Jump to content


Tagan 480W U15 E.C. -> Game Over


morius

Recommended Posts

Έλειπα από το σπίτι ένα χρόνο και παραπάνω και το desktop είχε ανοίξει το πολύ 6 φορές.

Έρχομαι προχθες, ανοίγω το UPS, πατάω το κουμπι από το κουτί...και ακούω...ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ. Ξαφνικά καπνός βγάινει από πισω. Δεν έδωσα σημασία και πήγα για ύπνο. Ξυπνάω την επόμενη και κοιτάω την μητρική αλλά τίποτα.

Επιχειρώ να το ανοίξω πάλι το PC και όλα καλά... α ωραία λέω. το βράδυ της επόμενης μέρας το έκελισα και πέφτω για ύπνο. Ξαφνικά άρχισα να μυρίζω καμένο. Τσαντίζομαι σηκώνομαι και ξηλώνω το τροφοδοτικο. το ανοίγω και είχε καεί ένας πυκνωτής.

Πο ρε ππούστη λέω, την επομένη το πέρνω παραμάσχαλα και πάω σε ένα φίλο που έχει μηχανήμα που μετράει τις τάσεις. Το μετράει και έπαιζε πολύ η 5Volt. τέσπα το παράτησα και πήρα το Hiper 580W. κοντά στα 70€

Το ερώτημα μου είναι:

1. πως μπορεί να το έπαθε αυτό;

2. επίσης αν του αλλάξω τον πυκνωτή θα είναι οκ; ή είναι τελειωμένη υπόθεση;

3. Τι λέτε για το Hiper;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου είναι:

1. πως μπορεί να το έπαθε αυτό;

2. επίσης αν του αλλάξω τον πυκνωτή θα είναι οκ; ή είναι τελειωμένη υπόθεση;

3. Τι λέτε για το Hiper;

1. Κακή ποιότητα υλικού (πιθανόν και σε συνδιασμό με υγρασία).

2. Εξαρτάται αν πήρε τίποτα άλλο μαζί του ο πυκνωτής. Το ότι το άνοιξες και δούλευε είναι καλό σημάδι (ακόμα και αν έπαιζε η 5άρα). Μάλλον επισκευάζεται, πρέπει να βρεις κάποιον που να ξέρει με τί υλικά πρέπει να στο επισκευάσει, αν δεν βάλει σωστής ποιότητας υλικά (χαμηλό συντελεστή ESR / υψηλού ripple current) θα στο ξάνακάνει πολύ σύντομα.

Αν δεν βρεις κανένα άλλο ηλεκτρονικό να στο επισκευάσει και θέλεις, φέρτο σε εμένα.

Φιλικά,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

3. Πολύ χάλια το Hiper. Αυτή είναι η άποψή μου. Σε φίλο με σύνθεση AMD 939 και 7900vga άντεξε 2 χρόνια και τον 1 έλειπε εξωτερικό! Σε άλλον φίλο, είχε Q6600 και 8800gtx, στον μισό χρόνο έκανε μπαμ κανονικότατα... Το συγκεκριμένο Hiper μάλλον δεν είναι καλό θα έλεγα για τα λεφτά του...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά, αν είναι να δίνεις 100€ για τροφοδοτικό και να σου κρατάει 1.5 χρόνο...άστα να πάνε.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι ο πατέρας μου έχει ένα Ρ4 2.4 Northwood - 1GB Mem - FX5200 - SB Audigi - 3*250 HDD - 2*Drives και έχει ένα τροφοδοτικό NONAME 380W και ρε γαμώτο κερατό μου...το έχει 5 χρόνια κοντα!!!

ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΟΜΑ!!! Εγώ είχα και UPS (να πεις ότι έφταιγε η τάση) ενώ ο πατέρας μου όχι:wall:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα ένα qtek 500αρι (δήθεν) στο παλιό pc και αντεξε 3+ χρόνια. Στο τέλος μάλιστα το πουλησα σε φίλο και δουλευει απο όσο ξέρω ακόμα άψογα. Παίζουν πάντα ρόλο τι χρήση κάνεις, ποσο ρευμα τραβάει και σε τι συνθήκες δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα ένα qtek 500αρι (δήθεν) στο παλιό pc και αντεξε 3+ χρόνια. Στο τέλος μάλιστα το πουλησα σε φίλο και δουλευει απο όσο ξέρω ακόμα άψογα. Παίζουν πάντα ρόλο τι χρήση κάνεις, ποσο ρευμα τραβάει και σε τι συνθήκες δουλεύει.

Αν μπορούσες να τραβήξεις μια φωτογραφία από το εσωτερικό του τροφοδοτικού θα έβλεπες άλλα πράγματα. Δεν υπάρχει Qtek-οειδές που να εξίζει τον κόπο...

Επίσης ελάχιστα έως κανένα τροφοδοτικό από τα γνωστά δεν μπορεί να αντέξει (με πλήρη τα χαρακτηριστικά του) πάνω από 5 χρόνια περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ με τα Tagan έχω κακή εμπειρία..Πρίν απο 2-3 χρόνια είχα πάρει ενα Dual Engine 600W (όταν είχε πρωτοβγεί αν δεν κάνω λάθος) 150€...Μία φορά άναψε :) Τώρα έχω Enermax 620W (Liberty).Εδώ και 1.5 χρόνο δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο/πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα Tagan. Δηλαδή ακόμα έχω κάτι ωραία σκρατς για cable management...γιατι όσον αφορά το ίδιο το psu (480 κάτι ηταν) το άλλαξα 3 φορές σε έναν χρόνο...την 4τη φορά βγήκε απο εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.