Jump to content



Death Magnetic - Σχόλια / Απόψεις


Dr.Paneas

Recommended Posts

2493954171db54621d37d9df25d0cacb8229139.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=JeryLp1saKI&fmt=18

Lyrics

Claustrophobic

Crawl out of this skin

Unexplosive

Reach in pull that pin

Fear thy name extermination

Desicrating ...(?) Fire

So we cross that line

Into the crypt

Total eclipse

Suffer onto my apocalypse

Deadly vision

Prophecy reveal

death magnetic

pulling closer steal

fear thy name annihilation

desolating ..? fire

So we cross that line

Into the crypt

total eclipse

suffer onto my apocalypse

My apocalypse... GO!

Crushing metal ...(help?)

Spilling blood, bleeding (?)

Mangled flesh ...(help again?)

Splitting glass, split apart split apart...

(solo kirky solo!)

What makes me drift alittle bit closer

Dead man takes the stiring wheal

What makes me know what time to cross over...

(Help?)

See the end in me!

Claustrophobic

Climb out of his skin

Unexplosive

Reach in pull that pin

Violate Annihilate

Come closer to my eye

Obliterate Exterminate

And ..? tonight

Fear thy name this hell awakens

Destiny in hell of fire

So we cross that line

Into the crypt

Total eclipse

Suffer onto my apocalypse

Tyrant awake in my apocalypse

Demon awake in my apocalypse

Heaven awake in my apocalypse

Suffer forever my apocalypse

Λοιπον καταρχας με ωραια εισαγωγη. Μ'αρεσε, λιγο χαζοχαρουμενο το ριφ αλλα δε βαριεσαι τι να γινει. Ο ρυθμος θυμιζει Dave Mustaine - βλεπω να τους κυνηγαει παλι :p Οι στοιχοι λιγο ότι να ναι ή μου φαίνεται ; Το ρεφραιν δεν μου άρεσε εκτος απο το σημειο που λεει My Apocalypse. Μετα γινετε λιγο βαρετο. Απο το 2ο λεπτο αρχιζει η εκκριση που θυμιζει Kill Em All. Και το σολο ερχετε να θυμισει παλιες καλες thrash εποχες. Γαμωτο δεν το πιστευω ! ! ! Megadeath σε πιο light εκδοση μου θυμιζει. Παντως σιγουρα ειναι come back στα παλια τους, καμια σχεση με St.Anger. Kill em All θυμιζει εκτος απο τα φωνητικα του James. Βεβαια ο ηχος δεν ειναι πια και οτι καλυτερο, ειναι πιο μοντερνος (μεχρι και phaser εφε εχει στο Go η κιθαρα).

Μετα το 3.30 γινετε αρκετα βαρετο. Ισως θα μπορουσαν να βαλουν μια καινουρια ιδεα μεσα.

Αλλα οπως και να εχει.

They are back!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Εγώ ξέρω ότι η μουρμούρα με ότι καινούριο έχουν βγάλει από το Black και μετά πουλάει πολύ στις συζητήσεις (πιο πολύ πιστεύω είναι για να χουμε να λέμε).

Μια χαρά είναι το τραγούδι. Πολύ άμεσο και με γ@μιστερό ριφ. Αν πάω σε κάποιο live και παίξουν αυτό θα χτυπιέμαι σαν σαρδέλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο απ το προηγουμενο σιγουρα :p

Μου εδωσε την αισθηση οτι προσπαθουν πολυ να γυρισουν στο παλιο στυλ -αν τους βγαινει ειναι αλλο θεμα-.

Το σκεφτομαι σε συναυλια -που ο ηχος θα ειναι ιδιος για ολα τα κομματια- και δεν ειναι ασχημο.Το μονο κακο ειναι το πολυ μπλα μπλα και με φωνητικα που κατ εμε δε πολυταιριαζουν στο στυλ.

Οπως και να χει φαινεται να μπαινουν στο σωστο δρομο.:banging::banging:

p.s. Paneas request για σολακια παιζουν??:p

Link to comment
Share on other sites

Thrash ξανά...?

Τι έγινε, ξύπνησαν από τον τάφο οι παλιοί Metallica?

Καλό αυτό βέβαια, αλλά περίμενα περισσότερη ποιότητα + νέες ιδέες.

Ενστάσεις:

1 - Απαράδεκτα drums - απλά. Φαντασία δεν έχει? Γιατί παίζει σαν drum machine από πίσω? Κάνει όλο το track να ακούγεται πιο βαρετό κι από τη βαρεμάρα...Λίγο έλεος εδώ, λες και παίζει καμιά noobομπάντα...

2 - Στίχοι ντάξει, 3 λαλούν. Δε με πολυνοιάζει, απλά είναι γτπκ.

3 - Ωραίο το rifάκι, αν και το επαναλαμβάνουν σε ρυθμό αηδίας. Λίγο περισσότερη φαντασία δε βλάπτει.

Γενικά πάντως, ακούγονται κάπως "ερασιτεχνικά" και τα δύο πρώτα tracks που έχω ακούσει. Αλλά παρόλα αυτά, μου αρέσει που επιστρέφουν στο thrash, θέλω να δω κι άλλες μπάντες να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο που τους αρέσει να ακούγονται έτσι τα drums τους πάντως.... δεν μπορώ να καταλάβω. Ακόμα και τα Load, Reload και Garage Inc. είχαν πάρα πολύ καλό ήχο και παραγωγή.

Τώρα για τους στίχους ...δε νομίζω στο Kill em All να είχαμε ακούσει ποίηση... θυμηθείτε στίχους του Whiplash, Motorbreath, Metal Militia, Hit the Lights κλπ κλπ...τίποτε το ιδιαίτερο...απλά ξεσηκωτικοί....η μουσική του Punk Metal ήταν αυτό που έκανε εντύπωση τότε στο Kill em All

Στίχους ο James έγραψε μόνο στο Ride, Master και Justice και σε 2-3 τραγούδια σε κάθε δίσκο από το Black και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τους στίχους ...δε νομίζω στο Kill em All να είχαμε ακούσει ποιήση... θυμηθείτε στίχους του Whiplash, Motorbreath, Metal Militia, Hit the Lights κλπ κλπ...τίποτε το ιδιαίτερο...απλά ξεσηκωτικοί....η μουσική του Punk Metal ήταν αυτό που έκανε εντύπωση τότε στο Kill em All

Mα εκεί ήταν το ωραίο.Αν θες ποίηση ακούς άλλα πράγματα..

Οι στίχοι τότε ήταν ωμοί,δεν είχαν κάνα βαθύ νόημα,αλλά όπως λες σε ξεσήκωναν!!

Τώρα απλά έγραψαν για να έχει στίχο το τραγούδι,να μην είναι σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

Οι Metallica άλλωστε είχαν μια χαρά στίχο σε Unforgiven I/II, Nothing Else Matters, The Memory Remains, κτλ.

Γουστάρω το βήμα προς το thrash metal ξανά, απλά είναι σα να παίζουν ερασιτέχνες στα αυτιά μου...

Πιστεύω ότι τα "drum-machine" drums παίζουν μεγάλο ρόλο σε αυτό...:/

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι φταει ο τροπος που φτιαχνουν πλεον τα τραγουδια. Μπαινουν σε ενα δωματειο και παιζουν ολοι μαζι μεχρι να βρουν κατι καλο. Αρχικα λεει ειχα 22 τραγουδια και αυτα τα εκοψαν/εραψαν και βγηκαν τα 10 του αλμπουμ. Για μενα αυτο ειναι βλακεια. Μεταλλικα ηταν ο στοιχος του James και η μουσικη που εβγαζε ο James μαζι με τον Ουρλιχ. Τωρα που μπηκαν και οι αλλοι δυο στην συνθεση το πραγμα χαλασε τελειως. Ο Κλιφ ηταν κορυφη ως μουσικος κριμα που πεθανε.

Αληθεια ομως, αρκετος κοσμος, πιστευει οτι κατι πρεπει να γινει με τον ηχο τους. Δηλαδη δεν ακουνε οτι ειναι χαλια τα ντραμς ; Ελπιζω η παραγωγη να μην εχει την ιδια καταληξη με το Justice (κιθαρα πολυ δυνατα).

Το καλο ειναι, για μενα, που δεν ειναι ενα ακομα St.Anger. Τουλαχιστον δεν εχει καμια σχεση με αυτο. Θα δουμε στις 12 Σεπτεμβριου τι θα παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Για τον "ξερό" ήχο του Justice είχαν εξηγήσει και οι ίδιοι νομίζω ...οφείλεται στο επίτηδες χαμηλωμένο μπάσο (εως και ανύπαρκτο) για να τιμήσουν τον Cliff...τα drums μου άρεσαν απίστευτα στο Justice, ίσως λόγω τεχνικής (Shortest Straw, Dyers Eve)

Link to comment
Share on other sites

αναθεμα και αν γινεται τοσος ντορος για αλλη μπαντα(μην πω μονο για την μαντονα γινεται χαχα) οταν βγαζει αλμπουμ!!

Πηγαινοντας τωρα σε μια αναλυση αυτης της μπαντας ξεκιναμε με: kill 'em all αμουστακα παιδακια κτλ κτλ ξεκα****** αλλα τι ειναι αυτα τα παιδακια που φερνουν αυτο το διαφορετικο ειδος οεο???

ride the lightning η thrasia συνεχιζεται αλλα οοοpps!!! fade to black?? μπαλαντα?? μμ..ξινισε λιγο τους σκληροπυρηνικους τοτε..

master of puppets "το απολυτο thrash" αλλα κ εδω μπαλαντα

η συνεχεια ειναι γνωστη... εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ανεκαθεν αυτη η μπαντα αλλαζε σε καθε αλμπουμ. Το οτι ξεκινησαν με thrash δν σημαινει οτι πρεπει να παλουκοθουν εκει! εγω ειμαι slayerας και την τελευταια δεκαετια οι slayer συνεχιζουν βεβαια να μην το πανε στο rock αλλα τι να το κανω οταν ακουω καραβανες να χτυπανε????

η να πω για τους maiden οπου απο αρχοντες του nwobhm καταντησαν να κανουν copy paste τον εαυτο τους για να μην χασουν το στανταρ πελατη τους(ο κλασσικος μεταλλας με την μπλουζιτσα και τις δισολιες).

Τελειωνω λεγοντας οτι ναι, ξενερωσα με load..... αλλα απο την αλλη χαλαλι τους γιατι εκαναν αυτο που ηθελαν(και με κομμενα μαλλια στην ριζουπολη καλα το πηγαν το master of puppets) και αυτο δν ξερω κατα ποσο δειχνει οτι ειναι λεφταλικα!!!!

απλα σκεφτητε ποιες μπαντες μας τα εχουν κανει ΝΑ με τα live album τους!! αυτοι το κανουν για πασατεμπο οχι για λεφτα.!!! ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΚΑΙ ΔΕΧΤΗΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΑL/ROCK ΠΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ LOVE METAL ΜΕΧΡΙ GRINDCORE!!! HAILS :banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.