Jump to content


file server για 35 pc


Galioni

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα file server απ' όπου θα "τραβάνε" τα παιχνίδια σε ιντερνετ καφε με 35 υπολογιστές. Το ζητούμενο λοιπόν εδώ είναι η γρήγορη ανάγνωση. Θα πάρω δυο WD του 1tera. Η λύση είναι Raid0? Αν είναι έτσι θα χρειάστώ και pci express raid controller αφού η p5k κάνει raid με το esata :giveup:

Άλλες ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε καλύψουν 2 δίσκοι και ο onboard...

Μάλλον θες ξεχωριστό controller (της προκοπής, όχι οικιακό) και τουλάχιστο άλλους 2 δίσκους...μην πω για 8...

O Voudas είναι κατάλληλος να πει για το θέμα, μίας και κάνει την ίδια δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Αλλους 2 δίσκους για να πάω πχ σε raid5? Αν είναι για το backup θα το εξασφαλίσω σε ξεχωριστό εξωτερικό δίσκο αφού τα δεδομένα δεν θα μεταβάλλονται από τους χρήστες (πχ οποτε βάζω νέο game θα το προσθέτω και στον εξωτερικό σκληρό)

Δυστυχώς το bugget που μου έχει διατεθεί είναι μικρό οπότε ψάχνουμε την οικονομικότερη δυνατή λύση...

Link to comment
Share on other sites

ένας server είναι ότι πιο αξιόπιστο για να μην τρέχεις μετά και δεν προλαβαίνεις μιας και δεν θα θέλεις να σου σταματάει το μαγαζί. μπορεί να σου βγει καμιά 5000 αλλά θα τα κάνεις απόσβεση σε βάθος χρόνου.εδώ που είμαι τα μεγαλύτερα καταστήματα internet καφέ έχουν πάρει server μετά τα αλλεπάλληλα προβλήμαα hardware που είχαν αλλά μιλάμε για 70 υπολογιστές (ίσως και παραπάνω). raid controllers που βρίσκονται στην μητρική δεν κάνουν δουλειά όπως και σκληροί που δεν είναι skazi θα είναι πολύ αργεί γιατί θα διαβάζουν συνέχεια δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

ένας server είναι ότι πιο αξιόπιστο για να μην τρέχεις μετά και δεν προλαβαίνεις μιας και δεν θα θέλεις να σου σταματάει το μαγαζί. μπορεί να σου βγει καμιά 5000 αλλά θα τα κάνεις απόσβεση σε βάθος χρόνου.εδώ που είμαι τα μεγαλύτερα καταστήματα internet καφέ έχουν πάρει server μετά τα αλλεπάλληλα προβλήμαα hardware που είχαν αλλά μιλάμε για 70 υπολογιστές (ίσως και παραπάνω). raid controllers που βρίσκονται στην μητρική δεν κάνουν δουλειά όπως και σκληροί που δεν είναι skazi θα είναι πολύ αργεί γιατί θα διαβάζουν συνέχεια δεδομένα.

σωστος

Link to comment
Share on other sites

...συμφωνώ και επαυξάνω με τους προλαλήσαντες, ΔΕΝ σηκώνει τσιγγουνιές η φάση αυτή, απλά μην το αναλάβεις με αυτό το config που αναφέρεις, ή στην τελική αν το αναλάβεις ξεκαθάρισε την θέση σου ότι ΑΥΤΟΣ ο server δεν είναι κατάλληλος για αυτήν την δουλεία και ότι δεν παίρνεις καμία ευθύνη για ότι prob δημιουργηθεί στην πορεία!!

Τουλάχιστον standalone καλό controller με Raid5 και 4 HDD ή Raid 50 με 8 HDD !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δε σηκώνει τσιγκουνιές ωστόσο είναι πολύ πιεσμένος οικονομικά αυτό τον καιρό και δεν παίζει να μπει σε μεγάλα έξοδα. Χρειαζόμαστε κάτι που θα δουλέψει τουλάχιστον για ένα διάστημα ικανοποιητικά και να έχει δυνατότητα αναβάθμισης.

Αυτή τη στιγμή ο server (ο Θεός να τον κάνει server) είναι ένα απλό pc με δύο 160αρηδες δίσκους. Πέντε pc τραβάνε από τον ένα δίσκο και άλλα πέντε από τον άλλο. Τα υπόλοιπα 25 έχουν κάποια games τοπικά και δουλεύουν κυρίως internet.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον. Θα του εξηγήσω πως έχει το πράγμα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

βασικά το φτηνότερο που μπορείς να κάνεις είναι raid-5 (κατα προτίμηση με 6+1+1 δίσκους) σε linux software raid με non-server components αλλά να έχεις 2 τέτοια μηχανήματα σε mirror σε περίπτωση που το ένα "πέσει". Είναι πιο γρήγορο/παραμετροποιήσιμο απο onboard και αμα πεθάνει η μητρική δεν ψάχνεσαι με το array.

Δεν θα σου κοστίσει 5Κ++ (μάλλον πιο κοντά στα 2K σύνολο για 2 μηχανήματα), δεν θα έχεις τις ίδιες επιδόσεις με τα μηχανήματα των 5Κ++ αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θα είναι αργό κιόλλας. Στα θετικά είναι ότι αμα πεθάνει ένα component το αλλάζεις έυκολα και γρήγορα- και αν δεν καλύπτεται απο εγγύηση- χωρίς μεγάλο κόστος.

Ότι και να κάνεις μην ξεχνάς να βάλεις το μηχάνημα σε καλό(βλέπε ακριβό) UPS...

Link to comment
Share on other sites

ποια 5k ρε παιδιά? φίλε για να μη τα συζητάμε ανά 2 μερες μέσα από το φόρουμ, όποτε μπαίνει ο καθένας, στείλε μου πμ να ανταλλάξουμε κανα msn μιας και έχω στήσει 4-5 server για τη δουλειά που θες και έχω ο ίδιος μαγαζί...

καλό είναι να αναφέρεις και για τί χρήση ακριβώς τον θες. τα παιχνίδια θα παίζουν από εκεί ή θα μεταφέρονται? τι switch έχει?? τί ανάγκες σε αποθηκευτικό χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Voudas θες να πεις ότι είναι πολλά? δείξε μας το thread που είπες τι πρέπει να έχει ένα τέτοιο κατάστημα για να μαθαίνουμε κι εμείς. το τρόπο λειτουργίας αυτόν των μηχανημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Voudas θες να πεις ότι είναι πολλά? δείξε μας το thread που είπες τι πρέπει να έχει ένα τέτοιο κατάστημα για να μαθαίνουμε κι εμείς. το τρόπο λειτουργίας αυτόν των μηχανημάτων.

αρχηγέ μου μη μου αρπάζεσαι... ναι είναι πολλά... όχι για ένα μαγαζί με 70 clients κλπ αλλά για την περίπτωση που συζητάει... και για τη ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορά που έτσι κι αλλιώς θα δει με ένα config των 1000-1500 ευρώ σε σχέση με αυτό που έχει... και αν είναι σωστή η κατανομή των Local game, οι απαιτήσεις για τα Transfer των on demand πέφτουν κατακόρυφα...

και ξέρω μαγαζιά που πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά σε νταβατζο-franchise που τους έχουν χρεώσει για στήσιμο software raid 5 και δεν παραπονιούνται γτ δε ξέρουν... πόσο μάλλον να πάει σε μια σωστή λύση... αν είναι μικρό μαγαζί την άψογη λύση με τα 3πλάσια+ λεφτά πότε θα την αποσβέσει??? εδώ το παλικάρι λέει για 2x1terra aka 240 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

πρώτον δεν αρπάχτηκα απλά μου αρέσει να μαθαίνω γι' αυτό τον λόγο γράφτηκα στο forum. για να παίρνω και να δίνω γνώσεις, για να ανταλλάζω απόψεις και για να κάνω συζητήσεις. το αν δεν θέλεις να μας πεις είναι άλλο θέμα όπως και το να πεις ότι δεν έχεις χρόνο να το συζητήσεις και αυτό το καταλαβαίνω και για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

αλλά πες ότι η απόσταση μας είναι αθήνα - θεσσαλονίκη κι εγώ έχω ένα internet kafe και πιάνουν τα χέρια μου να το κάνω μόνος μου και δεν ξέρω τι να διαλέξω για τον α-β λόγο.

εσύ δεν έχεις κέρδος από την απόσταση. θα μας έλεγες έστω και σε p.m. για ποιον λόγο διαλέγουμε αυτά κι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

ούτε καν... είμαι "μήνα" του μέλιτος Παρίσι και είμαι μέσα με το wifi του ξενοδοχείου που χρεώνει 0,50cents το λεπτό!!! και γυρνάω την επόμενη βδομάδα, οπότε δεν ξέρω πότε θα ξαναέβλεπα το thread...

αλλά ας πω κάποια anyway...

το δικό μου τωρινό setup είναι gigabyte p965 ds4, c2d 8300, 2gb ram, promise ex8350 με 9x320gb seagate @raid 50 και μια intel pro 1000pt dual server 2gbit lan card...

επειδή τα ~1,9tb μου είναι πλέον λίγα στήνω νέο server με promise ex8650 και 8x640gb wd πάλι raid50... και ο παλιός θα μείνει για backup και για εγκαταστάσεις άλλων μαγαζιών (κάτι που δεν είναι η main δουλειά μου αλλά έχει γίνει 3-4 φορές σε άτομα που εξυπηρέτησα/βοήθησα στο να γίνουν αυτόνομοι από franchise που δε τους προσέφεραν τπτ γτ σαν ιδιοκτήτης ξέρω να εκτιμώ την ευελιξία της αυτονομίας, αρκεί φυσικά να υπάρχει η απαραίτητη γνώση στα τεχνικά...)

το τωρινό array έχει read πρπ 250mb/sec, γεμίζει κ με το παραπάνω δλδ τα 2gbit upload του server...

έχω 30 clients και τα περισσότερα παιχνίδια μεταφέρονται οn demand από το server και κάποια τρέχουν από εκεί (προτιμώ τη μεταφορά για πολλούς λόγους)...

φυσικά και υπάρχουν καλύτερες λύσεις αλλά για ΠΟΛΥ μεγαλύτερες απαιτήσεις...

θα χαρώ να μου πεις το δικό σου setup και να συζητήσουμε ότι θες

φιλικά Κώστας...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καφέ αν ρωτάς εμένα αλλά πολλά άτομα θα θέλανε να μάθουν κάποια πράγματα. δεν μιλούσα αποκλειστικά για την πάρτη μου. αλλά θα σε ρωτήσω κάτι. όταν λες οn demand από το server εννοείς απότον server της εταιρείας παιχνιδιών ή απλώς έχεις έναν δεύτερο μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως μίλαγες κατάλαβα είχες μαγαζί και ήθελες να "υπερασπιστείς" κάποια δική σου εξωτική/ακριβή επιλογή σε h/w του server σου...

εννοώ ότι στο κάθε client έχω εγκατεστημένα μόνο τα βασικά παιχνίδια που τα στατιστικά μου λένε ότι χρησιμοποιούνται κατά κύριο λόγο. όμως αν κάποιος πελάτης επιλέξει game που δεν υπάρχει local, θα του το φέρει ο file server εκείνη τη στιγμή... μαζί με τις προσωπικές του ρυθμίσεις, saves κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.