Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις (SportsLab)


astrolabos

Recommended Posts

Είχε γίνει λάθος όταν κατατέθηκαν τα χαρτιά στο πρωτοδικείο για την αναγνώριση του Συνδέσμου, διαπιστώθηκε εκ των υστέρων και δεν είναι ότι πιο εύκολο -όσον αφορά στο τρέξιμο- να αλλάξεις την ονομασία, οπότε έμεινε ως έχει. Στα κείμενα μέσα, όταν χρησιμοποιείται το "τσ" αντί του "σ", γίνεται εκ παραδρομής. Λογικά, δε θα βρεις πρόσφατο άρθρο είτε στο σάιτ, είτε στο φόρουμ, που να λέει "Μπαρτσελόνα" αντί για "Μπαρσελόνα". Τουλάχιστον όχι από τους συχνούς θαμώνες.

Αν επιμένεις, όμως, ότι κάνω λάθος, σε παραπέμπω και εδώ:

http://www.omniglot.com/writing/catalan.htm

http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20090527140954AAxM2D8

Ελπίζω να σε κάλυψα.

ΥΓ Τη Wikipedia δεν την πολυεξετάζω. Τη χρησιμοποιώ σε εργασίες, μεν, αλλά μόνο για να χρησιμοποιήσω τις πηγές, κι όχι το κείμενό της αυτό καθ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά... δεν αντέχω, αλλά θα ποστάρω!

Χωρίς να είμαι βάζελος/μακρυά από εμάς αυτά ("γριά" είμαι :D), οι γαύροι μόνο να ξεκατινιάζουν ξέρουν. Μιλάνε για τον Δαλούκα, όταν την τελευταία 15ετία έχουν πάρει 10άδες πέναλτυ από πατινάζ και 11 πρωταθλήματα από "κουτόχορτο" (από αυτό που μας πουλάνε :p).

Τα δικά τους κατορθώματα δεν τα θυμούνται (aka juventus/manchester united/makabi haifa style) όταν αυτές ήταν και στα μετριότατά τους, αλλά σχολιάζουν αμέσως την 5άρα που έφαγε ο Παναθηναϊκός από την πιο φορμαρισμένη ποδοσφαιρική ομάδα του πλανήτη.

Ωραίοι είναι... επειδή όμως εγώ την "κόβω" τη δουλειά, όταν θα φάνε καμιά 3άρα από τις βαζέλες (όπως τους χαρακτηρίζουν), σε ποιον Δαλούκα θα τα ρίξουν δεν ξέρω. Και για αυτούς που "δεν καταλαβαίνουν", θα τα πω πιο απλά: Είπε ο γάιδαρος, τον πετεινό κεφάλα.

Πολύ μελό και διπροσωπία πέφτει στο ελληνικό ποδόσφαιρο... και μετά μας ενοχλεί η Πάττυ. :hehe:

Υγ: Πραγματικά no offence στους γαύρους, αλλά ελληνικές ομάδες που τρώγονται μεταξύ τους, μόνο ομάδες δεν λέγονται. Αυτή η μιζέρια πρέπει κάποτε να σταματήσει (έστω ακόμα κι όταν παίζουνε αντίπαλες ομάδες ελληνικές, με αυτές του εξωτερικού).

Αυτά από εμένα... χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν (ξαναλέω). :flower::)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν, και επειδή έγιναν διάφορα τις τελευταίες μέρες στον ελληνικό αθλητισμό, προειδοποιώ ότι όποιος ξεφύγει από το κλίμα συζητήσεων εντός του Λάμπη, και κινηθεί σε επίπεδο καφενείου και πιο κάτω, έχει αυτόματα κάρτα και thread ban μιας εβδομάδας.

Ευχαριστώ για την κατανόηση :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καφενείο σήμερα η άμυνα και το κέντρο του ΠΑΟ....επηρεασμένοι ή όχι από το 5-1 στη Βαρκελώνη? δε ξέρω.....εγώ ξέρω οτι είναι καφενείο ακόμα και απέναντι σε παίκτες επιπέδου Καβάλας.

Καντέ Βύντρα και Μπουμσονγκ σε άλλο πλανήτη...ευτυχώς υπάρχει και ο Μαρίνος και μαζεύει τα κραυγαλέα.....ο Σίλβα ο αόρατος άνθρωπος αντί ο αόρατος τοίχος......Καραγκούνης πλέον ας πάει για σύνταξη....φτάνει πια....ούτε οι τούμπες δεν έχουν φρεσκάδα.

Πάλι καλά που υπάρχει ένας Νίνης και ένας Σισέ και δε κλείνω την τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο Μπάγεβιτς βρίσκεται όλο και πιο κοντά στην βαζέλα...

Δεν υπάρχει ούτε μια στι δις να έρθει ο μπάγεβιτς στον παο.

Για το αποψινό τι να πει κανείς; Το ότι προσπαθούν να μας πείσουν ότι ο ζιλμπέρτο κάνει για στόπερ ή την αλαγή του νόπλια μ ετην καραγκούνα;

Αα και ο Τζόρβας πολύ ντεφορμέ. Ίσως ο πάγκος τον στρώσει λιγουλάκι και να μπει ο Καρνέζης.

Link to comment
Share on other sites

Το σημερινό ήταν λάθος του Νιόπλια και της διοίκησης που επιμένει να αφήνει την ομάδα χωρίς 2 ποιοτικόύς παίκτες στην άμυνα και χωρίς έναν παικταρά στο κέντρο.

Ο Τζόρβας δικαιούται να κάνει και αυτός λάθος. Ναι δεν είναι όπως ήταν παλιότερα αλλά για ένα λάθος μη λέμε οτι θέλει και πάγκο.

Ο Νιόπλιας τώρα μου βάζει μέσα τον Καραγκούνη που κανονικά πάει για απόσυρση και μου βγάζει τον καλύτερο μακράν παίκτη Garcia.......Ζιλμπέρτο στόπερ......απέναντι σε Ndoye?......Σαν να βλέπω το λαγό με τη χελώνα.

Παρότι σε κακή βραδιά ο Νίνης δεν έπρεπε να βγει....μπορούσε να κάνει μια καλή πάσα στο Σισέ και όχι αυτές τις γιόμες από τον Σαριέγκι και τον Κατσουράνη στο μισό γήπεδο....

τι να πω ρε...τόσο άσχετοι είναι που δε τα βλέπουν?

Link to comment
Share on other sites

Το σημερινό ήταν λάθος του Νιόπλια και της διοίκησης που επιμένει να αφήνει την ομάδα χωρίς 2 ποιοτικόύς παίκτες στην άμυνα και χωρίς έναν παικταρά στο κέντρο.

Ο Τζόρβας δικαιούται να κάνει και αυτός λάθος. Ναι δεν είναι όπως ήταν παλιότερα αλλά για ένα λάθος μη λέμε οτι θέλει και πάγκο.

Ο Νιόπλιας τώρα μου βάζει μέσα τον Καραγκούνη που κανονικά πάει για απόσυρση και μου βγάζει τον καλύτερο μακράν παίκτη Garcia.......Ζιλμπέρτο στόπερ......απέναντι σε Ndoye?......Σαν να βλέπω το λαγό με τη χελώνα.

Παρότι σε κακή βραδιά ο Νίνης δεν έπρεπε να βγει....μπορούσε να κάνει μια καλή πάσα στο Σισέ και όχι αυτές τις γιόμες από τον Σαριέγκι και τον Κατσουράνη στο μισό γήπεδο....

τι να πω ρε...τόσο άσχετοι είναι που δε τα βλέπουν?

Συμφωνω 1000% Οταν εχεις παικτες που εχουν μια ποιοτητα δεν τους βγαζεις επειδη δεν σου εβγαλαν το γκολ σε 45 λεπτα. Εδω χτες ολοκληρος Ιμπραιμοβιτς και περπατουσε στο γηπεδο αλλα δεν χαλασε κανεναν το γκολ που εβαλε. Λιγο μυαλο δεν βλαπτει.

Link to comment
Share on other sites

ο Τζόρβας ήταν τραγικός. Δεν έκανε μόνο ένα λάθος. Και το φάουλ που έφαγε πάλι λάθος ήταν, είτε το λες λάθος στήσιμο του τείχους είτε λάθος τοποθέτηση. Στο πρώτο γκολ, τέτοιες εξόδους δεν κάνουν ούτε στο ερασιτεχνικό. Καλύτερα να είχε κάτσει κάτω από τα δοκάρια. Όταν είδα τον Εντόυ να σουτάρει λέω οκ, σιγά, μέχρι που κατάλαβα ότι ο Τζόρβας είχε βγει μέχρι εκεί!

Τεσπα, όπως και να ακουστεί, δεν πρόκειται να δω αγώνα του ΠΑΟ, μέχρι να ακούσω ότι έχει αλλάξει κάτι. Έχω σιχαθεί να μου χαλάει η βραδυά-μέρα επειδή είτε κάποιοι δεν καταλαβαίνουν που παίζουν, είτε δεν έχουν κίνητρο είτε δεν ξέρω και γω τι...

Και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν βλέπεις μπάλα ρε παιδί μου. Βλέπεις κάποια πτώματα χωρίς καμία όρεξη να παίξουν που μόνο ομάδα δεν σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έσπασε το τοίχος ο Νίνης, η μπάλα πέρασε ξυστά δίπλα από το τοίχος και με το φάλτσο που είχε πέρασε επίσης ξυστά από άλλον έναν αμυντικό με αποτέλεσμα να τη χάσει ο Τζόρβας. Από την κανονική λήψη δε φάνηκε αυτό, έπρεπε να δείξουν επανάληψη από κάμερα πίσω από το τέρμα για να φανεί η τροχιά της μπάλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο, ναι έφταιγε και ο Τζόρβας αλλά αιφνιδιάστηκε γιατί ο Νίνης βλακωδώς "έσπασε" το τοίχος και πέρασε η μπάλα.

Το 1ο δεν το συζητάω, ήταν Εγκληματικό.

Το έβλεπα εκείνη την στιγμή το ματς μαζί με τον πατέρα μου που είναι Παναθηναϊκός. Πριν εκτελεστεί το φάουλ ο σκηνοθέτης γυρνάει στην κάμερα πίσω από το τέρμα. Υπάρχουν 4 παίχτες στο τοίχος και η αριστερή πλευρά του Τζόρβα είναι τελείως ακάλυπτη. Βλέπεις ξεκάθαρα ότι το τοίχος καλύπτει ΜΟΝΟ την δεξιά πλευρά. Ένας παίχτης του Παναθηναϊκού - δεν θυμάμαι ποιος - κάνει κίνηση να μπει ως πέμπτος στο τοίχος. Ο Τζόρβας του φωνάζει και του κάνει νόημα να απομακρυνθεί από αυτό. Εκείνη την στιγμή και βλέποντας με την κάμερα πίσω από το τέρμα πόσο μεγάλο κενό υπάρχει για να εκμεταλλευτεί ο παίχτης που θα βαρέσει το φάουλ γυρνάω και λέω στον πατέρα μου "Ο βλάκας έδιωξε τον παίκτη και άφησε όλη την αριστερή πλευρά του τέρματος εκτεθειμένη. Αυτό πάει απευθείας μέσα στην αριστερή του πλευρά".

Δεν φταίει ο Νίνης στο φάουλ. Πολλοί παίκτες ενστικτωδώς γυρνάνε στα πλάγια το σώμα τους όταν πηδάνε. Ο Τζόρβας επέλεξε να έχει μικρό τοίχος 4 παικτών σίγουρος ότι ελέγχει την γωνιά του. Αντί για αυτό το τρώει καθιστός. Σε λίγο καιρό θα ακούει ποιο πολλά Γαλλικά από ότι άκουγε ο Γκαλίνοβιτς.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.