Jump to content



SLI vs CrossFire - Efficiency - ALL you need to know


Recommended Posts

  • 1 month later...
ΜΟΝΟ κάπιος ΠΑΛΑΒΟΣ θα έδινε Χ4 παραπάνω χρήματα για να πάρει ένα 5% παραπάνω σε απόδοση....

ΕΛΕΟΣ, ακόμη και σαν σκέψη είναι ΕΛΕΟΣ...:p

σορρυ που θα απαντισω τωρα η καποιος που δεν ξερει τι να τα κανει τα ευρω του. εγω με μια καρτα 7900gs παλευω ο φτωχος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

τι κερδιζω κανοντας crossfire?οταν η καρτα μου (5770)δινει πχ.στο dirt2 60 fps?,και με cf 90-100,αφου το ανθρωπινο ματι δεν βλεπει τα παραπανω απο 60 νομιζω?το cf ειναι και πιο γρηγορο απο το single?

Link to comment
Share on other sites

το μάτι (αν δεν κάνω λάθος) βλέπει μέχρι 30fps , αλλά τα παραπάνω fps π.χ. 125 δίνουν έναν άλλο αέρα στο παιχνίδι και ιδικά στα FPS όπου λιγοστεύει το lag και γίνεται ποιο ομαλό το παιχνίδι .

Link to comment
Share on other sites

το μάτι (αν δεν κάνω λάθος) βλέπει μέχρι 30fps , αλλά τα παραπάνω fps π.χ. 125 δίνουν έναν άλλο αέρα στο παιχνίδι και ιδικά στα FPS όπου λιγοστεύει το lag και γίνεται ποιο ομαλό το παιχνίδι .

ναι οκ,ειναι ομως και πιο γρηγορο το crossfire?οσο αναφορα το φορτωμα του παιχνιδιου πχ?

Link to comment
Share on other sites

όπως έχουμε ξαναπεί, το CF/SLI δεν δίνει μόνο στα max fps αλλά και στα MIN.

Aν έχεις πχ, 60 καρέ μέσο όρο, και min 22 τότε σε κάποιες φάσεις θα σου σπάσει το παιχνίδι.

Αν με SLI/CF πας στα 110 μέσο όρο, μπορεί να μην δείς διαφορά απο τα 60, αλλά τα min θα είναι πχ 50, και τότε δεν θα δείς ΚΑΝΕΝΑ σπάσιμο ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ,ειναι ομως και πιο γρηγορο το crossfire?οσο αναφορα το φορτωμα του παιχνιδιου πχ?

ναι η ερωτηση μου ηταν αν το cf ειναι πιο γρηγορο,οχι οσο αναφορα τα frames.αλλα την ταχυτητα λειτουργειας του,πχ η μνημη διπλαζιαζετε?,το gpu clock διπλασιαζετε?υπαρχει καποιο λινκ για περισσοτερες πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

με το συμπαθειο ,αλλα πριν πας στο λινκ εχεις αντιληφθει τι ακριβως ειναι τα φρεημς-καρε ανα δευτερολεπτο?η ταχυτητα ενος παιχνιδιου απο εκει φαινεται...

η μνημη καρτων γραφικων δεν διπλασιαζεται για τα παιχνιδια .εχεις την ιδια αξιοποιησιμη.

gpu clock το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

το crossfire και το sli ειναι μαπα τελος...

μονα gpu's ι καλυτερη λυση αν ειναι ισχυρα...εχετε ησυχο το κεφαλι σας και 0 προβληματα...τελος...:)

gtx470-gtx480-hd5870...αυτες ειναι οι 3 βασιλιαδες, αστε τα crossfire/sli...ρωτηστε και εμενα ποσα καλα και ποσα αρνητικα μαζεψα σε 60 παιχνιδια που εχω παιξει...:dance3:

ασχετο, μη ξεχναμτε να παιζετε παντα με vsync αν δεν εχετε χαμηλα fps...επειδη οταν τα φπσ ειναι πολλα πανω απο 60, το ωφελος ειναι γραμμες, τριξιμο και κουνημα της οθονης λογω των απωλειων frames, εκτος και αν εχετε κλασσικη crt 'H plasma...

Έγινε επεξεργασία από hyperion
Link to comment
Share on other sites

to crossfire kai to sli einai mapa...telos...

single gpu's i kaluteri lush an einai isxura...exete hsyxo to kefali sas kai 0 problimata..telos.. :)

gtx470-gtx480-hd5870 autes oi 3 einai oi basiliades...aste to crossfire/sli...rwtiste kai emena posa kala kai posa arnhtika mazepsa se 60 paixnidia pou exw pai3ei...xaxa:dance3:

asxeto, prospa8iste na paizete ta panta me vsync an dn exete xamila min fps...epeidh, otan ta fps einai polla panw apo 60, to ofelos einai grammes, flickering kai genika apwleia frames, ektos kai an exete CRT klassika i Plasma...

ειχα 4850 crossfire πανω απο ενα χρονο δεν συναντησα τιποτα απο αυτα που περιγραφεις

δωσε και ενα link που να υποστηριζει αυτα που γραφεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

to crossfire kai to sli einai mapa...telos...

single gpu's i kaluteri lush an einai isxura...exete hsyxo to kefali sas kai 0 problimata..telos.. :)

gtx470-gtx480-hd5870 autes oi 3 einai oi basiliades...aste to crossfire/sli...rwtiste kai emena posa kala kai posa arnhtika mazepsa se 60 paixnidia pou exw pai3ei...xaxa:dance3:

asxeto, prospa8iste na paizete ta panta me vsync an dn exete xamila min fps...epeidh, otan ta fps einai polla panw apo 60, to ofelos einai grammes, flickering kai genika apwleia frames, ektos kai an exete CRT klassika i Plasma...

Sektor detected...δεν βαρεθηκες το ιδιο τροπαριο!

....ειπαμε τελος στην παραφροσυνη σου!!!

ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΛΕΣ!!!!!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν παραφρονω και δε χρειαζεται να αποδειξω τιποτα...ειναι η πικρη αληθεια και δε χρειαζεται να υποστηριξω κατι, η τεχνολογια πολλων gpus ειναι πολυ πρωιμη ακομα και θελει πολυ δουλεια...

αλλωστε οπως ειπα ουτε οι διαχειριστες σελιδων ουτε πολλοι απο εσας εχουν παιξει πανω απο 60 παιχνιδια οπως εγω, οποτε επιτρεψτε μου σαν gamer να ξερω κατι παραπανω...

η ταλαιπωρια των λαθεμενων ή μη λειτουργικων προφιλ, τα σφαλματα οθονης και αρτιφακτς λογω ασυμβατοτητας, τα κολληματα των .exe, εφαρμογες που τελικα δεν υποστηριζονται, παιχνιδια που δεν παιρνουν ολη την ισχυ της δευτερης gpu, αυξανομενη θερμοκρασια και στις 2 καρτες(λογω κοντινης αποστασης), οριζοντιες γραμμες ανανεωσης(ακομα και στα windows πριν μπεις), ασχετα που το eyefinity πολλες φορες δυσλειτουργει σε crossfire...θελετε αλλα;

δεν ειναι βλακες αυτοι που παιρνουν ακριβα μονα gpu και περιμενουν την επομενη ανανεωση γενιας...

παρτε το χαμπαρι, ειναι καθαρα μαρκετινγκ, μονο και μονο για να βγαλουν παραπανω λεφτα απο καποιους που λυπηθηκαν να πεταξουν στο μελλον καρτα και να παρουν την επομενη, ή απο αυτους που δεν αντεχαν με χαμηλοτερα frames...κοιταξτε κλαμα στο μελλον οταν η 6870 θα παταει για την πλακα την 5970...θα δειτε...

Link to comment
Share on other sites

δεν παραφρονω και δε χρειαζεται να αποδειξω τιποτα...ειναι η πικρη αληθεια και δε χρειαζεται να υποστηριξω κατι, η τεχνολογια πολλων gpus ειναι πολυ πρωιμη ακομα και θελει πολυ δουλεια...

αλλωστε οπως ειπα ουτε οι διαχειριστες σελιδων ουτε πολλοι απο εσας εχουν παιξει πανω απο 60 παιχνιδια οπως εγω, οποτε επιτρεψτε μου σαν gamer να ξερω κατι παραπανω...

η ταλαιπωρια των λαθεμενων ή μη λειτουργικων προφιλ, τα σφαλματα οθονης και αρτιφακτς λογω ασυμβατοτητας, τα κολληματα των .exe, εφαρμογες που τελικα δεν υποστηριζονται, παιχνιδια που δεν παιρνουν ολη την ισχυ της δευτερης gpu, αυξανομενη θερμοκρασια και στις 2 καρτες(λογω κοντινης αποστασης), οριζοντιες γραμμες ανανεωσης(ακομα και στα windows πριν μπεις), ασχετα που το eyefinity πολλες φορες δυσλειτουργει σε crossfire...θελετε αλλα;

δεν ειναι βλακες αυτοι που παιρνουν ακριβα μονα gpu και περιμενουν την επομενη ανανεωση γενιας...

παρτε το χαμπαρι, ειναι καθαρα μαρκετινγκ, μονο και μονο για να βγαλουν παραπανω λεφτα απο καποιους που λυπηθηκαν να πεταξουν στο μελλον καρτα και να παρουν την επομενη, ή απο αυτους που δεν αντεχαν με χαμηλοτερα frames...κοιταξτε κλαμα στο μελλον οταν η 6870 θα παταει για την πλακα την 5970...θα δειτε...

Δεν πείθεις εσύ και η υπογραφή σου...όσο για τα 60 games που έχεις παίξει μου φέρνουν ΓΕΛΙΟ....

- 4ερεις φορές έχω πάρει μέρος σε παγκόσμιους gaming διαγωνισμούς με το εθνόσημο! ...σαν και εσένα gamers τους έχω για πρωινό...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.