Jump to content



GeForce για 3D σχεδιο;;;


trisaves

Recommended Posts

Καποιος να προτεινει μια καλη καρτα GeForce για σχεδιαστικα προγραμματα οπως 3DstudioMax,Maya,Autocad κτλ.?Αν εχει και καποια πειρα με soft-mod,να δωσει καμια πολυτιμη γνωμη ή συμβουλη...

Σκεφτομαι για 8600/8800/9600 μεχρι 120-140 ευρω.:hmm:..Θα δουλεψω σε quad 6600 ,4g RAM,chipset intel p45 με λειτουργικο 64-bit.....ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν οι Quadro fx και Firegl ,αλλα κοστιζουν πολλα και δεν αξιζει γιατι και οι αλλες κανουν δουλεια και μετα ειναι και το software modify που υποτιθεται οτι αυξανει τις επιδοσεις τους οπως στις εξειδικευμενες...απ'ο,τι εχω δει να λενε καποιοι σε καποια site.....παντως οντως σε ενα forum με ατομα που ασχολουνται με 3D σχεδιο θα παρω περισσοτερες πληροφοριες..

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα ειχα διαβασει οτι μπορεις να περασεις bios απο quadro σε απλες geforce με αρκετα μεγαλη αυξηση επιδοσεων σε αυτες τις εφαρμογες αλλα δεν ξερω αν ισχυει ακομα, βασικα δεν το εχω ψαξει γιατι δεν με πολυενδιαφερει...

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται ΄ποσο σοβαρά θες να σχοληθείς με 3d.

Επειδή "γυρίζω" σε άναλογα φορουμς, δεν βλέπω τρομερή διαφορά σε επιδόσεις, δεδομένου ότι θα κάνεις μέση χρήση των προγραμμάτων. Θες πολλά polygons στο viewport σου ώστε να έχεις πρόβλημα....

Όσο για το rendering, μια χάρά σε βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα ειχα διαβασει οτι μπορεις να περασεις bios απο quadro σε απλες geforce με αρκετα μεγαλη αυξηση επιδοσεων σε αυτες τις εφαρμογες αλλα δεν ξερω αν ισχυει ακομα, βασικα δεν το εχω ψαξει γιατι δεν με πολυενδιαφερει...

μπορουσες βασικα να κανεις soft mod με riva tuner στις παλιοτερες και ειχες διπλασιες επιδοσεις στο opengl αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι δουλευει τωρα.

κατι λεει εδω....

http://forums.nvidia.com/lofiversion/index.php?t37552.html

Τελικα βρηκα και οδηγο για την σειρα 8:

http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=539&pgno=6

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.. ευχαριστω για τις απαντησεις...Στο site του rivatuner ειδα οτι σε νεοτερες απο τη σειρα GF7 μαλον δε παιζει το soft-mod..ομως στο δευτερο link πιο πανω αλλο καταλαβα..Τωρα μπορει ολα αυτα να μην ειναι αξιοπιστα και τελικα οντως να μην εχει μεγαλη διαφορα στην αποδοση αν και καποιοι εχουν αντιθετη αποψη...Παντως θελει ψαξιμο και αν υπαρχει χρονος αξιζει να το δοκιμασει κανεις αν τον ενδιαφερει..

Link to comment
Share on other sites

Στις 8800 GTS 640 MB επαιζε στανταρ soft mod @ quadro.

Τετοιες καρτουλες πλεον ειναι και παμφθηνες οποτε μπορεις χωρις μεγαλο ρισκο να δοκιμασεις κατι τετοιο.

Δεν ξερω τι διαφορες θα δεις βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.