Jump to content



Aπο 7900GT-256 σε 8800GT-512, και 2% βελτίωση, plz help!


Dolly

Recommended Posts

Άλλαξα εχτές την 7900GT 256άρα που είχα με μια 8800GT 512 o/c και από άποψη οδηγών έχω τους τελευταίους η προ-τελευταίους Forceware (25/9/2008 είναι αν θυμάμαι, είμαι στο γραφείο τώρα).

Κατά την εγκατάσταση, έβγαλα και ξανά έβαλα τους οδηγούς κάνοντας cancel στα windows όταν μου είπανε πως βρήκανε νέο hardware και δίνοντας στο καπάκι τους οδηγούς.

Να σημειώσω πως έχω 19άρι μόνιτορ, και παίζω σε 1280χ1024.

Δεν πήρα κάποια μέτρηση από 3δ-μάρκ άλλα έτρεξα σαν benchmark το Quake4 demo που έχω εγώ σώσει, και συνέκρινα τις αποδώσεις.

Σε 1280χ1024 με High γραφικά γίνεται να κέρδισα κοντά στα 2 καρέ το δευτερόλεπτο?? Μιλάμε πήγε από 84 στα 87 περίπου.

Το ίδιο παρατήρησα και στο Warhammer online που όπως μου έσπαγε στην 7900 σε 1280χ1024 μου σπάει και τώρα.

Είμαι με:

ASUS A8N-SLI-Deluxe (nForce 4)

Athlon X2-3800

2 Giga PC3200 Ram ( 2x512 Corsair XMS, 2x512 Kingston του κόλου)

Γραφικά ότι διαβάζεται

Ράπτορα 36αρι για το λειτουργικό και ΣΑΤΑ-ΙΙ 320άρι για τα παιχνίδια.

XP Professional SP3

Μπορεί το σύστημα να είναι bottleneck για την κάρτα γραφικών?

Μιλάμε είναι σαν να μην άλλαξα.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ έχει να κάνει με τις μνήμες, που είχα τα 2χ512 της Corsair που είναι τάχιστα και δουλεύουν στα 400 σε 2-2-2-5, και με τις καινούργιες 2χ512 που πήρα να ανεβάσανε λίγο τα timings για να δουλέψουν το ίδιο.

Σε καμία βδομάδα θα έχω άλλα 2χ512 Corsair XMS στα χέρια μου για να έχω 4 ίδια μήπως φταίει αυτό αλλά μου κάνει εντύπωση το σκηνικό.

Παίζει επειδή το ν-φορσε4 είναι Dual Channel να το πειράζει που έχει 4 Dimm’s και να μου σκοτώνει την ταχύτητα?

Καμία ιδέα ρε παιδιά ? Παίζει να έχω κάνει τίποτα κραυγαλέο?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

ολοιδιο προβλημα ειχε κ ενα αλλο παιδι.100% ο επεξεργαστης...και μεχρι τα 1280χ1024 παιζει(σημαντικοτερο ας πουμε) ρολο...απο εκει και πανω ειναι που αυξανεται ο ρολος της καρτας γραφικων.Δοκιμασε να κλοκαρεις επεξεργαστη η καλυτερα αλλαξε...

για να καταλαβεις παντως τι διαφορα επρεπε να δεις,εδω εχω νφ4 ιντελ χ16 με 6600 .Ειχα μια 7950 gt...οταν εβαλα 8800gts πηρα γυρω 5300 3dmarks στο 06 και το crysis απο medium με 20-25 fps το πηγα high me 35-40 fps:::

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είδα διαφορά σε παιχνίδια όπως company of heroes,cod4,crysis,source engine,όταν άλλαξα την 6600 gt που έιχα με την 8800gt...

Στο doom3 που δοκίμασα πριν λίγο με όλα στο max και 16x antialising έχω min fps~30,max fps δεν ξέρω γιατί το vsync δεν απενεργοποιέιται μέχρι 60 πάει.

Χωρίς antialising έχει πιο σταθερό framerate κοντά στα 60,με κάποια πεσίματα στα ~40...

αν θες πες μου να ρίξω και ένα crysis bench...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 2160 στα 3,3 2gb και 7800GT, πήγα σε 8800gt και η διαφορά είναι φανερή...

To grid ας πούμε, από 1024 που έπαιζα για να μην σπάει, πήγα στα 1280 με όλα full και AA και AF, με 60άρες σταθερές και V-sync.

Το CoD4, πάλι από 1024 σε 1280 full και πάλι 60άρες καρφωτές από v-sync.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο CoD4, έπαιζα 1280 και τώρα δείχνει πιο σταθερό στα καρέ του, άλλα γενικά αυτό που έγραψα για το σχετικό ποσοστό ισχύει, δοκίμασα να κλοκάρω λίγο το σύστημα όπως είπατε, και από τα 2 στα 2,1 (απλά ανέβασα το ΦΣΒ από 200 στα 210 με 10χ default multiplier) και στο Quake 4 timedemo πήρε αμέσως αισθητά.

Πρέπει να ασχοληθώ να τον κλοκάρω και άλλο γιατί αποσο ξέρω ο επεξεργαστής αυτός πάει λίγο. Δεν ξέρω οι μνήμες οι νέες πόσο θα πάνε βέβαια.

Να ρωτήσω σε τέτοιο setup τις μνήμες πρέπει να τις παίζω σε 1:1? Γιατί τώρα είναι νομίζω cpu/20 από το cpuz. Παλιά όταν είχα μόνο τις Corsair πάνω έπαιζαν 1προς1 σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.