Jump to content



Asus P5Q3 Deluxe


godslayer1416003205

Recommended Posts

Έχει κάποιος από εδώ την συγκεκριμένη μητρική?

Βλέπω στο site της asus και στο review του enthusiast να έχει 1 μπλε vga slot και 2 μαύρες. Ενώ στο review του anandtech έχει 2 μπλε και 1 μαύρη.

Mπλε σημαίνει 16x electrical και ότι ελέγχεται από το Northbridge και μαύρο σημαίνει 4x/8x electrical και ότι ελέγχεται από το Southbridge. Σωστά?

Asus

Review Enthusiast

Review Anandtech

Ποιο είναι το σωστό τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Όντως κουλό... μήπως του τελείωσαν τα μπλέ... :p

The two blue slots are fully PCIe 2.0 compliant and hang off the P45 Northbridge. They can be configured for either 1x16 or 2x8 operation, depending on the number of cards installed.

και

2 - PCIe 2.0 x16 (blue), Supports ATI CrossFire Technology @ 2x8

1 - PCIe (1.x) x16 (black) @ x4 or x1 mode only

Τα specs λένε 3 pcie 1x16... Οι μπλε connectors είναι pcie2.0 και λέει ότι παίζουν 1x16 ή 2x8 ανάλογα με το πόσες κάρτες βάλεις... αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούν να παίξουν δυο κάρτες στα 1x16 όταν είναι στους μπλε κονέκτορες...? Έτσι όπως το λέει δεν το καταλαβαίνω καλά, αυτό που μου λέει είναι ότι μόνο η μια μπλε παίζει x16 με μια κάρτα, με 2 κάρτες οι μπλε παίζουν x8 και η τρίτη pcie παίζει με x4...

πάντως το mobo σκίζει... ich10r, το καινούργιο audio chipset της ADI, 10 usb, 2xGbit εκ των οποίων η μια pcie interface, wireless AP, χαμηλή κατανάλωση και με τον Ε8500 "δέρνει"... :smoke:

η τιμή της λίγο τσουχτερή... $247.95 (= 250 EUR στο eLada...?)

Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται να είναι καλή περίπτωση...αν και έχω βρει στο google αρκετούς να έχουν προβλήματα με τις μνήμες (δυσκολεύεται λένε να παίξει ακόμα και τις 1600άρες ddr3 στα specs τους - OCZ και GSkill περισσότερο). Η τιμή του πάντως στο eLada ξεκινάει στα 170 eurofighters στο Hardshop (πολύ καλά πιστεύω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Η δικιά μου έχει μια μπλε και δύο μαύρες.. :hmm:

Ετσι ειναι και η δική μου. Την έβαλα εχτές πάνω :D

Ειπα να ποστάρω εδώ γιατί η μητρική είναι γενικώς γνωστή ώς ιδιότροπη :)

Λεπόν Η μητρική όντως έχει ιδιοτροπίες. Γουστάρει γενικά auto, λίγα ρευματα και λίγες αλλά καλές ρυθμίσεις. Ουσιαστικά απο bios έχω ρυθμίσει multi, fsb, τα βασικά timings, το trd μαζί με τα 2 πρώτα switches(Pull-in) απο κάθε channel , vcore , vmem, vfsb, vsb vnb και llc enable. Τα άλλα auto. Με skew που είδα σε άλλο thread και έπαιξα δεν είδα να παίζει καλύτερα. Πολλές φορές έπαιζε χειρότερα.

Βασικά παρατήρησα οτι μετά τα 450ΜΗz fsb και trd 7 θέλει δυό κλίκ πάνω το vnb στα 1.32, το vfsb 1.24, στο vsb έχω δώσει ενα κλικ πάνω και vcore 1.356 απο bios! Trd 6 δεν έπαιρνε ότι vnb και να έδινα.

Αυτό που έχω παρατηρήσει μετά απο τόσες μητρικές είναι πως μόνο η P5k-e/wifi-ap που είχα μπορούσε να παίξει με trd 6 σε fsb >400MHz. Καλό και το p35...

Αυτή η μητρική παίζει σταθερά με 1.35vcore τον ίδιο Q6600 που τον έχω περάσει απο p5k-e / pk5 deluxe / asus rampage formula / gigabyte G33m-ds2r με την ίδια ψύξη (skythe) και ήθελε 1.37 περίπου! Φοβερή σταθεροποίηση!

Πολλοί ανέφεραν προβλήματα με dual sided μνήμες αλλά τα crucial value που έχω και είναι dual δεν δείχνουν να παίζουν άσχημα με 1.72 απο bios! Δεν έχω δοκιμάσει παραπάνω γιατί φοβάμαι το vmem.

Έχω απορίες και ζητάω γνώμες για ρυθμίσεις skew απο δοκιμές που έχει κάνει κανείς, measure points για GTL και πόσο vmem είναι καλό να δίνω σε ddr3 για 24/7 για χαλαρή χρήση; Επίσης για 4gb ddr3 τι timings παίζουν γενικά απο δευτερεύοντα;

Εικόνες

dsc00812hk9.jpg

teststatherotitoslr6.png

spi1mct4.png

cachememew6.png

*Λεπτομέρια. Το nb μου είναι A3 rev χιχι...

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει η μητρική τα σπάει. Μου έχει δώσει τουλάχιστον 15MHz max fsb στον Q6600. Με όλες τις άλλες είχα μαξ για να μπεί windows τα 490, με αυτή μπήκα κύριος στα 512!!!

Και τα μνημώνια τα σπάνε όμως. 2GHz απο 4GB δεν είναι και άσχημα ε;:banging::banging::jump::jump:;)

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=450067

500fsbsd0.jpg

11,5K read !!!

EDIT:

Ποιός είπε οτι δεν κλοκάρει τις μνήμες xixi!! 1.94bios

memsetop7.png

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=450091

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.