Jump to content



Γνώμες για dslr Sony A100


Recommended Posts

Ας πω και γω τιποτις...

Πέτυχα μια καταπληκτική (από αποψη τιμής) προσφορά και σκέφτομαι να την χτυπήσω. Πρόκειται για την A100 μαζί με τους 18-70 και 70-300 στην τιμή των 400€.

Να σημειώσω ότι αν και θα αγοραστεί (αν το αποφασίσω τελικά) από ιδιώτη θα είναι στο κουτί της τελείως αμεταχείριστη (το έχω επιβεβαιώσει αυτό)

Aν δεν κανω λαθος εβγαλες καποιες φωτος στο προσφατο event στα μουλτιραμα με την μηχανη του dubber!!

Σε χαλασε κατι πανω της????Γιατι ντε και καλα η μεταχειρισμενη που κοιτας πρεπει να ειναι "παρθενα" στο κουτι της??

Δεν λεω να ειναι ντε και καλα 1000-ο-μαμημενη αλλα για μεταχειρισμενη κοιτας σε λαθος μερια ...πιστευω.

Και αφού άνοιξα θέμα να κάνω και άλλη μια ερώτηση. Υπάρει πουθενά ανταπτοράκι που να δέχεται SD και να βγάζει CF και να μπορεί να μπει στην μηχανή; Κάτι σαν αυτό που δίνει η SONY δηλαδή, που παιρνει Mem Stick και βγάζει CF

Ειδα διάφορα στο skroutz αλλά δεν ηταν για να μπαίνουν στη μηχανή

κατι τετοιο??

Aπο καν΄να ebay ή αλλο μαγαζι του εξωτερικου.Εδω λιγο δυσκολο να βρεις.(δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια)

Παράκληση: Να μείνουμε στο θέμα και να μην γραφτούν απαντήσεις του στυλ "Καλύτερα πάρε την τάδε κλπ"

Έχω ψάξει και έχω δει τι γίνεται οπότε δεν έχει νόημα ;)

θεωρητικα με βαση αυτο δεν θα επρεπε να ποσταρω ..αλλα what the heck...ειπα να σπαμμαρω σημερις.

(κοιτα κατι αλλο.Με την ελευση των nikon d90 ,canon 50d θα μοσχοπωληθουν κατι d80,40d ..να μην αναφερθω στις μικροτερες/παλιοτερες που τις δινουν πιο φτηνα και απο compact)

Link to comment
Share on other sites

1)Η συγκεκριμένη δεν είναι μεταχειρισμένη, βρίσκεται κλεισμένη στο κουτί της με τις ζελατίνες της. Ομολογουμένως στην D50 δεν με χάλασε τίποτα απολύτως. Αν υπήρχε μια άνεση παραπάνω θα πήγαινα με κλειστά μάτια άυριο κιόλας σε D60 18-55 και 18-135 ή Sigma 18-200. Όμως για την ώρα όλα τα παραπάνω μαζί με ένα φλας ανεβάζουν αρκετά το κόστος.

2)Aυτό ακριβώς εννοούσα :p

3)Έχω αρχίσει να κλίνω στο να περιμένω ακόμη λίγο μέχρι να γίνει αυτό που λες, να πέσουν οι τιμές στα υπάρχοντα μοντέλα της nikon (ειδικά της d60 που την έχω χρησιμοποιήσει και με βόλεψε πάρα πολύ)

Thanx for posting anyway :T:

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε δεν μπορω να σε βοηθησω απολυτα καθως οι μηχανες που εχω τελευταια και "παιζω"ειναι η D700 και η D3.

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως με τα τελευταια μοντελα της φαινεται ποσο καλα τα πηγαινει στα αφλασα και ποσο λιγο θορυβο εως και καθολου μπορεις να βγαλεις φωτο ακομα και με 1600-2000 iso. Λογικα και στην D60 που κοιτας φανταζομαι οτι θα παιρνεις μια χαρα εικονες και θα σε καλυψει.

+οτι με τους φακους που υπαρχουν εισαι πιο ανετος

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε δεν μπορω να σε βοηθησω απολυτα καθως οι μηχανες που εχω τελευταια και "παιζω"ειναι η D700 και η D3.

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως με τα τελευταια μοντελα της φαινεται ποσο καλα τα πηγαινει στα αφλασα και ποσο λιγο θορυβο εως και καθολου μπορεις να βγαλεις φωτο ακομα και με 1600-2000 iso. Λογικα και στην D60 που κοιτας φανταζομαι οτι θα παιρνεις μια χαρα εικονες και θα σε καλυψει.

+οτι με τους φακους που υπαρχουν εισαι πιο ανετος

Μου 'πεσαν τα σαγόνια! Μάλλον επαγγελματίας είσαι, ε; Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Οι 2 μηχανές που έχεις έχουν πολύ καλύτερο αισθητήρα από τη δικιά μου D200, πόσο μάλλον από τη D60. Μη συγκρίνεις το θόρυβο μεταξύ τους. Έχεις pm.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα και στην D60 που κοιτας φανταζομαι οτι θα παιρνεις μια χαρα εικονες και θα σε καλυψει.

+οτι με τους φακους που υπαρχουν εισαι πιο ανετος

Aν δεν απατωμαι..και η d60 οπως και η d40(x) δεν εχουν το μηχανισμο για το autofocus.

Οποτε αν δεν το εχει η μηχανη..τοτε bye bye autofocus.

Προσφατα ανακαλυψα οτι ενας συνηθες φακος που δεν εχει το μηχανισμο ειναι o sigma 70-300mm f4-5,6 APO dg .

Kαι υπαρχουν και αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε δεν μπορω να σε βοηθησω απολυτα καθως οι μηχανες που εχω τελευταια και "παιζω"ειναι η D700 και η D3.

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως με τα τελευταια μοντελα της φαινεται ποσο καλα τα πηγαινει στα αφλασα και ποσο λιγο θορυβο εως και καθολου μπορεις να βγαλεις φωτο ακομα και με 1600-2000 iso. Λογικα και στην D60 που κοιτας φανταζομαι οτι θα παιρνεις μια χαρα εικονες και θα σε καλυψει.

+οτι με τους φακους που υπαρχουν εισαι πιο ανετος

Louris μπορείς να μας δείξεις μερικά δείγματά σου από D700 και D3 άφλασα για να καταλάβουμε όλοι τη διαφορά ποιότητας?

Link to comment
Share on other sites

off topic: 2 φορές ψώνισα τηλεφωνικά, τους έβαλα τα λεφτά στην τράπεζα, την ίδια μέρα τα στείλανε.

στην 1η παραγγελία, κάθε φορά που έπαιρνα τηλέφωνο, η τιμή όλο και έπεφτε. το φλας ήρθε μετά από 10 μέρες όπως μου είχαν πει, και με πηραν τηλέφωνο αν όντως ισχύει η παραγγελία.

στη 2η [αραγγελία, ο φακός ίσως και να παραδόθηκε σε λιγότερο από 24 ωρες στην επαρχία, με τηλεφωνική παραγγελία και κατάθεση στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως full εξυπηρετικοί και καλοί στις τιμές τους. Έχω πάρει 3 φακούς, ένα flash και ένα battery grip από εκεί και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Το θέμα πάει σαν το αρνί για σφαγή.

Link to comment
Share on other sites

Το Adorama ειναι αλιθια οτι θέλει λίγο προσοχή , και εγω ειχα παραγγείλει ενα φακό για να εθει στην Ευβοια , έβαλα τα λεφτά, μου τον έστειλαν, και οταν τον άνοιξα και τον κοίταξα προσεχτικά ειδα σκόνες ανάμεσα στα κρύσταλλα:rant:

Ψαχνοντας μεσα στο κουτι βρίσκω ξεχασμένο το χαρτί της "εγγύησης" που ειχαν δώσει στον αρχικό αγοραστή, 1 χρόνο πριν!!!

Παίρνω τηλ και τους τα χωνω... αφου μου ζήτησαν συγνώμη γιατι έστειλαν "κατα λάθος" μεταχειρισμένο μου είπαν να τον στείλω πίσω για να μου ξανα στείλουν ενα καινούριο:hm:

Τελικά πήγα ο ίδιος απο το μαγαζί για να ελέγξω την κατάσταση του απο κοντά.

Εχω ακούσει παρόμοια περιστατικά στο dpgr , οπότε οταν θέλω να πάρω κατι απο εκει, φροντίζω να παω ο ιδιος και ελέγχω εξονυχιστικά το αντικείμενο που θα αγοράσω.

Πιστεύω οτι εαν εισαι υποψιασμένος, οι αγορές απο το Adorama "συμφέρουν"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.