Jump to content



!!!@##$#!$#?#@!!!


geogeoland

Recommended Posts

Είδε κανένας To κουτί της Πανδώρας - 27/05/2008 - Πυρηνική ενέργεια? Όποιος είδε θα κατάλαβε τι σημαίνει ασφάλεια. Ανάλογα τα χρήματα που θα "σκάσεις" τέτοια ασφάλεια θα έχεις και στην Ελλάδα δεν βλέπω να υπάρχει χρήμα για τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Δηλαδή στην Ιαπωνία δεν κάνει σεισμούς?

Για να μη σου πω για το Κοζλοντούι.

Αυτό είναι δικαιολογία, δεν είναι αντεπιχείρημα.

Εγω λεο να φτιαξουν ενα πυρινικο εργοστασιο στην κορυφη του Ολυμπου που να ψιχεται με χιονι και να εχει μια καμιναδα μεχρι το διαστημα να εκπεμπει ραδιο στον ΙΤ. :rofl::laughing::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ειδικά στην Ελλάδα του δε βαριέσαι και του έλα μωρέ η ιδέα της πυρηνικής ενέργειας μου φαντάζει εφιάλτης.

Σε αυτό έχω κι εγώ μια επιφύλαξη, όχι γιατί δεν υπάρχουν ικανοί αλλά γιατι είναι τελείως άχρηστοι οι διοικούντες.

Για την σύντηξη, αν δεν στερέψει ο πλανήτης από πετρέλαιο και αέριο δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουν να γίνει κάτι. Παρακολουθώ το θέμα από τη δεκαετία του '80 αλλά η πρόοδος είναι μικρή σαν την χρηματοδότιση. Θεωρώ την τεχνολογία εφικτή απλά χρειάζονται κεφάλαια και βουληση για μαζική χρήση που θα κάνει την απόσβεση. Όσο υπάρχει πετρέλαιο, σύντηξη μόνο στα εργαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην Ιαπωνία δεν κάνει σεισμούς?

Για να μη σου πω για το Κοζλοντούι.

Αυτό είναι δικαιολογία, δεν είναι αντεπιχείρημα.

Τώρα μου συγκρίνεις Ιαπωνία με Ελλάδα. Συγκρίνεις την χώρα που αυτοκτονούν για την τιμή τους με τη χώρα που όποια πέτρα και να σηκώσεις θα βρείς και ένα λαμόγιο από κάτω.

Δε θέλω πυρηνικό εργοστάσιο στην Ελλάδα. Τουλάχιστον μέχρι η Ελλάδα να έρθει στα ίσα με την Ιαπωνία

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου συγκρίνεις Ιαπωνία με Ελλάδα. Συγκρίνεις την χώρα που αυτοκτονούν για την τιμή τους με τη χώρα που όποια πέτρα και να σηκώσεις θα βρείς και ένα λαμόγιο από κάτω.

Δε θέλω πυρηνικό εργοστάσιο στην Ελλάδα. Τουλάχιστον μέχρι η Ελλάδα να έρθει στα ίσα με την Ιαπωνία

Βαθειά μέσα μου ξέρω πως έχεις δίκαιο. Μπορούμε όμως να φέρουμε Ιάπωνες να το φτιάξουν και να το λειτουργούν. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε ποιό κόμμα και σε ποιόν δημόσιο υπάλληλο να εμπιστευτώ αξιοκρατία για την επιλογή κατάλληλου προσωπικού για την επάνδρωση πυρηνικού εργοστασίου???

Αφού το κτίσουν και αν είμαι ακόμα εν ενεργεία στο ΠΝ, έχω παραιτηθεί και έχω εξαφανιστεί από την χώρα. Καλύτερα να φτιάχνω χάμπουργκερ στο Αμέρικα παρά ψητός και φωσφοριζέ από κανένα κομματόσκυλο που πάτησε λάθος κουμπί αφού το προηγούμενο βράδυ ήτανε στα μπουζούκια..

Link to comment
Share on other sites

Βαθειά μέσα μου ξέρω πως έχεις δίκαιο. Μπορούμε όμως να φέρουμε Ιάπωνες να το φτιάξουν και να το λειτουργούν. :smoke:

α ναι και μετά τα λαμόγια θα κάνουν επανάσταση "που δώσαμε την δουλεια στους ξένους" :computer:

Link to comment
Share on other sites

Δεητζή με παντόφλα εν ώρα υπηρεσίας, έχεις δει Σωτήρη;

Φαντάζεσαι "αυτόν" τον άνθρωπο να είναι υπεύθυνος για πυρηνικό αντιδραστήρα-εργοστάσιο και δεν ξέρω γω τι;

Και συγνώμη δηλαδή η ακρίβεια η όχι της ενέργειας εξαρτάται απο το αν σηκωθούν πυρηνικά εργοστάσια στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.