Jump to content



Αλλαγή οθόνης από 19" σε 20" 16:9


athlon=greek

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Μείνε φίλε μου στην 20αρα και άστους να λένε. Εϊναι πολύ ουτοπικό να κυνηγάς το καλύτερο εδώ μέσα. Μια χαρά θα ευχαριστηθείς την 20άρα. Μοόνο και μόνο επειδή ακριβώς ότι και να πάρεις "συνιθίζεται" όπως προαναθέρθηκε. Ε είναι κρίμα να δώσεις παραπάνω λεφτά σε κάτι που θα το "συνηθίσεις" και δεν θα σου κάνει πια αίσθηση. Βασικά σκέψου αν έχεις λόγο να έχεις HD και να ανοίγεις 10 full windows στην ίδια οθόνη. Οι μισοί που έχουν 24άρα ανάθεμα με και αν ανοίγουν ποτέ 2 παράθυρα ταυτόχρονα. Απλά για το super duper της ανάλυσης στα games. Εγώ με 3d και photoshop και γενικά σχεδιαστικά ουδέποτε ένιωσα την ανάγκη να περάσω από τις 20'' στις 22''+.

Βέβαια όπως επίσης προαναφέρθηκε.."περι ορέξεως". Απλά μην πέσεις στην παγίδα του "πάρε ότι πιο μεγάλο και ότι πιο γρήγορο κυκλοφορεί". Πίστεψε με δεν αξίζει. Stay Clean!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν το έχει αποφασίσει να πάρει νέα οθόνη το παλικάρι θα το καταλάβει/νοιώσει/ευχαριστηθεί πολύ καλύτερα αν από τις 19΄πάει στις 22΄.

Δόξα το Θεό, οι τιμές έχουν ξεφτιλιστει πλέον και τα πάντα είναι προσιτά.

Από 19' στις 20' προσωπικά δεν βλέπω λόγο για να ξοδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν το έχει αποφασίσει να πάρει νέα οθόνη το παλικάρι θα το καταλάβει/νοιώσει/ευχαριστηθεί πολύ καλύτερα αν από τις 19΄πάει στις 22΄.

Δόξα το Θεό, οι τιμές έχουν ξεφτιλιστει πλέον και τα πάντα είναι προσιτά.

Από 19' στις 20' προσωπικά δεν βλέπω λόγο για να ξοδευτεί...

Πολύ σωστά και γιατί να μην πάρει 24άρα εάν ΜΠΟΡΕΙ και τον συμφέρει να την πάρει. Δεν σας καταλαβαίνω ορισμένους. Και ξαναλέω, η οθόνη είναι επένδυση και εάν δεν βρει κάποιο τρόπο να αξιοποιήσει την HD ανάλυση τώρα, μπορεί να βρει σε 1-2-3 χρόνια. Γιατί να μην το έχει? Το θέμα συνήθειας που είπα εγώ έχει θετική διάσταση και όχι αρνητική, δεδομένου ότι αν θα του φαίνεται τεράστια στην αρχή, μετά εύκολα θα του φαίνεται απλά λειτουργική! Γιατί η ανάλυση θα του μείνει, δε θα εξαφανιστεί με τη συνήθεια. Όσο και οι fullHD ταινίες κλπ...

Και κλείνοντας, θα ξαναπώ: πάρε ότι καλύτερο ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ αυτή τη στιγμή. Ψάξε το, μην το αφήσεις στην τύχη. Προσωπική μου άποψη είναι πάντως ότι είναι λάθος να πας σε 20" αυτή τη στιγμή. Πέραν από το ότι θα βρεις λίγα μοντέλα πλέον και ίσως και σε στάσιμη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

την παλία θα την δώσω 150 γιούρα παίδες οπότε βλέπουμε 20' ή 22':jump:

Από 151 ευρώ πέρνεις καινούργια 19άρα tft LG φίλε.

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CF%C8%CF%CD%C7&category2=TFT%2019

Υπολόγιζε μέχρι 120 αν είναι σχετικά καινούργια, αλλιώς λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά και γιατί να μην πάρει 24άρα εάν ΜΠΟΡΕΙ και τον συμφέρει να την πάρει. Δεν σας καταλαβαίνω ορισμένους. Και ξαναλέω, η οθόνη είναι επένδυση και εάν δεν βρει κάποιο τρόπο να αξιοποιήσει την HD ανάλυση τώρα, μπορεί να βρει σε 1-2-3 χρόνια. Γιατί να μην το έχει?

Διότι σε 1-2-3 χρόνια αν συνεχίσει να θέτει παρόμοια ερωτήματα και διαβάζει παρόμοια θέματα δεν θα του κάνει ούτε η Dell 3710 που θα έχει βγεί. Και επειδή σε 1-2-3 χρόνια οι ανάγκες για το "HD" και κάθε "HD" θα έχουν πάρει μια έντελώς διαφορετική διάσταση.

Προς θεού panahs δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά στην τάση που υπάρχει να κυνηγάμε το "τελειότερο" χωρίς να το έχουμε πραγματικά ανάγκη. Δυστυχώς τα πράγματα προχωρούν με ραγδαίο ρυθμό με αρνητικά αποτελέσματα για τους καταναλωτές. Πχ η μετάβαση από τις 17 στις 19 και η παγίωση για κάποιο διάστημα στις 20'' οθόνες κράτησε από ότι θυμάμαι πολύ περισσότερο από ότι η τωρινή μετάβαση από τις 20'' στις 22'' και στις 24''. Οι οποίες ήδη δειλά δειλά αρχίζουν να μοιάζουν..."λίγες".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Check, επίσης και την Samsung 2232

την ψηνω κι εγω,και πηγα σημερα και την ειδα απο κοντα με το αετισιο μου το ματι ψαχνοντας για lag αλλα δε βρηκα

βεβαια δε βοηθουσε και ιδιαιτερα το περιεχομενο του demo

Link to comment
Share on other sites

καλό ψηστηρι ρε παίδες μου κάνατε για 22" τι να πω 22" 22" ότι πείτε:hehe::p

γι'αυτο ειμαστε εδω.....!!!:banging::banging:

παντως περα απο πλακα, πιστευω οτι μεχρι τις 22" μονιτορ ειναι καλα για αποσταση γραφειου. απο κει και πανω ξεφευγουμε λιγο απο το ευρος ορατοτητας του ματιου, σε αποσταση ~μισου~ μετρου. η αλλιως απο 24" και πανω, θα χανεσαι!! εγω νομιζω οτι ιδανικη ειναι η 22". αλλωστε και σε πολυ καλες τιμες ειναι πια, και πολυ καλα μονιτορ βρισκεις. γρηγορα, no lag,ωραια χρωματα...κλπ. τι αλλο θελετε? αμα θελετε παραπανω, παρτε και μια LCD TV 32"-37"-40"...........!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για την οθόνη λες και υπάρχει μόνο αυτή. Ξεχνάτε την ανάλυση. Αν πάει σε 24, πάει στη μεγάλη ανάλυση (1900χ....) και αυτομάτως θέλει και καλύτερη κάρτα γραφικών (φαντάζομαι θα παίζεις και κανένα game που και που). Η 20 με τις 22 , εφόσον έχουν την ίδια ανάλυση 1680χ1050, είναι παρόμοιες, με τα pixel στην 22άρα να είναι λίγο μεγαλύτερα οπότε εδώ ισχύει το "δες και διάλεξε".

Link to comment
Share on other sites

Ε, 3870 εχει. δεν νομιζω να αντιμετωπισει ιδιαιτερο προβλημα σε 1680χ1050! για παραπανω.....εξαρταται!

εγω σε 1440χ900 με την ιδια καρτα, εχω βαλει ολα τα παιχνιδια μου στα high (συμπεριλαμβανομενου και crysis) και δεν εχω κανενα προβλημα, και με "μικροτερο" cpu!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι δεν έχω την ευχέρεια χρόνου να ανέβω Αθήνα να τις δω κάπου μαζεμένες και να τις συγκρίνω,πάντως η Philips είναι καλό κομμάτι έτσι;:T:;)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περίπτωση κανει λιγο υπερωριες στο www.prad.de για να βρεις μοντέλα που σε καλύπτουν, και στο Google για βρεις τι λέει ο κοσμος που την πηρε. Διάβασε και τα reviews/opinions σε pricegrabber.com και newegg.com.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.