Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Παίδες νομίζω πάπαλα το στόκ του Πλαισίου. Χτές μεσημέρι είχε 6 οθόνες, λογικά τώρα θα έχουν τελειώσει.

Επίσης μέχρι στιγμής σε κανέναν δεν έχει κάτσει καμμένο πίξελ... Λογικά ηταν 'τυχερή' η παρτίδα του Πλαισίου... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κόκκινο ειναι πολύ έντονο. Στο prad.de έχει δίπλα δίπλα τα delta charts με το 1ο και το 2ο firmware, δείτε πόσο εκτός ειναι το στο κόκκινο το 1ο...

Απλά πρέπει να πάρουμε ολοι απο ενα τηλ στο σέρβις (2108230222) και να ζητήσουμε το νέο firmware... ;)

Link to comment
Share on other sites

Felix που τα έχεις εσύ αυτή τη στιγμή τα R,G,B?

Εγώ ειμαι στο R 45, G 40, B 50 και μου φαίνεται 'spot on' το λευκό (φυσικά μονο με το μάτι δε βγάζεις άκρη, στο παλιό μου μόνιτορ που δεν ρυθμιζόταν κατα RGB είχα μόνιμα sRGB profile ενεργοποιημένο, δηλαδή μπεζοειδές λευκό)

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εβαλα αυτη τη στιγμη R 45, G 50, B 50 να δω πως θα παει. ανεβοκατεβαζω τις τιμες αλλα δεν μπορω να βρω την καταλληλη ρυθμιση. οσο και να κατεβασεις το κοκκινο παλι φαινονται σαν φωσφοριζε τα κοκκινα χρωματα, αν και περισοτερο με ενοχλει οτι τα παντα εχουν την ταση να φερνουν λιγο προς το κοκκινο ανοιχτο-ροζ.. μεγαλο προβλημα παντως κανει μπαμ ακομα και σε καποιον που δεν εχει ιδεα απο οθονες. αρχιζει να μου την δινει αφανταστα και σε καμια περιπτωση δεν αξιζε 920 ευρω που την ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα και εγώ. :) Το branding υπάρχει και είναι εντονότατο αλλά το είδα μόνο σε gradient εικόνα που έφτιαξα στο gimp. Στην casual χρήση που κάνω (internet, games, movies κτλ) δεν το παρατήρησα πουθενά αλλού. Ούτε το κόκκινο μπορώ να πω πως με ενοχλεί.

Νομίζω πως η κόκκινη απόχρωση που δίνει η οθόνη οφείλεται στη θερμοκρασία λευκού που είναι στις 6500K.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η έντονη κόκκινη απόχρωση ειναι θέμα του f-engine chip, κανονικά οταν επιλέγουμε 'Normal Mode' θα έπρεπε να απενεργοποιείται, αλλα δυστυχώς αυτό δε γίνεται λόγω bug στο 1.11 firmware. Το ίδιο chip προκαλεί και το banding.

Ξαναθυμίζω πως καλό θα ειναι να πάρουμε όλοι απο ενα τηλέφωνο στο σέρβις της LG για να τους ζητήσουμε το firmware update και να αρχίσει να κυλάει το πράγμα - προφανώς η οθόνη είχε πουλήσει ελάχιστα εώς καθόλου μέχρι να κάνει την προσφορά το Πλαίσιο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ και βρίσκω ιδανικές ειναι:

R: 44

G: 46

B: 50

Brightness: 20-22

Contrast: 65

Γνωρίζει κανείς κανένα monitor calibration tool με patterns κλπ που να ειναι καλό και τσάμπα; Είχε η nvidia ενα στους drivers της για ΧΡ αλλα στους Vista x64 drivers δεν το έχει...

Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα τις ρυθμισεις σου, φαινονται καλες αλλα το brightness το εβαλα 0 γιατι η οθονη ειναι πολυ φωτεινη, για δες σε αυτο το http://www.thelab.gr/showthread.php?t=42059 κυκλοφορει ενα calibration tool απο χρηστη σε χρηστη. αν καποιος το δανιζοταν για την w2600hp-bf και μας ελεγε τις ρυθμισεις θα ηταν τελεια

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ οταν ειναι να το ξενυχτύσω στο PC την βάζω στο 5 την φωτεινότητα για να μην κουράζομαι (κάθομαι περίπου 50 πόντους μακριά απ την οθόνη!)

Όντως θα ηταν τέλειο να έκανε κάποιος ενα καλό καλιμπράρισμα της οθόνης και να μας πει τις ρυθμίσεις... ;)

Κάτι που μου φάνηκε εντυπωσιακό ειναι πως πλέον παρατηρώ χρωματικές διαφορές που με την προηγούμενη οθόνη μου δεν ειχα παρατηρήσει.

Για παράδειγμα κάποια sites που με την παλιά οθόνη φαινόντουσαν στα μάτια μου να έχουν full white background (#ffffff) τώρα φαίνεται οτι στην πραγματικότητα γκριζάρουν ανεπαίσθητα, π.χ. στο #f7f7f7.

Αυτό βοηθάει αρκετά στο Photoshop, μιας και ειναι πιο ευδιάκριτες οι μικρές αλλαγές στο χρώμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Update στις ρυθμίσεις (ειμαι ψυχαναγκαστικός, το ξέρω :Ρ):

R: 45

G: 43

B: 50

με brightness απο 18-25 (ανάλογα τι βολεύει στο μάτι) και contrast 60-62 (με αυτά περνάει η οθόνη πλήρως τα contrast tests στο lagom LCD test και το κόκκινο φαίνεται πολύ πιο φυσικό :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάνει κάποιος καλιμπραρισμα hardware και σας πει τις ρυθμίσεις, πάλυ δεν θα δείτε τα σωστά χρώματα, διότι ειναι απαραίτητο το χρωματικό προφίλ που φτιάχνει το καλιμπραριστιρι και ανταποκρίνεται στον συνδυασμό οθόνης-κάρτας γραφικών , του υπολογιστή που έγινε καλιμπραρισμα.

Link to comment
Share on other sites

το calibration εντος του ΣουΚου θα περασει απο μια τετοια οθονη (submarine1981) και θα ανεβασω 4 προφιλ για ολα τα γουστα χρησης (γραφειου, gaming, movies, all-around) .

αναμεινατε.....

Y.Γ.

θα προσπαθησουμε εαν ειναι ευκολο να αλλαξουμε και 2-3 καρτες γραφικων Ati-Nvidia για το λογο που ειπε ο angel_f

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.