Jump to content



SLI vs CrossFire - Efficiency - ALL you need to know


Recommended Posts

δεν παραφρονω και δε χρειαζεται να αποδειξω τιποτα...ειναι η πικρη αληθεια και δε χρειαζεται να υποστηριξω κατι, η τεχνολογια πολλων gpus ειναι πολυ πρωιμη ακομα και θελει πολυ δουλεια...

...

παρτε το χαμπαρι, ειναι καθαρα μαρκετινγκ,

Είναι ΚΑΙ marketing αλλά δε συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες.

Αν μπορέσεις με 2 gpu να ξεπεράσεις την απόδοση και το κόστος μιας ακριβότερης κάρτας πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Το ότι μερικά παιχνίδια λόγω προβλημάτων με τους οδηγούς δεν υποστηρίζουν σωστά τη διπλή gpu είναι κάτι το οποίο πάντα είχαμε και από ότι βλέπουμε, μπορεί να λυθεί σε επόμενη έκδοση του driver.

Δεν πείθεις εσύ και η υπογραφή σου...όσο για τα 60 games που έχεις παίξει μου φέρνουν ΓΕΛΙΟ....

...σαν και εσένα gamers τους έχω για πρωινό...

Να... κάτι τέτοια πας και γράφεις και μετά γίνεσαι ban....

Link to comment
Share on other sites

η ταλαιπωρια των λαθεμενων ή μη λειτουργικων προφιλ, τα σφαλματα οθονης και αρτιφακτς λογω ασυμβατοτητας, τα κολληματα των .exe, εφαρμογες που τελικα δεν υποστηριζονται, παιχνιδια που δεν παιρνουν ολη την ισχυ της δευτερης gpu, αυξανομενη θερμοκρασια και στις 2 καρτες(λογω κοντινης αποστασης), οριζοντιες γραμμες ανανεωσης(ακομα και στα windows πριν μπεις), ασχετα που το eyefinity πολλες φορες δυσλειτουργει σε crossfire...θελετε αλλα;

Ο κατα 99% "ενοχος" σ αυτο που περιγραφεις ειναι τα ιδια τα παιγνιδια και η πλατφορμα που παιζουν (Windows).

παρτε το χαμπαρι, ειναι καθαρα μαρκετινγκ, μονο και μονο για να βγαλουν παραπανω λεφτα απο καποιους που λυπηθηκαν να πεταξουν στο μελλον καρτα και να παρουν την επομενη, ή απο αυτους που δεν αντεχαν με χαμηλοτερα frames...κοιταξτε κλαμα στο μελλον οταν η 6870 θα παταει για την πλακα την 5970...θα δειτε...

Δεν ειναι αληθες οτι ολα γινονται για το μαρκετινγκ, εκει να καταλογησεις ενα 10%.

Στο μελλον της σειρας 6ΧΧΧ θα συμφωνησω φωναχτα, γιατι ετσι πρεπει να γινει. Η τεχνολογια των GPU's προχωρα και απ φαινεται μονομερως.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να χει ευχομαι καποια στιγμη στο μελλον, να καταφερουν οι κατασκευαστες gpu, να δημιουργησουν multi-core gpu's, και να μειωσουν αισθητα τις θερμοκρασιες ωστε να συμβει αυτο...

καλυτερα να σου δινεται η ευκαιρια να παρεις μια πολυ ακριβη και καλη πολυπηρινη καρτα(προσοχη οχι επιπλεον επεξεργαστη), παρα να εχεις ελπιδες να παιρνεις παραπανω απο μια...δε λεω να καταργηθει η επιλογη αυτη να ενισχυεις την ισχυ, αλλα και καλυτερες τιμες, ομως πολλοι χρηστες, αναζητουμε την αποδοση με τις λιγοτερο δυνατες απωλειες λειτουργικοτητας...

παρολα αυτα οι εταιριες τα βελτιωνουν, και οσο παει, τα παραπονα μου ειναι λιγοτερα, ευτυχως, δειχνουν και σε εμας το καλο τους προσωπο, τους gamers που θελουμε πολλα και ζηταμε πολλα, ΟΜΩΣ και υπομενουμε πολλα...

Link to comment
Share on other sites

- 4ερεις φορές έχω πάρει μέρος σε παγκόσμιους gaming διαγωνισμούς με το εθνόσημο! ...σαν και εσένα gamers τους έχω για πρωινό...

να τον ακουτε τον sebastian...ειναι παγκοσμιως γνωστος :p

Link to comment
Share on other sites

και αφού είναι μουφα όπως λες και αφού είναι marketing όπως λες τότε γιατί έχεις δυο 5850 αντί για μια 5870 ας πούμε !!!!!

ξεχαστηκα, προφανως το εκανα γιατι δεν ηταν αρκετη η δυναμη που μου προσεφερε η μια 5850...ημουν ατυχος καθως οταν πηρα η/υ ειχαν εξαντληθει οι 5970 και βιαζομουν κι εκανα αυτη την επιλογη, οποτε ανηκω σε ειδικη περιπτωση...αλλωστε ειμαι πολυ φανατικος gamer, και ηταν μονοδρομος η επιλογη αυτη...αλλωστε τις πηρα και με φθινες τιμες...ενω τωρα οι τιμες εχουν αλλαξει, δε το μετανιωνω....βλεπεις υποτιμησα το γεγονος οτι μια 5870 με aftermarket volts και ψυκτρα, θα ηταν αρκετα καλη καρτα οποτε ετσι οπως τα σκατωσα εφαγα το CFX στη μαπα...

Link to comment
Share on other sites

παρολα αυτα οι εταιριες τα βελτιωνουν, και οσο παει, τα παραπονα μου ειναι λιγοτερα, ευτυχως, δειχνουν και σε εμας το καλο τους προσωπο, τους gamers που θελουμε πολλα και ζηταμε πολλα, ΟΜΩΣ και υπομενουμε πολλα...

Δεν μπορεις να περιμενεις κατι μεμονομενα απο τις εταιρειες γραφικων και να βασιζεσαι μονο σ αυτο.

Ενα αεροπλανο πετα ανεμποδιστα και οσο καλυτερο ειναι τοσο καλυτερα παει.

Ενα αυτοκινητο ομως, χρειαζεται τον καταλληλο δρομο για να δειξει την ικανοτητα του.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Το 5850 με το 5870 η διαφορα τους ειναι 10% με τα ιδια ρολογια...

Τα 5850 (1,06v - 725) και 5870(1,16v - 850). Τα 5850 ανεβαινουν σαν δαιμονια (ιδια chipakia)

Δεν εχουν τιποτα λιγοτερο απο τα 150 shader

Τωρα εαν τα παιζεις stock, εσυ φταις!

Περνα afterburner, κανε on το unofficial oc και παιξε για πλακα τα 950/1200...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1.except PerformanceTest 7 64-Bit did you use any other program like 3dmark or aquamark3 to see if you have the same problem???

2.did you enable crossfire option to CCC???

3.If you have the edition of 5670 with 1G you may need to use o CrossFIre connector.

4.What motherboard do you use?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.