Jump to content



---Ati Radeon 4870--- Εντυπώσεις&Προβλήματα


greekfragma

Recommended Posts

Απλα και εγω βλεπω ανα 5 ποστ καποιον να ρωταει πως πανε και εγω του λεω την αποψη μου! Γιατι πιστευω οτι επειδη τις εχω μπορω να του μεταφερω την πραγματικη εικονα της καταστασης!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 700
  • Created
  • Last Reply
Το καλύτερο θα ήταν να έχεις 3-sli με gtx280....αλλά στα λεφτά που έδωσε ο sebastian για cf 4850 ΝΑΙ είναι η καλύτερη επιλογή, πως να το κάνουμε?

Οχι βρε godslayer...το θεμα του γομαρακου και απο πολλα ατομα εδω ειναι οτι ο sebastian λεει σε καθε ενα thread σχετικα με τις νεες καρτες οτι ειναι οι καλυτερες και οτι εγω τις πηρα και ειναι απιστευτες και αυτοπαινευεται σε καθε σελιδα...εαν κατσω τωρα και ψαξω θα βρω πανω απο 10 φορες να λεει τα ιδια περιπου πραγματα...και εχει καταντησει σπαστικος και κουραστικος με αυτην την ολη φαση...

Εχω δικιο GoMaR ?:hm:

EDIT: Φτου...με προλαβε ο Κωστάκης...

EDIT No2:

Απλα και εγω βλεπω ανα 5 ποστ καποιον να ρωταει πως πανε και εγω του λεω την αποψη μου! Γιατι πιστευω οτι επειδη τις εχω μπορω να του μεταφερω την πραγματικη εικονα της καταστασης!

Πιστευω οτι μπορεις να τους αφησεις να διαβαζουν ολο το thread...και να δουν καποια πραγματα...εκτως εαν το κανεις μονο και μονο για να ''μεγαλωσεις'' τα μηνύματα σου...ΔΕΝ εισαι ο ΜΟΝΟΣ εδω μεσα που τις εχει...Φαντασου ΟΛΟΙ οσοι εχουν 4850 να λενε καθε τρεις και λιγο οτι οι 4850 ειναι ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ ΣΚΙΖΟΥΝ ΤΗΝ GTX κτλπ κτλπ...θα γινοταν ΧΑΜΟΣ και οσο ναναι....ειμαστε ΣΥΝΕΧΩΣ Off Topic...λεγοντας συνεχεια τα ιδια πραγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινουμε στο review του anandtech απο διπλες καρτες καλυτερος συνδυασμος αποδοσης/τιμη ειναι οι 9800gtx+ ( δε λαμβανεται υποχη προφανως η μεγαλυτερη καταναλωση και τα 4 slots σε σχεση με την 4850, κατι που δεν ισχυει ομως με την 4870)

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε godslayer...το θεμα του γομαρακου και απο πολλα ατομα εδω ειναι οτι ο sebastian λεει σε καθε ενα thread σχετικα με τις νεες καρτες οτι ειναι οι καλυτερες και οτι εγω τις πηρα και ειναι απιστευτες και αυτοπαινευεται σε καθε σελιδα...εαν κατσω τωρα και ψαξω θα βρω πανω απο 10 φορες να λεει τα ιδια περιπου πραγματα...και εχει καταντησει σπαστικος και κουραστικος με αυτην την ολη φαση...

Εχω δικιο GoMaR ?:hm:

Έχεις δίκιο σε αυτό πιτσιρίκο. GoMaR απάντησα στο συγκεκριμένο post σου και όχι για να στην πω :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινουμε στο review του anandtech απο διπλες καρτες καλυτερος συνδυασμος αποδοσης/τιμη ειναι οι 9800gtx+ ( δε λαμβανεται υποχη προφανως η μεγαλυτερη καταναλωση και τα 4 slots σε σχεση με την 4850, κατι που δεν ισχυει ομως με την 4870)

ναι αλλα για να το κανεις αυτο θα πρεπει να εχεις και sli mobo...ενω με τις Ati οχι...και οι περισσοτεροι εχουν Χ38/Χ48 και αναλογα P35/45 που δεν υποστιριζουν CF X16/X16....

Οσο για τις 9800gtx+ δεν εχουν ερθει ακομα στην Ελλαδα ωστε να εχουμε μια ''γευση'' απο τις τιμες τους....το εξωτερικο ειναι εξωτερικο...δεν ειναι τα ιδια και στην Ελλαδα...:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

:sorry:Καταρχιν να παραδεκτω οτι εχετε δικιο και sorry!:sorry:

Αλλα λαθος δεν επαινω το καθε τι που αγοραζω! Οπως την 3870χ2 που με κουρασε! Οπως και η 3870 που δεν απεδιδε με βασει τα δικα μου γουστα! Αντιθετως το 9800 gtx ηταν πολυ καλο και δυνατο! Και αν δεν μου καθοταν η στραβη με την καρτα δεν θα ειχα τωρα τις 2χ4850! Οι λετε πηγα και εσκασα 300 ευρω ετσι, ελεος 9800 gtx ειχα και οχι κανενα μηχανακι , μια χαρα απεδιδε! Και προς θεος δεν λεω καποιος που εχει 9800gtx να παει σε 2χ4850 γιατι ακομα καλα κραταει η καρτα!

Σταματαω τα ποστ για τις καρτες μου, και θα λεω μονο για νεα πανω στο οc που θα ασχολειθω το βραδακι! Αντε με στεναχωρισατε! Ηρεμιστε , οχι αλλο μην βαρατε!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι μεχρι τωρα το να παρεις GTX 280 ειναι μεγαλη μπανανοαγορα! Προσωπικη μου αποψη βεβαια απο καθαρα τιμη-αποδοση! Τι να πω εκτως και αν η nvidia βγαλει σουπερ physics drivers και διπλασιαση την αποδοση της! Που μαλλον ονειρο ειναι αυτο!

Αμα εχεις τα πολλα λεφτα η GTX 280 SLI δεν ειναι καθολου μπαναναγορα...

Θα εχεις οτι πιο γρηγορο στην αγορα

GTX 280 SLI > 4870 Crossfire

Ασε που το Crossfire ειναι ελαφρος δισευρετο

Link to comment
Share on other sites

@sebastian : όχι ότι έγιναν τσουρέκια !!! αλλά με 2χ8800GT (240Ευρώ) + Ρ5Ν-Τ (175Ευρώ) σύνολο 415Ευρώ!!!!!! μπορείς να έχεις επιδόσεις δες anandtech :p Crysis !!! παρόμοιες με 2χ4850 (300Ευρώ) + X38 Mobo (130 Ευρώ) σύνολο 430 Ευρώ... και περισσεύουν και 15 ευρώ για καφέ με την έτσι ;) μπας και μας αφήσεις και εμάς στην πίκρα μας που δεν έχει έρθει ακόμα η 4870 με 1GB ram

Φιλικά :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις τα πολλα λεφτα η GTX 280 SLI δεν ειναι καθολου μπαναναγορα...

Θα εχεις οτι πιο γρηγορο στην αγορα

GTX 280 SLI > 4870 Crossfire

Ασε που το Crossfire ειναι ελαφρος δισευρετο

Review εχεις δει ? και οχι μονο αυτο αλλα και πολλα αλλα...

Το θεμα μας ειναι οτι η GTX 280 ειναι πανακριβη/ζεστη και θελει και πολυ ταισμα με ρευμα...

Εαν θες να κανεις SLI με αυτες θα πρεπει να διαθεσεις πολλα χρηματα...και να βρεις και ενα αξιοπιστο τροφοδοτικο να τις ''ταιζει''....

Η GTX280 σε διαταξη SLi δεν ειναι για ολους...ειναι για αυτους που εχουν την οικονομικη δυνατοτητα...και αυτοι ακομα θα το σκευτουν πριν διαθεσουν τοσα χρηματα...1000 ευρω ειναι υπερβολικα για να παιζεις παιχνιδακια...;)

Ενω με 1 κιολας GTX280 η με 2*4870 παιζεις παιχνιδακια με πολυ καλη αποδοση...και χωρις στερισεις...και με τα μισα χρηματα...

Το crossfire δεν ειναι δυσευρετο...αντιθετα το SLi ειναι δυσευρετο διοτι για να κανεις SLi χρειαζεσαι αποκλειστικα SLi mobo με nVIDIA chipset...Ενω με CrossFire κανεις και με P35,P45,X38,X48 και δεν χρειαζεται να ''χρεωθεις'' το σχετικα υπερτιμημενο nVIDIA chipset για να κανεις SLi...

Απο οποια γωνια και αν το δεις το CrossFire ειναι πολυ πιο προσιτο και πιο οικονομικο , με πολυ καλες επιδοσεις αντιθετα με το SLi με τα ''δυσκολα'' nVIDIA chipset και ακριβα για τον ΜΕΣΟ Ελληνα...

Link to comment
Share on other sites

@sebastian : όχι ότι έγιναν τσουρέκια !!! αλλά με 2χ8800GT (240Ευρώ) + Ρ5Ν-Τ (175Ευρώ) σύνολο 415Ευρώ!!!!!! μπορείς να έχεις επιδόσεις δες anandtech :p Crysis !!! παρόμοιες με 2χ4850 (300Ευρώ) + X38 Mobo (130 Ευρώ) σύνολο 430 Ευρώ... και περισσεύουν και 15 ευρώ για καφέ με την έτσι ;) μπας και μας αφήσεις και εμάς στην πίκρα μας που δεν έχει έρθει ακόμα η 4870 με 1GB ram

Φιλικά :flower:

αχ ρε nvideakia αυτο ισχυει μονο σε 2 games ειναι ποιο γρηγορη για 1 fps η 8800gt σε SLI και με λογοτυπο nvidia game. και γιατι το cf ειναι δυσευρετο;

Link to comment
Share on other sites

Benchmark απο το gamespot με ολες τις καρτες σχεδον +4870

http://www.gamespot.com/features/6192928/p-2.html

Παντως με 300ε η 260 πραγματικα δεν ξερω που το παει η nvidia.Επισης τη 4870 σε σχεση με την 280 την εχει παντα με crossfire

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις τα πολλα λεφτα η GTX 280 SLI δεν ειναι καθολου μπαναναγορα...

Θα εχεις οτι πιο γρηγορο στην αγορα

GTX 280 SLI > 4870 Crossfire

Ασε που το Crossfire ειναι ελαφρος δισευρετο

αμα δεν εχεις τη να τα κανεις τα λευτα θα εννοεις και θελεις να κανεις εφε... γιατι αν δεν απατομαι 2χ4870 κοστιζουνε λιγοτερο απο την μπανανα εχουνε καλυτερες επιδοσεις και καινε το ιδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Benchmark απο το gamespot με ολες τις καρτες σχεδον +4870

http://www.gamespot.com/features/6192928/p-2.html

Παντως με 300ε η 260 πραγματικα δεν ξερω που το παει η nvidia.Επισης τη 4870 σε σχεση με την 280 την εχει παντα με crossfire

Λογικο δεν εινε απο την στιγμη που 2 4870 κοστιζουν λιγοτερο απο την GTX280

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε nvideakia αυτο ισχυει μονο σε 2 games ειναι ποιο γρηγορη για 1 fps η 8800gt σε SLI και με λογοτυπο nvidia game. και γιατι το cf ειναι δυσευρετο;
:p Για δες στα 1280χ1024 (όσοι έχουν 19άρια ΤFT και μικρότερα κατούρησαν στο πηγάδι ?) που 2χ8800GT έχουν 57.3 FPS και οι 2χ4850 43,5 FPS -> 30% διαφορά.

Ακόμα και στα 1680χ1050 2χ8800GT είναι μπροστά είναι κατά 20%

Αλλά πέρα από αυτό - αν δεν πρόκειται για benching - ποιος ο λόγος να κάνεις SLI/CF με 2 δυνατές κάρτες από την στιγμή που μία δυνατή (ΑΤΙ 4850/nVidia 9800) φτάνει για όλα, πλήν Crysis - full on ?

Στα λιγότερο "βαμμένα" παιχνίδια όπως το Oblivion (μιας και είναι "παλιό"), μόνο στα 2560x1600 ξεφεύγουν μακριά οι 2χ4850, στις άλλες -πιο γήινες- αναλύσεις είναι πολύ κοντά.

Απάντησε όμορφα η ΑΤΙ, κάνει καλό στον ανταγωνισμό (=τσέπη μας) αλλά δεν κερδίζεις και το jack-pot στο joker αγοράζοντας 2χ4850. Όπως είπε πολύ σωστά ο ΑΝ7 παραπάνω αν θές FRAMES και εχεις CF μητρική αξίζει να πάς σε 2χ4850 και συμπληρώνω αν στήνεις μηχάνημα από την αρχή τότε και 2χ8800GT + SLI μητρική είναι ένα option που πρέπει να σκευτείς.

:book:

Link to comment
Share on other sites

1.Πιστευα οτι η 280 θα ειναι η νεα 8800GTX γι'αυτο ετρεξα να την παρω

Γιατι τι φοβοσουνα?

Μην τυχον και ανεβει η τιμη της??

Μην τυχον και υπαρξει αναλογο φαινομενο με τις 8800gt και δημιουργηθει ελλειψη απο τα μιλλιουνια που θα αγοραζουν καρτες των 500+ευρω???

Σορυ αλλα δεν καταλαβα την λογικη σου. Ισως να εχω κολλησει στην λεξη "ετρεξα" που διαφωνω καθετα.

Αλλα ακομα και η 8800gtx να ηταν (που εγω σου λεω οτι EINAI και ετσι για χαρη του διαλογου κοιταω στην μαγικη μου σφαιρα και ΣΟΥ ΕΓΓΥΩΜΑΙ οτι δεν προκειται να βγει ταχυτερη single card για τον επομενο 1,5 χρονο οπως εγινε με την GTX) :hehe:

Εξηγησε μου γιατι δεν περιμενες 1 βδομαδα να δεις τι κανουνε και οι 48ΧΧ??

Δεν σου λεω οτι ηρθε η καταστροφη, και οτι κλαις τα λεφτα σου κλπ κλπ απλα δεν καταλαβα γιατι βιαστηκες τοσο σε μια αγορα 500 ευρω?

Αν θυμαμαι καλα ειχες ετσι κι αλλιως μαματη/ες καρτα/ες...

Φιλικα παντα (ΤΜ by "το σκαθαρι")

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.