Jump to content



Καθαρισμος υδρόψυξης


dohc161416003179

Recommended Posts

Έλυσα την υδρόψυξη και δουλεύω με άερα. Τα επιμέρους τμήματα είναι σε κακά χάλια. Το διαφανες ρεζερβουάρ του 11 μέσα στα άλατα. Τα ρακόρ, παντού, στο ψυγείο, στο μπλοκ, το μέσα μέρος τους έχει πιάσει μια κοκκινωπή γλίτσα. Το μπλοκ μέσα από το πλέξυ φαίνεται βρώμικο. Χρησιμοποιούσα απιονισμένο, μπεταντιν, παραφλού και χάπι για τα άλγη...

Τι καθαριστικό μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να επαναφέρουμε και να τα καθαρίσουμε; Από τη στιγμή που μπλοκ και ψυγείο(GT stealth III)είναι χάλκινα, πρέπει να αποφύγουμε σκληρά καθαριστικά...Καμιά πρόταση που έχει δοκιμαστεί υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Eγω ρε παιδες με σκετο απιονισμενο νερακι παιζω τοσο καιρο και ειμαι καλα! Πεντακαθαρο Τι γλιτσες ειναι αυτες ρε doch16 για πες μου, βαλτος εγινε εκει μεσα! Βγηκαν και τιποτα βατραχια?

Link to comment
Share on other sites

Εχει πιάσει άλγη...

Ενας τρόπος να τα καθαρίσουν ειναι να χρησιμοποιήσεις διάλειμμα απο ξίδι και νερό και να το αφήσεις καμια μερα να δράσει.

Οταν την ξανά μονταρεις να βαλεις οπωσδήποτε σταγόνες κατά της αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα προς αποφυγή. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ χρησιμοποιούμε απιονισμένο νερο.

Για αυτό και χρησιμοποιούμε απιονισμένο νερό.. Πιο καλά το water for injection που είναι και απολυμασμένο :)

Link to comment
Share on other sites

Και με WFI εμένα μου έπιασε βρώμα, και έχω και έχω και υγρό για την άλγη...

Φίλε doch16 λύσε τα block, ρακόρ, tank και καθάρισε τα όσο πιο καλά μπορείς...στο ψυγείο κάνε ότι λέει ο angel f.

Εγώ έχω δοκιμάσει διάφορα και η διαφορά που είδα είναι μικρή, οπότε έχω συμβιβαστεί με την ιδέα, και έχω βάλει προσθετικό για χρώμα, ώστε να καλύπτει την βρόμα και να φαίνεται αρκετά καλά..

Link to comment
Share on other sites

Και με WFI εμένα μου έπιασε βρώμα, και έχω και έχω και υγρό για την άλγη...

/QUOTE]

Μετά από πόσο καιρό σου έπιασε βρώμα? Εμένα με 10 ml Pentozin G12 και 1 σταγόνα για άλγη εδώ και 7 μήνες χτύπα ξύλο είναι πεντακάθαρο

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και χρησιμοποιούμε απιονισμένο νερό.. Πιο καλά το water for injection που είναι και απολυμασμένο :)

Φίλε μου σε παρακαλώ μην αποπροσανατολίζεις. Το water for injection ΔΕΝ είναι απιονισμένο νερό. ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ. Έχει τεράστια διαφορά. Ναι, εγώ water for injection έχω στη δικιά μου (κλειστό κύκλωμα).

Link to comment
Share on other sites

Και με WFI εμένα μου έπιασε βρώμα, και έχω και έχω και υγρό για την άλγη...

Μετά από πόσο καιρό σου έπιασε βρώμα? Εμένα με 10 ml Pentozin G12 και 1 σταγόνα για άλγη εδώ και 7 μήνες χτύπα ξύλο είναι πεντακάθαρο

Σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω εδω?

Πως γινεται για αλλαγη νερων+καθαρισμο της υδροψυξης να κανουμε το τροφοδοτικο να δουλεψει μονο του χωρις μητρικη?

Καποτε σε καποιο θεμα ειχα δει καποια φωτο με καποιο βραχυκυκλωμα στο 24μολεχ- αλλα το search δε με βοηθησε!:red:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η δικιά μου δουλεύει χωρίς αλγη 2,5+ χρονια με λίγες σταγονες antialge + water for injection+ Zalman υγρο , ενω πριν ψαρευα λυθρινια στο water tank!

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο αντιαλγικό παρασκεύασμα και πως το ζητάμε σε pet-shop??

Το ρωτώ διότι πήγα σε ένα pet-shop στη γειτονιά μου και μου είπε να τους πω κάποιο συγκεκριμένο...φυσικά δεν ήξερα κάποιο και έφυγα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.