Jump to content



Zyxel P660H-D1 μπουκώνει...


tsofras

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, έχω ένα προβληματάκι.

Πρόσφτα έκανα αναβάθμιση την γραμμή μου απο 1Mbit σε 24Mbit ΄συνδεση ConnX.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά απο κάποια ώρα φαίνεται να μπουκώνει το rooter και να κόβεται η συνδεση γιατί όταν κάνω restart το rooter η σύνδεση επανέρχεται κανονικά.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Το rooter είναι ADSL2+ συμβατό και έχει το τελευταίο firmware.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις καθόλου στατιστικά στο router την ώρα που μπουκώνει; Πχ cpu utilization, memory allocation.

Αν κάνεις down-up το pppoe (ή pppoa) παίζει ή θέλει αναγκαστικά restart για να λειτουργήσει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα... δεν θυμαμε εαν ειναι ακριβος το ιδιο μοντελο.

Εμενα γινεται οταν κατεβαζει το δευτερο PC απο emule.

Του κανω reset, δεν δουλευει internet, και στο δευτερο reset ξεκολλαει...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά γκαβός είμαι? Σε αυτή τη σελίδα το κοίταγα :S

Να σαι καλά και πάλι wrong method θα το κοιτάξω πάλι...

"Εσένα στα πόσα συγχρονίζει η γραμμή?" πως το βλέπω αυτό΄? Πάντως αν θυμάμαι καλά το CPU πρέπει να ήταν γύρω στο 62%

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα του router,ίσως έχει πρόβλημα η γραμμή σου.

Φαντάζομαι ότι έχεις check-άρει τα πάντα από τη δική σου πλευρά (καλώδια,φίλτρα κτλ)

Πόσο είναι το Output Power;πάνω από 15-20 dBm δείχνει πρόβλημα.

Το κάνει μόνο με το emule ανοιχτό;μείωσε τα connections (βάλε 200-300 ή 250-400)

ρίξε και μια ματιά στο log και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο θόρυβο είμαι

noise margin upstream: 25 db

output power downstream: 7 db

attenuation upstream: 2 db

noise margin downstream: 31 db

output power upstream: 11 db

attenuation downstream: 11 db

Θα τσεκάρω εαν φταίει το emule, το οποίο δεν το εχω εγκαταστήσει στον δικο μου PC αλλα τρέχει απο το PC της γυναίκας οταν κατεβάζει μπ3.

Και τα 2 ειναι συνδεμενα με lan , το δικο μου απευθείας και το άλλο με powerline

Καλώδια και φίλτρα ειναι καινούρια και προβλεπόμενα

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που ξέρω,βρίσκω τη γραμμή σου εξαιρετική.

Μήπως παίζουν τίποτα διπλά τηλέφωνα στο ίδιο κανάλι;κάποιο ασύρματο που παρεμβάλεται κάπου;

έχω αρχίσει να μένω από ιδέες :o

Link to comment
Share on other sites

body {margin:8px} .tr-field {font:normal x-small arial}Μένω μερικές δεκάδες μέτρα απο το τηλ κέντρο του Μονοδρυου και υπάρχουν ελάχιστες συνδέσεις στην περιοχή:fun:

Τώρα που ανέφερες το ασύρματο... εχω, και μου φαίνεται (μπορεί να ειναι η ιδέα μου) οτι κάνει κατι κόλπα το νετ οταν μιλάω:hm:, όμως εχει φίλτρο.Πως θα μπορούσε να παρεμβάλλεται με τον router αφού εχω απενεργοποιήσει το wireless?

Άλλο τηλ δεν υπάρχει.

Ίσος να ειναι κόλπα του con-x...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.