Jump to content



Προβλημα με password σε δικτυο με Vista


kallileo

Recommended Posts

Σταθερος με Vista και ενα laptop με Vista και XP.

Κάθε φορά που προσπαθώ να μπω στους φακέλους που μοιράζονται απο τα Vista μου ζηταει το username και password. Έχω κλείσει βέβαια το password sharing και εχω δοκιμάσει ένα σωρό παπαριές απο το Ίντερνετ. Έχω δοκιμάσει να βάλω και permissions αλλά τίποτες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως προβλημα...ειναι ιδιαιτεροτητα των Vista.

To θεμα δημιουργειται οταν παω να μπω απο xp σε vista και απο vista σε vista. Δεν υπαρχει βεβαιως προβλημα οταν μπαινεις απο vista σε xp.

Απο οσο ειδα η λυση ειναι να φτιάξεις ιδιους χρηστες και στους δυο υπολογιστες με ιδια passwords. Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να εχω password στους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς αν έχεις χρήστες θα το υποστείς. αν τους σβήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. είναι απλά θέμα ασφάλειας των λειτουργικών. νομίζω όμως ότι υπάρχει αποθήκευση password αλλά δεν θυμάμαι το πως. αν θέλεις θα το δω μέσα στις επόμενες μέρες και θα σου στείλω pm.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως προβλημα...ειναι ιδιαιτεροτητα των Vista.

To θεμα δημιουργειται οταν παω να μπω απο xp σε vista και απο vista σε vista. Δεν υπαρχει βεβαιως προβλημα οταν μπαινεις απο vista σε xp.

Απο οσο ειδα η λυση ειναι να φτιάξεις ιδιους χρηστες και στους δυο υπολογιστες με ιδια passwords. Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να εχω password στους χρήστες.

Επιβάλλεται λόγω ασφάλειας να έχεις passwords στους χρήστες.

Αν δεν θες να έχεις passwords για να μην χρειάζεται να πληκτρολογείς κάθε φορά κωδικό στην εκκίνηση, πάτα winkey + r , γράψε control userpasswords2 και ξετίκαρε την αντίστοιχη επιλογή.

Ο κωδικός είναι must!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.