Jump to content



Υπάρχει πρόγραμμα μεταφοράς από βινύλιο στο πισι


VIL

Recommended Posts

Παίδες έχω γύρο στους 850 δίσκους 33 στροφών (βινύλιο) κανένα καλό (ποιότητας) και απλό πρόγραμμα για να τους μεταφέρω στο πισι σε MP3 υπάρχει? εάν ξέρετε καλοδεχούμενο (εάν είναι και free ακόμα καλύτερα):worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Το Nero έχει εφαρμογή για τέτοια δουλειά που καθαρίζει και τα χρατς-χρουτς της βελόνας. Μήπως είναι καλύτερα να τα "βρεις" on-line έτοιμα mp3 αντί να κάθεσε να κάνεις τέτοια δουλειά! Είναι μεγάλο μανίκι για τόσους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Το Nero έχει εφαρμογή για τέτοια δουλειά που καθαρίζει και τα χρατς-χρουτς της βελόνας. Μήπως είναι καλύτερα να τα "βρεις" on-line έτοιμα mp3 αντί να κάθεσε να κάνεις τέτοια δουλειά! Είναι μεγάλο μανίκι για τόσους δίσκους.

Ναί μερικά κομμάτια δέν υπάρχουν on-line αφενός, αλλά να ακούγεται αραιά και που ο στατικός τους δίνει άλλο χρώμα.

Το καταλαβαίνω τι έχω να τραβήξω (από πλευράς ρυθμίσεων ανα δίσκο και εταιρία) αλλά δέν πάει άλλο γιατί έχουν αρχίσει και στραβώνουν με αποτέλεσμα να τους κάνω και ιπτάμενους σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δώσεις χρήματα υπάρχει και αυτή η λύση.

Ωραία πες οτι το πείρα έκανα την δουλειά μου και μετά.... τι? θα το βάλω πάνω από το άλλο για να τα καμαρώνω?

Εκτός από αυτό κάτι άλλο που να συνδέεται μεταξύ του πικαπ και του πισι για να κάνει την μετατροπή (σε στιλ καλώδιο).

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που θέλεις να κάνεις χρειάζεται να δώσεις κάποια λεφτά αν θέλεις να κάνεις καλή δουλίτσα...

Προφανώς θά έχεις παλιό pic-up.

1η λύση για μένα είναι να αγοράσεις το numark tt-usb ένα αξιόλογο pic-up με ιμάντα για την δουλειά που το θέλεις κ η βελόνα που έχει κάτι λέει... και όπως βλέπεις είναι καλύτερο από αυτό που δίνει το πλαίσιο. Και να ενημερώσω ότι δεν θα χρειαστείς να έχεις καλή κάρτα ήχου.

εδώ απο το thomann

2η λύση είναι να πάρεις μια καλή κάρτα ήχου και να πετάξεις το pic-up αμέσως επάνω και μετά απλή ηχογράφιση από ένα πρόγραμμα... Εγώ σου πρωτινό "Wavelab" αλλά δεν θα έχεις όμορφο και γραφικό περιβάλλον και το "Adobe Audition" πολύ καλό πρόγραμμα.

3η λύση και πιο απλή. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ηχητικά και αγόρασε ένα αντάπτορα από rca σε mini-jack3,5 146600-80.jpg και απλά το βάζεις στην είσοδο της κάρτας ήχου που ήδη έχεις και κάνεις ότι σου είπα παραπάνω.

Και μια συμβουλή μην κάνετέ rip τα βινύλια γιατί δεν υπάρχει μέχρι στιγμής καλύτερη ποιότητα στον ήχο από αυτή που έχει το βινύλιο...(απλά πάρτε ένα καλό pic-up):T:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό κάτι άλλο που να συνδέεται μεταξύ του πικαπ και του πισι για να κάνει την μετατροπή (σε στιλ καλώδιο).

Πάρε ένα ανταπτορα 2rca σε minijack σύνδεσε το με το pc και γείωσε το πικάπ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πες οτι το πείρα έκανα την δουλειά μου και μετά.... τι? θα το βάλω πάνω από το άλλο για να τα καμαρώνω?

Εκτός από αυτό κάτι άλλο που να συνδέεται μεταξύ του πικαπ και του πισι για να κάνει την μετατροπή (σε στιλ καλώδιο).

Λύσεις ζήτησες και πρότεινα μία. Αν δε σου κάνει πας παρακάτω. Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε JohnG85 χωρις παρεξηγηση αλλα μαλλον εισαι τελειως ασχετος με το θεμα ηχου.

αυτο το μηχανημα που προτεινες εκτος οτι ειναι πανακριβο γι αυτο που προσφερει

ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι η ποιοτητα του ηχου που θα βγαζει θα ειναι τρισαθλια σε σχεση με ενα καλο πικαπ.

VIL.η καλυτερη λυση (και η μονη)ειναι να συνδεσεις τη καρτα ηχου στο line in με ενα καλωδιο RCA σε minijack (καλο καλωδιο παρε) και να βαλεις το πικαπ να παιζει και να ηχογραφεις με το pc.

Link to comment
Share on other sites

Kostas007 δεν δήλωσα ποτέ ειδικός του ήχου. Απλά έκανα μια user friendly λύση για την οποία μου έχει πει συμφοιτητής ότι κάνει αξιοπρεπή δουλειά. Εσύ μας είπες ότι δεν είναι καλό και για να μάθω ένα δύο πράγματα παραπάνω ρώτησα γιατί. Τελικά όμως δεν το έχεις δοκιμάσει και δεν γνωρίζεις να μου απαντήσεις. Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

φιλε JohnG85 χωρις παρεξηγηση αλλα μαλλον εισαι τελειως ασχετος με το θεμα ηχου.

αυτο το μηχανημα που προτεινες εκτος οτι ειναι πανακριβο γι αυτο που προσφερει

ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι η ποιοτητα του ηχου που θα βγαζει θα ειναι τρισαθλια σε σχεση με ενα καλο πικαπ.

VIL.η καλυτερη λυση (και η μονη)ειναι να συνδεσεις τη καρτα ηχου στο line in με ενα καλωδιο RCA σε minijack (καλο καλωδιο παρε) και να βαλεις το πικαπ να παιζει και να ηχογραφεις με το pc.

Έκανα μια δοκιμή πείρα καλώδιο και ένωσα από τον ενισχυτή και από την έξοδο (Τζακ καρφί στέρεο) τών ακουστικών και ένωσα την μοναδική είσοδο της xfi με (μινι τζακ πάλη στερεο) στην είσοδο του μικροφώνου έκανε εγγραφή με το πρόγραμμα audacity αλλά γράφει στο ένα κανάλι μόνο. Κοίταξα τις ενώσεις, καθάρισα τις επαφές, αλλά τπτ. συνέχισε το ίδιο. Καμιά ιδέα? βέβαια έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα για στερεο ή ποιότητα του αρκετά καλή αλλά σε ένα κανάλι.

Link to comment
Share on other sites

απαπα εξοδο ακουστικον? καπου εχει line out(rca ξεχνα το καρφακι σε αυτη την πλευρα της συνδεσμολογιας-δεν ξερω πολλους ενισχυτες να βγαζουν line out σε καρφακι τουλαχιστον :p ) απο εκει θα παρεις σημα.. και θα το συνδεσεις στο line in της καρτας ηχου σου οχι στο mic in

Link to comment
Share on other sites

απαπα εξοδο ακουστικον? καπου εχει line out(rca ξεχνα το καρφακι σε αυτη την πλευρα της συνδεσμολογιας-δεν ξερω πολλους ενισχυτες να βγαζουν line out σε καρφακι τουλαχιστον :p ) απο εκει θα παρεις σημα.. και θα το συνδεσεις στο line in της καρτας ηχου σου οχι στο mic in

Αδελφέ ο ενισχυτής είναι ο JVC JS-A44 εάν βρεις λινε άουτ θα σου πώ μπράβο :T: και δέν κατάλαβες δέν βγάζει line out σε καρφακι εγώ παίρνω από την έξοδο που έχει των ακουστικών με καρφι στέρεο τζακ.;) καθώς επίσης πες μου που βλέπεις line in στην SB X-Fi Audio [A000]

Link to comment
Share on other sites

Kostas007 δεν δήλωσα ποτέ ειδικός του ήχου. Απλά έκανα μια user friendly λύση για την οποία μου έχει πει συμφοιτητής ότι κάνει αξιοπρεπή δουλειά. Εσύ μας είπες ότι δεν είναι καλό και για να μάθω ένα δύο πράγματα παραπάνω ρώτησα γιατί. Τελικά όμως δεν το έχεις δοκιμάσει και δεν γνωρίζεις να μου απαντήσεις. Αυτό.

Οταν προτεινεις κατι χωρις να ξερεις ο αλλος μπορει να πεταξει τα λεφτα του χωρις λογο.

δεν γινεται να εχω δοκιμασει οτι Hardware υπαρχει,δεν ειμαι εκατομυριουχος.

αλλα με βαση απλης λογικης σου λεω οτι αυτο το πικαπ εχει δικη του καρτα ηχου,αναμφιβολης ποιοτητας,σιγουρα βελονα κακης ποιοτητας και φυσικα τιμη που ειναι 100 φορες παραπανω απο το απλο καλωδιο που του προτεινα εγω.

Έκανα μια δοκιμή πείρα καλώδιο και ένωσα από τον ενισχυτή και από την έξοδο (Τζακ καρφί στέρεο) τών ακουστικών και ένωσα την μοναδική είσοδο της xfi με (μινι τζακ πάλη στερεο) στην είσοδο του μικροφώνου έκανε εγγραφή με το πρόγραμμα audacity αλλά γράφει στο ένα κανάλι μόνο. Κοίταξα τις ενώσεις, καθάρισα τις επαφές, αλλά τπτ. συνέχισε το ίδιο. Καμιά ιδέα? βέβαια έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα για στερεο ή ποιότητα του αρκετά καλή αλλά σε ένα κανάλι.

οχι απο την εξοδο των ακουστικων

θα συνδεσεις στον ενισχυτη το LiNe out η απευθειας απο το πικαπ το line out

και θα το βαλεις στο Line in της καρτας ηχου ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ!

μαλλον το εβαλες στο μικροφωνο γι αυτο ειναι μονοφωνικο

Link to comment
Share on other sites

Οταν προτεινεις κατι χωρις να ξερεις ο αλλος μπορει να πεταξει τα λεφτα του χωρις λογο.

δεν γινεται να εχω δοκιμασει οτι Hardware υπαρχει,δεν ειμαι εκατομυριουχος.

αλλα με βαση απλης λογικης σου λεω οτι αυτο το πικαπ εχει δικη του καρτα ηχου,αναμφιβολης ποιοτητας,σιγουρα βελονα κακης ποιοτητας και φυσικα τιμη που ειναι 100 φορες παραπανω απο το απλο καλωδιο που του προτεινα εγω.

οχι απο την εξοδο των ακουστικων

θα συνδεσεις στον ενισχυτη το LiNe out η απευθειας απο το πικαπ το line out

και θα το βαλεις στο Line in της καρτας ηχου ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ!

μαλλον το εβαλες στο μικροφωνο γι αυτο ειναι μονοφωνικο

Ρίξε μια ματιά στο 18 και πες μου.

Υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια στερεοφωνικά μικρόφωνα;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.