Jump to content



Ανέβασμα Website


saradis1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω ρε παιδιά μερικές απορίες.

Έστω οτι έχουμε μια σελίδα γραμμένη σε php. Έστω και οτι έχουμε και έναν server με αγορασμένη static ip και λειτουργικό linux-ubuntu και θέλουμε σε αυτόν τον server να φιλοξενήσουμε και να ανεβάσουμε την σελίδα.

1) Τι θα πρέπει να έχει εγκατεστημένο απο software ο υπολογιστής?

2) επειδή ειμαι λίγο noob :baby: σε αυτά, μετά η διαδικασία ειναι να αγοράσεις το domain name και μετά τι? :boxed:

Σόρυ για τις απλές ερωτήσεις αλλα....να μαθαίνουμε και εμείς. όχι μόνο να τα ξέρετε εσεις...:dots:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ubuntu έχει ένα πακέτο software για να το μετατρέψεις σε lamp server (linux-apache-mysql-php)... την εγκατάσταση την κάνεις με δυο τρόπους, είτε με το apt-get εγκαθιστώντας ξεχωριστά το apache, mysql και php είτε από το Synaptics... Κάν'το απ'το Synaptics -> Edit -> Mark Packages by Task -> LAMP Server... Δες και εδώ...

Τέλος θα χρειαστείς και ένα πρόγραμμα για administration με web interface... ένα καλό είναι το webmin (apt-get install webmin)...

Αν θες τις τελευταίες εκδόσεις θα πρέπει να κατεβάσεις τα binaries και να τα κάνεις μόνος σου compile, διαφορετικά ακοκούθησε τον παραπάνω τρόπο καθώς είναι πιο εύκολος και έχει σεταρισμένα τα configuration files από μόνο του έτσι ώστε να συνεργάζεται ο apache με την php και την mysql...

Link to comment
Share on other sites

Το ubuntu έχει ένα πακέτο software για να το μετατρέψεις σε lamp server (linux-apache-mysql-php)... την εγκατάσταση την κάνεις με δυο τρόπους, είτε με το apt-get εγκαθιστώντας ξεχωριστά το apache, mysql και php είτε από το Synaptics... Κάν'το απ'το Synaptics -> Edit -> Mark Packages by Task -> LAMP Server... Δες και εδώ...

Τέλος θα χρειαστείς και ένα πρόγραμμα για administration με web interface... ένα καλό είναι το webmin (apt-get install webmin)...

Αν θες τις τελευταίες εκδόσεις θα πρέπει να κατεβάσεις τα binaries και να τα κάνεις μόνος σου compile, διαφορετικά ακοκούθησε τον παραπάνω τρόπο καθώς είναι πιο εύκολος και έχει σεταρισμένα τα configuration files από μόνο του έτσι ώστε να συνεργάζεται ο apache με την php και την mysql...

ευχαριστώ πολύ. θα δοκιμάσω και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το ubuntu έχει ένα πακέτο software για να το μετατρέψεις σε lamp server (linux-apache-mysql-php)... την εγκατάσταση την κάνεις με δυο τρόπους, είτε με το apt-get εγκαθιστώντας ξεχωριστά το apache, mysql και php είτε από το Synaptics... Κάν'το απ'το Synaptics -> Edit -> Mark Packages by Task -> LAMP Server... Δες και εδώ...

Τέλος θα χρειαστείς και ένα πρόγραμμα για administration με web interface... ένα καλό είναι το webmin (apt-get install webmin)...

Αν θες τις τελευταίες εκδόσεις θα πρέπει να κατεβάσεις τα binaries και να τα κάνεις μόνος σου compile, διαφορετικά ακοκούθησε τον παραπάνω τρόπο καθώς είναι πιο εύκολος και έχει σεταρισμένα τα configuration files από μόνο του έτσι ώστε να συνεργάζεται ο apache με την php και την mysql...

λοιπόν φίλε μου, πήγα στο synaptic package manager . πήγα στο lamp server και μου εγκατέστησε mysql-server (έκδοση 5.0.51a-3ubuntu5.1) ,mysql-server-5.0 (έκδοση 5.0.51a-3ubuntu5.1) ,php5-mysql (έκδοση 5.2.4-2ubuntu5.3) . apache κ.λ.π τα είχα εγκαταστήσει πιο νωρίς. το webmin όμως δεν μου το βρίσκει που έκανα αναζήτηση. επίσης το link που μου έδωσες δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

χεχε... έκοψε/λογόκρινε το φίλτρο του forum το domain επειδή περιέχει το "pen is"...

το λινκ είναι αυτο

http://open ises.wiki.sourceforge.net/Installing+the+Ubuntu+Lamp+Package+-+Page+1

απλά ένωσε το "open" με το "ises"...

Για το webmin δες εδώ...

Link to comment
Share on other sites

χεχε... έκοψε/λογόκρινε το φίλτρο του forum το domain επειδή περιέχει το "pen is"...

το λινκ είναι αυτο

http://open ises.wiki.sourceforge.net/Installing+the+Ubuntu+Lamp+Package+-+Page+1

απλά ένωσε το "open" με το "ises"...

Για το webmin δες εδώ...

χαχαχα. οκ. πολύ καλές οι οδηγίες. θα το δοκιμάσω αυριο και θα σας πω. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.