Jump to content



Πιθανο προβλημα με μνημες? βοηθεια


DioNiSis

Recommended Posts

πριν μερικές μέρες έστησα το νέο μου PC

κατ αρχήν να πω ότι δουλεύει άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα.

προχθές είπα από περιέργεια να τρέξω λίγο το orthos να δω τι θερμοκρασίες φτάνει.

όταν κάνει stress cpu το τεστ γίνεται κανονικά

όμως όταν το βάζω να κάνει stress cpu και ram μου βγάζει το μήνυμα :

1:FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

1:Hardware failure detected, consult stress.txt file.

τα ίδια και με το prime95

με μια αναζήτηση στο google είδα ότι αυτό το μήνυμα το βγάζει όταν δεν έχει γίνει επιτυχές OC και πρέπει να αυξηθούν τα volt ή να μειώσω frequency

το θέμα είναι ότι το σύστημα είναι ακλοκαριστο

όπως έβαλα τις μνήμες στη μητρική έτσι τις έχει αναγνωρίσει δεν έχω πειράξει τίποτα

μάλιστα σύμφωνα με το bios η συχνότητα και τα volt είναι τα ίδια με του κατασκευαστή.

οι μνήμες είναι αυτές: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554116

ένα άλλο παράξενο είναι ότι τα everest και cpu-z τις βλέπουν ως 800αρες (PC2-6400) κλοκαρισμενες στα 1066 ενώ είναι από τον κατασκευαστή 1066 (PC2-8500)

έτρεξα το memtest86 και μου βγάζει errors στα τεστ 5 και 7

πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ? τι να κάνω τώρα?

να υπενθυμίσω ότι δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα σε κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι όσο κι αν το έχω ζορίσει

τα υπόλοιπα εξαρτήματα είναι :

mb gigabyte ep35c-ds3r

c2d e8400

sparkle 8800gt 512

crosair 550watt

seagate 7200.11 500gb

και το χειρότερο απ όλα είναι ότι όλα τα εξαρτήματα είναι αγορασμένα από πλαίσιο εκτός από τις μνήμες που είναι από e-shop το οποίο δεν φημίζεται και για την εξυπηρέτηση του σε επιστροφές προϊόντων, αν χρειαστεί :wall:

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το Memtest για μία μία τις μνήμες χωριστά.

Πιθανότατα μόνο μια να έχει πρόβλημα.

Σε αυτήν την περίπτωση μένεις με μία μνήμη μέχρι να σου αλλάξουν την χαλασμένη.

Έχεις σύστημα τουλάχιστον.

Αν και οι 2 σου βγάλουν πρόβλημα (αφού τις τσεκάρεις χωριστά πάντα) τότε πήγαινε τις πίσω και περίμενε αλλαγή.

Αν δεν θέλεις να περιμένεις αγόρασε μια απλή Kinsgton 800άρα 1Gb στα 17έουρα, τουλάχιστον να δουλεύεις το σύστημα σου.

(αργότερα είτε την πουλάς, είτε την κρατάς για backup.

Link to comment
Share on other sites

άρα είναι σίγουρα πρόβλημα μνημών ?

θα τις δοκιμάσω μια μια

υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα ασυμβατότητας ή δεν θα έβγαζε σφάλματα το memtest

η σελίδα της crucial τις αναφέρει ως guarantied compatible με τη μητρική μου ενώ η σελίδα τις gigabyte δεν τις αναφέρει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες ασυμβατότητες μάλλον δεν θα δούλευαν καθόλου ή θα σου κόλλαγαν me μπλέ οθόνες κλπ.

Πιθανόν να έχεις πρόβλημα και αν δεν τύχει να φορτώσει κάτι στην χαλασμένη περιοχή μπορεί και να μην το καταλάβεις ποτέ αυτό.

Μου είχε τύχει σε μηχάνημα φίλου αυτό.

Η μία μνήμη ήταν χαλασμένη αλλά εκτός εγγύησης και κόλλαγε συνέχεια...

Έβαλα λοιπόν την 2η πρώτη και την 1η δεύτερη και από τότε κανένα πρόβλημα.

Απλά η χαλασμένη περιοχή του 2ου dimm ήταν κάπου προς το τέλος του και δεν χρειάστηκε ποτέ να φορτωθεί εκεί κάτι για να σκάσει. :)

Ψάκτες λοιπόν μία μία και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν

δοκίμασα τις μνήμες μια μια και συνέβη το εξής παράξενο:

όταν έτρεχα το memtest με τη 1 μνήμη δεν είχα κανένα σφάλμα άλλα... ούτε και με την άλλη

τις ξαναβάζω και τις 2 αντίθετα στα slot δηλ. αυτή που είχα στο 1ο στο 3ο και αυτή στο 3ο στο 1ο και μου βγάζει ξανά σφάλματα άλλα λιγότερα από την 1η φορά (92 αντί 1120 και από τα 1800mb και μετά)

βάζω τη μια στο 3ο slot 0 σφάλματα

η μητρική έχει 4 slot 2 κόκκινα 2 κίτρινα

βάζω και τις 2 στα 2 κόκκινα (πριν ήταν στα 2 κίτρινα) και δεν βγάζει κανένα σφάλμα τώρα

μόνο όταν είναι σαν dual channel στα κίτρινα slot, στα κόκκινα δουλεύουν κανονικά

που υπάρχει τώρα το πρόβλημα?

να αναφέρω ότι το cpu-z τώρα στην καρτέλα spd στο timings table εμφανίζει τις συχνότητες 400 και 533 ενώ πριν έδειχνε και την 300. και στις 2 περιπτώσεις δουλεύουν στα 533 που είναι και το κανονικό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.