Jump to content



Το ''παλιό'' και πιο καλό????


d@mi@NOS

Recommended Posts

hi σε ολλους!!:T:

Λοιπον προσφατα αναβαθμισα το pc μου, που στην ουσια το αλλαξα...

Εγω πιστευα πως θα ηταν καλυτερο σε θεμα gaming κτλ, αλλα μαλλον οχι ή κατι αλλο παιζει για να μην βιαζομαστε...

Θα σας πω χαρακτηριστικα και των 2 pc's και θα βγαλουμε συμπερασματα.

Παλιο pc:

Mobo: Asus A8N-SLI SE

CPU: AMD ATHLON 64 4000+ 2.4GHz SOCKET 939

GPU: ASUS 8600GTS SILENT

RAM: 2x 512MB Kingston DDR 400

HDD: 1x 250GB wd, 1x 80GB maxtor(αυτος καηκε):D

PSU: PEGASUS 425w

πιστευω πως φτανουν!

Καινουριο pc:

Mobo: Asus M3A32-MVP DELUXE WIFI

CPU: AMD ATHLON 64 6400+ 3.2GHz SOCKET AM2

GPU ASUS 8600GTS SILENT (δεν αλλαξα)

RAM: 4x Kingston HyperX 1GB DDR2 1066MHz

HDD:1x 500GB, 1x 250gb, 1x 160GB

PSU: PEGASUS 425w (δεν αλλαξα)

Αυτα...

Λοιπον το προβλημα το διαπιστωσα σημερα σε ενα game (συγκεκριμενο: nfs carbon) στο οποιο τα εβαλα τερμα τα γραφικα και κολλαγε παρα πολυ, ενω με το παλιο επαιζε τελεια! Το ειχα παρει χαμπαρι οτι δεν ετρεχε καλα ο υπολογιστης γιατι δεν επαιζε και διαφορα αλλα παιχνιδια πιο βαρια αλλα σημερα τα ειδα ολα...

Ελεος να ξαναπαρω το παλιο??:boxed:

Αν μπορειτε να με βοηθησετε στο τι μπορει να φταιει, παρακαλω πειτε το για να δω και γω τι να κανω!!

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

δεν υηπαρχει περιπτωση να ειναι πιο αργος ο καινουργιος !! :p

παιζει η vga σου να κανει throttling, για να sου fυγει η αμφιβολια περι cpu δοκιμασε καποιο benchmark για του λογου το αληθες, αν τωρα δεις οτι οντως ειναι πιο αργο :D κοιτα αν παταει καλα η ψυχτρα του cpu.

Link to comment
Share on other sites

νομιζεις? μπορεις απο τον πινακα ελεγχου της nv να επιλεξεις αν θα το ρυθμιζει η καθε εφαρμογη, στην περιπτωση μας το παιχνιδι, η αν θα ειναι μονιμα σε καποια κλιμακα 4χ, 8χ 16χ. γι'αυτο λοιπον ριξε μια ματια στις ρυθμισεις του πινακα ελεγχου και τα λεμε παλι. επισης πες μας απο θερμοκρασιες καρτας πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

ok! dpolal δεν ειπα εγω οτι θελουν να μου το παιξουν εξυπνοι, αν ηταν δεν θα εμπαινα καν στον κοπο να ανοιξω αυτο το θεμα...

Για ελα στην θεση μου ομως... για φαντασου να αναβαθμιζες το pc σου και τελικα να ειταν καλυτερο το προιγουμενο...

Λοιπον οσο αναφορα το AntiAliasing μπορει οντος να ρυθμιζεται απο την nv αλλα και γιατι να κολλαει ετσι?? στο παλιο ειχα κανει και δοκιμες και τα ειχα τερμα τα AntiAliasing και δεν κολλαγε???

Ρε GoMaR πως θα το κανω αυτο??

και κατσε να δω αν οντος τρεχει σε χ1!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ αν ηταν χ1 θα το ειχαμε λυσει το προβλημα..

κοιταξες τα ρολογια της καρτας μηπως εχουν πεσει κατω απο το default ? (εχω συναντησει πολλες τετοιες περιπτωσεις )

κανε ενα clear cmos στο bios.

οπως επισης ανεβασε ενα screenshot με προγραμμα θερμοκρασιας cpu (core temp) , προγραμμα θερμοκρασιας vga ( hardware monitor apo rivatuner ) οπως επισης ενα cpu-z και gpu-z

Link to comment
Share on other sites

ρε ανθρωπε δαμιανε δεν νομιζω οτι φταιει καποιος ή υποχρεουται καποιος να φαει τα μπαλακια σου, νομιζω οτι εδω καποιοι σε βοηθουν σε ενα δικο σου προβλημα....εσυ δεν νομιζεις το ιδιο? γιαυτο δεν εισαι εδω? Για να βοηθας επισης?

Το ΑΑ ρυθμιζεται απτην καρτελα και αν θες το κανεις managed και απτο περιβαλλον-παιχνιδι . Το δοκιμασες? Την vga αν κανει throttling την δοκιμασες? τις συχνοτητες της καρτας σου της δοκιμασες?Δεν με νοιαζει τι θυμασαι απτο παλιο σου το pc οτι τρεχει η δεν τρεχει, στο τωρα σου το δοκιμασες??

προσπαθησε να εντοπισεις το προβλημα και μην αναλωνεις την ενεργεια σου-μου με το να επικρινεις πιθανες λυσεις που σου δινουν αλλοι για το δικο σου προβλημα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ρε ανθρωπε δαμιανε δεν νομιζω οτι φταιει καποιος ή υποχρεουται καποιος να φαει τα μπαλακια σου, νομιζω οτι εδω καποιοι σε βοηθουν σε ενα δικο σου προβλημα....εσυ δεν νομιζεις το ιδιο? γιαυτο δεν εισαι εδω? Για να βοηθας επισης?

Το ΑΑ ρυθμιζεται απτην καρτελα και αν θες το κανεις managed και απτο περιβαλλον-παιχνιδι . Το δοκιμασες? Την vga αν κανει throttling την δοκιμασες? τις συχνοτητες της καρτας σου της δοκιμασες?Δεν με νοιαζει τι θυμασαι απτο παλιο σου το pc οτι τρεχει η δεν τρεχει, στο τωρα σου το δοκιμασες??

προσπαθησε να εντοπισεις το προβλημα και μην αναλωνεις την ενεργεια σου-μου με το να επικρινεις πιθανες λυσεις που σου δινουν αλλοι για το δικο σου προβλημα.

ευχαριστω

:boxed::boxed::boxed:

Οχ μας πιασανε:D

Coolare ρε φιλαρακι εγω δεν παρεξηγησα κανεναν ισα ισα εγω για βοηθεια ανοιξα το θεμα...

Αν ειπα κατι κακο τι να πω sorry αλλα με καταλαβενεις...;)

οκ για την ΑΑ το ειπα και πιο πανω. Για τις συχνοτητες τις δοκιμασα οκ ειναι..

τωρα για το throttling ουτε εγω ξερω τι ειναι!:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.