Jump to content



Σκληροί WD RE3 - εντυπώσεις κανείς?


neuromancer

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς σκληρό Western Digital σειράς RE3? Λέγεται ότι είναι top στην κατηγορία των 7200 στροφών.

Επίσης, δύο δίσκοι των 7200 σε RAID0 πιστεύετε ότι κοντράρουν σε επιδόσεις έναν velociraptor ?

Bench για τους RE3 εδώ: http://www.tomshardware.com/reviews/Seagate-Barracuda-1-5-TB,2032-3.html

Link to comment
Share on other sites

τα σπανε...2Χ250δες με ενα partition 100GB 64K = 8.4ms + 250MB/s @ ICH9R

Tα υπόλοιπα 150 του καθενός τι τα έκανες?

Επισης, το 64Κ είναι το προτεινόμενο για desktop/workstation χρήση ?

Σκέφτομαι να πάρω 4 250άρηδες (220ευρο σύνολο) για RAID0 + mirror (1+0 λέγεται ή 0+1 ??)

Link to comment
Share on other sites

Μπα, θα έλεγα καλύτερα τους RE3 λόγω της αυξημένης αξιοπιστίας τους.

Θα έχει βέβαια 0+1, που συνεπάγεται και mirroring, αλλά σκοπός δεν είναι να στηριζόμαστε μόνο σε αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο δεν ισχυει... αλλα κ αν ισχυεει γιαυτο κανει το raid 0+1 κ οχι 0

Μα πώς δεν ισχύει? Θεωρείς ότι ένας RE και ένας τυπικός Caviar έχουνε την ίδια διάρκεια ζωής?

Το βασικό πλεονέκτημα και η όλη φιλοσοφία των RE είναι η αξιοπιστία.

Ας το κάνει και 0. Εγώ έχω δύο RE σε RAID0 εδώ και 1.5 χρόνο περίπου και έχασα μία μόνο φορά τα δεδομένα μου από βλακεία του controller και όχι των δίσκων. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tα υπόλοιπα 150 του καθενός τι τα έκανες?

Υπόλοιπα 200 στον καθένα..50GB από καθένα για το Raid-0 volume...

Επισης, το 64Κ είναι το προτεινόμενο για desktop/workstation χρήση ?

Είθισται το 64ΚΒ να έιναι το Default ή optimal στους ελεγκτές...Πιστεύω πως η απόδοση συγκεκριμένου stripe size εξαρτάται από τη χρήση του pc...

Σκέφτομαι να πάρω 4 250άρηδες (220ευρο σύνολο) για RAID0 + mirror (1+0 λέγεται ή 0+1 ??)

Raid 0+1 λέγεται

ΕDIT : Μάλλον είχα ώρα να κάνω refresh το Τhread...:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω τόσο μεγάλους δίσκους... Τώρα εχω 250 σύνολο και είμαι άνετα. Με το σενάριο που λέω θα πάω σε 500... συλλογές (ταινίες, κτλ) δεν κάνω (είναι μάταιο!). Οι RE3 είναι καλή περίπτωση.

Όσο για δηλώσεις του τύπου "μου χάλασε μόνο μια φορά" θεωρώ ότι δεν πρέπει να χαλάσει ούτε μισή φορά. Αλλιώς να βάλω ένα δίσκο. Γιατί να παιδευτώ με RAID?

To μονο που με προβληματίζει είναι ότι 4 δίσκοι μαζί θα την κάνουν την ψιλοφασαρία τους.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για δηλώσεις του τύπου "μου χάλασε μόνο μια φορά" θεωρώ ότι δεν πρέπει να χαλάσει ούτε μισή φορά. Αλλιώς να βάλω ένα δίσκο. Γιατί να παιδευτώ με RAID?

Χάλασε το RAID μία φορά από δικό μου σφάλμα. Έκανα κάτι λάθος σε ένα BIOS update και έβγαλε τον ένα δίσκο ως Non-RAID.

Από μόνο του, στα καλά καθούμενα, δεν έχει πάθει ποτέ τίποτα και είναι σταθερότατο ως τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.