Jump to content



βαψιμο κουτιου


racer

Recommended Posts

Για να μην ανοιγω νεο topic, ενα τετοιο αποτελεσμα ειναι εφικτο με spray??

iconacurasagehikn5.jpg

Το συγκεκριμένο έχει δύο χέρια αστάρι, δύο χέρια χρώμα, δύο χέρια πέρλα και έξι χέρια βερνίκι.

Αν είναι εφικτό με σπρέι, είναι ... για να τα συγκρίνεις από φωτό, αλλά από κοντά ... ούτε για αστείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Το συγκεκριμένο έχει δύο χέρια αστάρι, δύο χέρια χρώμα, δύο χέρια πέρλα και έξι χέρια βερνίκι.

Αν είναι εφικτό με σπρέι, είναι ... για να τα συγκρίνεις από φωτό, αλλά από κοντά ... ούτε για αστείο.

Αν αφησουμε το spray λοιπον στη ακρη, με εξοπλισμο που μπορει να εχεις ενα απλος ανθρωπος σπιτι του ειναι εφικτο αυτο το αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται από τις προσδοκίες σου.

Ο εξοπλισμός που χρειάζεται δεν βρίσκεται συνήθως σε σπίτι. Δηλ. κομπρεσέρ αέρα και καλό πιστόλι βαφής (αερογράφος).

Εγώ θα σου πρότεινα να το αφήσεις σε επαγγελματία.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι, να ψάξω να βρω παραπλήσια πέρλα και να το κουβεντίασεις και με τον Κοπρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε σπρέι εννοούμε μηχάνημα και όχι χρώμα.

Τα περισσότερα χρωματοπωλεία αυτοκίνητων κατασκευάζουν σπρέι με χρώμα της αρεσκείας σου.

Αν έχεις σταθερό χέρι, και ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία, δεν θα έχει διαφορά το βάψιμο, από μπιστόλι 500€.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τι θα το κανει; Βολευ θα παιζει;

πολύ παράξενο είναι δηλαδή να πέσει κάτι πάνω στο κουτί κάτι βάρη και να του κάνει σημάδι? η το ίδιο και στο εσωτερικό του ? μην ακούω τρελα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε σπρέι εννοούμε μηχάνημα και όχι χρώμα....

Τι εννοεις μηχανημα?

Βασικά εξαρτάται από τις προσδοκίες σου.

Ο εξοπλισμός που χρειάζεται δεν βρίσκεται συνήθως σε σπίτι. Δηλ. κομπρεσέρ αέρα και καλό πιστόλι βαφής (αερογράφος).

Εγώ θα σου πρότεινα να το αφήσεις σε επαγγελματία.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι, να ψάξω να βρω παραπλήσια πέρλα και να το κουβεντίασεις και με τον Κοπρίτη.

Ενα φτηνο κομπρεσερ και ενα πιστολι βαφης λογικα πανε στο 200αρι μαζι και ο επαγγελματιας λογικα θα παει στο 100αρικο οποτε μαλλον με συμφερει να αγορασω τον εξοπλισμο, χαμενος δεν παει!

Link to comment
Share on other sites

πολύ παράξενο είναι δηλαδή να πέσει κάτι πάνω στο κουτί κάτι βάρη και να του κάνει σημάδι? η το ίδιο και στο εσωτερικό του ? μην ακούω τρελα:mad:

Να πεσει κατι βαρυ πανω στο πισι που να χαλασει το χρωμα... δλδ καμια οθονη ή εκτυπωτης;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την εντυπωση εχω..

Αν και θεωρω οτι η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση ειναι του 'Theovaz'..

Υπομονη θελει μονο και να πιανουν λιγο τα χερια!

Και στη τελικη,ετσι ειναι το Modding ρε σεις!

Δοκιμαζουμε..Αν πετυχει ειμαστε οκ,αν οχι,δοκιμαζουμε κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που το ποστάρω εδώ αλλά μιας και υπάρχει το θέμα θεώρησα χαζό να ανοίξω καινούργιο τόπικ γι'αυτό.

Έχω ένα pc που φτιάχνω και το case μου είναι αυτό...

thermaltake-armor-VA8000BWA.jpg

Κανα-δυό χρόνια πριν είχα αγοράσει για το άλλο μου το πισι το παλιό, αυτό το panel...

AEROCOOL_COOLPANEL2S1.jpg

Όπως φαίνεται στην φωτογραφία σε silver χρώμα (βγαίνει και σε μαύρο μετά απ'ότι έμαθα και μακάρι να το ήξερα τότε για να το έπαιρνα) αλλά τώρα θέλω να το βγάλω από εκείνο και να το βάλω επάνω στο Armor που θα στήσω το καινούργιο μου το πισί και όπως καταλαβαίνετε τίθεται θέμα χρώματος!!! Η εύκολη λύση θα ήτανε απλά να το αφήσω να κάνει διχρωμία αλλα ΔΕΝ θέλω γιατί δεν θα είναι ωραίο και δεν θέλω να πάει χαμένο σε κανά πατάρι και να πάρω άλλο. Οπότε σκέφτηκα να το βάψω!!! Αλλά δεν ξέρω ακριβώς με τι και πως. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος ???

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις απο πανω οτιδηποτε περιττο,γυαλοχαρτο ανα χειρας και τριψιμο,καλυπτεις μερη που δεν θες να βαφουν με χαρτοταιανια,περνας 2 χερια ασταρι με αρκετες ωρες δαιφορας μεταξυ τους για καλυτερο αποτελεσμα,αφηνεις να στεγνωσει,2 χερια βαφη παλι με μεγαλο διαστημα μεταξυ τους και τελος περνας ενα βερνικακι για να ειναι και πιο γυαλιστερο και εισαι αρχων!!!

(water sanding που αναφεραμε παραπανω,θεωρω πως δεν θα χρειαστεις..)

Αυτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.