Jump to content



αγορα ηλεκτρικης κιθαρας (λιγη βοηθεια!)


morfeas-dsl-

Recommended Posts

καλησπερα.

θελω να αρχισω να μαθαινω ηλεκτρικη κιθαρα και αυτες τις μερες λεω να αγορασω καποια.

μπορει καποιος να προτεινει τιποτα? ειμαι τερμα ασχετος

τιμη σκεφτομαι εως 600 ευρω.

αν φυσικα θεωρει καποιος οτι υπαρχει καποια πολυ καλη ας πουμε στα 700 το προτεινει και κατι θα κανουμε αν αξιζει :upside:

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λεφτα για πεταμα? ακου εκει 700 ευρω για ηλεκτρικη σε αρχαριο.

Περνεις μια με 250-300 ( και πολλα ειναι ) και ενα ενισχυτη με 200 και εισαι σουπερ ουαου.

Μην σκευτεσε "να παρω κατι καλο απο τωρα να μου μεινει μετα" Οταν με το καλο γινεις καλος και καταλαβαινεις την διαφορα απο κιθαρα σε κιθαρα δωσε παραπανω. Ως τοτε βολεψου με κατι απλο. Ρωτα και τον δασκαλο σου για την αποψη του.

http://www.zzounds.com/item--IBAJTK4

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λεφτα για πεταμα? ακου εκει 700 ευρω για ηλεκτρικη σε αρχαριο.

Περνεις μια με 250-300 ( και πολλα ειναι ) και ενα ενισχυτη με 200 και εισαι σουπερ ουαου.

Μην σκευτεσε "να παρω κατι καλο απο τωρα να μου μεινει μετα" Οταν με το καλο γινεις καλος και καταλαβαινεις την διαφορα απο κιθαρα σε κιθαρα δωσε παραπανω. Ως τοτε βολεψου με κατι απλο. Ρωτα και τον δασκαλο σου για την αποψη του.

http://www.zzounds.com/item--IBAJTK4

ευχαριστω παιδες :)

αυτο σκεφτηκα να ειμαι ειλικρινης. πως γιατι να ξαναγοραζω μετα και να μην παρω κατι καλο απο τωρα. ισως εχετε δικιο. θα το ψαξω και αλλο

ωραιες οι Epiphone!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λενε οι υπολοποι, αλλα τωρα, μετα απο 5 χρονια σχεδον, εγω κοπαναω την καρκαλα μου στον τοιχο, γιατι εδωσα 400€ για ενα ταυρακι και οχι 200-300 παραπανω για μια τουμπανιαρα ibanez. Πλεον σχεδον δεν μου κανει αισθηση να παιξω με αυτην... Ωραια κιθαρουλα η epiphone μεν, αλλα...

Link to comment
Share on other sites

τι μουσικη ακους/θα ηθελες να παιζεις??

η καλυτερη συμβουλη που εχω να δωσω ειναι να μην παρεις απο ΝΑΚΑ..

οτι και να παρεις κουτσουρο θα ειναι.. επειδη ακριβως δεν πουλαει OYTE gibson ΟΥΤΕ jackson OYTE καν epiphone... ΠΟΥΛΑΕΙ ΑΠΟΜΗΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΩΝ

απο τις γνωστες πουλαει μονο washburn αν και απο οσες εχω ακουσει gtp ειναι.. καλυτερο ηχο θα βγαζουν αν τις κοπανας στον τοιχο.. λολ

δευτερη συμβουλη δωσε σημασια σε ενισχυτη γιατι καλη η κιθαρα αλλα ο ενισχυτης παιζει περισσοτερο ρολο στον ηχο...

εγω θα προτειν αυτον που εχω Line spider 15watt(αυτο μπορεις να το αγορασεις απο νακα... ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ)... ναι ναι 15βατ.. και μενα λιγα μου φαινονταν αλλα εχει πολυ δυναμη.. δεν χρειαστηκε ποτε ξεπερασω την μιση ενταση..

για μεταλοκατασταση ππιστευω jackson ειναι το καλυτερο + spider ενισχυτη ο οποιος εχει εφε απανω και μπορεις να παιξεις..

για ποιο rock παρε gibson

οχι οτι το ενα αποκλειει το αλλο..

εγω απο εδω πηρα τα δικα μου www.thomann.de μη το φοβασαι αγοραζουν παρα πολλοι απο εκει.

υ.γ για ibanez δεν ξερω αλλα δεν θα το συνιστουσα επειδη πολλες(αν οχι ολες ) εχουν τρεμολο και δεν ειναι οτι καλυτερο για αρχη...(κουρδισμα κλπ)

κατα τη γνωμη μου δωσε 300-500 σε γνωστη μαρκα(αυτες που ανεφερα) και οταν προχωρησεις και μαθε μερικα riff αλλαξε μαγνητες η παρε καποιο εφε και εισαι OK

Link to comment
Share on other sites

υ.γ για ibanez δεν ξερω αλλα δεν θα το συνιστουσα επειδη πολλες(αν οχι ολες ) εχουν τρεμολο και δεν ειναι οτι καλυτερο για αρχη...(κουρδισμα κλπ)

+1

ibanez έχω εγώ με τύπου floyd rose τρέμολο και εκτός του ότι είναι μεγάλο βάσανο η αλλαγή χορδών,σε περιορίζει στο να αλλάζεις συχνά κουρδίσματα(dropped D κτλ.)γιατί θέλει ρύθμισμα κάθε φορά.

Γενικά διάλεξε μία με απλό τρέμολο ή ακόμα και χωρίς τρέμολο.

Για ενισχυτή προτείνω και γω marshallάκι:banging:

Link to comment
Share on other sites

ο ενισχυτης ειναι υποχρεωτικος? εννοω θα μπορουσε να γινει συνδεση με ηχεια οπως τα logitech z-5500?

για νακα σκεφτομουνα αρχικα αλλα οποιον ρωτησα μου ειπε μακρυα!

Link to comment
Share on other sites

ο ενισχυτης ειναι υποχρεωτικος? εννοω θα μπορουσε να γινει συνδεση με ηχεια οπως τα logitech z-5500?

Θα δουλέψει (πριν λίγο δοκίμασα με τα δικά μου:hehe:) αλλά δεν θα έχεις τα εφέ που σου προσφέρει ο ενισχυτής όπως παραμόρφωση και βάθος....θα έχεις καθαρό ήχο μόνο.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καλη καρτα ηχου x-fi ας πουμε εγκαθιστας το guitar rig (προγραμμα ειναι) και εχεις κανονικοτατο ηχο κιθαρας απο τα ηχεια του πισι.

αλλα να ξερεις οτι κιθαρα και να εχεις το ιδιο ακριβως θα ακους με αυτον τον τροπο..

ΠΑΝΤΩΣ δεν ειναι καθολου ασχημη λυση ειδικα για αρχαριο πρεπει να ειναι σουπερ... το προγραμα εχει παρα πολλες παραμορφωσεις και εφε που δεν θα τα εχεις με ενα νορμαλ ενισχυτη...

τσεκαρε βιντακια το youtube να δεις τι παιζει

επισης εχει ενσωματωμενο κουρδιστιρι οποτε γλιτωνεις και αυτο το εξοδο/.. μπορεις να ηχογραφησεις και να κανεις διαφορα..

για λοιπες πληροφοριες πμ

^^ αυτο που ειπε ο απο πανω ισχυει.. αλλα με το που ανοιγεις το προγραμμα αλλαζει ο ηχος και σου βγαζει μια λιστα απο παραμορφωσεις .. ο ηχος αλλαζει ακαριαια

Link to comment
Share on other sites

Παρε εναν καλο ενισχυτη, γιατι ο ηχος ειναι αυτος που θα σε κανει να γουσταρεις να παιξεις και οχι να την παρατησεις σε λιγο καιρο. Σου προτεινω τους:

1)Roland Cube 30 ή 60 Watt

2)Line6 Spider Jam ή Spider III 75 W

3)Roctron δεν θυμαμαι πως λεγεται, αλλα εχει 8ρι ηχειο και ενδωματωμενο κουρδιστηρι, πολυ καλος για τα λεφτα του. 220 Ευρω περιπου.

Αν παιζεις μπλουζ/ροκ και εισαι της καουμποικης σχολης, παρε εναν Fender Blues Junior.

Για την κιθαρα:

Κοιτα αν μπορεις να βρεις καμια μεταχειρισμενη σε καλη τιμη. Αν οχι μην παρεις κατι επωνυμο. Με οσα χρηματα σου περισσεψουν απο τον ενισχυτη, παρε μια κιθαρα. Οτι και να παρεις, σε αυτους τους ενισχυτες ιδιο ακουγεται. Οταν μαθεις να παιζεις παιρνεις μια καλυτερη. 700 Ευρω αν δωσεις τωρα σε κιθαρα θα την χαραμισεις ... Παρε μια Epiphone Les Paul καπου στα 350 Ευρω. Καλουτσικη και μουράτη.

btw αν σου πουν αν θελεις τρεμολο πες οχι. Πεταμενα λεφτα, αφου δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις και δεν προκειται να μαθεις σε λιγοτερο απο 5 χρονια. Ασε δε που δεν θα ειναι καν original floyd rose, αλλα απομιμηση.

Ασε τα προγραμματα κατα την γνωμη μου.

Επισης μην παρεις καμια Yamaha. Και αν σου πει τιποτα ο Νακας πες του η Yamaha φτιαχνει μηχανακια, ψυγεια, κουζινες κλπ, αλλα ΟΧΙ κιθαρες.

Link to comment
Share on other sites

βασικα βρες εναν καλο φτηνο ενισχυτη μεχρι 30 watt και παρε καμια jackson στα 250 ευρω. Φτηνο σετ και καλο για αρχη :T:

Διαφωνω. Ο ενισχυτης πρεπει να ειναι καλυτερος απο την κιθαρα. Και πες οτι του αρεσει τελικα ; Τι θα κανει μετα ; Θα δωσει αλλα τοσα για να ξανα παρει ενισχυτη και να ξανα παρει κιθαρα ;

Link to comment
Share on other sites

75βαττ ενισχυτης ειναι πολλα και αχρειαστα για αρχαριο.. παρε μια κιθαρα βαλε και το προγραμμα( ''τσαμπα'' ειναι) και αν δεν σ'αρεσει το αποτελεσμα παρε ενισχυτη..

δεν χανεις τιποτα σε λεφτα.. αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα το σκεφτεσαι σοβαρα αν θα παρεις η οχι ενισχυτη..

στην τελικη σπαει ο διαολος το ποδαρι του και τα παρατας. κριμα τα λεφτα που εδωσες λολ

βρες το guitar rig ακομα και χωρις κιθαρα και βαλε στο ινπουτ της καρτας ηχου(line-in) ενα μπ3 να παιζει.. μπουρδες θα ακουσεις αλλα θα καταλαβεις τις παραμορφωσεις που εχει... ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ

εγω ηδη σκεφτομαι να τον πουλησω..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διαφωνώ με σένα :p

Ok να μην πάρει φτηνό ενισχυτή, συμφωνώ και να είναι καλύτερος από την κιθάρα για να του μείνει και για πολύ καιρό αν ΠΟΛΥ αργότερα θέλει να πάρει έναν καλύτερο (αν και 30watt για αρχάριο είναι μια χαρά νομίζω αλλά τέσπα). Κιθάρα γιατί να ξαναπάρει που λες :S ????? Με μια Jackson θα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για ΠΟΛΥ καιρό επίσης (αν και εξαρτάται από το ποια Jackson θα πάρει). Οπότε μέχρι να μάθει με αυτά θα περάσουν ΧΡΟΝΙΑ οπότε μπορεί να σκεφτεί αργότερα να πάρει κάτι καλύτερο.

What's the problem ?

Link to comment
Share on other sites

με μενα διαφωνεις? καλα μην παιρνεις και ορκο οτι θα περασουν χρονια ωστε να τα αξιοποιησει αυτα..

εγω 1 χρονο παιζω και μαθει αρκετα ριφφ και σολακια και επειδη ειμαι και πορωμενος εβαλα emg μαγνητες και πηρα και το pod μου και τωρα σκεφτομαι να αλλαξω κιθαρα (les paul με emg θελω ρεεεεεεεεεεεεεεεε)

τεσπα. ο καθενας εχει διαφορετικη προοδο.. ξερω παιδια που παιζουν 2-3 και 5 χρονια αλλοι ασχολιοντουσαν λιγοτερο αλλοι σε καποια φαση βαρεθηκαν. μπορω να πω οτι βρισκομαι σε (πρακτικο) επιπεδο ιδιο και καλυτερο απο αυτους..

νοτες κλπ τα εχω γραμμενα στο κεντρο βαρους μου πιο κατω..(οκ τα τυπικα ξερω) ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΑ ΡΕ..

ουφ τα ειπα και ησυχασα

και αλλο ενα για να στανιαρω..

κυκλοφορουν κατι εξυπνοι που λενε κατευθειαν ηλεκτρικη δεν γινεται και πρεπει να μαθεις κλασσικη πρωτα.. εγω με ηλεκτρικη ξεκινησα γιατι αυτο το οργανο ηθελα να μαθω.. αν ξεκινουσα με κλασσικη θα ειχα βαρεθει και θα τα ειχα παρατησει..

ποια η διαφορα με τη κλασσικη εκτος απο τις πλαστικες χορδες και το πιο χοντρο μπρατσο.. εγω ταστα παταω και χορδες με πενα χτυπαω η δαχτυλα... ο ηχος αλλαζει

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που λενε διαφοροι ειναι οτι αν θελω κυριως rock κομματια να παω σε κλασσικη και πως με ηλεκτρικη μονο metal θα με βολεψει και λιγα απο rock. προσωπικα διαφωνω αλλα δεν ξερω κιολας. νιωθω αυτο που λεει ο unknown πως θα βαρεθω αν αρχισω κλασσικη πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Οχι παρεξήγησες :D στον Dr.Paneas πήγαινε αλλά δεν πρόλαβα να ποστάρω πριν από σένα οπότε έπεσε έτσι, εσύ καλά τα λες :)

Ναι αυτό που λένε για την κλασσική είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ βλακ3ί@ και θα βαρεθείς και αν παίξεις με τα δάχτυλα μετά δεν θα μπορείς να πιάσεις πένα και θα πρέπει να σου φυγεί το πίσω μέρος από εκει που έχει ο φίλος uknown το κέντρο βάρους του :p (πιο χαμηλά λολ) για να μάθεις να την χρησιμοπιείς. Μιλάω εκ πείρας επειδή πριν 5 χρόνια για ηλεκτρική σε ωδείο πήγαινα κι εγώ αλλά δεν είχε αρκετά παιδιά για να γίνει τμήμα και μου είπαν όλοι να πάω κλασσική, για πιο έυκολα μετά στην ηλεκτρική και καλά, και ακόμα κάνω (όχι ότι βαριέμαι την κλασσική μουσική, ούτε το μετανοιώνω σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση) αλλα είμαι μεταλλάς κατά βάθος και τώρα που θέλω να μάθω ΔΕΝ μπορώ να πιάσω πένα. Οπότε μην τα μπερδεύεις άλλο το'να, άλλο τ'άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.