Jump to content



How to: Ασφαλής ασύρματη διάθεση της σύνδεσης μου όταν δεν χρειάζεται?


geogeoland

Recommended Posts

Ακριβώς σε αυτό το οφείλει κολλάω και γώ dpolal. Γιατί το οφείλει? Γιατί το λέει ο νόμος. Εγώ υποστηρίζω ότι το οφείλει για την σωματική του ακεραιότητα. Και των άλλων. Αυτό που λες λέω και γώ. Οτι εκεί είναι για να ορίζουν ποιός έχει το δικαίωμα. Μετά το ατύχημα όμως. Πριν κανείς δεν τα βλέπει.

Mα το δικαίωμα αυτό που ορίζει ο νόμος δεν είναι στην ουσία και η προστασία της σωματικής ακεραιότητας των χρηστών του δρόμου;;;

Oρίζει ότι ο Α έχει το δικαίωμα να περάσει πρώτος και ο Β οφειλει να σταματήσει.

Προστατεύει την σωματική ακεραιότητα του Α αλλά και του Β έτσι, δεν είναι εκεί απλά για να διευκρινίζει ποιός έχει το φταίξιμο μετά το ατύχημα.

Ενεργεί προληπτικά, το αν στη χώρα μας δυστυχώς έχει καταντήσει να είναι όπως το περιγράφεις δεν φταίει ο νόμος για αυτό, εμείς φταίμε...

Επίσης όσο αφορά την σύνδεση συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι οι εταιρείες ουσιαστικά προστατεύουν τον εαυτό τους από την κακόβουμη χρήση του υλικού που παρέχουν και όχι τους πελάτες τους.

Το παραπάνω το λέω επειδή έχω σετάρει πλείστα δίκτυα από διάφορους πάροχους σε φίλους μου που έχουν μηδενικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.

Σε καμμία περίπτωση δεν έχω βρεί κατανοητές οδηγίες για την προστασία των δικτύων, manuals έχω βρεί σε όλα τα σιντί που συνοδεύουν τα routers, δυστυχώς όμως στο 99% των περιπτώσεων είναι στα αγγλικά και φυσικά αποτελούνται από δεκάδες σελίδες που κανένας δεν μπορεί να κατανοήσει, ειδικά αν στερείται των συγκεκριμένων γνώσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

@geogeoland,

και μόνο στην απίθανη περίπτωση να χρησιμοποιήσει κάποιος τη σύνδεσή σου και να βρεθείς μπλεγμένος σε υποθέσεις παιδικής πορνογραφίας (πχ), δεν αξίζει να κάνεις αυτό που λες. ΑΝ γουστάρεις να παίρνουν 1-2 γείτονες τη σύνδεσή σου όσο λείπεις, ενημέρωσέ τους και δώσ τους τον κωδικό.

Γενικά το νομικό πλαίσιο για τα ασύρματα δίκτυα είναι μεγάλη συζήτηση. Και επειδή δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο εντελώς ακόμη, καλύτερα να μη μπλέκεις τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

μπλε,καθεσαι και προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι,για 2 λεξεις που εχουν την προφανεστερη των σημασιων και αρχιζεις και παρομοιαζεις ψαρια με ρουτερς (βαζοντας συνεχως κι απο ενα καινουριο δεδομενο.Στην αρχη δηλ λες απλα για ψαρια,τωρα προσθετεις οτι ειναι και δηλητηριωδη,και μετα οτι ειναι και χαλασμενα.Στα ψαρια ομως αποτι θυμαμαι δεν υπογραφεις εγγραφη συμβαση για να τα χρησιμοποιησεις)

Δεν μπορείς να περιμένεις από τους χρήστες να γνωρίζουν πως να προστατέψουν τον εαυτό τους

Ο ανθρωπος ειναι υπευθυνο πλασμα και σαν τετοιο αντιμετωπιζεται.Δεν γινεται πια να απαιτουμε ολοι να μας αντιμετωπιζουν σαν πνευματικα υστερουντες.Ουτε να ερμηνευουμε το πιο απλο πραγμα με χιλιες δυο απεραντολογιες προς το συμφερον μας.

Την διάβασα και την ξαναδιάβασα, και από την αρχή μέχρι το τέλος φωνάζει ότι υπάρχει για να μην πας τη forthnet στα δικαστήρια αν πέσεις θύμα hacking.

Το οτι σε ενημερωνει ποιες ειναι οι ευθυνες σου σου διαφευγει.

Και ναι, είναι αδιέξοδος, γιατί αδιέξοδος είναι και ο δρόμος που σε οδηγούν οι παρωπίδες σου.

Οι παρωπιδες μου σου προτεινουν μια απλουστατη λογικη,προσβασιμη σε ολους,της οποιας τα συμπερασματα ειναι προσιτα απο ολους.Εαν τωρα απαιτεις να αντιμετωπιζεσαι σαν νηπιο και βλεπεις παντου τους κακους που προσπαθουν να σε φανε δικαιωμα σου.Οποιος πιστευει οτι ειναι τοσο ευαλωτος κοινωνικα μπορει μια χαρα να κλειστει στους τεσσερις τοιχους και να μην εχει καμμια επαφη με τον εξω κοσμο.Ο ανθρωπος εχει λογικη ,και μαζι με τα δικαιωματα ερχονται και οι υποχρεωσεις.Δεν μπορεις να ερμηνευεις τα παντα προς το συμφερον σου ,βιαζοντας την κοινη λογικη.

Γιατί το οφείλει? Γιατί το λέει ο νόμος. Εγώ υποστηρίζω ότι το οφείλει για την σωματική του ακεραιότητα

το τι υποστηριζεις εσυ η ο καθε τριτος παρατηρητης,ειναι μια υποκειμενικη αποψη που μπορει ναχει χιλιες παραλλαγες.Ο νομος σου προσφερει μια γραπτη,σταθερη βαση,στην οποια μπορεις ανα πασα στιγμη να πονταρεις ανεξαρτητως υποκειμενικων εκτιμησεων.

Πριν κανείς δεν τα βλέπει.

οποτε επανερχομεθα στο θεμα του ανθρωπινου παραγοντα.

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και επανερχόμεθα στον ανθρώπινο παράγοντα!! Αυτό κουβεντιάζουμε! Ο ανθρώπινος παράγοντας και μάλιστα το πιο πιθανό, ο σκατόβλαχος ανθρώπινος παράγοντας θα αποφασίσει και για το αν η σύνδεσή σου χρησιμοποιείται παράνομα, και για το άν ήξερες ή δεν ήξερες, και για το ποιός παραβίασε το στοπ και για όλα!

Προφανώς δικηγόρος είσαι. Στο δικαστήριο, πας το νόμο με υπογραμμισμένα τα σημεία που θεωρείς ότι σε καλύπτουν, το ίδιο κάνει και ο αντίδικός σου, και ο δικαστής αποφασίζει ποιός έχει δίκιο? Ο δικαστής δεν ακούει, παίρνει και τις προτάσεις σας, πάει στο σπίτι του, και εκεί αποφασίζει, μετά από ένα μήνα, και πρησμένος από τον ύπνο? Στο δικαστήριο που θα πας, αντίδικος μου, που είχα την σύνδεσή μου ελεύθερη και οι γείτονές μου έκλεβαν πιστωτικές, τι θα πεις όταν ρωτήσω εγώ το δικαστή, τι θα έκανε στην θέση μου? Όταν φέρω και ένα καθηγητή πανεπιστημίου που θα πιστοποιήσει ότι το ρούτερ μου έρχεται έτοιμο με ανοιχτά τα πόδια, και πολύ πιθανόν και με ένα mail από τον οτε που θα λέει ότι όντως το ρούτερ έχει την σύνδεση ελεύθερη και δεν θα χρειαστεί να κάνετε τίποτα για να συνδεθείτε? Θεωρείς ότι ο δικαστής θα σε ακούει όταν θα μιλάς, ή θα έχει το μυαλό του στο τι μπορεί να πάθει κανείς, στην καλύτερη, στον κώλο της νεαρής που κάνει την πρακτική της, στην χειρότερη?

Και τα γράφω υπερβολικά, γιατί αυτή είναι η αποψή μου. Μαντρί είναι το δικαστήριο, και χέστηκε ο δικαστής να κάνει τον τσοπάνο.

Και αν θες και μια σοβαρότερη άποψη, θα το σκεφτεί πολύ ο δικαστής κατα την γνώμη μου να με δικάσει, όταν θα αποτελεί δεδικασμένο για τόσους άλλους. Με προστασίες του καταναλωτή στη μέση, και των προσωπικών δεδομένων και δεν συμμαζεύεται.

Όσον αφορά τα παραδείγματα, παραδείγματα είναι, τι τα φοβάσαι? Στο είπα κι άλλη φορά παραπάνω. Αυτός που στα πούλησε τα ψάρια, πήρε άδεια από 50 υπηρεσίες για να τα πουλήσει όμως.

Και στην τράπεζα υπογράφεις συμβόλαιο και μετά βγαίνουν οι όροι παράνομοι και καταχρηστικοί. Εσύ τον ερμηνεύεις τον όρο έτσι, εγώ αλλιώς. Κατά τη γνώμη μου εσύ τον χρησιμοποιείς όπως σε συμφέρει.

Στην τελική, εγώ δεν ήξερα, νόμιζα ότι δίκτυο είναι μόνο με καλώδια. Με καλώδιο το έχω το pc μου συνδεμένο στο pc. Από τον αέρα μπορεί κανείς να συνδεθεί? Άγνοια φίλε μου, κατάλαβες? Δεν τα φοβάμαι τα δικαστήρια φίλε μου, δεν τα βλέπω απλά τα πράγματα, δεν νιώθω ευάλωτος. Βλέπω ότι κυκλοφορεί βλακεία πολύ, πάρα πολύ, και την εκμεταλλεύομαι. Προσπαθώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ο σκατόβλαχος ανθρώπινος παράγοντας θα αποφασίσει

το τοπ 2.5% των ελληνων νομικων που περνα τις σχετικες εξετασεις λεμε τωρα...

Στο δικαστήριο, πας το νόμο με υπογραμμισμένα τα σημεία που θεωρείς ότι σε καλύπτουν, το ίδιο κάνει και ο αντίδικός σου, και ο δικαστής αποφασίζει ποιός έχει δίκιο?

αυτο ειναι πολυ παιδιαστικη αποψη της δικης και απεχει απτην πραγματικοτητα αρκετα.

τι θα πεις όταν ρωτήσω εγώ το δικαστή, τι θα έκανε στην θέση μου

δεν υπαρχει το τι θα εκανε ο Α ο Β ο Γ στη θεση σου.Σου επαναλαμβανω βιβλια επι βιβλιων πουχουν γραφτει για την επιμελεια και την αμελεια...Απο εκει αρυεται κανεις τις σχετικες θεωριες (τα οποια απλα "επιστημονικοποιουν" τα απλα που προανεφερα περι απλης λογικης)

Όταν φέρω και ένα καθηγητή πανεπιστημίου που θα πιστοποιήσει ότι το ρούτερ μου έρχεται έτοιμο με ανοιχτά τα πόδια,

ο τεχνικος συμβουλος του αντιδικου απλα θα αναφερει πως ειναι κοινη πειρα των ασχολουμενων με το θεμα να κλειδωνεις το δικτυο,θετοντας ετσι το μετρο της επιμελειας.

Θεωρείς ότι ο δικαστής θα σε ακούει όταν θα μιλάς, ή θα έχει το μυαλό του στο τι μπορεί να πάθει κανείς, στην καλύτερη, στον κώλο της νεαρής που κάνει την πρακτική της, στην χειρότερη?

αυτο ειναι σχολιο επιπεδου ταινιας του '80.

Και αν θες και μια σοβαρότερη άποψη, θα το σκεφτεί πολύ ο δικαστής κατα την γνώμη μου να με δικάσει, όταν θα αποτελεί δεδικασμένο για τόσους άλλους

το δεδικασμενο (precedent) δεσμευει το δικαστηριο μονο στις χωρες του common law (αγγλια -αμερικη) και εδω μας δεσμευει μονον το δεδικασμενο του Αρειου Παγου και μονον επι καθαρα νομικων θεματων(του στυλ ποτε μια αποπειρα παυει να ειναι αποπειρα)Διαφορετικα ο δικαστης (οι δικαστες δηλαδη,επειδη αποφασιζουν περισσοτεροι μαζι)αποφασιζει ελευθερα..και παλι αλλαζει με τον καιρο αυτο το δεδικασμενο.Επειδη λοιπον βλεπεις σε τι λαθη μπορει να οδηγησει καποιον η αγνοια ,θα σου προτεινα να σκεφτοσουν λιγο καλυτερα αυτα που αντιλαμβανεσαι και να μην συγχεεις τα δικαστηρια με αυτα που ειδες στο Devils Advocate-La Lawyers-Sledge Hammer ξερω γω.

Με προστασίες του καταναλωτή στη μέση

αλλο η προστασια του καταναλωτη,αλλο η ευθυνη του συμβαλλομενου

και των προσωπικών δεδομένων

δεν τιθεται θεμα προσωπικων δεδομενων στην εν λογω περιπτωση.Ισως απορρητου των τηλεπικοινωνιων αλλα και παλι καμπτεται λογω παρανομιας.

Και στην τράπεζα υπογράφεις συμβόλαιο και μετά βγαίνουν οι όροι παράνομοι και καταχρηστικοί.

απτο δικαστηριο .....

Όσον αφορά τα παραδείγματα, παραδείγματα είναι, τι τα φοβάσαι?

Αμα δεν δαγκωνουν δεν τα φοβαμαι.Αλλα ειναι ατοπο να συγκρινεις τροφιμα με προιοντα υψηλης τεχνολογιας σε μια δραστηριοτητα που εμπλεκει χιλιουςδυο αλλους.

Εσύ τον ερμηνεύεις τον όρο έτσι, εγώ αλλιώς

εσυ δεν τον ερμηνευεις , απλα τον κοβεις και τον ραβεις στα μετρα σου.Εγω απλα του προσαρμοζω το κομμον σενς.

Στην τελική, εγώ δεν ήξερα, νόμιζα ότι δίκτυο είναι μόνο με καλώδια

Ναι,εχεις δικιο.Η λεξη "ασυρματο" θελει ειδικη ερμηνεια και την χρησιμοποιουν μονο 5-6 λογιοι.

Άγνοια φίλε μου, κατάλαβες?

αδικαιολογητη.Εχει συνεπειες.Ουτε οι πλοιαρχοι στο Σαμινα ηξεραν οτι υπαρχει βραχος μπροστα.

Βλέπω ότι κυκλοφορεί βλακεία πολύ, πάρα πολύ, και την εκμεταλλεύομαι.

αμα περιμενεις να βγεις απο πανω αντιμετωπιζοντας ολους τους υπολοιπους σαν βλακες,και προσπαθωντας να προωθησεις παντελως παραλογα πραγματα αξιωνοντας για τον εαυτο σου την θεση του μοναδικου εξυπνου στη γη φοβαμαι πως καπου στον οριζοντα αχνοφαινεται μια ανωμαλη προσγειωση.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα δούμε από την αρχή λοιπόν.

το τοπ 2.5% των ελληνων νομικων που περνα τις σχετικες εξετασεις λεμε τωρα...

Top my arse, αφού θέλεις να παίξουμε. Και βλάχος δεν είναι αυτός που κατάγεται από την επαρχεία ή απ' όπου αλλού εσύ νομίζεις, στο μυαλό βλάχος λέω, και από αυτούς έχετε πολλούς.

αυτο ειναι πολυ παιδιαστικη αποψη της δικης και απεχει απτην πραγματικοτητα αρκετα.

Το ειρωνεύομαι αν δεν κατάλαβες. Δική σου άποψη θεωρώ ότι είναι, με την εμπιστοσύνη σου στο νόμο, το σύστημα και την εφαρμογή του...

δεν υπαρχει το τι θα εκανε ο Α ο Β ο Γ στη θεση σου.Σου επαναλαμβανω βιβλια επι βιβλιων πουχουν γραφτει για την επιμελεια και την αμελεια...Απο εκει αρυεται κανεις τις σχετικες θεωριες (τα οποια απλα "επιστημονικοποιουν" τα απλα που προανεφερα περι απλης λογικης)

Γιατί? Σε υποθετική κατάσταση σου ζητώ να απαντήσεις. Τι δεν υπάρχει?

ο τεχνικος συμβουλος του αντιδικου απλα θα αναφερει πως ειναι κοινη πειρα των ασχολουμενων με το θεμα να κλειδωνεις το δικτυο,θετοντας ετσι το μετρο της επιμελειας.

Κοινή πείρα ποιών?

αυτο ειναι σχολιο επιπεδου ταινιας του '80.

Σε τι κόσμο ζεις?

το δεδικασμενο (precedent) δεσμευει το δικαστηριο μονο στις χωρες του common law (αγγλια -αμερικη) και εδω μας δεσμευει μονον το δεδικασμενο του Αρειου Παγου και μονον επι καθαρα νομικων θεματων(του στυλ ποτε μια αποπειρα παυει να ειναι αποπειρα)Διαφορετικα ο δικαστης (οι δικαστες δηλαδη,επειδη αποφασιζουν περισσοτεροι μαζι)αποφασιζει ελευθερα..και παλι αλλαζει με τον καιρο αυτο το δεδικασμενο.Επειδη λοιπον βλεπεις σε τι λαθη μπορει να οδηγησει καποιον η αγνοια ,θα σου προτεινα να σκεφτοσουν λιγο καλυτερα αυτα που αντιλαμβανεσαι και να μην συγχεεις τα δικαστηρια με αυτα που ειδες στο Devils Advocate-La Lawyers-Sledge Hammer ξερω γω.

Δεν νομίζω. Έχω την εντύπωση πως με πρόσχημα την προστασία των προσωπικών δεδομένων ο τότε πρόεδρος του Αρειου Πάγου Ρ. Κεδίκογλου, απαγόρευσε την πρόσβαση σε δικαστικές αποφάσεις, χωρίς την άδειά του. Δεν νομίζω όμως ότι καταργήθηκε το δεδικασμένο. Μπορεί μετά το 07, δεν ξέρω. Εσύ θα ξέρεις καλύτερα. Μήπως είχες κάτι άλλο στο μυαλό σου?

αλλο η προστασια του καταναλωτη,αλλο η ευθυνη του συμβαλλομενου

... Ο συμβαλλόμενος αν δεν κάνω λάθος καταναλωτής ήταν πρίν, και η βλάβη προήλθε από το αγαθό του διαβόλου που αγόρασε, και έδωσε πρόσβαση στα δεδομένα του, ελεύθερη και αβίαστη... μόνο του, χωρίς να κάνει τίποτα. Και δεν ακούω να λες για ευθύνη της εταιρίας καθόλου. Αλλά την καλύπτει η σύμβαση ε? Γι αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια που λες παρακάτω...

δεν τιθεται θεμα προσωπικων δεδομενων στην εν λογω περιπτωση.Ισως απορρητου των τηλεπικοινωνιων αλλα και παλι καμπτεται λογω παρανομιας.

Βέβαια και τίθεται. Σε τι νομίζεις ότι είχαν πρόσβαση όλοι αυτοί? Και ο κατηγορούμενος, θύμα είναι.

απτο δικαστηριο .....

Και βέβαια. Και το αποτέλεσμα της δίκης, η αλλάγη της σύμβασης θα ήταν, και όχι η καταδίκη φίλε μου.

Αμα δεν δαγκωνουν δεν τα φοβαμαι.Αλλα ειναι ατοπο να συγκρινεις τροφιμα με προιοντα υψηλης τεχνολογιας σε μια δραστηριοτητα που εμπλεκει χιλιουςδυο αλλους.

Καθόλου άτοπο δεν είναι και εσύ πρώτος απ' όλους θά πρεπε όλα να τα βλέπεις σαν καταναλωτικά αγαθά.

εσυ δεν τον ερμηνευεις , απλα τον κοβεις και τον ραβεις στα μετρα σου.Εγω απλα του προσαρμοζω το κομμον σενς.

Θέμα προοπτικής είναι. Εσύ το βλέπεις έτσι, εγώ αλλιώς. Αν υπήρχε κοινή λογική που λες, δεν θα χρειαζόταν η σύμβαση.

Ναι,εχεις δικιο.Η λεξη "ασυρματο" θελει ειδικη ερμηνεια και την χρησιμοποιουν μονο 5-6 λογιοι.

Και που το γράφει αυτό το "ασύρματο" που λές?

αδικαιολογητη.Εχει συνεπειες.Ουτε οι πλοιαρχοι στο Σαμινα ηξεραν οτι υπαρχει βραχος μπροστα.

Συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο λάθος. Οι πλοίαρχοι ήταν πιστοποιημένοι και κάποιος του εξέτασε για να τους δώσει την άδεια να οδηγήσουν τον κόσμο στο χώμα. Το μαύρο το χρήστη μας?

αμα περιμενεις να βγεις απο πανω αντιμετωπιζοντας ολους τους υπολοιπους σαν βλακες,και προσπαθωντας να προωθησεις παντελως παραλογα πραγματα αξιωνοντας για τον εαυτο σου την θεση του μοναδικου εξυπνου στη γη φοβαμαι πως καπου στον οριζοντα αχνοφαινεται μια ανωμαλη προσγειωση.

Τώρα δεν παίζεις καλά. Ούτε τα πράγματα είναι παράλογα, ούτε αξιώνω τον εαυτό μου, ούτε λίγοι είναι οι έξυπνοι στη γη. Προσπαθώ είπα. Όπως όλος ο κόσμος. Και η κοινωνική μηχανική φίλε μου είναι το κλειδί για τα πάντα. Για τους βλάκες είχες δίκιο τουλάχιστον. Έτσι κι αλλιώς, αν δεν υπήρχαν αυτοί, πως θα υπήρχαν οι έξυπνοι?

Link to comment
Share on other sites

Top my arse, αφού θέλεις να παίξουμε.

οι χαρακτηρισμοι ειναι πανευκολοι παντα.Αλλα παραμενουν χαρακτηρισμοι.

στο μυαλό βλάχος λέω, και από αυτούς έχετε πολλούς.

το ενα -δυο δειγματα που εχεις στο μυαλο σου και αξιολογεις με εναν "ιδιαιτερο" τροπο δεν ειναι αξιοπιστο δειγμα.

με την εμπιστοσύνη σου στο νόμο, το σύστημα και την εφαρμογή του...

και παλι το προβλημα του "ιδιαιτερως " αξιολογουμενου (και εδω διαστρεβλωμενου) δειγματος.

Γιατί? Σε υποθετική κατάσταση σου ζητώ να απαντήσεις. Τι δεν υπάρχει?

το μετρο ειναι "ο μεσος κοινωνικος εμφρων ανθρωπος στον οικειο τομεα κοινωνικης δραστηριοτητας".ουτε ο Α ουτε ο Β ουτε ο Γ

Κοινή πείρα ποιών?

Κοινη πειρα ειναι "τεχνικος ορος".Σημαινει σταθμη της γνωσης προσιτη σε ολους.Πχ :ειναι κοινη πειρα των λαμπιτων οτι με κλοκαρισμενες μνημες ειναι αναμενομενη μια μπλε οθονη.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι (και)κοινη πειρα των ατομων που χρησιμοποιουν ασυρματα δικτυα οτι το το ρουτερ θελει κλειδωμα...

Σε τι κόσμο ζεις?

Σαυτον που αντιλαμβανεσαι εσφαλμενα.

Δεν νομίζω. Έχω την εντύπωση πως με πρόσχημα την προστασία των προσωπικών δεδομένων ο τότε πρόεδρος του Αρειου Πάγου Ρ. Κεδίκογλου, απαγόρευσε την πρόσβαση σε δικαστικές αποφάσεις, χωρίς την άδειά του. Δεν νομίζω όμως ότι καταργήθηκε το δεδικασμένο. Μπορεί μετά το 07, δεν ξέρω. Εσύ θα ξέρεις καλύτερα. Μήπως είχες κάτι άλλο στο μυαλό σου?

Ε σορρυ κιολας αλλα επιμενεις σε κατι το οποιο γνωριζεις και ειναι λιγο πιο περιπλοκο αποτι νομιζεις.Το δεδικασμενο,σαν θεσμος υφισταται στην ελλαδα και εχει την εννοια του "κριθηκε η διαφορα σου κυριε?δεν εχεις δικαιωμα να ζητησεις να ξανακριθει".Αλλα ΔΕΝ δεσμευει τον δικαστη που θα δικασει μια επομενη αποφαση,(οπως γινεται στο αμερικα).Αυτο περι προσωπικων δεδομενων ειναι το λιγοτερο "ανυποστατο",εδω και τοσα χρονια,στο διδακτικο υλικο των νομικων σχολων της χωρας περιλαμβανονται του κοσμου οι δικαστικες αποφασεις(σπανιως καλυπτεται κανα επιθετο και αυτο σε πολυ "περιεργες" αποφασεις),και οποιοσδηποτε εχει account στο lawdb.net μπορει να δει οποια αποφαση γουσταρει.

Και δεν ακούω να λες για ευθύνη της εταιρίας καθόλου. Αλλά την καλύπτει η σύμβαση ε? Γι αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια που λες παρακάτω...

ελεος πια.Οταν υπογραφει κανεις συμβαση το ξερει πως αναλαμβανει και υποχρεωσεις εκτος απο δικαιωματα.Και ο ιντερνετ γιουζερ αναλαμβανει την ευθυνη να κανει την συνδεση του μη προσβασιμη σε αλλους.

Ο συμβαλλόμενος αν δεν κάνω λάθος καταναλωτής ήταν πρίν,

μαι ποιντ ιζ,αλλο πλεγμα διαταξεων στη μια περιπτωση,αλλο στην αλλη.

Βέβαια και τίθεται. Σε τι νομίζεις ότι είχαν πρόσβαση όλοι αυτοί?

Μην μου λες ασχετα πραγματα.Εδω λεμε για την περιπτωση που χρησιμοποιει καποιος παρανομα την συνδεση του συνδρομητη.Τα προσωπικα δεδομενα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο (ειναι πχ θρησκεια ,σεξουαλικες προτιμησεις κλπ)

Και ο κατηγορούμενος, θύμα είναι.

Θυμα δεν ξερω.Η "αδυναμη πλευρα" σε μια δικη ειναι,και γιαυτο του εξασφαλιζονται καποια δικαιωματα.

αι βέβαια. Και το αποτέλεσμα της δίκης, η αλλάγη της σύμβασης θα ήταν, και όχι η καταδίκη φίλε μου.

Δεν ειναι ο ρολος του δικαστηριου(δεν επιτρεπεται απτο νομο,πως να στο πω) να φτιαχνει συμβασεις.Σε ελευθερη χωρα ειμαστε ,οι ιδιωτες φτιαχνουν τις συμβασεις.Το δικαστηριο απλα λεει αν κατι βγαινει εκτος οριων,οποτε και απαγορευει την εφαρμογη του.

Καθόλου άτοπο δεν είναι και εσύ πρώτος απ' όλους θά πρεπε όλα να τα βλέπεις σαν καταναλωτικά αγαθά.

ειναι αδυνατον να καταληξει σε λογικο συμπερασμα η συγκριση δυο αντικειμενων που χρησιμοποιουνται με εντελως διαφορετικο τροπο με εντελως διαφορετικες συνθηκες κλπ.

Αν υπήρχε κοινή λογική που λες,, δεν θα χρειαζόταν η σύμβαση

Αλλους σκοπους εξυπηρετει η κοινη λογικη,αλλους η συμβαση και δεν αλληλοαποκλειονται αλλα αλληλοσυμπληρωνονται .Δεν μπορεις να ζητησεις απο 2 ατομα με αντικρουομενα συμφεροντα να συμφωνησουν ετσι στον αερα,χωρις καποιες εγγραφες εγγυησεις,αλλα ουτε μπορεις να ζητησεις απο 2 ατομα με οποιαδηποτε μορφη επικοινωνιας να μην εχουν καποια στανταρτς/δεδομενα ,που δεν θα χρειαζονται περαιτερω αναλυση.

Καθόλου άτοπο δεν είναι και εσύ πρώτος απ' όλους θά πρεπε όλα να τα βλέπεις σαν καταναλωτικά αγαθά.

μην προσπαθεις να βαλεις τον αλλο κοσμο σε δικα σου καλουπια.

Και που το γράφει αυτό το "ασύρματο" που λές?

Οταν το ζητας στο μαγαζι για να το αγορασεις,πως το ζητας?Στην συσκευασια πανω τι λεει?Το οτι εχει μια κεραια απο πισω τι σημαινει?Το οτι γραφει παντου "wireless" τι σημαινει?Οταν συναπτεις συμβαση με τσαμπα εξοπλισμο ποσες φορες το επαναλαμβανει?

Το μαύρο το χρήστη μας

Ο χρηστης επελεξε να ασχοληθει με τον εν λογω τομεα κοινωνικης δραστηριοτητας και να υπογραψει και την ρημαδα την συμβαση.Αρα προσδοκαται απο αυτον να γνωριζει δυο στοιχειωδη πραγματα και να παιρνει τα μετρα της υπερβολικης επιμελειας.Σε ολες τις δραστηριοτητες υπαρχει ενας μικρος η μεγαλος κινδυνος (ακα κοινωνικα προσφορος κινδυνος) τον οποιο και αναλαμβανουμε, και εχουμε την ευθυνη να λαμβανουμε (στην εδω περιπτωση ακραια) μετρα αποτροπης.

Και η κοινωνική μηχανική φίλε μου είναι το κλειδί για τα πάντα.

Σιγουρα προσδοκας να φτασεις στα επιπεδα του Mitnick στο εν λογω εγχειρημα χωρις να θελεις να εξοικειωθεις με τον ορο "κοινη λογικη"?

Link to comment
Share on other sites

:D

Το ότι έφερες το mitnick στην κουβέντα μας ωραίο είναι, τουλάχιστον δεν γράφω τσάμπα.

Γνώμη μου είναι πάντως ότι δεν θα έκανε πολλά σήμερα με την τακτική του.

Έχω την εντύπωση πως μου απαντάς για να μου απαντήσεις. Λέω τον κατηγορούμενο θύμα, και εσύ μου λες ότι όντως είναι θύμα λόγω της μειονεκτικής του θέσης.

Θέλεις να μου βάλεις στην κουβέντα ως στάνταρ την νομιμότητα μιας σύμβασης, που δεν πήγε και ποτέ στο δικαστήριο, για να δούμε πόσο στάνταρ είναι, σε μένα που βλέπω τις συμβάσεις των τραπεζών, που υποθέτω ότι η δική σου κοινή λογική λέει ότι είναι πολύ καλύτερα γραμμένες και μελετημένες, να καταρρέουν.

Προσπαθείς να με πείσεις για την ισχύ της στην περίπτωσή μας, και όταν σου μιλώ για την μη ύπαρξη του "ασύρματου", μου μιλάς για άλλες συμβάσεις. Εκείνες υποθέτω θα καλύπτουν και τον διαμοιρασμό ε?

Φυσικά και είναι δυνατόν να οδηγηθούμε σε λογικά συμπεράσματα συγκρίνοντας δυο άσχετα πράγματα. Και με άσχετες χρήσεις. Γι αυτό είναι τα παραδείγματα. Μια χαρά σε είδα να συγκρίνεις το γείτονα με την πέτρα με το θέμα μας.

Τον κόσμο μας, πολύ φοβάμαι ότι εσύ τον αντιλαμβάνεσαι εσφαλμένα και πολύ μάλιστα.

Για να ολοκληρώσω, εγώ υποστηρίζω οτι ο χρήστης μας, ο οποίος δεν ξέρω αν στο είπα, αλλά ούτε αγγλικά ξέρει, πράγμα που δεν απαγορεύεται και άρα το wireless σαν σάλτσα του ακούγεται, ούτε τον εμποδίζει από το να χρησιμοποιήσει το ρουτεράκι του, είναι μέσα στην πλήρη άγνοια. Είναι από χωριό, φοιτητής, και έβαλε ίντερνετ για να βρίσκει σημειώσεις και να διαβάζει αθλητικά και επειδή είναι καλό, έτσι του είπανε. Αγόρασε το conn-x γιατί εμπιστεύεται τον οτέ και την διαφημιστική καμπάνια του, ξέρεις, φταίει ο οτε κι έτσι, του ήρθε το ρουτεράκι το ασύρματο, γιατί ήταν και δώρο, το άνοιξε, το σύνδεσε κουτσά στραβά, άλλωστε έχει και οδηγίες, οι οποίες να τονίσουμε, για κλειδώματα δε λένε τίποτα και άνοιξε τον explorer. Μάλλον mozilla, γιατί ο φίλος του που "ήξερε" του σύστησε το firefox για το σερφάρισμα του. Είναι πιο ασφαλής του είπε. Επαναπαύτηκε και ο φίλος μας. (εδώ πρέπει να τονίσουμε και μια άλλη περίπτωση που μόλις μου ήρθε. Μήπως ο φίλος μας, διάβασε και τις συμβάσεις σου και ότι άλλο γουστάρεις και το κλείδωσε το ρουτεράκι με επιμέλεια και τάξη, μέχρι που θυμήθηκε και τα μαθητικά του χρόνια και μη σου πώ ότι στεκόταν και σαν επιμελητής στο διάλειμμα και το φύλαγε, αλλά έκανε το λάθος και αυτός και ο οτε, του έτυχε ρουτεράκι που έχει μόνο wep... και πάνε και τα επιχειρήματα σου, και οι συμβάσεις σου, και οι δικαστές σου και το σύστημά σου)

Συνεχίζω την ιστοριούλα μου,

Από δίπλα όμως, ένας άλλος φίλος, με γερακίσιο μάτι, το είδε το συννεφάκι των windows που έτρεξε να ειδοποιήσει. Νέο ασύρματο δίκτυο του έγραψε. Και έγνεψε καταφατικά ο φίλος μας. Και άρχισε να κατεβάζει, και να παίζει και σιγά σιγά άρχισε να βγάζει και τις παιδοφιλικές τάσεις του, και να βλέπει πορνό παράνομα βιντεάαακια. Ευτυχώς που υπάρχει και το μετά και μάλλον θα περάσει την μετά ζωή του με μια κουδουνίστρα στον κ@λο. Λοιπόν,

Μια ωραία μέρα λοιπόν, σπάει η πόρτα, γιατί σπάει η πόρτα σε τέτοιες περιπτώσεις, και μπαίνει η αστυνομία μέσα στο σπίτι του αδαή φίλου μας. Εκείνη την ώρα ο φίλος μας, βρίζει φυσικά, γιατί η σύνδεσή του από την ώρα που την έβαλε, δεν πηγαίνει τσιγάρο, και αυτός ούτε κατεβάζει ούτε τίποτα. Άλλωστε πως θα το περιμέναμε αυτό, αφού ο φίλος μας, ούτε άγγλικά δε ξέρει!

Τον μαζεύουν και πάει δικαστήριοοοο. Λέει την ιστορία του, φέρνει και τους δικηγόρους του, λένε και αυτοί τα ίδια, και περιμένω από σένα να μου πεις αν αυτός ο άνθρωπος θα καταδικαστεί.

Γιατί το θέμα μας ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ! Ούτε μωρά θα βρούν στον υπολογιστή του, ούτε πιστωτικές, ούτε τίποτα. Άντε να βρούν κανένα αντιγραμμένο pro, γιατί τα windows ήταν oem με το pc.

Αυτά. Και επειδή μπορεί να μου πεις ότι ο χρήστης μας είναι όντως αθώος αφού πραγματικά δεν έκανε τίποτα, και οι μπάτσοι έχουν και τα μηχανήματά του που το αποδεικνύουν, βάλε στην ιστορία ότι ο γείτονας κατεβάζει τραγούδια, και στον χρήστη μας, έρχεται γράμμα από τη RIIA και του σκάνε και μήνυση, λέμε τώρα.

Και επειδή μου άρεσε η ιστορία μου, και το ενδιαφέρον είναι ο χρήστης μας να είναι ένοχος, ξέρεις τι έγινε ε? Ο χρήστης μας επειδή καθόλου αδαής δεν είναι, έχει ένα κουτάκι, που δεν καταλαβαίνεις με τίποτα ότι είναι pc. Το κουτάκι αυτό, το στρουμφάκι δεν το βρίσκει με τίποτα στο σπίτι του χρήστη μας, γιατί φαίνεται ότι είναι ένα πανέμορφο πορτατίφ, ή ακόμη καλύτερα cd player, σαν αυτό που θα ποστάρω σε λίγο καιρό. Αυτό λοιπόν, στο δίκτυο μας, γιατί τώρα ξέρουμε τι είναι, συνδέεται ασύρματα. Δεν ξέρουμε λοιπόν αν συνδέεται από το δίπλα δωμάτιο, ή από τον δρόμο παρακάτω. Αυτό έχει και όλο το υλικό, και το pc του χρήστη μας, μόνο lineage έχει που είναι και τσάμπα.

Μου φαίνεται πως τώρα ο χρήστης μας, είναι μαύρος από τα μπάνια και όχι από την ταλαιπωρία.

Έτσι για να τελειώσουμε λίγο ωραία, εγώ τουλάχιστον.

Αν από όλη αυτή την ιστορία, που άνετα ισχύει, εσύ νομίζεις ότι ο χρήστης μας, θα βρεθεί ποτέ στα δικαστήρια (στην δεύτερη περίπτωση, γιατί στην πρώτη, το πιο πιθανόν είναι να σπάσει η πόρτα του) και θα καταδικαστεί, ε, πρέπει να περιμένουμε την πρώτη τέτοια περίπτωση για να μας απαντήσει.

Εσύ έχεις την άποψή σου και γώ την δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αλλά η ιστορία σου κάπου χάνει λίγο.

Γιατί η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, που θα μπουκάρει και όχι ο χ,ψ,ω μπαστουνόβλαχος μυστακοφόρος ράμπο είναι σε θέση να δεί από το router τις ip και Mac των υπολογιστών που κατέβασαν τα παιδοφιλικά ή όποια άλλα βιντέκια και να καταλάβουν ακόμα (από την ασύρματη σύνδεση) ότι κάπου εκεί γύρω είναι ο υπολογιστής, άρα και ο χρήστης που έκανε ότι έκανε.

Μπορεί ο πτωχός, πλην τίμιος, ανίδεος φοιτητάκος να βρεί αρχικά το μπελά του αλλά τουλάχιστον μπορεί να αποδέιξει ότι δεν είναι αυτός ο ελέφαντας αλλά ένα ταπεινό μυρμηγκάκι.

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο άσχετοι πια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μου βάλεις στην κουβέντα ως στάνταρ την νομιμότητα μιας σύμβασης, που δεν πήγε και ποτέ στο δικαστήριο

Οποιος θεωρει την συμβαση παροχης υπηρεσιων ιντερνετ καταχρηστικη μπορει μια χαρα να την προσβαλει στο δικαστηριο και να δει το (μηδενικο) αποτελεσμα.Αλλα εχω την εντυπωση πως πριν τυποποιηθει ελεγχεται απο την ΕΕΤΤ (η οποια αποτι θα ξερεις στελεχωνεται απο ατομα ειδικευμενα στις τηλεπικοινωνιες/τσεκαρε και προηγουμενο φλεημοθεμα μου για τον προεδρο της)

Λέω τον κατηγορούμενο θύμα, και εσύ μου λες ότι όντως είναι θύμα λόγω της μειονεκτικής του θέσης.

Θυμα-ξεθυμα υπευθυνος ανθρωπος ειναι.

σε μένα που βλέπω τις συμβάσεις των τραπεζών, που υποθέτω ότι η δική σου κοινή λογική λέει ότι είναι πολύ καλύτερα γραμμένες και μελετημένες, να καταρρέουν.

δεν κατερρευσαν ολοκληρες ,μην μεγαλοποιουμε καταστασεις.Ενας ορος τους κατερρευσε.Και οχι ολες οι συμβασεις των τραπεζων.Ο ορος για την ποινη προεξοφλησης ιν κεηζ δανειου.Αλλα εκει οι βδελλυροι δικαστες που δεν ηταν οικονομολογοι ηταν καλοι ε?

Μια χαρά σε είδα να συγκρίνεις το γείτονα με την πέτρα με το θέμα μας.

ποιντ γουωζ : δεν μπορεις να ζητας ειδικες εξηγησεις για τα αυτονοητα.

Συγκινητικοτατη η φανταστικη ιστορια σου.Αλλα δυστυχως η ζωη ειναι λιγο πιο πεζη απο οτι νομιζεις.

ο οτε, του έτυχε ρουτεράκι που έχει μόνο wep...

Τα ρουτερς ελεγχονται και με αλλους τροπους εκτος του wep φανταζομαι.(ποιες μακ αντρεσιζ εχουν προσβαση πχ,λαμπακια δραστηριοτητας,ανοιχτη-σβηστη ασυρματη συνδεση).Ε και φανταζομαι αν αλλαζει συχνα το κλειδακι κανει φοβερα δυσκολη την δουλεια του σκοτεινου κακου war driver ε?

άλλωστε έχει και οδηγίες, οι οποίες να τονίσουμε, για κλειδώματα δε λένε τίποτα και άνοιξε τον explorer

ερχονται τα ασυρματα ρουτερς χωρις οδηγιες????Η μηπως ο ασχετουλης του παραδειγματος διαβαζει τις οδηγιες εγκαταστασης μονο μεχρι το κεφαλαιο που λεει πως να συνδεθει και τα επομενα περι ασφαλειας τα γραφει στα παλαιοτερα των υποδηματων του? η μηπως ολοι αυτοι που αγοραζουνε τα εξτρα μουρατα ρουτερς δεν εχουν τη στοιχειωδη ευθυνη να τις διαβασουν?

Μια ωραία μέρα λοιπόν, σπάει η πόρτα, γιατί σπάει η πόρτα σε τέτοιες περιπτώσεις, και μπαίνει η αστυνομία μέσα στο σπίτι του αδαή φίλου μας.

Ελεος με τα τηλεορασοκινηματογραφικα παραδειγματα.Αρχη της αναλογικοτητας.Θες πολυ βαρυτερο εγκλημα για να γινει τετοιο πραγμα.Εκτος αν υπαρχει κανας λαμπιτης που εχει κατεβασει 250000 τορρεντς και εχουν μπουκαρει στο σπιτι του τα ΜΑΤ με τον τροπο που λες,οποτε θα τον παρακαλεσω να με διαφωτισει.

Άλλωστε πως θα το περιμέναμε αυτό, αφού ο φίλος μας, ούτε άγγλικά δε ξέρει!

εαν δεν μπορει καποιος να αντιληφθει μια γλωσσα και οδηγιες που ειναι γραμμενες σε αυτη,απλα οφειλει να το ψαξει πριν βαλει σε λειτουργια αυτο το σατανικο μηχανημα πουχει οδηγιες σε αυτη την γλωσσα.Η κυριοτητα σαν δικαιωματα δινει εξουσιες αλλα δινει και υποχρεωσεις.

Ούτε μωρά θα βρούν στον υπολογιστή του, ούτε πιστωτικές, ούτε τίποτα.

στη συμβαση το λεει πεντακαθαρα (στη δικη μου ΟΤΕΝΕΤ τουλαχιστον).Εισαι υπευθυνος για την χρηση της γραμμης σου.Ας σιμπλ ας δατ.Δεν μπορεις να αναλαβεις τετοια ευθυνη?Νιωθεις ασχετος?Πληρωνεις τεχνικο και στο κανονιζει/Ρωτας εναν σπεσιαλιστ στην ασφαλεια δικτυων/απλα δεν συναπτεις συμβαση παροχης υπηρεσιων ιντερνετ διαφορετικα εχεις ευθυνη (ΑΚΑ αμελεια αναληψης του εγχειρηματος)

Λέει την ιστορία του, φέρνει και τους δικηγόρους του, λένε και αυτοί τα ίδια, και περιμένω από σένα να μου πεις αν αυτός ο άνθρωπος θα καταδικαστεί.

Δεν μπορω να κρινω μια φανταστικη ιστοριουλα στην οποια προφανως θα προσθεσεις σε ενα 2 ποστ το πολυ 2-3-13 καινουρια περιστατικα.Σου λεω απλα τι υποχρεωσεις εχει κανεις σε τετοιες περιπτωσεις.

βάλε στην ιστορία ότι ο γείτονας κατεβάζει τραγούδια, και στον χρήστη μας, έρχεται γράμμα από τη RIIA και του σκάνε και μήνυση

1στ:ιτς RIAA.2nd απο την στιγμη που φερει ευθυνη για την γραμμη του σκουρα τα βλεπω τα πραγματα (και παλι βεβαια ισχυει η απαντηση μου περι ιστοριουλας)

Το κουτάκι αυτό, το στρουμφάκι δεν το βρίσκει με τίποτα στο σπίτι του χρήστη μας, γιατί φαίνεται ότι είναι ένα πανέμορφο πορτατίφ, ή ακόμη καλύτερα cd player, σαν αυτό που θα ποστάρω σε λίγο καιρό

υπαρχει διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος κλπ...δεν πιστευω να νομιζεις πως εκεινος ο τυπακος στην Θεσσαλονικη με ορεξεις για πολυ μικρες ηλικιες και ιντερνετικη δραση συνεληφθη απο τιποτα τροχονομους "ελα δω ρε στραβαδ" ε?

Αν από όλη αυτή την ιστορία, που άνετα ισχύει

Σε καμια περιπτωση...

το πιο πιθανόν είναι να σπάσει η πόρτα του)

Sledge Hammer is Dead.

Ειναι το λιγοτερο αντιφατικο,να ειμαστε πανεξυπνοι οταν προκειται για τα δικαιωματα μας (μην μου πεις πως υπαρχει λαμπιτης που δεν ξερει ακριβως πως λειτουργει η εγγυηση,τι καλυπτεται και τι οχι απτην εγγυηση,το οτι αν του την σπανε ενα καταστημα η ενας ΙΣΠ μπορει να καταφυγει στην ΕΕΤΤ και στο ΙΝΚΑ,τις διαταξεις του 2251/1994 για την προστασια του καταναλωτη,την ευρωπαικη οδηγια για την υποχρεωτικη 2ετη εγγυηση των ηλεκτρονικων) και οταν προκειται για υποχρεωση η για ευθυνη να μετατρεπομαστε δια μαγειας σε βοδια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αναφέρομαι. Το ότι κάποιος έχει άγνοια, δεν αθωώνεται αυτομάτως από τα πάντα. Εν ολίγοις συμφωνώ με τα λεγόμενα του Tsakona.

Τότε είναι ένοχοι το 99% των μικρομεσαίων επαγγελματιών στην Ελλάδα, που έβαλαν σύνδεση είτε για τα παιδιά τους, είτε γιατί τους το είπε ο λογιστής για να στέλνουν τα χαρτιά της εφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν θα θεωρηθούν ένοχοι σε δίκη, αλλά φαντάζομαι ότι το να πατάς στην άγνοια δε θα σε αθωώσει. Αν π.χ. αφήσεις τα κλειδιά του αυτοκινήτου σου πάνω στο τραπέζι, και το πάρει ο γιος σου, βγει παγανιά και φάει κανέναν άνθρωπο, φυσικά και δε φταις, εν αγνοία σου έγινε, αλλά φταις εσύ που δεν προέβλεψες/προστάτεψες το συμβάν. (μακρυά από μας)

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι ένοχοι το 99% των μικρομεσαίων επαγγελματιών στην Ελλάδα, που έβαλαν σύνδεση είτε για τα παιδιά τους,

εαν καποιος ειναι επαγγελματιας και δεν διαβαζει τους ορους της συμβασης η δεν πληροφορειται απτον τεχνικο που κανει την εγκατασταση τοτε νομιζω πως πιο πολυ κινδυνευει ο ιδιος απτον εαυτο του παρα απτους κακους war drivers....

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν θα θεωρηθούν ένοχοι σε δίκη, αλλά φαντάζομαι ότι το να πατάς στην άγνοια δε θα σε αθωώσει. Αν π.χ. αφήσεις τα κλειδιά του αυτοκινήτου σου πάνω στο τραπέζι, και το πάρει ο γιος σου, βγει παγανιά και φάει κανέναν άνθρωπο, φυσικά και δε φταις, εν αγνοία σου έγινε, αλλά φταις εσύ που δεν προέβλεψες/προστάτεψες το συμβάν. (μακρυά από μας)

Τα κλειδιά στο τραπέζι είναι καθημερινή και προφανής σκέψη.

Το κλείδωμα της σύνδεσης όμως, ούτε ότι υπάρχει δεν γνωρίζουν.

Προσωπικά δε, χρησιμοποιώ ενσύρματη σύνδεση, και τέτοια συστήνω στους φίλους μου, αποφεύγοντας τα κλειδώματα.

Εάν για σένα είναι εύκολο να κατεβάσεις το βάζο από το 2μετρο ράφι , δεν πρέπει να θεωρείς ότι είναι και για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν για σένα είναι εύκολο να κατεβάσεις το βάζο από το 2μετρο ράφι , δεν πρέπει να θεωρείς ότι είναι και για μένα.

το μετρο (νομος σεζ) ειναι ο μεσος κοινωνικος ανθρωπος-χρηστης ιντερνετ που επιδεικνυει "υπερβολικη επιμελεια-συμβαση σεζ-(ξεφευγουμε απτο μεσο και παμε ενα κλικ πιο ψηλα δηλ..)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα προσθέσω στην ιστορία μου όσο περισσότερα στοιχεία μπορώ, εφόσον θα μπορούσαν να ισχύουν, δε νομίζω να μου αρνηθείς ότι το ίδιο θα μπορούσα να κάνω και στο δικαστήριο.

Το connx έχει ένα manual πολύ ωραίο, με εικόνες και ωραίο πράσινο φόντο, που δεν αναφέρει τίποτα για ασφάλειες. ΟΛΟΚΛΗΡΟ.

Ορίστε και οι οδηγίες από το site του, έτσι αν δεν ξέρεις, σαν το φίλο μας και προσπαθείς να το συνδέσεις μόνος σού.

ΑΣΥΡΜΑΤΟ Speetouch 585 & 585i v6

ΑΡΧΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ MODEM

Προτείνουμε τη σύνδεση με κάρτα δικτύου (Ethernet) για την αρχική σύνδεση του modem με τον υπολογιστή σας. Συνδέστε το καλώδιο δικτύου σε μια από τις υποδοχές ETHERNET του modem. Ανοίγετε τις συνδέσεις δικτύου στον υπολογιστή σας και στη σύνδεσή σας κάνετε δεξί «κλικ». Επιλέγετε ιδιότητες. Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί επιλέγετε «πρωτόκολλο internet TCP/IP» και μπαίνετε στις ιδιότητες. Επιλέγετε Αυτόματη Απόδοση Διεύθυνσης IP και Αυτόματη Απόδοση Διεύθυνσης Διακομιστή DNS ΠΡΟΣΟΧΗ διαβάστε τη σημείωση.

Για να συνδεθείτε ασύρματα με το modem/router θα πρέπει να τοποθετήσετε την ασύρματη κάρτα δικτύου, στον υπολογιστή σας και να την εγκαταστήσετε. Μετά το πέρας της εγκατάστασης ο υπολογιστής σας θα επιλέξει και θα εισάγει αυτόματα IP address.

Για την ασύρματη σύνδεσή σας ο κωδικός "SSID" βρίσκεται γραμμένος στην ετικέτα κάτω από το Modem. Στις εργοστασιακές ρυθμίσεις η ασφάλεια πάνω από την ασύρματη σύνδεση είναι απενεργοποιημένη.

Εισάγετε το CD εγκατάστασης στο CD-ROM . Επιλέξτε την γλώσσα επικοινωνίας. Το SpeedTouch Quick Install Wizard θα ξεκινήσει (αν εμφανιστεί το "SpeedTouch CD menu" επιλέξτε «Run Quick Installation»). Το Wizard που θα εμφανιστεί θα σας βοηθήσει (με εικόνες και animation) να κάνετε τις αρχικές συνδέσεις και ρυθμίσεις στο Modem και τον Υπολογιστή. Θα χρειαστεί να ξέρετε :

. Username/Password για τη σύνδεση (από την OTEnet) ΠΡΟΣΟΧΗ διαβάστε τη σημείωση

. Επιλέξτε υπηρεσία : Routed PPPoA.

. Τιμές των παραμέτρων VPI/VCI : 8/35.

. Προαιρετικά μπορείτε να θέσετε Username/Password για την πρόσβαση στο Modem.

Αν το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή σας δεν είναι Microsoft Windows, δείτε τις αναλυτικές οδηγίες που βρίσκονται στο συνοδευτικό CD.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Σημείωση :

Κατά την πρώτη ρύθμιση του modem, αν δεν έχετε ήδη ενεργοποιήσει τη συνδρομή σας στην OTEnet, τότε στις ρυθμίσεις όταν σας ζητηθεί username εισάγετε "otenet@otenet.gr" και password "otenet". Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί ανοίγετε τον Internet Explorer και στη γραμμή διευθύνσεων πληκτρολογείτε http://my.otenet.gr. Επιλέγετε «ΕΓΓΡΑΦΗ», εισάγετε το κωδικό αριθμό (pin) που σας έχει δοθεί και ακολουθείτε τη διαδικασία.

Αφού ολοκληρώσετε την εγγραφή σας κάνετε «ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ» δηλώνοντας το username και το password της επιλογής σας.

Όταν ολοκληρωθεί και αυτή η διαδικασία εισάγετε το CD εγκατάστασης στο CD-ROM και ακολουθήστε τις παραπάνω ρυθμίσεις βάζοντας τους προσωπικούς σας κωδικούς username της μορφής user@otenet.gr και το password.

Βάλτο κι αυτό στην υπεράσπιση.

Η σύμβασή σου λέει ότι είσαι υπεύθυνος για τη χρήση της γραμμής σου ε? Λίγο γενικό δεν είναι αυτό?

Α, και, επειδή έχεις την τάση να πατάς εκεί που σ' αρέσει, ας είχε η αστυνομία στοιχεία για συμμετοχή σε κύκλωμα παιδοφιλίας, κατηγορία στην οποία διευκρινίζω ότι αναφέρομαι, και θα βλέπαμε αν δεν έσπαγε την πόρτα σου, και ο αστυνόμος, και ο sledge με εκείνα το ασημένιο το κανόνι του.

dpolal, με ποιό τρόπο ακριβώς φαίνεται η απόσταση της ασύρματης σύνδεσης? Από το σήμα?

Web μαστορα, μάλλον το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να πας για αμέλεια. Που θεωρώ ότι είναι και το χειρότερο που μπορείς να πάθεις και στην περίπτωσή μας.

Tsakonas, δεν ξέρω αν στο έδωσα σωστά να το καταλάβεις, αλλά μέχρι τώρα αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι σκοτίστηκα με την σύμβασή σου. Θεωρώ ότι καταργείται μόνο και μόνο από τις παραπάνω οδηγίες. Η άποψή μου και μόνο, είναι ότι, στο δικαστήριο, και με σωστή υπεράσπιση, θα αθωωθείς.

Η δικιά σου είναι διαφορετική. Δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο απ' το να περιμένουμε την πρώτη δίκη... όταν και άμα...

Α, και η riaa, ας είναι και mariaaa, το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί ανοίγετε τον Internet Explorer και στη γραμμή διευθύνσεων πληκτρολογείτε http://my.otenet.gr. Επιλέγετε «ΕΓΓΡΑΦΗ», εισάγετε το κωδικό αριθμό (pin) που σας έχει δοθεί και ακολουθείτε τη διαδικασία.

Αφού ολοκληρώσετε την εγγραφή σας κάνετε «ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ» δηλώνοντας το username και το password της επιλογής σας.

ωραια,αν θες κανε τον κοπο τωρα να κανεις κοπι πεηστ τη συμβαση την οποια κανεις αποδοχη οταν πας σε αυτο το σαιτ(κατα τυχη,κι εγω κοννεξ εχω).

Φυσικά και θα προσθέσω στην ιστορία μου όσο περισσότερα στοιχεία μπορώ, εφόσον θα μπορούσαν να ισχύουν, δε νομίζω να μου αρνηθείς ότι το ίδιο θα μπορούσα να κάνω και στο δικαστήριο.

αυτο που σου λεω και αρνεισαι πεισματικα να καταλαβεις ειναι το οτι ειναι παραλογο να μου ζητας να αξιολογησω μια υποθετικη ιστορια την οποια μεταλλαζεις συνεχως χωρις να εχω καποια (δεδομενα-πως το λενε αυτοι οι μαθηματικοι...γνωστους αριθμους ορ σαμθινγκ...ενω μια πραγματικη υποθεση σε πραγματικο δικαστηριο εχει καποια στανταρ πραγματικα δεδομενα(γνωστα η μη εξαρχης,αλλα ηδη τουλαχιστον διαμειφθεντα στο παρελθον) τα οποια αξιολογουνται κλπ

Η σύμβασή σου λέει ότι είσαι υπεύθυνος για τη χρήση της γραμμής σου ε? Λίγο γενικό δεν είναι αυτό

ελεος,εναν προχειρο τιτλο σου εδωσα...αν θες να δεις μονος σου δεν ειναι δυσκολο να την βρεις.

Α, και, επειδή έχεις την τάση να πατάς εκεί που σ' αρέσει, ας είχε η αστυνομία στοιχεία για συμμετοχή σε κύκλωμα παιδοφιλίας, κατηγορία στην οποία διευκρινίζω ότι αναφέρομαι, και θα βλέπαμε αν δεν έσπαγε την πόρτα σου, και ο αστυνόμος, και ο sledge με εκείνα το ασημένιο το κανόνι του.

τωρα πες μου ποιος λεει τα θεωρητικα δικα του που δεν εχουν καμμια σχεση με την πραγματικοτητα.ΟΧΙ ΠΕΣ ΜΟΥ.:wall::wall::wall::wall::wall::alien::alien::alien:

dpolal, με ποιό τρόπο ακριβώς φαίνεται η απόσταση της ασύρματης σύνδεσης? Από το σήμα?

εφοσον ξερεις τις 2 ασυρματες συσκευες,παιρνεις στατς συνδεσης,βλεπεις στα χαρτια του κατασκευαστη την ευαισθησια σε db,μετα βλεπεις και την δυνατοτητα εκπομπης σε db;βαζεις την σταθερα για FSL °FREE SPACE LOSS° και με εναν τυπο που καπου τον εχω δει αλλα δεν τον θυμαμαι απεξω ,την υπολογιζεις με μια ανεκτη αποκλιση....:upside::upside::upside::upside::upside:

edit:awmn rulzzz:http://info.awmn.net/images/stories/Tutorials/PlugMeIn/PlugMeIn2.pdf σελ 128 εχει τον τυπο που λεω.Απλα εδω εχουμε αλλους αγνωστους ...(και fsl=o αερας...πιθανως τα τουβλα κλπ ναχουν διαφορετικο συντελεστη,αλλα θα βρισκεται κ αυτος με λιγο γοογλιν)

να σου πω είναι ότι σκοτίστηκα με την σύμβασή σου

οποιος νιωθει το ιδιο,απλα δεν την υπογραφει.Για κανεναν δεν ειναι υποχρεωτικη.

μάλλον το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να πας για αμέλεια.

η αμελεια σκετη,δεν ειναι κατηγορια/εγκλημα.ειναι μορφη υπαιτιοτητας,με την οποια και βαρυνεσαι(και κατεπεκτασην με καποια αστικη μινιμουμ ευθυνη) οταν δεν κλειδωνεις την συνδεση,οπως με τοση μανια λεω στα προηγουμενα ποστς.

Η άποψή μου και μόνο, είναι ότι, στο δικαστήριο, και με σωστή υπεράσπιση, θα αθωωθείς.

χαιρομαι που σου πηρε μονο 1-2-3-4 δικες να μαθεις δικονομια και ουσιαστικο δικαιο μαζι.Στον μεσο ελληνα παιρνει κατι χρονια σπουδων.

Δευτερον,δεν ξερω αν στο δικο σου ουσιαστικο δικαιο εχετε την διακριση,αλλα σε αυτο το περιεργο που εφαρμοζεται την σημερον ημερα,υπαρχει μια διακριση μεταξυ ποινικης και αστικης ευθυνης.Στην αστικη δικη δεν υπαρχει ενοχος κλπ(παρα παρεμπιπτοντως σε ελαχιστες περιπτωσεις).Δεν αναφερθηκα σε ποινικο αδικημα,αλλα εχω στον νου μου περισσοτερο κατι σε αστικη ευθυνη (βλεποντας βεβαια και τις αναφορες στη συμβαση για δικονομικο εγγυητη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.