Jump to content



Windows Mobile VS Symbian S60 (ή αλλιώς Touch Diamond VS N80)


nickstamat

Recommended Posts

Εδώ και δύο χρόνια έχω στα χέρια μου ένα Nokia N80. Με βολεύει απίστευτα το S60 v.9.1 λειτουργικό του, η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών και θεμάτων.

Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω κάτι πιο δυνατό, και συγκεκριμένα αυτό το διαμάντι: HTC Touch Diamond, το οποίο έχει λειτουργικό Windows Mobile 6.1.

Σκεπτόμενος τη μετάβαση από S60 σε Windows Mobile, μου δημιουργήθηκαν οι παρακάτω απορίες, οι οποίες και ψάχνουν απάντηση:

1) Δέχεται εφαρμογές, όπως το S60; Αν ναι, τι επέκταση έχουν (όπως ήταν η .sis και .sisx για το S60 9.1); Υπάρχει γενικά πληθώρα εφαρμογών στο internet;

2) Δέχεται εγκατάσταση θεμάτων;

3) Έρχεται με εξελληνισμένα Windows ή θα έχει αγγλικά και συνεπώς θα πρέπει να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο;

4) Διατίθενται συχνά firmware updates;

5) Υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του λειτουργικού από την έκδοση 6.1 πιθανόν σε κάποια επερχόμενη 6.2; (στα Symbian δεν μπορείς να αναβαθμίσεις από 9.1 σε 9.2)

Αν είναι εύκολο, θέλω να επισημάνετε όσες βασικές διαφορές γνωρίζετε μεταξύ των δύο λειτουργικών.

Και θέλω και μια γενική γνώμη από όλους... Αξίζει να πάω από S60 σε WM ή να κοιτάξω πάλι κανένα Ν95/Ν96 ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) Δέχεται εφαρμογές, όπως το S60; Αν ναι, τι επέκταση έχουν (όπως ήταν η .sis και .sisx για το S60 9.1); Υπάρχει γενικά πληθώρα εφαρμογών στο internet;

2) Δέχεται εγκατάσταση θεμάτων;

3) Έρχεται με εξελληνισμένα Windows ή θα έχει αγγλικά και συνεπώς θα πρέπει να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο;

4) Διατίθενται συχνά firmware updates;

5) Υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του λειτουργικού από την έκδοση 6.1 πιθανόν σε κάποια επερχόμενη 6.2; (στα Symbian δεν μπορείς να αναβαθμίσεις από 9.1 σε 9.2)

1) Ναι, κανονικά (υποτίθεται ότι γι' αυτό αγοράζεις PDA). Κατάληξη δε θυμάμαι :tw: (exe και κάτι άλλο νομίζω ότι είναι)

2) Ω, ναι, υπάρχουν άπειρα

3) Ανάλογα την εισαγωγή. Αυτά που είναι εισαγωγή από ACE, είναι εξελληνισμένα. Αυτά που είχε το Πλαίσιο, ήταν με Αγγλικά. Πληκτρολόγια υπάρχουν

4) Μπα, δε θα το 'λεγα (εγώ πάντως δεν κάνω updates)

5) Ναι, κανονικά

Όσο για το αν αξίζει, εξαρτάται. Δεν ξέρω πως είναι το διαμάντι, αλλά το Ρ3300 μου σέρνεται.. Μόνο και μόνο γι' αυτό, θα το άλλαζα για κάποιο άλλο, non-win κινητό..:hm:

Link to comment
Share on other sites

1.Ναι, πολύ περισσότερες εφαρμογές μάλιστα.

2.Ναι

3.Ναι και όχι όπως έιπε και ο φίλος racer... αλλά ---> (Βρίσκεις κάποιον που έχει κατεβάσει το firmware από την ACE και το περνάς και στο δικό σου αν τύχει και δεν πάρεις εξελληνισμένο) -Για να κατεβάσεις το firmware από την ACE χρειάζεται αριθμός ΙΜΕΙ)

4.Ναι, μην φαντάζεσαι όμως update κάθε 2-3 μήνες. (1 φορά τον χρόνο και ΕΑΝ). Βασικά εξαρτάται από το εαν έχει προβλήματα το κινητό και εαν έχει βγάλει η Microsoft κάποιο σημαντικό update π.χ. καινούριος media player.

5.Ναι (είχα αναβαθμίσει το Qtek 8010 που έτρεχε Windows 2003 SE σε Windows 5.0) όχι από την εταιρία αλλά με δήθεν χακεριά (με οδηγίες από το διαδίκτυο)

Link to comment
Share on other sites

έχω εδώ και αρκετό καιρό το HTC Wing με τα 6.1 και είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από την λειτουργικότητα τους...

Θέματα και εφαρμογές υπάρχουν άπειρες και έχουν κατάληξη .cab

Όσο για το πληκτρολόγιο δεν χρειάζεται να ανησυχείς αφού και ελληνικά να μην έχει βάζεις ένα resco keyboard και ξενοιάζεις για πάντα

:)

Link to comment
Share on other sites

1) Δέχεται εφαρμογές, όπως το S60; Αν ναι, τι επέκταση έχουν (όπως ήταν η .sis και .sisx για το S60 9.1); Υπάρχει γενικά πληθώρα εφαρμογών στο internet;

2) Δέχεται εγκατάσταση θεμάτων;

3) Έρχεται με εξελληνισμένα Windows ή θα έχει αγγλικά και συνεπώς θα πρέπει να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο;

4) Διατίθενται συχνά firmware updates;

5) Υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του λειτουργικού από την έκδοση 6.1 πιθανόν σε κάποια επερχόμενη 6.2; (στα Symbian δεν μπορείς να αναβαθμίσεις από 9.1 σε 9.2)

Αν είναι εύκολο, θέλω να επισημάνετε όσες βασικές διαφορές γνωρίζετε μεταξύ των δύο λειτουργικών.

Και θέλω και μια γενική γνώμη από όλους... Αξίζει να πάω από S60 σε WM ή να κοιτάξω πάλι κανένα Ν95/Ν96 ?

Ευχαριστώ!

Αν και κάτοχος ενός MioA701 εδώ και 1 1/2 χρόνο με Windows Mobile 2005 και αρκετά ευχαριστημένος σκέφτομαι και εγώ για το Diamond ή το Pro όταν αυτό διατεθεί πρός πώληση.

Τώρα όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:

1) Εφαρμογές υπάρχουν αμέτρητες! Ορεξη να έχεις να κατεβάζεις και να εγκαθιστάς.

Οι καταλήξεις των αρχείων είναι δυο. .Exe και .cab. Τις εφαρμογές με κατάληξη .Exe τις εγκαθιστάς μέσω ActiveSync δηλαδή τρέχεις την εφαρμογή απο το pc σου καθώς είναι συνδεδεμένο το pda με το pc σου καθώς το pda σου δεν αναγνωρίζει αυτή την κατάληξη και τα .cab αρχεία τα τρέχεις κανονικά μέσω του pda σου.

2) Ναι μπορείς να αλλάξεις θέματα και wallpapers.

3) Καλό θα είναι να πάρεις το Diamond εξελληνισμένο, με αυτοκόλλητο στην συσκευασία της επίσημης αντιπροσωπείας δηλαδή την Ace Hellas.

4) Ναι.

5) Ναι. Οταν βγήκαν τα Windows 6.1 πολλοί κατασκευαστές pda σου έδιναν την δυνατότητα απο win2005 να βάλεις τα 6.1

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με Nokia N95 κλπ. απο προσωπική μου γνώμη σου συνιστώ να μεταβείς στην αγορά ενος pda.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις σαφείς απαντήσεις! :)

Όπως φαίνεται θα προχωρήσω στην αγορά του HTC!

Υπάρχει κάποια άλλη σημαντική διαφορά μεταξύ S60 και WM που ίσως μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

έχω εδώ και αρκετό καιρό το HTC Wing με τα 6.1 και είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από την λειτουργικότητα τους...

Θέματα και εφαρμογές υπάρχουν άπειρες και έχουν κατάληξη .cab

Όσο για το πληκτρολόγιο δεν χρειάζεται να ανησυχείς αφού και ελληνικά να μην έχει βάζεις ένα resco keyboard και ξενοιάζεις για πάντα

:)

Τι αρκετό καιρό ρε :whip:

ΜΟυ μάθες και το resco:happy2::happy2:

¨Ολα γίνονται σε win mobile Μέχρι Update για το radio υπάρχει(για καλύτερο σήμα κλπ) και φυσικά κλοκάρονται :p

Link to comment
Share on other sites

Αύριο-μεθαύριο έρχεται και το iphone...:hmm::flower:

iPhone? Ευχαριστώ, δε θα πάρω... Στα μάτια μου είναι απλώς μια συσκευή με λίγες δυνατότητες που ποντάρει στο design για να κερδίσει τους περισσότερους (όχι όλους...). Αν μου το χάριζαν, θα το πούλαγα για να πάρω το Diamond... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.