Jump to content



Φέτος πάμε Mtron


Chosen

Recommended Posts

Μόλις οι εξωτικές διακοπές που προγραμμάτιζα σε νησί του Ιονίου, μεταφέρθηκαν στην στερεά και δη στην Πελλοπόνησο που είναι και κοντά...

η διαφορά έγινε raid 0 με mobi... :happy:

@Daytime Dreamer, δες εδώ για τις διαφορές τους... είναι απλά άλλη τεχνολογία και γενικά SLC > MLC όσων αφορά την ταχύτητα, δεν ξέρω αν ζητάς κάτι περισσότερο από αυτό...

όσων αφορά τις επιδόσεις οι mtron με τους Memoright GT είναι πιο γρήγοροι από αυτούς της αγοράς, δες εδώ... επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και ο controller/επεξεργαστής που έχουν οι δίσκοι...

Memoright GT > Mtron Pro > Mtron Mobi > To_Xaos...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
Ξερει κανεις εαν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ SLC και MLC chipset?

ΠΧ αυτος εδω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69981010&product=1055437

με αυτον

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69981010&product=1055429

εχουν ουσιαστικες διαφορες? Αξιζει η διαφορα τιμης? ο Mtron ειναι καλυτερος απο αυτους?

Sorry για τα πολλα questions αλλα ο γουγλης δεν βοηθησε και πολυ

Τα Transcend σέρνονται, έχω δοκιμάσει 2: το 16άρι πάει 30/12 και το 32άρι 24/10.

Δες περισσότερες πληροφορίες εδώ κι εδώ.

Εν ολίγοις: μακριά. Έχω ακόμα το 32άρι, σε μια εξωτερική θήκη για μεταφορές. Τον έβαλα για κανα δίμηνο στον φορητό της συζύγου και τον έβγαλα γιατί αγανάκτησε. Υπολόγησε κανα 5λεπτο για να bootάρει και κανα 4ωρο για να εγκατασταθούν ΧΡ, οπότε δεν άξιζε τον κόπο να τον αφήσω στο laptop μόνο και μόνο για την ησυχία...

Link to comment
Share on other sites

Memoright GT > Mtron Pro > Mtron Mobi > To_Xaos...

Στεγνά από πλευράς επιδόσεων, ναι. Το Gt είναι 120/120, το Pro 120/90 και το Mobi 100/80. Αλλά στα 32 γίγα, ο Pro είναι 100 ευρώ πάνω και το GT σχεδόν διπλάσια τιμή...

32Gb -> GT=780€, Pro=430€, Mobi=310€

Εγώ είμαι της άποψης ότι δεν αξίζει τα παραπάνω λεφτά το GT. Επίσης, η ουσιαστική διαφορά των Mtron είναι τα περισσότερα IOP per second πχ. Mtron(Pro & Mobi)=18.000 IOPs, GT=9.000 IOPs & για πλάκα να αναφέρω ότι ο RaptorX αποδίδει περί τα 180 IOPs lol

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζει ο GT τα διπλάσια λεφτά... άλλωστε την διαφορά την κάνει πρώτα το seek time και μετά το transfer rate και στο πρώτο είναι σχεδόν όλοι ίδιοι...

Για καλές επιδόσεις και (σχετικά πάντα) λίγα χρήματα λένε 2x MOBI 16GB raid0...

και για να γουστάρουμε και να έχουμε περισσότερο χώρο 2x ΜΟΒΙ 32GB raid0...

@ΚΟΜΜ

Q: I hear people in forums cry about the number of read/write cycles. How long will a modern SSD last?

A: Current-generation SSDs, such as those by MTRON have no read cycle limits, and a write life cycle of 140 YEARS. (You read that correctly). 140 years @5GB per day. With technologies such as wear leveling, and the newest NANDs, that has increased to 1,000,000 to 5,000,000 write cycles. Manufacturer suggest a 10 year life expectancy. 3.5" hard drives come with a 3 to 5 year warranty. SSDs are so reliable that they have been sent to Mars on Mars Rovers. You can't do that with something that won't last. We have been selling PQI SSDs since the middle of 2006 with no returns for any reason. On the other hand we have purchased numerous 2.5" laptop mechanical hard disks that failed within 2 to 3 weeks! This WON'T happen with solid state disks! SSDs should outlast the useful life of your system.

Από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

σχετικά είναι όλα όμως :p vista+5progs+5games -π.χ. age of conan 25gb- δε φτάνουν ούτε 2χ64.Αν θες και dual boot άστα να πάνε.

Σχετικά είναι ακριβώς, αν εσένα δεν σου φτάνουν 64 γίγα για ένα λειτουργικό με 5 προγράμματα :p

Παραπάνω έγραψα ότι Vista Ultimate 64-bit με τα παρακάτω:

UT2004 (8Gb)

Warcraft III w/ TFT (1.2Gb)

Futuremark PCMark05, 3dMark06, 3dMark Vantage, PCMark Vantage (1-2Gb)

MS Office 2003 (700Mb)

Ένα τσούρμο μικρότερα applications (PaintShop Pro, MSN, AVG, μπλα-μπλα μπορώ να τα γράψω όλα το απόγευμα)

Σύνολο κατηλλειμένου χώρου: κάτω από 25Gb. Μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά; :p

Link to comment
Share on other sites

mass effect 10, grid 10, age of conan 25 :)

βάλε ότι έχω και dual boot με το ζορι φτάνουν.

Και έχω αφήσει games σαν το pro,oblivion,κτλ εκτός :)

Ναι μωρέ, εντάξει. Κι εγώ έχω αφήσει 220 γίγα με mp3s εκτός!

Τι να κάνουμε, προτεραιότητες είναι αυτές. Αν αρχίσω και γω το Age of Conan, μπορεί να τσιμπήσω τους 64άρηδες ;)

Link to comment
Share on other sites

καλα αν παιζεις λιγα games εννοείται ότι φτανουν τα 32γιγα.Αλλα οταν το καθε παιχνιδι ειναι 10γιγα αμα παιζεις λιγο απ ολα δε φτανουν με τπτ 2χ32.

Παντως αξιζει ρε παιδες να δωσετε τοσα λεφτα για τους σκληρους; οταν σε μερικους μηνες θα εχουν πεσει παρα πολυ;:S

Link to comment
Share on other sites

Οι memoright GT είναι οι πιο γρήγοροι στους χαμηλού κόστους SSD, αλλά παρόλ' αυτά έχουν 2πλάσια τιμή από τους Mtron Pro αυτή την στιγμή... :(

Πόσο σου πήγε και για τους 2...? και από που...?

Επίσης απ' ότι είδα σε raid0 δεν έχουν τεράστια διαφορά απ' ότι single... 5~10 ΜΒ/sec περίπου...

Δεν έχουν διπλάσια τιμη..κοίτα εδώ http://www.ssdisk.eu/

τους πήρα απο ebay(ομαδική αγορά με φίλους) και μας βγήκε 550 μαζι με μεταφορικα...όπως και όλο το σύστημα της υπογραφής μου....εκτος απο mobo(gia RMA)

...σε raid 0 είναι που απογειώνοντε οι δίσκοι!!!! 2πλάσιες ταχυτητες!!! http://www.dvnation.com/ (δες τα bench)

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που τους ευχαριστιεσαι γιατι ολο το αλλο πισι φαινεται να ειναι η χαρα της υπερβολης και της σπαταλης...:flower:

Ποσο πηγαν οι δυο;

έχεις τα δίκια σου...:slap: αλλά όπως είπα παραπάνω όλο το σύστημα(εκτος από την mobo) είναι από ebay....σχεδόν 1/3 απο εδώ μου πήγε..πχ ο qx9770 έχει 1300 ευρω..και μου πήγε 600!!!!!..κατι είναι...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, είχε ειπωθεί ότι οι SSD θα είχαν περιορισμένο αριθμό αριθμών? Ισχύει αυτό?

Αριθμό αριθμών ? :p

Γράφει μερικά ποστ πιό πάνω σχετικά o Jaco

Q: I hear people in forums cry about the number of read/write cycles. How long will a modern SSD last?

A: Current-generation SSDs, such as those by MTRON have no read cycle limits, and a write life cycle of 140 YEARS. (You read that correctly). 140 years @5GB per day. With technologies such as wear leveling, and the newest NANDs, that has increased to 1,000,000 to 5,000,000 write cycles. Manufacturer suggest a 10 year life expectancy. 3.5" hard drives come with a 3 to 5 year warranty. SSDs are so reliable that they have been sent to Mars on Mars Rovers. You can't do that with something that won't last. We have been selling PQI SSDs since the middle of 2006 with no returns for any reason. On the other hand we have purchased numerous 2.5" laptop mechanical hard disks that failed within 2 to 3 weeks! This WON'T happen with solid state disks! SSDs should outlast the useful life of your system.

Link to comment
Share on other sites

.....νωμζω π.. πθαθένω εγκλεφλαλικό... :o

εντάξει δεν είμαστε για τέτοια... η σχέση απόδοσης/τιμής του mtron νομίζω ότι είναι σαφώς καλύτερη...

Σίγουρα..έχεις απόλυτο δικιο...αλλα ξαναλέω οτι η αίσθηση που νιώθεις είναι απίστευτη..χωρις να μπεις στη διαδικασία να κάνεις benchmarks για να δεις αν το Crysis βγαζει +3 ή +10 fps παραπάνω όπως για μια VGA

OΛΑ γίνονται πολυ μα πολυ γρήγορα(boot,προγράμματα κτλ) ακόμη και τα καθημερινα πράγματα που κάνει κάπoιος(outlook,explorer,setup,uninstall,άνοιγμα-κλείσιμο PC) σε όλα βλέπεις μεγαλη διαφορα

Αποψή μου...χώρισ να λέω οτι δεν είναι πολλά τα ευρω:o:O:O απλα θεωρώ οτι είναι η καλύτερη αναβάθμιση που έχω δει ποτέ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.