Jump to content



Νεο πισι την γνώμη σας


VIL

Recommended Posts

είναι 4 Χ 2 MB γιατί στην ουσία είναι 2 Χ Ε6600 κολλημένοι, ο Ε6600 έχει 4ΜΒ cache, άρα ο Q6600 έχει 4Χ2=8ΜΒ cache . OK, για τον επεξεργαστή δεν επιμένω, δεν ξέρω και αν και πόσο σε ενδιαφέρει να κλοκάρεις. Εγώ στον είπα γιατί όλοι οι Q6600 σχεδόν παίζουν 3600mhz σταθερότατοι για κάθε μέρα;) Για την Rampage, δεν το σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ναι εντάξει η Rampage είναι και πιο φτηνή από την Gigabyte X 48 DQ6 (s775, DDR2, X48) αλλά για πές μου οι διαφορές υπέρ της Rampage είναι ικανοποιητικές? από πλευράς ΒΙΟΣ?. Το Ο.C δέν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ απλά να μπορώ να τον σηκώσω λίγο (προς το τέλος της ζωής του) αλλά πάντα με ασφάλεια και με τις λιγότερες καταναλώσεις-θερμοκρασίες.;):T:

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλάξει αρκετές μητρικές σε 775 σε ούτε έναν χρόνο (Abit IP35pro, Asus P5K Premium Wi-Fi, Gigabyte P35 DQ6, Abit IX38 GuadGT, Asus Maximus Formula & τώρα έχω την Rampage). Σαν την Rampage καμία. Άπειρες ρυθμίσεις στο bios αλλά και πολύ φιλική προς τον χρήστη, πολύ εύκολη μητρική. Την συνιστώ με κλειστά μάτια :D

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ junior-21- έκανα την αλλαγή στο πακέτο και έβαλα την Rampage.

Ευχαριστώ γιατί με τις υποδείξεις σου(και των άλλων παιδιών) κατέβασα αρκετά την αρχική τιμή του πακέτου χωρίς να επηρεάσω και τόσο την ποιότητα.

Για παστούλα δεν μου είπες;):D

Link to comment
Share on other sites

καμία πάστα δεν χρειάζεται τακτική αλλαγή. μια φορά τον χρόνο αν θέλεις αλλά εγώ εδώ και 2 χρόνια δεν άλλαξα και διαφορές δεν είδα.το ίδιο σύστημα 2 χρόνια. εγώ έχω arcti silver 5

Link to comment
Share on other sites

Για αυτήν έλεγα και εγώ, (αλλά μέχρι και για την πάστα ρωτάω), μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο.

Εντάξει παίδες μπήκε στο πακέτο και η arctic silver 5:T::worship: τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

γιατί στα ίδια ακριβώς λεφτά είναι η Asus Rampage, και κάπου εκεί η μάχη χάνεται. Η Gigabyte προσωπικά δεν μου αρέσει για τα πολλά χρώματά της.

Aυτό όμως είναι κάτι απόλυτα υποκειμενικό, δεν είναι λόγος για να μην την προτείνεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Intel Core 2 Quad 9300 Tray s775/2,50

Mushkin Ram DDR2 4GB Kit XP-8500 5-5-5-15

Sapphire HD 4850 SVGA (PCI-Express, 512MB)

Thermalright True Black 120 Cpu Cooler

Scythe Case Fan 120MM Slip Stream 1900RPM

CoolerMaster Stacker STC-T01-UWK Black

Asus Rampage Formula (s775, DDR2, X48)

Arctic Θερμοαπαγωγική πάστα Artic Silver 5 (3.5g)

Chieftec 850W 24pin

Ορίστε και η παραγγελιά ακούω σχόλια (μη πείτε τίποτα για το τροφοδοτικό γιατί το Κορσέρ τέλος)

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είπα προσωπικά. Αλλά και μια δημοσκόπηση να κάνει στο forum, θα βγεί άνετα η Asus πρώτη. Kαλή και η gigabyte αλλά έχω να την τιμήσω από την εποχή των 478 :p

ημουν απο τους χρηστες που πιστευε οτι η asus ηταν απλα υπερεκτιμημενη εταιρεια(ως προς τις μητρικες) και οτι πληρωνουμε φιρμα...

2 πραγματα με καναν και αλλαξα γνωμη,η m3a32 Mvp που ειχα(rip:() και το απιστευτο support στο site της με bios drivers κτλ κτλ:T:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα επελεγα την p5q deluxe. Απολυτα σταθερη μητρικη , δεν θα σε προβληματισει σε τιποτα και ικανοποιητικοτατη σε overclocking. H rampage αξιζει μονο αν πας extreme overclocking.

Αν παλι τεινεις προς την rampage , κανε την εξυπνη κινηση και αγορασε την asus p5e. Περασε της πανω το αυθεντικο bios της rampage (λεπτομερεις μπορεις να βρεις με ενα search στο forum) και εχεις τις επιλογες του bios της rampage -οι οποιες θα σου φανουν πολυ χρησιμες οσο αφορα τους χρονισμους και τη συμβατοτητα των μνημων - με 80ευρω λιγοτερα. Απλα δεν θα εχεις μερικα εξτρα , οπως καλυτερη ψυξη στο northbrige , δευτερο lan και την lcd οθονη , που δεν πιστευω οτι αξιζουν τη χρηματικη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό πυ λες ,αλλά αφού ο Βασίλης δεν αναβαθμίζει συχνά (κάνει αναβάθμιση ύστερα από 5 χρόνια) πιστεύω αξίζει να δώσει κατιτίς παραπάνω. Και την Rampage του την πρότεινα αφού είχε σκεφτεί να διαλέξει Gigabyte με τα ίδια χρήματα. Δεν υπήρχε περίπτωση να είχε διαλέξει μια μητρική των 100 ευρώ και να του έλεγα :''όχι, θα πάρεις Rampage, μ@μάει" ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.