Jump to content



αγορά οθόνης 24"


AGRIMI

Recommended Posts

είμαι ανάμεσα στα εξής 3 μοντέλα:

lg 246wh

salsung 2493 hm

NEC LCD24WMCX (ΜΑΥΡΗ).

επειδή δεν έχω την δυνατότητα να τις δω από κοντά, θέλω να ρωτήσω σε όσους έχουν δει κυρίως τις 2 πρώτες να μου πουν εντυπώσεις. η λειτουργία τους θα είναι desktop σε ανάλυση 1920*1200 και gaming σε 1680*1050. διάβασα διάφορα thread αλλά όλοι είναι ευχαριστημένη που έχουν μία από τις 2. εμένα εμφανισιακά μου αρέσει η samsung αλλά δεν θα κολήσω εκεί. επίσης αν είναι να βγει κάτι μέσα στον επόμενο μήνα παρακαλώ να μου δώσει μοντέλο για να το έχω στα υπ' όψιν μου. να δηλώσω επίσης ότι δουλεύω σε lg 226 wtq και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την 2232bw απλά να υπερέχει.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν η 226wtq είναι μια χαρά οθόνη τηρουμένων των αναλογιών.

Από εκεί και πέρα μεταξύ της 246wh και της 2493 δεν υπάρχουν τρομερές διαφορές, απλά θα έδινα το προβάδισμα με μικρή διαφορά στη samsung. Έχει ακριβώς το ίδιο panel με τη 245Β, απλώς έχει λίγο διαφορετικά ηλεκτρονικά και γι'αυτό και το υψηλότερο "δυναμικό" contrast 10000:1. Για τη nec δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν την έχω δει από κοντά. Δες τες πάντως από κοντά για να έχεις και εσύ μια άποψη. Σε Πλαίσιο θα τις βρεις...

Link to comment
Share on other sites

στην καβάλα που σπουδάζω δεν υπάρχει περίπτωση

Τότε θα προτείνω το εξής: παρόλο που η 2493 είναι λιγάκι καλύτερη κατά τη γνώμη μου, θα σου συστήσω την lg λόγω τιμής. Έχουν περίπου 70-80 ευρώ διαφορά, επομένως η lg έχει καλύτερο λόγο απόδοσης τιμής. Αν τα χρήματα δεν αποτελούν πρόβλημα τότε πάρε samsung.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω την 2493hm...πολυ καλη οθονιτσα με βαθια και ωραια χρωματα και εχει και το magicbright poy epilegeis fwtismoy anamesa se game,internet,dynamic contrast kai custom που βαζεις οτι εσυ θελεις..πιστεψε με ειναι πολυ καλη και το magic bright πολυ βολικο..και απο design σκιζει η οθονη..το μονο που με χαλαει ειναι τα κουμπια αφης...αα εχει και ηχεια..

Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά ήρθε του συνεργάτη μου η 24 samsung και είναι πολύ μεγάλη για την χρήση που την θέλω ή για το πω καλύτερα η απόσταση που πρέπει να την δουλεύω είναι 1,5 μέτρα αλλά εγώ δουλεύω μετά βίας στο 1 μέτρο. για όσους πάντως ενδιαφέρονται είναι καλύτερη από την lg και την samsung 245b(την προηγούμενη). αυτές μόνο έχω δει από κοντά και τις δούλεψα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρε παιδιά την είχα στην δουλειά μια μέρα μπροστά μου και δεν μπόρεσα να την δουλέψω με κούρασε πολύ.μπορώ να την δω άλλη μια φορά γιατί την πήρε ένας συνάδελφος μου.θα την ξανακοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν.Θέλω να αγοράσω μια 24άρα TFT και είμαι ανάμεσα στη SyncMaster 245B και στην LG L246WH-BΝ.Όπως καταλαβαίνετε σε αυτά τα χρήματα θέλω να κυμανθώ μια και δεν έχω τις τραγικές απαιτήσεις.Ποια να προτιμήσω?Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν.Θέλω να αγοράσω μια 24άρα TFT και είμαι ανάμεσα στη SyncMaster 245B και στην LG L246WH-BΝ.Όπως καταλαβαίνετε σε αυτά τα χρήματα θέλω να κυμανθώ μια και δεν έχω τις τραγικές απαιτήσεις.Ποια να προτιμήσω?Γιατί?

Tις εχω δει και τις 2. Μου φαινεται οτι η Lg έχει λίγο καλυτερες γωνιες (οχι μεγάλες διαφορες - και τα 2 TN ειναι)

- Ασχετο -

Παει και η Lg245WP-BN...δεν υπαρχει πουθενα?

Οι γωνιες σε ΤΝ δεξια αριστερα παλευονται...οι πανω κατω όχι και τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει στο Πλαίσιο τις προάλλες και είδα τη 245B αλλα διαβάζω και όλα όσα λέγονται σε κάποια forum περι αθλιότητάς της και μου φαίνονται λίγο περίεργα..Για 350€ οθόνη πιστεύω δεν έχει κάποιο σημαντικό ψεγάδι...ε? :p

Link to comment
Share on other sites

Για 350€ οθόνη πιστεύω δεν έχει κάποιο σημαντικό ψεγάδι...ε? :p

ετσι ειναι..... κοιτα αν τις συγκρινεις με μη ΤΝ panel βρισκεις πολλα "μειον" αλλά μιλάμε και για πολυ ακριβοτερες

οθονες.

Αν την ειδες στο μαγαζι και εμεινες ικανοποιημενος, παρε μια απο τις 2.

Σπιτι θα ειναι καλυτερα...θα κανεις και καποιες ρυθμισεις, ο φωτισμος θα ειναι ευνοϊκότερος

για την οθονη.

θα προτιμουσα την L246WH-BΝ παντως αναμεσα στις 2.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη? Δουλευω σε 24αρα στο μισο μετρο:turn:

Κάντε μαμακίες.....κάντε μαμακίες. Την υγεία μας πρώτα παίδες..

Αυτή η wide Samsung που έχει το MEdiaMrkt σε αθφονία ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κάντε μαμακίες.....κάντε μαμακίες. Την υγεία μας πρώτα παίδες..

Αυτή η wide Samsung που έχει το MEdiaMrkt σε αθφονία ποια είναι;

Δηλαδη εσυ τι πιστευεις οτι για μισο μετρο πρεπει να παμε στις 17" και για ακομα μεγαλυτερη υγεια στις 15"? Πιο πολυ πιστευω οτι κουραζεις στα ματια σου στις 15/17/19.

Μηπως μενεις στην εποχη των crt?

Πλεον η 24 μου φαινεται απελπιστικα μικρη.

Εχω κανει την LCDτηλεοραση μονιτορ στο 1μ και κατι ψιλα και δεν μπορω να γυρισω πισω στην 24". Το μονο κακο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι η αναμενωμενα πολυ μειωμενη ευκρινεια σε σχεση με την tft.

Ετσι κι αλλιως, οσες ιντσες και να εχεις, στο κεντρο εστιαζει το ματι...

Σε γρηγορες σκηνες δεν γυρναω ποτε τον λαιμο μου για να δω ολη την οθονη και σε ελαχιστες φορες εχω πιασει τον εαυτο μου να γυρναει δεξια -αριστερα κυριως σε φαση desktop.

Στην τελικη, εχεις κατσει να δουλεψεις σε 24" στα 1920*1200, γραφικη δουλεια? Πες μου σε ποια αποσταση κουραζεις περισσοτερο το ματι σου. Οσο περισσοτερο απομακρυνεσαι απο την οθονη, περα του μισου μετρου τοσο ζοριζεις περισσοτερο το ματι σου στην διακριτικη ικανοτητα.

Εκτος κι αν ειναι να δουλευουμε στο 1,5 μετρο σε 24" αλλα στα... 1024*720

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.