Jump to content



Υπάρχει πρόγραμμα μεταφοράς από βινύλιο στο πισι


VIL

Recommended Posts

Το Nero έχει εφαρμογή για τέτοια δουλειά που καθαρίζει και τα χρατς-χρουτς της βελόνας. Μήπως είναι καλύτερα να τα "βρεις" on-line έτοιμα mp3 αντί να κάθεσε να κάνεις τέτοια δουλειά! Είναι μεγάλο μανίκι για τόσους δίσκους.

ασε που το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο. χωρια οτι θελη πολλη καλο πικ απ και βελονα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή πείρα καλώδιο και ένωσα από τον ενισχυτή και από την έξοδο (Τζακ καρφί στέρεο) τών ακουστικών και ένωσα την μοναδική είσοδο της xfi με (μινι τζακ πάλη στερεο) στην είσοδο του μικροφώνου έκανε εγγραφή με το πρόγραμμα audacity αλλά γράφει στο ένα κανάλι μόνο. Κοίταξα τις ενώσεις, καθάρισα τις επαφές, αλλά τπτ. συνέχισε το ίδιο. Καμιά ιδέα? βέβαια έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα για στερεο ή ποιότητα του αρκετά καλή αλλά σε ένα κανάλι.

Φίλε VIL κοίταξε δεν είναι και ότι καλύτερο να κάνεις ηχογράφηση από την έξοδο ακουστικών γιατί δεν θα έχει πάρα πολύ καλή και σωστή ποιότητα.Πιστεύω το έχεις καταλάβει και εσύ αυτό.Τώρα για το θέμα ότι δεν έχεις (line in) και έχεις (mic in) δεν έχει να λέει κάτι απλά το μόνο που αλλάζει είναι το stereo/mono που πολύ απλά μπορείς να το φτιάξεις από το audacity. Απλά κάνεις το channel copy και μετά paste στο ίδιο παράθυρο και μετά επιλέγεις το ένα να είναι Αριστερό και το άλλο Δεξί. Έτσι κάνεις το αρχείο να παίζει στερεοφωνικά.

11.1.gif

22.gif

33.gif

Link to comment
Share on other sites

ασε που το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο. χωρια οτι θελη πολλη καλο πικ απ και βελονα.

καλό pic-up δεν είναι απαραίτητο αλλά καλή βελόνα ναι... Μια φτηνή και καλή λύση είναι Shure m44-7.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη καλύτερη για τη δουλειά σου είναι μια κάρτα ήχου με hi-z είσοδο (υψηλής εμπέδησης). Σε τέτοιες εισόδους μπορείς να συνδέσεις κιθάρες και pick-up.

Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις μία κονσόλα ήχου σαν αυτή:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980737&product=1031937

και να συνδέσεις το pickup στο hi-z in, μόνο που ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν θα είναι στερεοφωνικό (δες το στο manual). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις σε διαφορετικά κανάλια εισόδου το ένα και το άλλο (με την προϋπόθεση ότι και τα δύο μπαίνουν σε hi-z) και να τα κάνεις μίξη, που κι αυτό θα σου δώσει καλό αποτέλεσμα.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλό εφ'όσον θέλεις πιστή εγγραφή να παρακάμψεις τον εξωτερικό ενισχυτή και να χρησιμοποιήσεις απευθείας μια υψηλής εμπέδησης είσοδο.

Υπάρχει και μοντέλο της X-fi me hi-z είσοδο

http://www.nordichardware.com/Reviews/?skrivelse=441&page=3

μόνο που ούτε αυτό ξέρω αν είναι stereo από εκεί.

Edit: Δες και αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Phono_input

Link to comment
Share on other sites

ασε που το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο. χωρια οτι θελη πολλη καλο πικ απ και βελονα.

το καθαρισμα απο το χρατσ χρουτσ γινεται με το να κοβεις συχνοτητες,αρα χανεις κι αλλους ηχους

Link to comment
Share on other sites

Το πικαπ μου είναι το SL-D3 της technics με κεφαλή και βελόνα την 881S της STANTON

Φίλε mitro_89 ευχαριστώ για την ανάλυση σου αλλά θα προτιμούσα ένα πρόγραμμα αφού τα γράψω όλα, να μετατρέψω όλα τα τραγούδια σε MP3.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη καλύτερη για τη δουλειά σου είναι μια κάρτα ήχου με hi-z είσοδο (υψηλής εμπέδησης). Σε τέτοιες εισόδους μπορείς να συνδέσεις κιθάρες και pick-up.

Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις μία κονσόλα ήχου σαν αυτή:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980737&product=1031937

και να συνδέσεις το pickup στο hi-z in, μόνο που ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν θα είναι στερεοφωνικό (δες το στο manual). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις σε διαφορετικά κανάλια εισόδου το ένα και το άλλο (με την προϋπόθεση ότι και τα δύο μπαίνουν σε hi-z) και να τα κάνεις μίξη, που κι αυτό θα σου δώσει καλό αποτέλεσμα.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλό εφ'όσον θέλεις πιστή εγγραφή να παρακάμψεις τον εξωτερικό ενισχυτή και να χρησιμοποιήσεις απευθείας μια υψηλής εμπέδησης είσοδο.

Υπάρχει και μοντέλο της X-fi me hi-z είσοδο

http://www.nordichardware.com/Reviews/?skrivelse=441&page=3

μόνο που ούτε αυτό ξέρω αν είναι stereo από εκεί.

Edit: Δες και αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Phono_input

Για την κονσόλα που προτείνεις θέλω να ενημερώσω ότι είναι η καλύτερη στην αγορά από απόψεις μικρές κονσόλες.Πιο συγκεκριμένα έχει δυο εισόδους για μικρόφωνο και δυο εισόδους στέρεο για πικ-απ και τα σχετικά. Απλά όταν συνδεθεί το πικ-απ έχει ένα κουμπάκι που ενισχύει το σήμα. Την έχω χρησιμοποιήσει άπυρες φορές αυτή την κονσόλα και την πρωτινό ανεπιφύλακτα.:jump1::jump1: Όμως αν είναι το παιδί να παέι να αγοράσει κονσόλα μπορεί με τα μισά λεφτά να πάρει ένα μικτά κι και να κάνει την δουλεία του. Ένας δικάναλος (tele) είναι πολύ φτηνός.

Link to comment
Share on other sites

Το πικαπ μου είναι το SL-D3 της JVC με κεφαλή και βελόνα την 881S της STANTON

Φίλε mitro_89 ευχαριστώ για την ανάλυση σου αλλά θα προτιμούσα ένα πρόγραμμα αφού τα γράψω όλα, να μετατρέψω όλα τα τραγούδια σε MP3.

Μια διόρθωση το SL-D3 από οτι ξέρω είναι της technics αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχουν πολλά free προγράμματα που κάνει μαζικά converte τα κομάτια. google it!

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση το SL-D3 από οτι ξέρω είναι της technics αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχουν πολλά free προγράμματα που κάνει μαζικά converte τα κομάτια. google it!

Σωστός :T: (το παρατήρησες) είναι της technics, την κεφαλή πώς την βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός :T: (το παρατήρησες) είναι της technics, την κεφαλή πώς την βλέπεις?

Για την ακρίβεια την βελόνα εννοείς... Είναι παλιά βελόνα αλλά ευτυχώς είναι από διαμάντι και δεν καταλαβαίνει και πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.