Jump to content



Death Magnetic - Σχόλια / Απόψεις


Dr.Paneas

Recommended Posts

Νταξ, δεν ειναι και η καλυτερη παραγωγη, μπορουσαν πολυ καλυτερα, αλλα ολο το αλμπουμ εχει φοβερο ογκο, εχουν παρει φωτια τα Klipsch και γουσταρω!

Τωρα, για τα κομματια, ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω, κατα τη γνωμη μου τα 1-2 τραγουδια που ειχαν προωθησει πριν κυκλοφορησει, ηταν απο τα χειροτερα του δισκου... The end of the line & Cyanide μου αρεσουν φοβερα, και για το Unforgiven θα διαφωνησω, μπορει να μην ειναι ιδιαιτερα Metallica, αλλα δερνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

τελικα τι θελουμε να ακουμε απο τις μεγαλες μπαντες?? αυτο το αλμπουμ δν μπορει να μας συγκινησει(τουλαχιστον τους μεγαλυτερους) οπως τα μαστερ, ride, γιατι πολυ απλα με τα παλια μεγαλωσαμε. αλλα τα συναισθηματα.

για μενα οι metallica μετα απο τοσα χρονια κανουν αλλο ενα μπαμ, χωνοντας το παλιο καλο μεταλ με νεους ηχους στη νεα γενια. ο πιτσιρικας που θα αρχισει με αυτο το αλμπουμ δν θα κατσει να ψαξει με ποιο ριφ μοιαζει το my apocalypse και διαφορα τετοια.

οπως σωστα διαβασα καπου, πρεπει να ξερουμε κ εμεις τι θελουμε, λεμονια απο πορτοκαλια δν βγαινει

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε εγω προσωπικά δεν περιμένω κάτι τρελό απο τους Metallica. Σιγουρα αυτό το album δεν έχει καμία σχέση με το St.Anger. Απλά θέλω στα album που βγάζουν να υπάρχει μια Α ποιότητα ότι ξέρεις "Ναι είμαστε και εμείς ακόμα εδώ". Πράγμα που πχ οι Iced Earth με το καινουριο τους album έδειξαν οτι πέθαναν οριστηκά ακόμα και την έλευση του Barlow.

Βασικά Metallica αξιζουν τα Live τους. Αν δεν εχεις πάει δεν μπορεις να το ζησεις. Τρομερη ενεργεια πανω στην σκηνη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε εγω προσωπικά δεν περιμένω κάτι τρελό απο τους Metallica. Σιγουρα αυτό το album δεν έχει καμία σχέση με το St.Anger. Απλά θέλω στα album που βγάζουν να υπάρχει μια Α ποιότητα ότι ξέρεις "Ναι είμαστε και εμείς ακόμα εδώ". Πράγμα που πχ οι Iced Earth με το καινουριο τους album έδειξαν οτι πέθαναν οριστηκά ακόμα και την έλευση του Barlow.

Βασικά Metallica αξιζουν τα Live τους. Αν δεν εχεις πάει δεν μπορεις να το ζησεις. Τρομερη ενεργεια πανω στην σκηνη.

δίκιο έχεις,ήσουν και εσυ περσι μαλακάσα?:banging:

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ειχα φάει μια αγκωνια στα δώντια στο Battery και μια μπουνια στην μύτη αλλά εντάξει εκείνη την στιγμη δεν καταλαβαινεις πόνο. Την άλλη μερα φυσουσα την μυτη μου και έβγαινε σκόνη :p και πονουσα τρελα.

Η πλάκα είχε που στην αρχη είχε γεμίσει η σκηνη μπέμπιδες metallaδες. Και μετα το πρωτο μπαμ του Creeping Death εκτοξεύτηκαν πίσω :p

Πάντως δεν δείξαμε αγάπη στους Mastodom ... κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ήμασταν εκεί πέρσυ!! 3 Ιουλίου 2007...Μεγάλες στιγμές.

Ο δίσκος για μένα έχει την ποιότητα την οποία την δίνουν τα πολύ καλά κομμάτια. Φαντάζομαι ότι σε λίγα χρόνια 3-4 τραγούδια από το Death Magnetic θα γίνουν στάνταρ (ίσως και classics) στα live setlists. Φανταστείτε συναυλιακές στιγμές με Judas Kiss, Nightmare Long, That was just your life, End of the Line κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πιστεύω οτι θα παίζουν ολόκληρα τα τραγούδια γιατί είναι τεράστια σε διάρκεια, αλλά θα κάνουν το κολπάκι του Cunning Stunts. Δηλαδή θα παίζουν τα σημεία που αρέσει ο κόσμος από κάθε τραγούδι σαν σε ρεμίξ. Αλλιώς τα live θα γίνουν τρίωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς τα live θα γίνουν τρίωρα.

ΜΑΚΑΡΙ!! ...έτσι κι' αλλιώς πέρσυ ήταν διόμιση ώρες περίπου στη Μαλακάσσα. Δε νομίζω να κάνουν medley σε καινούρια τραγούδια...είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ειδες χθες το setilist που παιξανε θα παθεις πλακα.

01. That Was Just Your Life

02. End Of The Line

03. The Thing That Should Not Be

04. Of Wolf Of Man

05. One

06. Broken, Beat, and Scarred

07. Cyanide

08. Frantic

09. Until It Sleeps

10. Wherever I May Roam

11. For Whom The Bells Tolls

12. The Day That Never Comes

13. Master Of Puppets

14. Blackened

- - - - - - - -

15. Blitzkrieg

16. Jump In The Fire

17. Seek and Destroy

Τώρα αν ακουσεις σε ενα live αυτά, μαζι με Blackened ενώ πριν έχεις ακουσει Master Of Puppets και μετα φέυγεις με Blitzkrieg (αμοκ), συνεχιζεις με Jump In The Fire και κλεινεις με Seek and Destroy... καλά δεν παίζει να το νιωσεις σε άλλο live μιας αλλη μπάντας (γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικο:

Όλα τα έσοδα από τη συναυλία του Βερολίνου θα διατεθούν για τα κέντρα καρδιακών παθήσεων Deutsch Herzzentrum Berlin της πόλης, ενώ τα έσοδα από τη συναυλία του Λονδίνου στην οργάνωση Youth Music, η οποία βοηθάει νέους και παιδιά με έφεση στη μουσική να αναπτύξουν το ταλέντο τους.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο, κυκλοφορει ενα ντοκιμαντερ 'when metallica ruled the world', που δειχνει ολη την ιστορια και μιλανε για πολλα, αλλα δν μπορω να βρω πουθενα υποτιτλους. οποις γνωριζει βρει κατι ας το ριξει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς περίμενα πολλά από ένα συγκρότημα με τόσα χρόνια εμπειρίας και ωριμότητας και αυτοί έβγαλαν δίσκο που θα έβγαζαν 20χρονοι. Είναι βαρετό και ανέμπνευστο, κοπάνημα χωρίς λόγο, χωρίς έμπνευση, χωρίς ουσία, αυτό το κάτι που σε στοιχειώνει απλά δεν υπάρχει. Δίσκος για τζαμάρισμα σε γκαράζ μου φαίνεται και για live, μέχρι εκεί. Είμαι από αυτούς που τους άρεσαν και τα load και reload, ας ήταν heavy rock, τουλάχιστον ήταν heavy. Kαι ας μη τα έσπαγαν συνέχεια με το μετρονόμο στο χέρι, υπήρχαν κομμάτια που σε κόλλαγαν στο τοίχο βλέπε fixxxer. O johnny cash πιο heavy είναι από το death magnetic. Με τη ψυχή ακους μουσική, οχι με μετρονόμους. Νομίζω απλά έκαναν στροφή στους οπαδούς ξανά να μαζέψουν ό,τι έμεινε από το st. anger.

Τουλάχιστον το έβαλαν στο site, πολύ τίμια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

godslayer, προφανώς υπερβολή και συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια. Αλλά μάλλον δεν έχεις ακούσει και johnny cash. Απλά ο cash μου αφήνει ένα γλυκόπικρο συναίσθημα κάθε φορά, πέρα από το περιτύλιγμα της country που απλά είναι εκεί για να χρυσώνει το χάπι. Αλλά αφήνει κάτι.. Το death magnetic μου αφήνει ένα κενό συναίσθημα τύπου wtf/τι ακούω τώρα/γιατί δε το κλείνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.