Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Μολις παρελαβα απο dubber...χτυπάμε 2 μπυρόνια για το καλό της αγοράς και επιστρέφω τάχιστα ελέω πρωινού ξυπνήματος....μέσα στο σ/κ ελπίζω να τη στήσω/δοκιμάσω....λίγο υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει?

Να την χτυπήσω?

Έχω μια 20αρα lg τωρα.

Θα δυσκολευτώ να προσαρμοστω?

Αν έχεις τα λεφτά χτύπα την, θα είναι κάτι παραπάνω από μια καλή αναβάθμιση. Απλά σκέψου την απόσταση στην οποία θα πρέπει να δουλεύεις. Αν μη τι άλλο, είναι 26 ολόκληρες ίντσες!

Link to comment
Share on other sites

Πριν περιγράψω, να τονίσω ότι την οθόνη την έχω περιεργαστεί στο Πλαίσιο Βουλιαγμένης, αφού ενημερώθηκα μέσω τηλεφώνου για το κατάστημα που την διαθέτει ως Demo. Είχε καταφέρει με την επαφή αυτή να μπεί ανάμεσα στις υπόλοιπες οθόνες που είχα υπόψιν... Eizo SX2461 & HD2442 (είχα μάθει πως θα έβγαινε Αύγουστο και περίμενα) και ΝEC 2690.

Αρχικά, η διάσταση των 26" βολεύει πάρα πολύ, προσφέρει αρκετό χώρο.

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στους 60 περίπου πόντους από την οθόνη.Αργότερα θα τοποθετηθεί σε επιτοίχια βάση σταθερή, όταν καταλήξω στο βέλτιστο ύψος σχετικά με τη στανταρ θέση εργασίας μου.Έτσι θα κερδίσω άλλους 13-14 πόντους περίπου σε βάθος.

Από μαύρο είναι ικανοποιητική (όχι σαν Eizo 2441 που επίσης έχω πασπατέψει επίσης, αλλά καλή).

Ανάλυση κ κόκκος είναι κομπλέ, δεν ενοχλεί το μέγεθος του κόκκου...

Από response (lag) δεν έχω και πολλά να πω μιας και δεν έχω εγκαταστήσει παιχνίδι ακόμη. Αναμείνατε συνέχεια...Μέχρι στιγμής δεν προκαλεί κάποια αντιληπτό "πρόβλημα"...

Δύο πράγματα μου φαίνονται ότι θα δυσκολευτώ να συνηθίσω (ή θα με κουράσουν) :

α) Αισθητά υψηλή φωτεινότητα (ακόμη και στο 0 ) που ίσως να κουράσει αυτούς που έχουν συνιθήσει να δουλεύουν σε σκοτεινό περιβάλλον. Συνιστώ χρήση φωτισμού που να φωτίζει από πάνω ότι βρίσκεται περιφερειακά της οθόνης (στον τοίχο που έχει τοποθετηθεί) για να μην υπάρχει έντονη διαφορά.

β) Χρώματα λίγο "περίεργα". Τονισμένο κόκκινο, σχεδόν φωσφοριζέ, το οποίο διορθώθηκε αρκετά με τη ρύθμιση των χρωμάτων από το μενου της οθόνης. Ελπίζω να καταφέρω να την ρυθμίσω καλύτερα και να μειωθεί το κόκκινο... Να τονίσω ότι το μέτρο σύγκρισης είναι προφανώς η οθόνη που χρησιμοποιούσα τον τελευταίο καιρό, η 22" LG M228WA με πάνελ ΤΝ ρυθμισμένη αρκετά χαμηλά σε φωτεινότητα και με αρκετό παιχνίδι στα χρώματα και το contrast για να τη φέρω εκεί που πιστεύω πως ήταν το βέλτιστο για TN και ταυτόχρονα ξεκούραστη λειτουργικά. Ίσως λοιπόν να είναι λάθος/ξεθωριασμένο το κόκκινο της Μ228 και να μου φάνηκε έντονη η αλλαγή.Αναμείνατε για περισσότερα.

Οι ρυθμίσεις που έγιναν (πρόχειρα μέχρι νεωτέρας) είναι βάσει του review που έχει κάνει το Prad.de και χρησιμοποιήθηκαν σε κάποιο καλιμπράρισμα. Ελπίζω να καταφέρω το βέλτιστο αποτέλεσμα με περαιτέρω ψάξιμο. Οι τωρινές ρυθμίσεις είναι :

Brightness = 0 , Contrast = 63 , Gamma = 0 , White = 6500 , Red = 43, Green = 39 , Blue = 50

Η οθόνη με ικανοποίησε ως προς την αρχική εικόνα που έχω και πιστεύω στο μέλλον να με ικανοποιήσει περισσότερο.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....ωφειλω να ομολογισω οτι ημουν πολυ επιφυλακτικος υστερα απο αυτα που διαβαζα εδωμεσα :confused:. αλλά πήρα την μεγάλη αποφαση να πάω στο πλαίσιο μεταμόρφωσης και να τσιμπίσω το τελευταίο κομάτι που τους είχε μεινει στο καταστημα.

Μολις την δοκίμασα με τον levelone και μπορω να πω οτι μειναμε και οι 2 με πολύ καλες εντυπώσεις.:woot:

Καταρχην όντος έχει μια μικρή τάση να δείχνει το κόκκινο ποιό έντονα αλλά αυτό διορθόνετε πάρα πολυ ευκολα απο το μενου της. επίσης με μια μικρη ελάτωση της φωτεινότητας η οθόνη έγινε τέλεια:bigsmile:

Συμπέρασμα....

Για τα λεφτά της τα αξίζει και με το παραπάνω(sips panel).όποιος έχει την παραμικρή επιφύλαξη άπλα να παει να την πάρει γιατι δεν έχουν μείνει και πολλά αποθεματα.

την συγκρίναμε με τον levelone με μια samsung syncmaster 305t 30' spva panel και ειχαν σχεδον ίδια εικονα....με ποιο ζωηρα χρωματα στην LG.

αξίζει η αγορά της.

Έγινε επεξεργασία από submarine1981
Link to comment
Share on other sites

felix Κανε μου μια χάρη, φιαξε ενα gradient απο το μαύρο στο άσπρο (photoshop,gimp) και πες μας ποσο ομαλό ειναι και στην περίπτωση που εχει μεγάλη ασυνέχεια, κάνει δυσχρωματισμους(αντι για γκρι, να κοκκινίζει π.χ.)? Και επίσης εντονο πιξελαρισμα ?

Link to comment
Share on other sites

felix Κανε μου μια χάρη, φιαξε ενα gradient απο το μαύρο στο άσπρο (photoshop,gimp) και πες μας ποσο ομαλό ειναι και στην περίπτωση που εχει μεγάλη ασυνέχεια, κάνει δυσχρωματισμους(αντι για γκρι, να κοκκινίζει π.χ.)? Και επίσης εντονο πιξελαρισμα ?

Λίγο βοήθεια παίζει μαν? Γιατί είμαι ελάχιστες ώρες σπίτι και το ίδιο ελάχιστες έχω για ψάξιμο.Αν μπορείς να δώσεις οδηγίες (photoshop δεν έχω) ή να μου το στείλεις, ευχαρίστως να ψειρίσω ότι θέλετε.

Βολέυει να σου πώ το τεστ για Gradient στο Lagom.nl ? Έχει banding , αλλά σε καμία περίπτωση έντονο...

Δεν ξέρω αν θυμάσαι πόσο καιρό ψάχνω οθόνη ( από πρίν σε ρωτήσω για τη δική σου) , πάντως είμαι ευχαριστημένος από τις λίγες ώρες λειτουργίας.

Μείωσα κι άλλο το κόκκινο και είμαι ακόμη πιό κομπλέ. Ίσως και αυτό να είναι το πραγματικό κόκκινο (ή μία αρκετά καλύτερη προσέγγιση ) που έπρεπε να βλέπω εδώ και καιρό, αλλά με την ΤΝ να γινόταν λιγότερο έντονο.

Πάντως πρέπει να παίζει ρόλο και το ότι είναι Wide Color Gamut...

Link to comment
Share on other sites

felix απο την βιασύνη μου ξέχασα να σου ευχηθώ καλορίζικη ! και να την ευχαριστηθείς:T:

Το πρόβλημα banding που αναφέρω εντοπίζετε σε μια LG που έχω και παει για RMA...

Για αυτό θα ήθελα να μου πεις πως φαίνεται και στην δικιά σου.

Εδω εχω ενα gradient ωστε να το δοκιμάσεις full screen http://rapidshare.com/files/140121020/Untitled-1.tif.html

ps. Να το ανοίξεις με το paint των windows

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.