Jump to content



Aγορα ups η κραταω την μπριζα ασφαλείας?


jon

Recommended Posts

Εχω MGE Pulsar CL5 5 outlets...

Εκανα καλη αναβαθμηση και δεν θελω να δω να τα τιναζει με την δεη ...

Τι προτεινετε?

Βασικα χρειαζομαι κατι επιπλεον για την προστασια απο την δεη?

post-3214-1416073657,3774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αυτα τα πολυμπριζα προσφερουν υπηρεσιες μονο στην περιπτωση των υπερτασεων.Στις αυξομειωσεις της τασης δεν σου προσφερουν τιποτα.Εχω κι εγω πολυμπριζο ασφαλειας και καθε φορα που εχω καμια πτωση τασης ή διακοπη ο υπολογιστης κλεινει και αναβει.Καλο ειναι λοιπον να προσανατολιστείς σε ενα καλο UPS

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλό είναι να κάνεις συνδιασμό σταθεροποιητή και ups.

Το μεν σε προστατεύει από υπέρταση και κεραυνούς, και το δε από απώλεια ρεύματος.

Πάντως για την ερώτησή σου, φυσικά και είναι προτιμότερο το πολύπριζο ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλό είναι να κάνεις συνδιασμό σταθεροποιητή και ups.

Το μεν σε προστατεύει από υπέρταση και κεραυνούς, και το δε από απώλεια ρεύματος.

Πάντως για την ερώτησή σου, φυσικά και είναι προτιμότερο το πολύπριζο ασφαλείας.

Γενικά :

Για κεραυνούς --> Αντι-κεραυνική προστασία στον πίνακα

UPS με AVR (σημαντικό ποσοστό που διαθέτει) --> Πτώση Τάσης, Spikes, Θόρυβος, Διακοπή Ρεύματος

Σταθεροποιητής --> AVR

Πολύμπριζο Ασφαλείας --> Φιλτραρισμα (ψευτό-, σε αρκετές περιπτώσεις) & προστασία από spikes...

Έχει αναφερθεί παλιότερα ότι θα πρέπει να αποφεύγεται σταθεροποιητής μαζί με UPS...με μία απλή αναζήτηση στο φόρουμ αλλά και στα Knowledge Bases των γνωστών εταιριών μπορεί να διαπιστωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.