Jump to content


Συνδεση PC με βιντεο VHS


serafino

Recommended Posts

Μπορω να συνδεσω ενα PC με μια συσκευη βιντεο(VHS), ωστε να εγγραψω την εικονα του PC σε βιντεοκασετα?

Εχω ενα καλωδιο scart στη μια ακρη, ενω στην αλλη ακρη υπαρχουν τα κιτρινο-ασπρο-κοκκινο φισακια. Με αυτο το καλωδιο συνδεω το βιντεο με τη τηλεοραση(το scart στο βιντεο, τα εγχρωμα φισακια στη TV). Μπορει να χρησιμοποιηθει και για τη συνδεση που λεω?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Έχει η κάρτα σου video-in?

Πρέπει να είναι κατάλληλη η κάρτα για να γίνει αυτό που θες...

Μπορείς να πάρεις όμως κάποια κάρτα τηλεόρασης που θα έχει video-in και να κάνεις δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται video in, αλλά video out. και το έχουν όλες οι κάρτες σίγουρα από την σειρά 5χχχ της nVidia, και σίγουρα πιο παλιά.

Με το καλώδιο μπορείς να συνδέσεις το βίντεο με το pc, αλλά πρώτα θα πρέπει να πάρεις ένα καλώδιο ήχου, που από την μια θα έχει jack 3,5 mm (για να μπαίνει στο pc) και από την άλλη να βγάζει το κόκκινο και άσπρο φισάκι. Ζήτημα να κοστίζει πάνω από 2€. Έτσι θα έχεις ήχο από το pc, και με το κίτρινο φισάκι, στην υποδοχή video out της κάρτας γραφικών σου και με ενεργοποιήση της από τους drivers θα στέλνεις και εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εφοσον τα βρηκατε μεταξυ σας τι θελω, μπορειτε τωρα να μου πειτε τι ακριβως καλωδια θελω και που τα βαζω?:)

-bezdim, τι ειναι το RGB??

-mech5107, η καρτα γραφικων δεν εχει video-in. Eχω ομως καρτα τηλεορασης.

-wwbhunter, video-out φυσικα εχω.

Οταν λες "Με το καλωδιο μπορεις να συνδεσεις..." εννοεις το καλωδιο που περιεγραψα οτι εχω? Πως θα το συνδεσω?

Το καλωδιο ηχου που λες (jack απ τη μια, κοκινο-ασπρο απο την αλλη) το εχω [βεβαια τα κοκ-ασπρ φισακια τα εχει και το αλλο καλωδιο]. To κοκινο και ασπρο φισακια ΠΟΥ θα τα βαλω?

Το κιτρινο φισακι που λες μετα, θα μπει στο video-out της καρτας με τη μορφη καποιου ανταπτορα(τον εχω), σωστα? Η αλλη ακρη που θα μπει?

Link to comment
Share on other sites

*Διορθωση* - Εάν η καρτα γραφικών έρχεται με το ανταπτοράκι απο S-video μπορεις να πάρεις ανταπτοράκι να τον μετατρέψεις απο S-video σε SCART και να πάρεις και το audio απο καρτα ήχου (καρφί σε RCA) και θα είσαι μια χαρά. Το καρφώνεις πάνω στο βίντεο σε είσοδο SCART και όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με το υλικο που εχω δε γινεται? Πρεπει να παω στα μαγαζια να ψαξω αυτο το καλωδιο?

Και εστω οτι το παιρνω, πως θα το χρησιμοποιησω? Το ενα ακρο ειναι d-sub, σωστα? Αν βγαλω το monitor μου για να βαλω αυτο, τοτε πως θα βλεπω εικονα??...

Link to comment
Share on other sites

Serafino

3 πράγματα χρειάζεσαι.

1. Καλώδιο Svideo σε RCA 2 ή Svideo(καρφιά)

2. Καλώδιο ήχου από 3.5 σε 3.5 ή σε κανονικό καρφί

3. Scart που να δέχεται τα καρφιά ξεχωριστά

Εφόσον η κάρτα γραφικών σου έχει video out πολύ απλά έχεις και το ανταπτοράκι που βγάζει και video out σε svideo, composite και όλα τα υπόλοιπα, δες εικόνα 1... πας και αγοράζεις 1 καλώδιο από Svideo σε καρφιά (άσπρο - κόκκινο - κίτρινο) ή Svideo

Αυτά για την εικόνα.

Για τον ήχο, θα πρέπει να πάρεις ένα απλό καλώδιο jack των 3.5 (σαν τον ακουστικών σου) και στην άλλη πλευρά σε RCA για να το βάλεις στο scart και τέλος.

ΕΙΚΟΝΑ 1

hdtv_vo_cable.jpg

ΒΙΣΜΑ Jack ήχου 3,5

AP-0731_s.jpg

Scart που δέχεται και Svideo αλλά και RCA και έχει και την επιλογή IN/OUT

SCART-56_s.jpg

Υ.Γ.: μπορείς να έχεις αν θέλεις σε αυτό το scart και την tv σου αλλά και τον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα όμως θα στην πει ο Serafino, διότι ζήτησε ξεκάθαρα ΜΟΝΟ video εγγραφή :o

Φιλε bezdim, το σχολιο σου ειναι αναλογο του avatar σου...:hehe:

Φιλε ShadowRunner,

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Ξεχναω τους υπολοιπους και μιλαω με σενα.

1. Θεωρω οτι εχεις διαβασει ολοκληρο το thread οποτε γνωριζεις το υλικο που ηδη εχω. Εισαι σιγουρος οτι αυτο δεν ειναι αρκετο για να κανω τη δουλεια?

2. Θελω επισης να μου πεις εαν ειναι δυνατον να συνδεθει ενα PC (που εχει ειτε μονιτορ ειτε TV για μονιτορ) με ενα βιντεο VHS και να εγγραψει κανονικα/ζωντανα σε φυσικη κινηση την εικονα του pc, οποια κι αν ειναι αυτη, σε μια βιντεοκασετα. Κατα τη διαρκεια της εγγραφης(recording) εννοειται οτι θα βλεπω κανονικα την εικονα στο μονιτορ/TV και θα ακουω τον ηχο.

3. Εαν σε εχω καταλαβει(λιγο μπερδεμενα τα ειπες), μου λες οτι πρεπει να αγορασω το εξαρτημα που εχει στην φωτο (3). Τη μια του πλευρα με το scart η βαζω στο βιντεο, με την αλλη πλευρα τι κανω δεν εχω καταλαβει.

Καλωδιο ηχου με καρφι στη μια πλευρα και τα κοκ-κιτρ φισακια απ την αλλη, εχω ηδη. Βαζω λοιπον τα κοκ-κιτρ φισακια στο εξαρτημα αυτο και το καρφι το βαζω στη καρτα ηχου? Και μετα πως θα ακουω εγω ηχο? Στο κιτρινο και στο svideo τι βαζω και που παει?

4. Το καλωδιο που εχεις στην εικ.(1) το εχω(αντι για μπλε-πρασινο ειναι κιτρ-ασπρο, σωστα?) αλλα το μαυρο φις στη δεξια μερια μπαινει/ταιριαζει στο video-in της καρτας τηλεορασης. Δεν μπαινει στο tv-out της καρτας γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

serafino όλα τα παιδιά εδώ προσπαθούν για την λύση στο πρόβλημα :)

λοιπόν...

Εγώ το scart αυτό (ΕΙΚΟΝΑ 3) στο λέω να το πάρεις επειδή ήδη λές ότι έχεις την τηλεόραση στο βίντεο σου και δεδομένου ότι δεν ξέρω πόσες εξόδους scart έχει το βίντεο σου, είπα να πάρεις αυτό. Ο λόγος είναι απλός, με αυτό το μαραφέτι μπορείς να γυρνάς στο video - out όταν θέλεις να βλέπεις tv, και να έχεις επάνω και τα 3 προαναφερόμενα καλώδια που έχεις ήδη.

Και γυρνάς στο video - in όταν θέλεις να παίρνεις εικόνα από το pc σου.

Τώρα, για να ξεκαθαρίσουμε κάτι... την εικόνα όταν "περνάει" στο βίντεο σου θα την βλέπεις μόνο στο μόνιτορ του Η/Υ σου και πουθενά αλλού. Βέβαια.. γίνεται να την βλέπεις και στην TV επιτόπου αλλά είναι άλλη συζήτηση

Να σου απαντήσω μια μια τις ερωτήσεις σου τώρα

1. ΝΑΙ

2. Ναι αφού αυτό λέμε σε τόσα post... απλά να καταλάβεις ότι η κάρτα γραφικών σου δεν βγάζει ήχο άρα για τον ήχο θέλεις το jack 3.5 που λέγαμε για να το συνδέσεις με την έξοδο τις κάρτας ήχου σου, μετά να το μετατρέψεις σε RCA καρφί και μετά να το βάλεις στο scart

3. Νομίζω απάντησα σε αυτό εξαιτίας του 2 ε ;

4. Στην κάρτα γραφικών θα το βάλεις φίλος ! Αφού δικό της είναι το εξάρτημα αυτό, απλά θα ψάξεις να βρείς το SVIDEO-OUT το λέει με ταμπελάκι στο καλώδιο πάνω, δεν θυμάμαι χρώματα άν και συνήθως το svideo είναι μαύρο το κίτρινο composite και πάει λέγοντας.

Γενικά είναι πολύ απλά τα πράγματα και δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάς...

ΒΗΜΑΤΑ

1. Βάζεις το καλώδιο (ΕΙΚΟΝΑ 1) στην κάρτα γραφικών σου...

2. Συνδέεις το Svideo καλώδιο στο SVIDEO OUT της εικόνας 1

3. Τοποθετείς το καλώδιο svideo που μόλις σύνδεσες στο scart στην θέση Svideo

4. Βάζεις το jack 3.5 καλώδιο ήχου στην κάρτα γραφικών σου στην έξοδο Audio Out

5. Μετατρέπεις με αντάπτορα την άλλη άκρη του καλωδίου ήχου σε RCA καρφί

6. Συνδέεις το RCA καρφί πλέον στην Θέση AUDIO IN στο scart

7. Δοκιμάζεις :)

Επίσης δεν έχεις ούτε υπογραφή, ούτε αναφέρεις καν μοντέλα και εξαρτήματα έτσι απλά βαδίζω στα τυφλά και σου λέω τα βασικά πράγματα. Τα οποία είναι σίγουρο ότι θα κάνουν την δουλειά σου.

Εγώ το συγκεκριμένο setup το είχα παλαιότερα όταν ήθελα να βάλω video από το VHS μου κάτι παλαιές κασέτες στο pc μου, τώρα τα καρέ (FPs) ήταν μια χαρά αλλά ανάλυση 640x480px αφού αυτή είναι και η ανάλυση VHS... φαντάζομαι λοιπόν ότι ναι και εσύ θα μπορείς να γράψεις σε κανονική μορφή ότι βλέπει το pc σου χωρίς να είμαι 100% σίγουρος μιας και δεν με χρειάστηκε ποτέ να το κάνω και έτσι απλά υποθέτω για την ανάλυση και την ποιότητα.. και βέβαια για τα καρέ... δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αλλά αν το κάνεις να μας πεις αποτελέσματα.

Υ.Γ.: Και αφορμή για γενική συζήτηση, γιατί δεν γράφεις ότι είναι αυτό που θέλεις να γράψεις στον υπολογιστή σου κατευθείαν σε ψηφιακή μορφή; έτσι θα μπορείς να το στέλνεις και στην τηλεόραση σου όποτε θες να το βλέπεις και σε καλύτερη ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ShadowRunner,

Η τηλεοραση δεν με απασχολει καθολου, πες οτι δεν υπαρχει.

Οποτε μην τη λαμβανεις υποψη σου και μη σκεφτεσαι πραγματα που μπορουν να σχετιζονται με τηλεοραση, ok?

Aυτο που με ενδιαφερει και μόνο, ειναι να κανω μια συγκεκριμενη εγγραφη απο το pc σε βιντεοκασετα. ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

Το βιντεο εχει 2 εξοδους scart.

Aν μπορω να αποφυγω την αγορα του εξαρτηματος που μου ειπες και να κανω τη δουλεια μου με το υπαρχον υλικο... θα ειναι καλο.

4. Στην κάρτα γραφικών θα το βάλεις φίλος !

Oπως ειπα, δυστυχως δεν μπαινει. Αν εμπαινε προφανως δεν θα μιλουσαμε τωρα.

Υ.Γ.: Και αφορμή για γενική συζήτηση, γιατί δεν γράφεις ότι είναι αυτό που θέλεις να γράψεις στον υπολογιστή σου κατευθείαν σε ψηφιακή μορφή;

Διοτι, θελω να γραψω ενα παιχνιδι που αν επιχειρησω με fraps/camtasia πεφτουν πολυ τα frames

Τελος, δε μου ειπες πως θα ακουω εγω ηχο αν συνδεσω το καλωδιο ηχου στο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Άν δεν σε ενδιαφέρει η TV πολύ απλά κρατάς το scart σου άν έχεις Svideo ή RCA

Για να καταλάβεις

Το Svideo στέλνει εικόνα

Τα RCA είναι 3 καλώδια τα 2 από αυτά είναι ήχος left & right και το άλλο είναι εικόνα

Πάνω στο scart σου λέει το χρώμα και τι είναι το καθένα

για να είμαστε και σίγουροι για αυτά που λέμε, ποια είναι η κάρτα γραφικών σου;

Για τον ήχο τώρα..

Εφόσον θα βάλεις το jack στο AUDIO OUT της κάρτας ήχου σου εσύ θα ακούς κανονικά τον ήχο σου διότι έχεις 2 εξόδους... η μία λέγετε AUX και ή άλλη AUDIO OUT δες που έχεις τώρα τα ηχεία σου και ανάλογα βάλε το jack στην άλλη θύρα

Καλό είναι να μας πεις και την κάρτα ήχου σου

Link to comment
Share on other sites

Ωρες ωρες απορω...

Δηλαδη σου ειναι ΤΟΣΟ δυσκολο να αρχισεις να παιζεις με

τα καλωδια, μπας κ τα καταφερεις μονος σου ???

Ελεος ρε φιλε ! Ολα μασημενα τα θελετε πια !!! :hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.