Jump to content



Boot Page


anthis

Recommended Posts

Εστησα ενα νεο συστημα απο image αλλου συστηματος (η μητρικη ειναι ιδιο μοντελο)

Το αλλο συστημα ειχε και Vista και XP σε partitions, το image βεβαια που εκανα ηταν απο τα XP..

Το προβλημα ειναι οτι το boot page που επιλεγεις σε ποιο λειτουργικο θα μπεις παραμενει, και μαλιστα μπαινει αυτοματως στα Vista αν δεν επιλεξεις τα XP σε 2 δευτερολεπτα.. Μπορω καπως να εξαφανισω αυτη τη σελιδα??

Φυσικα οταν παει να μπει στα vista πεταει error, αφου δεν υπαρχει πλεον εγκατασταση απο vista..

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα είχα δει κάτι παρόμοιο σε win 2000.

Το λύσει ψάχνοντας απλά με την αναζήτηση ένα txt με την ονομασία boot screen (ή κάπως έτσι) και τροποποιώντας το σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιιι αυτο αλλα δεν εχω περασμενα Vista στο συγκεκριμενο συστημα.. Απο τα XP πως το κανω??

Ιδιότητες υπολογιστή-Για προχωρημένους-Εκκίνηση και αποκατάσταση αν τα θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλευει το FREEBCD στα XP.. Βρηκα αυτο για την εκκινηση απο κτασταση αλλα απο κει πρεπει να τροποποιησω καταλληλα το αρχειο boot.ini.. Βρηκα ενα αρθρο που εχει ανεβασει η microsoft για αυτο, αλλα απο οτι φαινεται δεν εχω περασμενα κατι προγραμματακια που θελει οπως το bootcfg.exe..

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει επιλογη μονο ενα λειτουργικο εκει ειναι το θεμα!! Μονο τα XP δειχνει..

Στο boot page στην αρχη βεβαια δειχνει και τα Vista, στα οποια αυτοματως και μπαινει σε 2 δευτερολεπτα και πεταει error μετα..

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει επιλογη μονο ενα λειτουργικο εκει ειναι το θεμα!! Μονο τα XP δειχνει..

Στο boot page στην αρχη βεβαια δειχνει και τα Vista, στα οποια αυτοματως και μπαινει σε 2 δευτερολεπτα και πεταει error μετα..

δοκιμασες να ξετικαρεις την επιλογη για προβολη των λειτουργικων;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γραφει στο edit..

Μπορω να κανω καποια τροποποιηση να εξαφανιστουν τα vista??

;

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.

;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

;

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /NOEXECUTE=ALWAYSOFF

Τωρα δοκιμαζω να ειναι tick off η προβολη των λειτουργικων..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν επιλέξεις να μην φαίνονται τα λειτουργικά θα πηγαίνει απευθείας στα Vista και τα πράγματα θα είναι χειρότερα!

Βάλε αυτά:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

και δοκίμασε!

Άν δεν παίξει και αυτό κάνε τα παρακάτω:

1. Boot-αρε απο το cd των Windows

2. Eπέλεξε "Repair using Recovery Console"

3. Κάνε Logon στο installation των WinXP και βάλε το password του admin όταν σου ζητηθεί.

4. Γράψε fixmbr και πάτα το enter.

5. Μετά γράψε fixboot και πάτα το enter.

6. Γράψε exit πάτα το enter.

Κάνε restart και δες αν ειναι εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.