Jump to content



Windows Server 2008


jois21

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

δεν θα σταθω στα benches που δεν λενε παντα την αληθεια.....αλλα ναι.....οσο επαιξα μαζι τους το θεωρω ενα αρκετα πιο γρηγορο και ασφαλεστερο Vista.

εγω σου προτεινω να τα δοκιμασεις μεχρι τελικης πτωσης.σκιστους τα ραμματα και δες την αντοχη τους.

τουλαχιστον σε μενα αντεξανε τα πανδεινα λιγες μερες που πειραματιστηκα.ειδα ομως οτι θελουν και καποια παραπανω τεχνη στο tun-αρισμα για να ερθει στα μετρα ενος οικιακου συστηματος.

για μενα αξιζει να ασχοληθεις εαν θες να κανεις 2-3 συγκεκριμενα πραγματα και ξερεις οτι δεν παιζουν ασυμβατοτητες ή δεν θα μπερδευτεις με εξτρα δικτυακες ασφαλειες.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω βάλει σε έναν πελάτη.Απλά πετούσε το σύστημα!Τα καλύτερα windows που έχει βγάλει η ms

Δεν είχα την ευκαιρία να τα σκαλίσω σε βάθος επειδή τον έχω δώσει τον server.

μπορείς να τα κατεβάσεις δοκιμαστικά για 60 ημέρες:

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/trial-software.aspx

Link to comment
Share on other sites

thnx

Στο θεμα δικτυου και ασφαλειας αν ειναι σαν τα 2003 δε νομιζω να εχω σοβαρο προβλημα. Βεβαια δε νομιζω οτι θα υπαρχει και η αναλογη υποστηριξη αφου ειναι καινουρια ακομα...

Ποιες εκδοσεις δοκιμασατε; Σε εμφανιση ειναι σαν τα βιστα με classic skin ή σου δινει κι αλλες επιλλογες (αερο κτλ.);

Link to comment
Share on other sites

vista with classic skin δουλεψα.

δεν με ενοιαζε τοσο η εμφανιση αλλα ηθελα να δω ποσο γρηγορα ειναι.

παντως εαν εχεις δουλεψει 2003 και τα 2008 κινουνται στην ιδια λογικη δικτυων και ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εγκατέστησα τα 2008 standard x64 σε έναν 4core Opteron

μου άρεσε αρκετά το καινούργιο Server Management :T:

Aero νομίζω δεν υπάρχει.

πλάκα πλάκα σκέφτομαι να τα βάλω σε κανα μηχάνημα μου να τα δω καλύτερα..:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και Aero για τα 2008.

Start-->Control Panel-->Administrative Tools-->Server Manager και από εκεί στο Features και επιλογή για προσθήκη το Desktop Experience. Μετά run:"services.msc", καρτέλα Services, βρίσκετε το "Themes" και του αλλάζετε την επιλογή σε start automatic.

Στη συνέχεια Control panel-->personalization-->Themes και διαλέγετε το Aero.

Κατά τα άλλα, είναι πιο καλό λειτουργικό από τα vista, άσχετο αν την πρώτη μέρα που μπήκε σε m$ servers έπεσε όλο το σύστημα. Α, και φυσικά είναι και πιο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

από το 2004 με τον αντίστοιχο οδηγό του msfn χρησιμοποιώ τα 2003 και μπορώ να πω ότι είναι πιο σταθερά και πιο γρήγορα από τα ΧΡ (να τονίσω ότι δεν ασχολούμαι με παιχνίδια)

Link to comment
Share on other sites

When this policy setting is enabled, users must create strong passwords to meet the following minimum requirements:

* Passwords cannot contain the user’s account name or parts of the user’s full name that exceed two consecutive characters.

* Passwords must be at least six characters in length.

* Passwords must contain characters from three of the following four categories:

1.

English uppercase characters (A through Z).

2.

English lowercase characters (a through z).

3.

Base 10 digits (0 through 9).

4.

Non-alphabetic characters (for example, !, $, #, %).

Tα εβαλα χτες βραδυ. Η εγκατασταση δε καταλαβα ποτε εγινε, σηκωθηκα, γυρισα μετα απο λιγα λεπτα και ζητουσε ηδη user/pass!

Σε πολυ αργο μηχανημα πηγαιναν σαν ΧΡ, εκτος του μπουτ που ηταν λιγο πιο αργα. Εβαλα τα ιδια προγραματα που ειχα στο αλλο παρτισιον με τα ΧΡ και παρατηρησα οτι χρησιμοποιουν την ιδια ραμ, μπορει και λιγοτερη.

Προς το παρον το μονο αρνητικο ειναι οτι θελουν μπιζνες antivirus και δεν τρεχει το... msn.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιο μηχάνημα πας και σε 2003. Πάντως είναι γεγονώς ότι τρώνε ελάχιστους πόρους.

Τώρα για το msn, κάπου είχα βρεί λύση, αλλιώς υπάρχει το trillian (αν δεν σε ενοχλεί η έλλειψη των emoticons του msn).

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι να πω. Ειμαι με Celeron, 2GB 667 και με το ιδιο προγραμματακι ram cleaner βλεπω ποσοστο ελευρερης μνημης που στα ΧΡ ΔΕΝ εβλεπα ποτε. Και στα δυο ξεκινανε περιπου τα ιδια προγραμματα, ενω στα 2008 αρκετα περισσοτερα services.

Θα τα φορτωσω κι αλλο και θα δω. Παντως μονο με vista based δε μοιαζουν...

υγ. απο default τα indexing και UAC ειναι κλειστα.:clap:

υγ2. εχω εκδοση datacenter που ερχετε με sp1.

υγ3.ναι, εχει DX10

υγ4.καποιος να δοκιμασει παιχνιδια...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει κανεις την συμπεριφορα των 2008 στη αντιγραφη αρχειων, αντιγραφη σε usb συσκευες και ταχυτητες δικτυου που ειναι καπως περιεργα εως προβληματικα στα Vista?

Επισης τι drivers θελει? Ιδιους με τα Vista?

@Tsene

Σε ποιο machine τα εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.