Jump to content



Λύση για internet χωρίς τηλ. γραμμή


nickstamat

Recommended Posts

Λοιπόν, έχουμε το εξοχικό, το οποίο βρίσκεται σε περιοχή εκτός Αθηνών όπου οι τηλεφωνικές γραμμές είναι άθλιες, οπότε για κάλυψη ADSL ούτε λόγος. Έτσι κι αλλιώς, όμως, δε συμφέρει να πληρώνουμε τηλεφωνικά πάγια για ένα σ/κ μία στο τόσο που πηγαίνουμε. Μέχρι τώρα βολευόμασταν με τα κινητά για τις κλήσεις μας, αλλά μάς χρειάζεται πολύ και το internet.

Οι λύσεις που προσφέρουν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για ασύρματο internet δεν ξέρω αν είναι οικονομικά συμφέρουσες (η χρέωση είναι πάγια ή γίνεται βάσει του όγκου των δεδομένων ή βάσει του χρόνου σύνδεσης? πού περίπου κυμαίνονται οι χρεώσεις?).

Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω για τέτοιες περιπτώσεις?

Δορυφορικό internet? Θα υπάρχει κάλυψη? Ποιο είναι το κόστος? Πού να απευθυνθώ?

Πείτε καμιά ιδέα ρε παίδες μπας και σερφάρουμε κι από το εξοχικό κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω μονο με ασυρματο internet απο 3g να κανεις δουλεια αλλιως δεν βλεπω εκτος και αν εχει κανεις κοντινος σου νετ και συνενοηθεις να παρεις απο αυτον!

Link to comment
Share on other sites

Δορυφορικό internet? Θα υπάρχει κάλυψη? Ποιο είναι το κόστος? Πού να απευθυνθώ?

ξεχασε το.Οι τιμες ειναι παραλογες για ιδιωτικη χρηση.Μουρχεται στο μυαλο μια ταρζανιστικη ιδεα αμφιβολης πραγματοποιησης....Τι περιοχη ειναι το εξοχικο σου ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

ξεχασε το.Οι τιμες ειναι παραλογες για ιδιωτικη χρηση.Μουρχεται στο μυαλο μια ταρζανιστικη ιδεα αμφιβολης πραγματοποιησης....Τι περιοχη ειναι το εξοχικο σου ειπαμε?

Κατάλαβα... Στο Θεολόγο είναι (Φθιώτιδα)...

Melkon, σε τι ταχύτητες δουλεύει το internet από 3G? Γνωρίζεις κάτι σχετικά με τις χρεώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθείς με 3G, αν δεν μου το πλήρωνε η εταιρία μου δεν θα αγόραζα ποτε. Απλά δεν συμφέρει.

Ποιος σου λέει ότι στο Θεολόγο έχει 3G κάλυψη και αν όντως έχει ότι θα έχεις καλό σήμα ώστε να παίζει με 3G και όχι σε 56k?

Οι χρεώσεις είναι βάσει όγκου εκτός αν κάνεις κάποιο συμβόλαιο απεριορίστου όγκου.

Η συμβουλή μου είναι μη βάλεις τίποτα, εξοχικό είναι, πήγαινε να ξεκουραστείς και να αποτοξινωθείς. Βγες για ένα καφέ, έλα πιο κοντά με τους άλλους του χωριού. Χέσε το internet.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθείς με 3G, αν δεν μου το πλήρωνε η εταιρία μου δεν θα αγόραζα ποτε. Απλά δεν συμφέρει.

Ποιος σου λέει ότι στο Θεολόγο έχει 3G κάλυψη και αν όντως έχει ότι θα έχεις καλό σήμα ώστε να παίζει με 3G και όχι σε 56k?

Οι χρεώσεις είναι βάσει όγκου εκτός αν κάνεις κάποιο συμβόλαιο απεριορίστου όγκου.

Η συμβουλή μου είναι μη βάλεις τίποτα, εξοχικό είναι, πήγαινε να ξεκουραστείς και να αποτοξινωθείς. Βγες για ένα καφέ, έλα πιο κοντά με τους άλλους του χωριού. Χέσε το internet.

Μωρέ είναι οικισμός και όλο "παππούδες" (:p)... Στην ηλικία μου δεν υπάρχουν άλλα παιδιά εκεί τριγύρω... Θα είχα ήδη κάνει παρέες...

Από την άλλη είναι και ο φάδερ που θέλει πρόσβαση στο internet για τη δουλειά του (e-mails κτλ.) οπότε πρέπει να βρεθεί κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα απο vodafone για 1 χρονο 25 ευρω το μηνα. Μεχρι 10 οκτωβριου ειναι απεριοριστη η χρηση. Μετα ομως το οριο ειναι 5giga...Εγω το ηθελα για 2 - 3 μηνες, γι'αυτον και τον επομενο. Δεν με συνεφερε να παρω με καρτα γιατι μονο η συσκευη κανει 200 ευρω + τις καρτες που θα βαζεις..Παντως ειναι πολυ καλο και το σημα, οπου εχει βεβαια 3g και 3g+.

Για internet kai email ειναι μια χαρα..Μετα ομως απο 10 οκτωβριου ξεχνα το downloading...Τουλαχιστον εγω ετσι θα το κανω.

Το χρησιμοποιω για τα παντα, μεχρι κ 300-350 kbps εχω κατεβασει, alla μετα για να μην τρεχω θα το εχω στην ακρη μονο αν χρειαστει κειμαι καπου μακρυα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι εφικτο...ισως πεταξω και κοτσανα..μιας και δεν ξερω τα μερη σας εκει κατω...:o

Για ΑWMN κατασταση εχεις σκευτει καθολου?

Ισως λεω ισως να εχεις οπτικη επαφη με καποιον κομβο...και να μπορει να σου δωσει νετ για τον καιρο που το χρειαζεσαι.:hm:

Και ξανα λεω οτι δεν ξερω τι παιζει εκει κατω..απλα το προτεινα σαν ιδεα.

:T:

Link to comment
Share on other sites

λεπον...υποθετοντας οτι εισαι σε μερος με καλη ορατοτητα και σχετικα ψηλα.Παιρνεις wifi router/wifi card που δεχεται εξωτερικη κεραια (30-60 ευρω) -εξωτερικη κατευθυντικη κεραια (εως 50 -70 ευρω) και εφοσον σε ακτινα 5-10 χιλιομετρων υπαρχει καποιος που διατιθεται να σου προσφερει ιντερνετ,του βαζεις κι αυτου μια κατευθυντικη κεραια(εφοσον εχει καταλληλο ρουτερ αλλιως θα χρειαστει εξτρα πομποδεκτης wifi),κανετε ευθυγραμμιση,προσεχοντας να μην περνατε το νομιμο οριο των 20db εκπομπης και εισαι τζετ...ο εν λογω τροπος συνδεσης μπορει με αριστες συνθηκες να αποδωσει εως 3-4mbit...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Στο Θεολόγο είναι (Φθιώτιδα)...

Melkon, σε τι ταχύτητες δουλεύει το internet από 3G? Γνωρίζεις κάτι σχετικά με τις χρεώσεις?

Oι ταχυτητες ειναι για GSM 64kbps,για 3G απλο(UMTS) 384kbps,για HSDPA(turbo 3G) 7,2Mbit.Θεωριτικα παντα,υπολογισε 20% λιγοτερο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

-Tο δορυφορικό από όσο θυμάμαι ήθελε ΚΑΙ pstn γραμμή παράλληλα για να λειτουργήσει.

Από την γραμμή έστελνες το request και μετά κατέβαζες (μόνο) από το δορυφόρο τα δεδομένα.

Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

-Για AWMN απλά το ξεχνάμε, νομός Φθιώτιδος είπαμε... :)

-Αφού έχει μόνο παππούδες γύρω γύρω μάλλον ξεχνάμε και το wireless δίκτυο.

- 3G να πιάνει εκεί πάλι το βλέπω εξαιρετικά χλωμό.

- Η μόνη λύση είναι GSM και φυσικά ΜΟΝΟ για surfing και email χωρίς περίεργα τεράστια επισυναπτόμενα, ξεχνάς κατεβάσματα, ενημερώσεις, κλπ.

ΘΑ μετράς το μπιτάκια ένα ένα πιά. :)

Κάτι αντίστοιχο που δοκίμασα πρόπερσι από την Πρέβεζα (αρκετά έξω από την πόλη) με την Vodaphone 3G ήταν απλά ανεκτό από άποψη απόδοσης.

Έτρωγε κολλήματα αλλά τουλάχιστον έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

Με τη σύνοψη που έκανε ο dpolal, δε βλέπω άλλη λύση από τις διάφορες κάρτες 3G που κυκλοφορούν.

Θα δοκιμάσω με αυτές λοιπόν. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.