Jump to content



Virtual PC - Βοήθεια


neuromancer

Recommended Posts

Θα στήσω ένα νεό PC ας πούμε με Vista 64 (Core2 8400, 4 GB, RAID). Για να μην διαταράξω την δουλειά μου (στήσιμο και παραμετροποίηση όλα από την αρχή - θέλω 10-15 μέρες) αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό τo ακόλουθo:

Nα "virtualάρω" το τρέχων PC μου (της υπογραφής) και να το ζωντανέψω λειτουργικό και ωραίο (έτσι θα ήθελα) ως virtual PC στο νέο μηχάνημα με τα Vista.

Επειδή δεν το κατέχω το θέμα μπορείτε να βοηθησετε?

1) Στέκει το σενάριο που ζητάω παραπάνω?

2) Τι χρειάζομαι και ποια ακριβώς είναι τα βήματα?

3) Τι περιορισμούς έχει ένα virtual PC?

many thanks

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista εχουν τροπο να παρουν σαν backup ολο το λειτουργικο....

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc721929.aspx

αλλα δεν ξερω αν υπαρχει σιγουρος τροπος να το φορτωσεις σε Vmware ή VirtualBox....

Παντως με το VMware Converter λεει οτι μπορει να γινει...

http://www.vmware.com/products/converter/

Γιατι δεν την εγκτασταση κατευθειαν στο Virtual PC?

Αν δεν τρεχεις 3d γραφικα τοτε ουσιαστικα δεν εχεις και περιορισμους....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω virtual μια υπάρχουσα, λειτουργική εγκατάσταση XP!

Στηνω νεό PC με Vista αλλά επειδή δεν μπορώ να το στήσω σε μια μέρα όπως θέλω (και επειδή οι δουλειές τρέχουν) θέλω να μεταφέρω την XP εγκατάσταση σε Virtual Machine που θα τρέχει στο Vista PC καθώς το παλιό PC θα ...κανιβαλιστεί.

Κάπου είχα ακούσει ότι μπορείς μέσω κάποιου προγράμματος (tool του VMWare ??) να πάρεις ένα image μιας working εγκατάστασης (π.χ. Win Server) και να την μεταφέρεις σε virtual περιβάλλον. Αυτό το tool δηλαδή έφτιαχνε το image αφαιρώντας όλα τα hardware specific στοιχεία ώστε να μπορεί να τρέχει μετά σε virtual mode.

Σε βοήθησα καθόλου ?

edit: Μάλλον αυτός ο converter που έδωσες στο link είναι το tool που λέω.

Να υποθέσω ότι το virtual pc θα είναι κομπλέ με web access κτλ ? Είναι εύκολα τα πραγματα ή θέλω ώρες RTFM ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.