Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

ρε boy γιατι εξαπτεσε? 500 ευρω για s-ips (και ας ειναι απο φτηνιαρικα υλικα) (και ας μην φτιαχτηκε για επαγγελματιες) που μεχρι χτες μονο tn επερνες, δεν εχει αλλη τετια επιλογη και σιγουρα σε τετιες ιντσες με τετοιο Panel.

τωρα οποιος θελει κατι επαγγελματικο με εντελως αληθοφανη χρωματα παει σε πιο ακριβα μοντελα.. thats it.

τελικα silencer51 τι εκανες; την εδωσες στην lg?

Επειδή τρέχω με εξεταστική αυτές τις μέρες δεν πολυασχολήθηκα... Περιμένω τηλέφωνο απ την LG και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Mόλις παρήγγειλα και εγώ ένα monitor...

Oταν έρθει με το καλό στο κατάστημα της Πάτρας, εαν είναι Version 2 την κρατάω, διαφορετικά ΔΕΝ την παίρνω.... :rolleyes:

Λογικά θα ειναι batch 804, αυτές δίνει τώρα το Πλαίσιο...

Για 805 απο τον επόμενο μήνα μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Hρθε τελικά 802Μ serial που δηλώνει ότι είναι Version1,,

Δεν άντεξα στον πειρασμό και την πήρα...

ΟΛΑ ΚΑΛΑ μέχρι τώρα αρκεί βέβαια να συνηθίσω το τεράστιο μέγεθός της....:jump1:

ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα στα PIXEL και μετά από ρύθμιση στα PROFILE του FEngine δεν παρατηρώ Προβλήμματα στις αποχρώσεις του GKRI αλλά όντως έχει κάπως έντονο κόκκινο....

Εβαλα HD SPIDERMAN3 και μας έφυγαν τα σιαγώνια οικογενειακώς....

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Οθόνη αλλά πολύ κουραστική για μεσαίες αποστάσεις...

Την φωτεινώτητα την έριξα στα 20 και το Contrast στα 50 για να ζήσουν τα ματάκια μου...

Μπορεί να την στείλω για Firmware Upgrade αλλά και έτσι να μείνει μια χαρά είναι...

Στο COD2 & COD4 Που δοκίμασα όλα ήταν άψογα....:happy2:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ για τα λεφτά της....:T::inlove:

Link to comment
Share on other sites

μεγειες απλα να πω ξανα οτι τα κριτηρια του καθενα ειναι υποκειμενικα

συνηθως κρινει με βαση το προηγουμενο μονιτορ του

οτε καν με βαση του γειτονα δεν μπορεις να κρινεις , γιατι δεν δουλευεις ολη μερα εκει...

οποτε ατακες τυπου "το κοκινο ειναι πιο εντονο" εχουν το ιδιο προβλημα με την λεξη "μεγαλο" ή "μικρο" στην φυσικη

δεν υπαρχουν απλα

υπαρχουν οι λεξεις "μεγαλυτερο " ή "μικροτερο" και αυτο για να ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ να πεις ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙ

ητοι , ΠΙΟ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΟΘΟΝΗ

αν δεν θες νασαι απολυτος μπορεις να πεις

ΠΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΤΑ 5% ΑΠΟΤΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ calibration tool το οποιο ΟΡΙΖΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

αρα συγκρινεις με ενα ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ κατα κοινη ομολογια για να εισαι απολυτος

συγκρινεις με ενα αλλο μοντελο και απλα το λες οτι οκ παιδια δεν ξερω τι κοκκινο ειναι αυτο που βλεπω παντως ειναι ΠΙΟ κοκκινο απο την προηγουμενη μου

αυτος ειναι ενας απαραβατος κανονας σε οτιδηποτε εχει μετρο

ετσι ειμαστε πιο σαφεις (αποσο ειμασταν χωρις αυτο -συγκριτικο επισης)

καλοδουλευτες σε ολους

εγω πηρα samsung 275T spva 27''

Link to comment
Share on other sites

Βρε σκάθαρε γιατί μας ρίχνεις ρε αδερφέ :p

Μεγεία την οθόνη btw :)

Ρυθμίσεις μετα από καλιμπράρισμα στο site που δώσατε:

Φωτεινοτητα 45

Contrast 70

Gamma (γ) 0

Θερμοκρασία 6500Κ

R 43, G 44 , B 50

Όλα αυτά έγιναν με βάση αυτό το τεστ σε πλήρες σκοτεινό περιβάλλον.

Και για να σας πέσουν τα σαγόνια αδέρφια πάρτε background.

Glacier Sunrise(1920*1200) :o

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Dagalidis για δώσε περισσότερες πληροφορίες απ'το καλιμπράρισμα που έκανες!Υπολογίζει φωτεινότητα στο 20 τη στιγμή που ακόμη και στο 0 είναι πάνω από το φυσιολογικό?

Μεγειές Σκαθάρι..καλοδούλευτη φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Την πήρα και εγώ το προηγούμενο Σάββατο.

Το κουτί λέει 802Μ. Δεν βλέπω κανένα κολημένο pixel σε μαύρο,άσπρο,κόκκινο,πράσινο,μπλε φόντο επομένως δεν

πρέπει να υπάρχει κανένα καμμένο.

Για την ώρα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και για να πω την αλήθεια δεν έχω παρατηρήσει φαινόμενα banding ή

κάτι άλλο που να με δυσαρεστήσει. Ίσως να μην είμαι τόσο σχολαστικός όσο άλλοι χρήστες βέβαια.

Στην αρχή με είχαν τσατίσει τα πλήκτρα αφής γιατί ακουμπούσα λίγο το πλήκτρο και άλλαζε η φωτεινότητα 4-5

φορές αλλά τώρα έχω συνηθίσει. Γενικά, μου φαίνεται πάρα πολύ καλή η οθόνη.

Δοκίμασα και τις ρυθμίσεις που έλεγαν διάφοροι φίλοι και αυτές που χρησιμοποιώ τώρα είναι οι εξής:

Brightness 20, Contrast 60, Gamma 0

Preset Ένα δεξιά από το 6500K

Ρυθμίσεις μετα από καλιμπράρισμα στο site που δώσατε:

Φωτεινοτητα 45

Contrast 70

Gamma (γ) 0

Θερμοκρασία 6500Κ

R 43, G 44 , B 50

Να κάνω και μια ερώτηση. Διαβάζω τις ρυθμίσεις που υπάρχουν και πολλές όπως π.χ η παραπάνω του φίλου

alexis2044 αναφέρουν θερμοκρασία 6500Κ και RGB τιμές.

Γίνεται τέτοια ρύθμιση ? Σε μένα μπορώ ή να χρησιμοποιήσω μια τιμή από τα Preset ή να χρησιμοποιήσω τις τιμές

RGB. Δηλαδή τώρα που χρησιμοποιώ την 6500Κ+1 είτε έχω RGB 50,50,50 είτε έχω 10,10,10 είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μίλησα με την LG Salonica και μου είπαν

1ον ότι Από την Τρίτη μάλλον θα ξέρουν για το firmware update, γιατί ο Αθηναίος διευθυντής λείπει εκτός γραφείου και επιστρέφει Δευτέρα.

2ον Το Fw update ΔΕΝ γίνεται onsite. Κανονίζεις αν θες να τους την πας η να έρθουν να στην πάρουν από σένα για το φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με το φλασάρισμα θα υπάρχει βελτίωση στην εικόνα? ή θα ειναι ασημαντες οι διαφορες? εγω ρυθμισα τα χρωματα έτσι οπως το κανατε με το καλιμπραρισμα και μπορω να πω οτι ειναι καλα.Δε βλεπω τπτ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Σε Χρώμματα δεν είναι εύκολα αντιληπτό το BANDING...

Σε Διαβάθμιση του ΓΚΡΙ όμως είναι αρκετά εμφανές αλλά δεν μπορώ να πώ ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα...

Σε HD Movie Mode όμως η οθόνη απλά σπάει ταμεία.... :hehe:

Ούτε σε κανονική FULL HD τηλεόραση δεν έχω δεί τόσο καθαρό και δυνατό CONTRAST και τέτοια Χρωμματική απόλαυση,,, :clap::daisy::magic:

Οι γωνίες θέασης κάνουν απολαυτική την παρακολούθηση ταινιών για όλη την οικογένεια.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επισης ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει μελος απ την Πατρα που μπορουμε να κανονισουμε συναντηση για να τσεκαρω την οθονη του σχετικα με το θεμα με το λευκο... Απλα για να δω αν αξιζει να το κυνηγησω η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.