Jump to content



Σπασμένη βάση


idefix

Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα με την original ψυκτρα ενος p4(socket478).

Συγκεκριμενα εχει σπασει λιγο η βαση της ψυκτρας, δηλαδη αυτο το πλαστικο κομματι που ειναι προσαρμοσμενο πανω στο mobo και επανω του κουμπωνει η υπολοιπη ψυκτρα. Βεβαια ακομα την κραταει και δεν πεφτει, γιατι εχει σπασει μονο το ενα ποδαρακι απο τα τεσσερα. Απλα δεν κανει τοσο καλη επαφη και ανεβαζει θερμοκρασιες.:rant:

Επειδη λοιπον θελω να αποφυγω να δωσω 30 ευρω για μια καινουρια ψυκτρα, μηπως υπαρχει καπου να αγορασω μονο αυτο το πλαστικο πραγματακι?

Και αν οχι, οι καλες ψυκτρες κουμπωνουν πανω σε αυτο ή το βγαζω τελειως και τις βιδωνω στις τριπες του mobo?:hm:

λιγο help απο τους intelαδες γιατι ειμαι ασχετος με τους p4 :D

Link to comment
Share on other sites

Βάση τέτοια μπορείς να βρείς αλλα λίγο δύσκολα!

Το 95% αυτών είναι κουμπωτές οπότε θα πρέπει να ξυλώσεις την μητρική,

socket47801ym9.th.jpg

αν είσαι τυχερός και είναι βιδωτή δεν χρειάζεται να ξυλώσεις τίποτα!

socket47802id5.th.jpg

Η περιοχή Outer Rim που πέφτει?Γιατί νομίζω πως έχω μία βάση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3-4 τέτοιες πλαστικές βάσεις.

Πάρε με ένα τηλέφωνο να συνενοηθούμε να σου δώσω μία.

6944 590386 Δημήτρης.

Δεν χρειάζεται να ξηλώσεις το μπόρντ, η βάση μπαίνει κουμπωτά πάνω σε αυτό και μέσα στα ποδαράκια εφαρμόζουν κάτι άσπρα πλαστικά που την κλειδώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3-4 τέτοιες πλαστικές βάσεις.

Δεν χρειάζεται να ξηλώσεις το μπόρντ, η βάση μπαίνει κουμπωτά πάνω σε αυτό και μέσα στα ποδαράκια εφαρμόζουν κάτι άσπρα πλαστικά που την κλειδώνουν.

Κανονικά έτσι είναι αλλά όσα και αν έχω προσπαθήσει δεν βγαίνουν με ευκολία, οπότε για να μην διαλυθεί η μητρική την ξυλώνω και βοηθάω απο κάτω με ενα μυτοτσίμπιδο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχω τωρα ειναι σαν την πρωτη δυστυχως. Πως βγαινουν ακριβως αυτα τα ασπρα?:confused:

Για να ερθετε στον outer rim θα χρειαστετε ενα σκαφος με καλο υπερκινητηρα (Οπως πχ εναν Τ-14) και να βρισκεστε και στον κοσμο του starwars :p

Αλλα περα απο την πλακα τωρα βρισκομαι γιαννενα αρα δεν νομιζω οτι βολευει. Ευχαριστω παντως.

Αν παρω λοιπον καινουρια και ανηκει στο normal 95% τι θα χρειαστω?

Οταν λες κουμπωτές εννοεις οτι εχουν δικη τους βαση στιριξης ή μπαινουν πανω στη παλια βαση? Αν ειναι ετσι τη εχω πατησει ασχημα.:tomato:

Οριστε και pic

648fxa_10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα λευκά πινάκια έχουν εγκοπή που με ενα ψιλό κατσαβιδάκι μπορείς να τα τραβήξεις προς τα πάνω και να βγούν τελείως(τελείως δεν είναι απαραίτητο).Και θεωρητικά μετά να τραβήξεις σιγά σιγά τις άκρες.

Κανονικά θα πρέπει να ξεκουμπώσουν αλλά λόγω πολυκαιρίας συνήθως αυτό δέν είναι εφικτό(τουλάχιστον στις δικές μου περιπτώσεις).

dsc01010hd0.th.jpg

dsc01011fr0.th.jpg

Sorry για τις φωτογραφίες αλλά είναι κλασσικά απο το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Πρός idefix:

Πρίν αγοράσεις οποιαδήποτε ψύκτρα να σιγουρευτείς οτι δέν κουμπώνει στην βάση της μητρικής.(αυτό που σου έχει σπάσει)

Στο λέω γιατί μία Zalman που μου είχε χαρίσει ένας φίλος κούμπωνε πάνω στην πλαστική αυτή βάση της μητρικής!

Link to comment
Share on other sites

oταν λέω δεν είχαν τπτ εννοούσα σε νορμάλ τιμές.:whistle2:

Σιγά μην δώσω 35-40ευρώ για το pc του 2002 που απλώς θέλω να το κάνω πιο αθόρυβο:p:P:P

Sorry για το οφτόπικ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και πατέντα πάντως...

Σε παρόμοια περίπτωση στο παρελθόν είχα περάσει πλαστικό δεματικό (τσέρκι) από την κάτω μεριά της πλαστικής βάσης, έχει αρκετό κένο, στη γωνία όπου είχε σπάσει και είχα «δέσει» την μεριά αυτή της ψύκτρας.

Το πάνω μέρος από το τσέρκι «έδενε» στην πάνω μεριά της ψύκτρας.

Με λίγη προσοχή και αρκετό σφίξιμο ήταν σαν καινούργιο, νομίζω ότι το εν λόγο πισί ακόμα παίζει μια χαρά, ο φίλος που του το είχα κάνει δεν το άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτην εχω μπανισει κι εγω. Για να την εγκαταστησω θα χρειαστω μια γερη βαση σαν αυτη που εσπασε? Η εχει δικες τις μεσα για το καθε socket διαφορετικα?

Link to comment
Share on other sites

sorry dpolal. δεν ειχα δει το post σου.

Πηγα κι εγω χτες να κανω πατεντα:cool:

Το κερατο αυτο που εχει σπασει εχει μορφη " Π " , οπως ολα φανταζομαι. Το μονο ομως που εχει σπασει ειναι το πανω μερος και εχει μεινει καπως ετσι... " || "

Πηρα λοιπον το καπακι ενος bic και το εσπασα (μαγκικα οπως στο σχολειο) και απ'αυτο παλι κρατησα μονο το μισο, δηλαδη ενα κομματι πλαστικο περιπου 1cm. Το κολλησα με logo στη θεση του κομματιου που λειπει (και εχει χαθει) και ταιριαξε τελεια. Μετα η ψυκτρα κουμπωθηκε μια χαρα αλλα οταν τραβηξα τα δυο ασπρα παπαρακια για να σφιξει δεν αντεξε η logo και ξαναξεκολλησε. Και οπως καταλαβαινεις τα παρατησα:tomato:

Ακομα ομως το σκεφτομαι :p

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα καλύτερα logo και κολλήσεις...

Αν το παρατηρήσεις καλά θα δείς ότι κάτω από την πλαστική βάση έχει κενό.

Από εκεί λοιπόν μπορεις να περάσεις είτε πλαστικό δεματικό (τσέρκι) είτε πλαστικοποιημένο σύρμα (από αυτά που δένουν συσκευασίες και είναι καλυμένο με πλαστικό), είτε λεπτό καλώδιο...

Έτσι λοιπόν μπορείς να «δέσεις» το κομμάτι του πάνω μέρους της ψύκτρας που έπιανε στο Π ή μπορείς να δέσεις κάπως την ψύκτρα.

Εύκολο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.