Jump to content



Κοψιμο με dremel σε αλουμινιο


giorgos_cupra

Recommended Posts

Οχι, 8 χιλιοστα παραειναι χοντρο για ντρεμελ.

Με γωνιακο τροχο παλι επισης θα σου βγαλει την πιστη γιατι εκτος του παχους που ειναι μεγαλο το αλουμινιο ειναι μαλακο και κολλαει ο τροχος.

Imo καλυτερα πηγαινε το σε ενα μηχανουργειο να κανεις την δουλεια σου, εναλλακτικα ισως με σεγα και πολυ υπομονη τα καταφερεις.

Παντως 8 χιλιοστα ειναι πολυ χοντρο για τις συνηθεις χρησεις σε μοντες, γιατι χρηση το θελεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, 8 χιλιοστα παραειναι χοντρο για ντρεμελ.

Με γωνιακο τροχο παλι επισης θα σου βγαλει την πιστη γιατι εκτος του παχους που ειναι μεγαλο το αλουμινιο ειναι μαλακο και κολλαει ο τροχος.

Imo καλυτερα πηγαινε το σε ενα μηχανουργειο να κανεις την δουλεια σου,

Δεν θα χρησιμοποιηθει σε μοντες για πισι.Ειναι το σασι που φτιαχνω για ενα τηλεκατευθυνομενο 1/5:innocent:

οντως 8αρι ειναι δυσκολο για κοψιμο με το χερι

οποτε ή κοιτας να φτιαξεις το σχεδιο σου πληρες και να στο βγαλουν ετοιμο με τα τρυπηματα και ολα με υδροκοπη

ή πας το σχημα σου και στο βγαζουν σε φυλλο carbon/cevlar και μετα τρυπας κοβεις κατα βουληση

Link to comment
Share on other sites

Όντως η υδροκοπή είναι η καλύτερη λύση...και αρκετά φτηνή, ανάλογα με το σχέδιο κιόλας...

Αλλά Λαμία δεν ξέρω αν έχει...και κάποιο καλό laser μπορεί να κόψει τέτοια πάχη...

Link to comment
Share on other sites

αν το χρησιμοποιήσεις για αμαξακι καλυτερα να πας εκει που σου ειπαν τα παιδια γιατι το χερι δεν νομιζω να εχει τετοια ακριβεια..

μολις το τελειωσεις κανε και ενα review ;)

Link to comment
Share on other sites

Με σέγα και πριονακι για μεταλλο και θα κοπεί μια χαρά, είχα κάνει παλιότερα απόπειρα να κάνω σασι για ένα 1/10 που έχω(Team Magic G4 pro για τους γνωρίζοντες)αλλά άδικος κόπος.Παράγειλα ένα έτοιμο και έκανα τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

:OT: το 10ρακια εχουν ποιο δυσκολο σασι απο τα 5αρια λογο τισ απλας που εχουν (τα 5αρια)....παντως δεν βρισκω λογο να το φτιαξεις εκτος και αν γουσταρεις ολο το σκηνικο της κατασκευης...

Link to comment
Share on other sites

Υδροκοπη στη Λαμια δεν εχω δει...Μονο σε κατι μαρμαρα:rofl:.Για λειζερ ουτε συζυτηση!

Θελω να το φτιαξω μονος μου,γιατι ειναι ολο τελειως custom.Δεν ειναι τιποτα ετοιμο.Απο αρχη μεχρι τελος θα το φτιαξω εγω....Εχω βρει μοτερ,λαστιχα,εχω τελειωσει το σχεδιασμο του σασιου...Σημερα τελειωσα καο το συστημα διευθυνσης μπροστα:clap:

Προχωραμε αργα και σταθερα:flex:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ αν δεν εχεις σεγα η μονη εναλλακτικη που μπορω να σκεφτω ειναι να κοψεις ενα τετραγωνο οσο το θες περιπου με σιδεροπριονο και μετα με τρυπανι και λιμα να το φερεις εκει που θες ακολουθωντας την κλασικη τακτικη για τρυπες αλλα μιλαμε για τρελη δουλεια και πολυ δυσκολο να το πετυχεις λογω του παχους και υποθετω ενος σχετικα πολυπλοκου σχεδιου...

Δεν ειναι απαραιτητο λειζερ ή υδροκοπη, απλα ειναι τα ιδανικα, και σε απλο μηχανουργειο να πας θα στο φτιαξουν αν εχουν ορεξη.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λεγατε για 6 χιλιοστα?αυτο κοβεται με ντρεμελ?Η σιδεροπριονο και μετα να κανω τα details με το ντρεμελ?Που μπορω να βρω ορθογωνια κομματια αλουμινιου με διαστασεις 7 εκατοστα βαση και 6 υψος...Ή γενικα μεγαλα κομματια αλουμινιου και οχι φυλα??

Link to comment
Share on other sites

Με ντρεμελ imo δεν θα δοκιμαζα καν σε <3χιλ. Με σιδεροπριονο μπορεις να κοψεις ενα πολυγωνο σχετικα ευκολα αλλα για να φας τοσο πολυ με το ντρεμελ μετα ειναι δυσκολο.

Δυστυχως απο λαμια δεν εχω καθολου επαφες, αν θες απο αθηνα ξερω 2-3 με αλουμινια.

ΥΓ: μου ηρθε μια αναλαμπη, αν πας σε καποιον αλουμινα απο αυτους που φτιαχνουν πορτες κτλ λογικα θα ξερει να να σου πει που θα βρεις υλικο ή/και να σε βοηθησει με την κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λεγατε για 6 χιλιοστα?αυτο κοβεται με ντρεμελ?Η σιδεροπριονο και μετα να κανω τα details με το ντρεμελ?Που μπορω να βρω ορθογωνια κομματια αλουμινιου με διαστασεις 7 εκατοστα βαση και 6 υψος...Ή γενικα μεγαλα κομματια αλουμινιου και οχι φυλα??

6αρι με γωνιακο τροχο παλευεται απλα δεν βολευει στις κλειστες καμπυλες

προτιμησε λεπτο δισκο για inox για πιο καθαρα κοψιματα και λιγοτερα κολληματα

και για καθαρισμα το dremelακι με τα χοντρα γυαλοχαρτα την κανει την δουλεια

εδω μπορεις να δεις μερικες διατομες ραβδων αλουμινιου (τα ευχαριστω στον αξιοτιμο Κο ΓιαγκΤ)

αλλα στην περιοχη σου δεν γνωριζω κατι αντιστοιχο.(παρε τηλ, ισως στελνουν αντικαταβολη)

γενικοτερα λογω της φυσης του project και των υλικων

θα σου προτεινα επισκεφτεις κανα δυο μηχανουργεια να παρεις τιμες

αν υπολογισεις τον χρονο και τα αναλωσιμα που θα φας παιζει και να σου βγει στα ιδια λεφτα

καλη επιτυχια και κανε κι ενα worklog αμα βρεις χρονο, ειναι πολυ ενδιαφερον θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,δεν υπαρχει αλλος παρωχος αλουμινιου εκτως απο την αρεναλ?Μου ειπαν για το 6061 οτι εχουν ενα φυλο το οποιο δεν κοβεται μικροτερο,ειναι 1,2μ χ 3μ και κανει 1020 ευρω:hm::slap:

Edit:Τελικα πηρα απο αρεναλ αλλο κραμα και μου βγηκε 80 ευρω:D!Ξερεται κανενα on line site με ρουλεμαν????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.