομένως μιά χαρά δουλεύει ;) .

Link to comment
Share on other sites

Θα με βαλετε να βαλω το pc στο ψυγειο να δω τι γινεται... Ρε παιδια... Οταν βαζεις prime για μιση ωρα δεν αυξανεται η temp της mobo? Απο 44-45 δεν θα ανεβει? αλλωστε και το HWMonitor 51 βαθμους μου δειχνει το systemp.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.