Jump to content



Εσπασε η eheim 600...


gio7

Recommended Posts

Ειχα την http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_39&products_id=39

εδω κ 2 χρονια η οποια πριν λιγο καιρο ραγισε....ειχα καιρο να ανοιξω το pc...ανοιξα Ups κ.τ.λ k στον ελεγχο πριν ανοιξω το pc διαπιστωσα οτι την ταπα του τανκ-αντλιας δεν μπορουσα να την ανοιξω με τιποτα κ παρατηρησα οτι εχει ραγισει το τανκκ ειχε "δακρυσει".....Δεν ξερω τι το προκαλεσε....

Το θεμα ειναι υπαρχει κατι αλλο αντιστοιχο-εναλλακτικο ή να παω στην ιδια (εχει βγει νεα revision) ειτε στην 600αρα ειτε στην 1000αρα....Εχω 2 block eleven(για τον 6850 κ Χ1900xt),διπλο ψυγειο...οι σωληνες νομιζω ειναι 1/2 ιντσα εσωτερικη διαμετρο.....

Υ.Γ Επειδη το ραγισμα ειναι σχετικα ψηλα στο τανκ...σκεφτομουν να δοκιμασω να βαλω λιγο σιλικονη κ να χαμηλωσω την σταθμη νερου....Η σταθμη του νερου που θα βαλω στο τανκ πρεπει να ειναι υψηλοτερη απο τη σταθμη ειοδου του νερου στο τανκ ή δεν εχει σημασια?:whip:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Αν το νερό πέφτει από ψηλότερα, θα κάνει αναταράξεις, οπότε θα έχεις φυσαλίδες, αλλά αν έχει κάνα πλακάκι μέσα στο tank κοντά στην είσοδο της αντλίας για να μην τραβάει αέρα, τότε θα είσαι οκ...

Μάλλον κάνει το χλωροφόρμιο...πήγαινε στο φαρμακείο μαζί με το tank, και πες ότι θες να το κολλήσεις με χλωροφόρμιο και να στο φτιάξει αυτός αν γίνεται γιατί είναι επικίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχει σπασει επειδη ειχα σφηξει πολυ το ρακορ!το κολλησα με αρκετες στρωσεις super attak (στο μικρο μπλε σωληναριο 3g) και ειναι μια χαρα!Βαλε απο πανω ωστε να κανει μια αναγλυφη στρωση και θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχει σπασει επειδη ειχα σφηξει πολυ το ρακορ!το κολλησα με αρκετες στρωσεις super attak (στο μικρο μπλε σωληναριο 3g) και ειναι μια χαρα!Βαλε απο πανω ωστε να κανει μια αναγλυφη στρωση και θα εισαι μια χαρα!

κ που την βρισκουμε την super attack?εχεις κανα λινκ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι βαλε αυτη κανει εχω το ιδιο τανκ ,μου ραγισε στα ρακορ και το περασα με την epoxy τις Bison και ειναι μια χαρα απλα περνα αρκετες στρωσεις και να το αφηνεις να στεγνωνει καλα .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ξεθαβω το θεμα που ειχα ανοιξει...μιας κ λεω να αλλαξω την παραπανω αντλια-τανκ...

εν αναμονης της 5670 θα αλλαξω λιγο την διαταξη του συστηματος μου..θα αφησω την καρτα γραφικων με την στοκ ψυκτρα κ θα εχω μόνο ενα μπλοκ στην cpu(6750@2.8)...(τανκ/αντλια->ψυγειο->cpu..)

με μια γρηγορη ματια ελεγα να παω σε αυτη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700494&u=THERMALTAKE-CL-W0103-AQUABAY-M5

απο αποδοση νομιζω θα ειμαι οκ αλλα με ενδιαφερει πολυ κ το θεμα θορυβου(το pc παιζει κ το ρολο htpc)...τι γνωμη εχετε?

επισης σχετικα με τις διαστασεις ρακορ κ.τ.λ..οι σωληνες που χρησιμοποιω τωρα ειναι 1/2 εσ.διαμετρο...το σπειρωμα τον ρακορ της αντλιας που εχω τωρα πρεπει να ειναι 1/4,οπως κ στο block toy eleven στη cpu.....στα specs της Μ5 αναφερει για 1/4 κ 3/8...θα χρειαστω αλλο σωληνα,αλλα ρακορ..κ τα 2???

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία, επειδή την είχα παλαιότερα, θα σε βολέψει μια χαρά. Είναι αθόρυβη και η παροχή της (500 l/h) είναι πολύ καλή για τα components που αναφέρεις.

Το σετ Μ5 έχει έτοιμα ρακόρ εισόδου και εξόδου για σωλήνα ID 10mm / OD 13mm. Επομένως πρέπει να πάρεις τέτοια σωλήνα και όλα γενικά τα ρακόρ σου σε ψυγείο και waterblock να φροντίσεις ώστε να προσαρμόζονται στο σωλήνα αυτό των 13/10.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα νεα οσον αφορα στο θορυβο λοιπον..αλλα με "χαλασε" η διαφορα στα ρακορ που αναφερεις..

αν αφησω τον σωληνα που ηδη εχω(1/2 εσωτ.διαμ.) στο ψυγειο->cpu κ παρω καινουργιο σωληνα 10mm για αντλια->ψυγειο και cpu->αντλια για να μην αλλαζω ρακορ και για λιγοτερο κοπο κ.τ.λ ,θα μπορω να "ενωσω" τον 10αρι σωληνα με τα υπαρχοντα ρακορ του ψυγειου κ cpu?

θα εχω υπαρκτο προβλημα με την ροη λογω χρησης διαφορετικης διαμετρου σωληνα?

η να παω να παρω,αν βρω εδω στο νησι, νεα ρακορ 1/4(6.3mm) σε 3/8(10mm) κ να ξεμπερδευω...?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι, αφού τα υπάρχοντα ρακόρ ήταν για σωλήνα ID 13mm, δεν μπορούν να προσαρμοστούν σε σωλήνα ID 10mm, παρά μόνο αν προηγηθεί "αντάπτορας" αυτής της μορφής:

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p4768_PrimoChill-Reducing-socket-13mm-to-10mm--1-2--to-3-8---black.html

Τώρα η παροχή δεν αλλάζει με τη διαφορά στην εσωτερική διάμετρο της σωλήνας, αλλάζει όμως η ταχύτητα του υγρού. Νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά καλά είναι να είναι ίδια η σωλήνωση παντού. Άλλωστε η διάμετρος 13/10 έχω διαβάσει ότι είναι η πλέον αποδοτική.

Καλύτερα να πάρεις νέα ρακόρ G1/4 σε 13/10 (με clamps ή όχι) και να ξεμπερδεύεις, γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν οι αντάπτορες στην Ελλάδα. Κάποιος πόσταρε προχθές ότι βρίσκεις σε είδη κηπουρικής αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι, αφού τα υπάρχοντα ρακόρ ήταν για σωλήνα ID 13mm, δεν μπορούν να προσαρμοστούν σε σωλήνα ID 10mm,

ελεγα μηπως με λιγο ζορι καταφερω να συνδεσω τον 3/8 σωληνα στα 1/2 ρακορ που εχω..

Τώρα η παροχή δεν αλλάζει με τη διαφορά στην εσωτερική διάμετρο της σωλήνας, αλλάζει όμως η ταχύτητα του υγρού. Νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά καλά είναι να είναι ίδια η σωλήνωση παντού. Άλλωστε η διάμετρος 13/10 έχω διαβάσει ότι είναι η πλέον αποδοτική.

Καλύτερα να πάρεις νέα ρακόρ G1/4 σε 13/10 (με clamps ή όχι) και να ξεμπερδεύεις, γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν οι αντάπτορες στην Ελλάδα. Κάποιος πόσταρε προχθές ότι βρίσκεις σε είδη κηπουρικής αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

κ που βρισκω τετοια ρακορ?μονο απο κανα ιντερνετικο μαγαζι ή υπαρχουν κ σε αλλα καταστηματα?

Ευχαριστω για το χρονο σου!:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις παρει ηδη την ThermalTake ριξε και μια ματια σε αυτο το συστημα http://www.xspc.biz/baypump750.php. Ειναι ελαχιστα πιο ακριβο (8 Ευρω) αλλα ειναι δυνατοτερο. Αλλαζοντας την ΤΤ πηγα σε αυτο και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις παρει ηδη την ThermalTake ριξε και μια ματια σε αυτο το συστημα http://www.xspc.biz/baypump750.php. Ειναι ελαχιστα πιο ακριβο (8 Ευρω) αλλα ειναι δυνατοτερο. Αλλαζοντας την ΤΤ πηγα σε αυτο και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

ωραι φαινεται κ αυτη...

απο θορυβο ,ειδες καποια διαφορα(λιγοτερο ή περισσοτερο σε σχεση με την ΤΤ)?

τι διαμετρο σωληνα παιρνει αυτη(δεν μπορεσα να βρω κατι στα specs)..

απο που την πηρες?

Link to comment
Share on other sites

κ που βρισκω τετοια ρακορ?μονο απο κανα ιντερνετικο μαγαζι ή υπαρχουν κ σε αλλα καταστηματα?

Ευχαριστω για το χρονο σου!:hi:

Δεν νομίζω, φίλε μου, να το καταφέρεις, καθώς οι σωλήνες αυτές δεν έχουν τόσο μεγάλη ελαστικότητα ώστε να "ανοίξουν" σε εσωτερική διάμετρο από 10mm στα 13mm.

Ρακόρ και γενικότερα είδη υδρόψυξης βρίσκεις στο

Multirama Extreme Πειραιά

Εθνικής Αντιστάσεως 6

Όροφος -1

Τηλ. 210 4175688 & 4175664

και ζητάς το extreme τμήμα στο υπόγειο.

Βρίσκεις και σε άλλα καταστήματα είδη υδρόψυξης, αλλά το συγκεκριμένο είναι το πιο πλήρες στη Ελλάδα.

Πάρτους τηλ. και νομίζω ότι μπορούν να στα στείλουν και στο νησί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.